LyraBlack LyraBlack komentáře u knih

Sociopat odvedle Sociopat odvedle Martha Stout

Jak už zde bylo zmíněno, kniha sama o sobě je rozhodně prospěšná coby příručka do života, ale ta chyba v názvu mě skutečně nutí brečet. Na to, že je autorka psycholožka z Harwardu, bych čekala, že tam aspoň zmíní základní rozdíly mezi SOCIOPATEM A PSYCHOPATEM. Takhle se ta kniha skutečně měla jmenovat PSYCHOPAT ODVEDLE, jelikož to, co tam paní popisuje, nejsou sociopati, ale ukázkový psychopati. V paradoxu je kniha hrozně neobjektivní. Chybí mi tam hlavní aspekt, jež - téměř - vždy doprovází příběh daného sociopata. Myslím že stará pověstná věta: “Psychopat se psychopatem narodí či je jimi odchovám, zatímco sociopatem se člověk během - nejčastěji tedy tragických a traumatizujících - událost stane, či taktéž vyrůstá pod jejich vlivem,” vystihuje realitu sociopatů podstatně lépe, než na tato kniha. Vím, že to asi není ten správný pojem, ale obecně mi tenhle přístup přijde povrchní a na facku. Lidi by neměli hledět jen na to, jaké “zlo” onen sociopat představuje a páchá, ale především na to, jak ono “zlo” bylo stvořeno. A následně soudit člověka, jenž zodpovídá za jeho zrod, neboť sociopat s traumatem je v podstatě pouze prostředníkem celého procesu. Psychopat poznamená nevinného člověka, z nějž se následně stane sociopat, jenž pak s pokřiveným pohledem na svět šíří ono zlo dál. A takhle navazuje na sebe jako nekonečně dlouhý řetězec. To by také stálo za zmínku.

03.08.2020

Harleen Harleen Stjepan Šejić

Měla jsem čest tenhle komix přelouskat v originále, jelikož jsem nebyla ochotná počkat - a hlavně platit - na českou verzi. I přes to, že jsem určité pásáže přeskakovala, respektive tedy vznik Two-Face, kterej mě jako charakter moc nezajímal, si tenhle komix neslouží míň než plnej počet hvězd, přičemž jedna z nich je za Jokerovy a Harleeniny “momentky” a sexuální scénku :3

22.07.2020 5 z 5

Hannibal Hannibal Thomas Harris

(SPOILER) Ten konec - narozdíl od toho filmového - je prostě to nejlepší, co si mohlo mé hybristofilické srdce přát :o

Sociopat Haniball Cannibal měl stejně charisma jako v prequelu a obou filmem, ovšem co se mi zvlášť líbilo byla “proměna” Clarice, ze které se z moralistické agenty FBI stala přes mrtvoly doslova jdoucí “kanibalka” viz. Kendler a jeho mozek, jenž neváhá pro Lectera odstřelit prakticky kohokoliv :D Málo komu to asi sedne stejně jako mě, ale já prostě miluju, když hlavní hrdinka přejde pod vlivem “lásky” na temnou stranu :D

04.11.2019 5 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

1. Nad některými těmi Hardinovými hláškami jsem fakt ironicky vybuchla smíchy, nebo jen nechápavě kroutila hlavou. A ty jeho změny nálad, o tom ani nemluvím.

2. Základní pravidlo romance knížek: Sex a zase jenom sex mění základem pro dobrou teen-romance knihu. Nikdy. Jsem tam občas nějaký ten Tessin cit proletí, ale rozhodně to nestačí.

3. Tímhle chci navázat na bod 2. Žárn “hate-love” opravdu nemůže psát každý, nebo minimálně ne ten, kdo neumí slovy vystihnout opravdové pocity skutečné nenávisti a lásky. Ona obecně ta láska je tam ukázána jako taková “snadná” věc. Nicméně, pokud opravdu člověk chce psát o pravé lásce, musí dát do knihy takové situace, kdy má možnost se ta opravdovost a síla lásky projevit. Například: Osoba riskující (nikoliv obětující) život pro dívku/chlapce, bez kterého by si nedokázala představit svůj život.
Příklad číslo 2: Tolerování, krytí nebo dokonce podílení se na trestých činech (třeba vraždě) se svojí drahou krimi polovičkou.

4. Závěrem bych to shrnula tak, že knížka za přečtení jakože stojí, ALE rozhodně bych na ní nečekala v knihovnickém pořadnickém listě, či si ji snad dokonce kupovala. Uděláte nejlíp, když si na uložto stáhnete PDF verzi.

