LucieT. LucieT. komentáře u knih

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Pachuť rybiny doslova proniká každou stránkou, říční "ekosystém" Anny Bolavé se všemi těmi tragickými figurkami vyvolává ambivalentní pocity. Dokonale vykreslená temná, tajemná atmosféra, fantaskní rovina, a především dechberoucí popisy ze života řeky, jako by je snad psala řeka sama... "Teče voda mezi domy, teče voda z hor."

30.10.2020 5 z 5

Obzor Obzor Wiesław Myśliwski

Pokud hledáte knihu s velkou akcí a mnoha zvraty v ději, běžte raději "o dům dál". Tato kniha poklidně plyne, nikam nespěchá a nechává čtenáře unášet proudem vypravěčových vzpomínek na dětství a dospívání v poválečném období v malé polské vesnici.
Přemýšlivá kniha o životě, válce a smrti, dojemné vyprávění o hledání vlastního "obzoru".

09.07.2020 4 z 5

Izanagiovský motiv v románech Haruki Murakamiho Izanagiovský motiv v románech Haruki Murakamiho Tomáš Jurkovič

Co se podle Tomáše Jurkoviče skutečně skrývá pod příběhy Murakamiho románů? Důkladná znalost autorovy tvorby, vynikající shrnutí jeho prvních šesti románů a klíč k jejich hlubšímu porozumění prostřednictvím starojaponského mýtu kroniky Kodžiki. Zajímavé souvislosti, historické pozadí příběhů. Jen je škoda, že u nás autorovy knihy nevycházely v pořadí, v jakém byly napsány. Díky této knize (a slovenským překladům) si ale tu správnou posloupnost ráda někdy znovu dopřeji.

24.06.2020 5 z 5

Bezcitnost Bezcitnost Martyna Bunda

Bezcitnost. Nebo naopak citlivost zabalená ve skořápce chladu, tvrdosti a lhostejnosti.
Malá polská vesnice v poválečném období, jeden dům a čtyři ženy, z nichž každá nese své vlastní břímě. Bezcitnost jako způsob přežití.

24.06.2020 5 z 5

Sledování změn Sledování změn Sajjid Kašua

"V nemocnicích pořád hospitalizují Židy a Araby vedle sebe, jako by nemoci a smrt ještě sdíleli. Život už ne, v porodnicích umisťují Židovky a Arabky do oddělených pokojů..."

Vzpomínky, osamělost, stesk po domově, rodina, láska, politika a především rozpolcenost mezi dvěma světy. Melancholický příběh spisovatele, který své vzpomínky vkládá do životních příběhů jiných lidí a svou vlastní válku tak nahrazuje příběhy. Podmanivé vyprávění a zároveň přesvědčivý portrét života Židů a Arabů v Izraeli.

22.06.2020 4 z 5

Návštěva z pravěku Návštěva z pravěku Petr Ginz

Deníkové záznamy třináctiletého chlapce jako připomínka událostí holocaustu. Kresby, poznámky a příběhy ve stylu Julese Verna, které je však nutné číst mezi řádky. Silné ve své jednoduchosti a dojemné nevinnosti.

22.06.2020 4 z 5

Solenoid Solenoid Mircea Cărtărescu

Solenoid. Obří magnetická cívka pod sklepením jednoho netradičního domu ve tvaru lodi. V této knize má však mnohem silnější účinky.
Bukurešť. Chátrající, ponuré město v době socialistické éry, skvěle vykreslující absurdity za komunistického režimu v Rumunsku.
Rukopis nedoceněného spisovatele, který musí být napsán, avšak není určen ke čtení.
Dvě roviny, skutečná a snová, realita a fikce. Fragmetny vzpomínek z dětství, popisy každodenního života, filozofické pasáže, snové vize, absurdní příběhy, surrealistické scény.
Útěk.
Mircea Cărtărescu a jeho koncert neskutečné představivosti.

11.06.2020 5 z 5

Slepota Slepota José Saramago

"A takoví jsou všichni, napůl lhostejní a napůl zkažení."
"Strach oslepuje."

Nevysvětlitelná epidemie náhlé slepoty, panika, zoufalství, špína a bolest. Varování či trest? Co se děje pod povrchem naší civilizace a co vlastně znamená být člověkem? Děsivý portrét rozpadu společnosti, tragická reflexe lidstva. Doporučuji.

