Lukyn96 Lukyn96 komentáře u knih

Rozhovory s Janem Werichem Rozhovory s Janem Werichem Jiří Janoušek

Nevím proč, ale více než jeho dílo, mne dosud daleko více zajímá Werich jako osobnost, a tak jsem v naší knihovně sáhl po této knize. Pan Werich podle všeho byl zajímavá osobnost s velkým nadhledem, kterým v pokročilé fázi života čelil svému nedobrému zdravotnímu stavu. Bohužel se i zapletl s komunistickým režimem, ale tomu se tehdy vyhl málokterý ambiciózní člověk.

19.08.2021 5 z 5

Ekonomie státních zásahů Ekonomie státních zásahů Murray Newton Rothbard

Dobře napsaná kniha, proti kapitalismu v zásadě nic nemám, ale v anarchokapitalismus prostě nevěřím. Kde by se stavěly silnice, když by všechno patřilo soukromníkům a někdo by třeba svůj majetek nechtěl poskytnout pro budování infrastruktury? Co doprava, když by v rámci jedné společnosti mohly být ustanoveny jiné dopravní předpisy? Jak by se řešily mezinárodní vztahy, když by neexistoval stát a nikdo by neměl mandát mluvit za celou společnost? Co cestování? Kdo jiný než stát by evidoval lidi zvenčí? To by každý soukromík hlídal svoje rozlehlé parky/pole/sady/chodníky..., aby zjistil, jestli se na území dané anarchokapitalistické společnosti nedostaly nežádoucí osoby?

11.08.2021 4 z 5

Cesta na Olymp Cesta na Olymp Věra Čáslavská

Celkem čtivá kniha o sportovní kariéře i soukromém životě paní Čáslavské, vítaným zpestřením byly přiložené fotografie.

21.07.2021 3 z 5

Sto pohledů na Japonsko Sto pohledů na Japonsko Vlasta Winkelhöferová

Kniha splňuje to, co jsem od ní čekal - rozšířila mně obzory o tehdejším Japonsku. Schválně píši tehdejším, protože od vydání knihy uteklo v Tichém oceánu mnoho vody a řada věcí se změnila, například se Japonsko z rozvojového státu stalo jedním z ekonomických gigantů. To zapříčinil právě kapitalismus, nad kterým se autoři tolik rozhořčují.

10.07.2021 4 z 5

Trpišovský: Úplný příběh milionového trenéra Trpišovský: Úplný příběh milionového trenéra Štěpán Filípek

Dobré shrnutí Trpišovského kariéry, ale já jako fanda s hlubším zájmem o fotbal jsem se téměř nic nového nedozvěděl.

30.05.2021 3 z 5

Oblomov Oblomov Ivan Alexandrovič Gončarov

Sním o podobném životě, jaký vedl Oblomov. I když rozdíly by se našly a mě by možná takový životní styl po pár letech omrzel.

19.10.2020

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Kniha s mnoha vrstvami, řeší se v ní lidské tužby, láska i utrpení. Dobré vykreslení charakterů během tří dnů španělské občanské války, ve které život vždy visí na vlásku. V knize je mnoho pasáží psáno různými jazyky, tím mně připomíná Mechanický pomeranč. :-)

15.09.2020 4 z 5

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Kniha o zatím posledním prezidentovi, kterého si vážím. Havlův mluvčí vzpomíná na desetileté působení po boku svého šéfa. Některé historky mě pobavily. Dost příběhů jsem již znal z jiných zdrojů, přesto mě Špačkova kniha místy informačně obohatila.

08.09.2020 4 z 5

Jedenáct prezidentů Jedenáct prezidentů Libor Budinský

Poučná kniha obsahující medailonky všech prezidentů českého státu. Osobnosti zastávající svůj úřad lépe či hůře, v klidnějších i turbulentnějších časech naší historie. Nikdo z nich se nevyvaroval chybám. Ti demokraticky smýšlející si zaslouží náš respekt a odpuštění některých pochybení.

28.08.2020 4 z 5

Na mopedu k beduínům Na mopedu k beduínům Ivan Milan Jedlička

Cestovat se dá různými způsoby, organizovaně, na vlastní pěst, na mopedu, v modernější verzi třeba v trabantu. Vždy to ale chce odvahu a touhu po dobrodružství. Dnes, na rozdíl od pánů Jedličky a spol.,můžeme i exotická místa navštívit bez výjezdní doložky.

05.08.2020 4 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Další kniha, díky které můžeme lépe poznat, jak to v koncentračních táborech chodilo. Avšak vžít se do pocitů transportovaných žádné listy papíru neumožní. Tak si užívejme svobody a všichni dělejme maximum, aby se něco jako holokaust už nikdy neopakovalo.

29.07.2020 4 z 5

Jiná Británie Jiná Británie Jiří Hošek

Zajímavé střípky o životě ve Velké Británii. Asi nejvíce mě zaujala kapitola o školství, překvapilo mě, že Britové tak "hrotí" zameškané hodiny studentů, a to i když jsou omluvené od rodičů. Zajímavá byla například i pasáž o královské rodině a informace o plánu, co se rozpoutá po smrti královny. Důležitým tématem byl brexit. Nechybí třeba ani kapitoly o sportu či o britské historii, v níž důležitou pozici zaujímají hrdinské skutky sira Wintona. Na zajímavosti knize přidává velké množství fotografií.