A na úplný závěr jedna Hardinova perlička, ze které jsem opravdu protočila až do nebe: “Tesso...prosím...udělej se pro mě....”

Jo, toho sexu je tam fakt trochu moc....

13.04.2019 odpad!

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

SPOILER, SPOILER A ZASE SPOILER...
Knihu jsem za 500 Kč kupovala s očekáváním, že to bude na styl Partners In Crime, ale nakonec se tak k mému zklamání nekonalo.I když anotace láká na vášnivý vztah hlavní modrovlasé antihrdinky a sexy sériového vraha, jedná je pouze další detektivku, kde je samozřejmě vrahem úplně někdo jiný a to naše villain protagoniska Mags Roseová aka Daisy “Margaret” Baronová, zhrzená a po devatenácti letech nalezená ex-přítelkyně Wolfa, která touží po pomstě, ale po sektání s mužem kterého nenávidí ale zároveň stále miluje, začne svoje plány přehodnocovat, což se Daisy na konci knihy šeredně vymstí.

“Nikdy nedůvěřujte člověku, který vás už jednou zradil.” - kdyby se tím dráha Maggie řídila, nezapsala by se do dějin onoho města ve kterým se to odehrává (vážně si nevzponemu název XD), jako sériová vražedkyně.

Ale na druhou stranu, Daisy má moje plné pochopení. Akorát já bych na jejím místě zabila rovnou Hamishe, protože za to, co jí v mladí provedl, by si tu smrt i zasloužil...

2,5 z 5.

04.06.2019 2 z 5

Krásná katastrofa Krásná katastrofa Jamie McGuire

Tak se pojďme podívat, jakou kýčovitou minulost hlavních postav ukrývá tato kniha. Bůh mě ochraňuj, jestli zase narazím na fotra alkoholika a neschopnou matku :)

10.03.2020 odpad!

Tati, prosím ne! Tati, prosím ne! Barbara Naughton

Stručně řečeno - nečitelná klišé zbytečnost.

09.03.2020 odpad!

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Při té anotaci mám pocit dejavu????

20.11.2019 2 z 5

Rakeťáci prchají ze scény! Rakeťáci prchají ze scény! Tracey West

Jakožto dětskej ultra-mega fanoušek Rakeťáků nemůžu dát míň než plnej počet :D Ještě si vzpomínám, jak jsem jí před 2 lety kupovala právě tady na bazaru :D

30.09.2019 5 z 5

Prázdniny za všechny prachy Prázdniny za všechny prachy Petra Braunová

Myslím, že slovo ODPAD tuhle knihu vystihuje do slova a do písmene.

1. Michaela, nejen že je střašne nesympatická a s tou svojí dětskou histerií totálně otravná, ale to jak se chová NEREÁLNĚ...je vůbec to nejhorší. Kdo by takhle proboha vyváděl kvůli rozvodu rodičů, V JEJÍM V VĚKU?! Ve věku, kdy mají pubertačky tyhle věci totálně u řiťi. Být na jejím místě, tak ten zadek z gauče ani nezvednu a rozhodně nejedu dělat fotrovi morální kázání.

2. Co stránka, to klišé. Pokus o znásilnění, rodinné problémy, rádoby “trauma”, láska k někomu dospělýmu, smrt, nová mladá láska, pokus o znásilnění č.2, happyend...asi už nemá cenu ani pokračovat.

3. Nevím, jak to chodilo v tom zmíněném roce 2005, ale pokud vím, puberta je pořád puberta a v té vztahy k rodině hřabnou, takže...

Zbytek asi nemá cenu psát, jelikož ho dokonale vystihla komentátorka přede mnou. @triatlet

24.08.2019 odpad!

Duch z opuštěného domu Duch z opuštěného domu Robert Lawrence Stine

Nic moc :/Hlavní hrdinka je sympatická asi jako ta typická učitelka matematiky :/

13.08.2019 odpad!

Pozor na to, co si přeješ... Pozor na to, co si přeješ... Robert Lawrence Stine

Jsem nepochopila ten konec ,:D

12.08.2019

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Kdybych nebyla v tomhle směru ještě nezkušený kuře a uměla popisovat erotický scény podle sebe, tak to ani nečtu. Ale tak aspoň 1 hvězdu za tu scénkou s kostkou ledu :D

02.08.2019 1 z 5