18.05.2020 5 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

I ten, kdo sleduje českou politiku poměrně intenzivně, se prostřednictvím této knihy může dozvědět něco nového a dát si věci do souvislostí.

O Zemanovi toho v knize bylo napsáno hodně, přesto si myslím, že na jednu věc pan Kmenta zapomněl. Když v roce 2016 Prahu na Zemanovo pozvání navštívil prezident nedemokratické ČLR, demonstrantům po kontroverzním zásahu policie nebylo umožněno svobodně vyjádřit jejich protičínské postoje.

09.04.2020 5 z 5

63 dní do Dallasu 63 dní do Dallasu Karel Kyncl

Kniha, která se přečte za pár hodin a přitom se člověk dozví dost nových věcí, hlavně o J. Kennedym a o tom, jak vlastně svoji prezidentskou funkci vykonával.

30.10.2019

To To Stephen King

Když spatřím kanál, skoro vždy si vzpomenu na Pennywise. A když při tom prší, je atmosféra ještě více mainská a kingovská. A pokud musím udělat něco nepříjemného, vybavím si TO. To je téměř všudypřítomné.

11.10.2019

Tomáš Baťa zblízka Tomáš Baťa zblízka Pavel Hajný

Kniha je psána trochu neobvyklým jazykem, hodně spojovníků atd., nicméně bylo to zajímavé počtení. Dozvěděl jsem se mnoho nového. Například jsem nevěděl, že Baťa expandoval i mimo Evropu, to jsem myslel, že byla otázka až dalších generací. Nebo jsem netušil, že to byl právě Baťa, kdo u nás zavedl pětidenní pracovní týden. Určitě stojí za to si knihu o tomto skvělém podnikateli přečíst.

06.08.2019 4 z 5

Nic se nestane náhodou Nic se nestane náhodou Richard David Bach

Rád jsem s Richardem, Stu a dalšími cestoval po Spojených státech, je to tak trochu jiný svět. S potěšením jsem lidem ukazoval jejich města z výšky tisíců stop. Jindy jsem zůstal dole na louce a prostě se kochal akrobatickými kousky letadel. Popravdě, někdy jsem se trochu bál, aby se nic nezvrtlo a moji kamarádi-piloti se zase v pořádku vrátili na zem a my si mohli s vydělanými dolary v kapse zajít třeba na hamburger. Bach ve své knize však ukazuje, že ani život potulných pilotů není zcela bezstarostný. I oni musí pečovat o svůj majetek, vydělat nějaký peníz nebo najít vhodnou plochu k provozování své vášně a živnosti zároveň.

25.06.2019 4 z 5

Germinal Germinal Émile Zola

Germinal mně i po čase zůstal v paměti, patří mezi Zolovy nejlepší knihy. Popisuje snahu dělníků zajistit si lepší život, když se na podmínky zaměstnanců ještě téměř nehledělo. Líbila se mi například pasáž, kdy majitelé dolů byli obklopeni tím největším luxusem, zatímco rodina Mahueuových se tísnila o hladu v malém příbýtku. Výborné byly i četné naturalistické scény, ve kterých si to postavy rozdávaly někdy i na život a na smrt.

01.04.2019 5 z 5

Život s hvězdou Život s hvězdou Jiří Weil

Hlavní hrdina nežije zrovna šťastně, a to podle mě ze dvou hlavních důvodů. Za prvé z těch ideologických tehdejší doby, líbil se mně uvěřitelně popsaný život jednoho Žida, jemuž nacistická zvůle klade nejrůznější překážky či ústrky, a dokonce usiluje o jeho holou existenci. Druhý problém Josefa Roubíčka je absence kvalitních mezilidských vztahů. Dětství strávil bez rodičů, u tety a strýce, k nimž nemá úplně blízko. Ani v dospělosti se Roubíček nemá vlastně na koho obrátit, a proto alespoň navazuje vztah s kocourem Tomášem.

29.03.2019 4 z 5

Jak jsem se mýlil v politice Jak jsem se mýlil v politice Miloš Zeman

Vzpomínky dědy z Vysočiny, když o pokračování své politické kariéry sám ještě neměl tušení. Dříve zřejmě dělal dobrou sociálně demokratickou politiku, nyní ale podle mě svůj úřad nevykonává důstojně. 2 853 390 lidí si myslí opak, což respektuji. Miloš Zeman je významnou osobností české politiky a prostřednictvím této knihy jsem se rád o něm dozvěděl nové informace. Oceňuji, že před listopadem vystoupil z KSČ, když už do ní vstoupil, a poté vládnoucí režim kritizoval, což ho několikrát stálo zaměstnání. Zajímavý exkurz do historie očima bývalého premiéra, protože já jsem v 90. letech politiku ještě nevnímal.

19.03.2019 3 z 5