17.05.2020 5 z 5

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

"Japonci nikdy nežijí jako jednotlivci. My evropští misionáři jsme si této skutečnosti nebyli vědomi. Předpokládejme, že zde budeme mít jednoho Japonce. Pokusíme se ho obrátit na víru. Ale v Japonsku nikdy nebyl žádný jednotlivec, kterého bychom mohli nazvat ‘on’. Má za sebou celou vesnici. Rodinu. A ještě více. Jsou zde také jeho zesnulí rodiče a předkové. Tato vesnice, tato rodina, tito rodiče a předkové s ním jsou úzce svázáni, jako by to byly živé bytosti. Proto se nejedná o izolovanou lidskou bytost. Je to celek, který na ramenou nese břímě celé vesnice, rodiny, rodičů a předků. Když říkám, že se vrátili k tomu, čím byli původně, myslím tím, že se vrátili k tomuto světu, k němuž jsou tak pevně připoutáni."

Hluboká, silná kniha. Cesta osobní víry, diplomatická mise a především mezikulturní střet dvou naprosto odlišných kultur, západního křesťanského světa a východního budhistického feudálního Japonska. Horlivost, vášeň až posedlost františkánského mnicha, odevzdanost a věrnost japonského samuraje. Velká oběť, odhodlání a závěrečné prozření na obou stranách.

17.04.2020 5 z 5

Súostrovie psa Súostrovie psa Philippe Claudel

Brilantní, Philippe Claudel dobře nakládá. Lidská lhostejnost, zbabělost a pokrytectví, dokonalé podobenství o temných stránkách lidské povahy. Imaginární ostrov, bezejmenné postavy a vypravěč, který neúprosně předkládá fakta. Skvělý nadčasový příběh s chytlavě podmanivou atmosférou, který nepustí a nutí číst dál.

04.04.2020 5 z 5

Květná neděle Květná neděle Kurt Vonnegut Jr.

Vtipný, sebevědomý Kurt Vonnegut, muž provokativní myšlenky, a jeho rodinná historie promísená s různými esejemi, příběhy, dopisy a rozhovory. Zajímavý pohled do jeho mysli, nazorů na literaturu, náboženství, politiku, lidstvo a společnost vůbec. Atraktivita knihy je samozřejmě zcela závislá na míře náklonosti k jejímu autorovi, pokud máte rádi jeho styl a pohled na život, tato kniha by vám neměla uniknout.

10.03.2020 4 z 5

Kvazi Kvazi Sergej Lukjaněnko

Denis Simonov je v podstatě takový starý známý Anton Goroděckij, mám pocit, že Lukjaněnko tak trochu vykrádá svou vlastní "hlídku", ale vůbec mi to nevadí :)
Nový vývojový druh, inteligentní, a proto nebezpečnější kvazi v ruské blízké budoucnosti, svěží, čtivé, zábavné.

06.03.2020 4 z 5

Zpráva pro Adolfa 2 Zpráva pro Adolfa 2 Osamu Tezuka

Toto dílo jasně dokazuje, že komiks dokáže zpracovat i tak vážné téma, jako je toto asi nejtemnější období našich dějin, a může tak oslovit i dospělé čtenáře. Přesvědčivý příběh o válce a rase z japonské perspektivy, plný akce, napětí a působivých ilustrací. Velmi ambiciózní dílo, skvělý "obraceč stránek".

02.03.2020 5 z 5

Mount Kodaň Mount Kodaň Kaspar Colling Nielsen

Po finském podivnu tu máme podivno dánské, ve kterém se mísí každodenní realita a problémy dánské společnosti s naprostým absurdnem a fantastickými postavičkami. Zajímavý spojující prvek ve formě fiktivní umělé hory, ale jednotlivé příběhy mi přišly nedotažené. Jednoduchý styl vyprávění, bláznivé, praštěné a opravdu zvláštním způsobem "podivné".

25.02.2020 3 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Jaké je to být ženou v korejské společnosti? Navzdory zajímavému tématu bohužel příliš strohý, suchopárný text takřka bez emocí. Faktografická dokumentární forma je jistě záměrná, působí ale až příliš jako strojově předložený soupis křivd, bezpráví a mezer mezi pohlavími. Téma, které by jistě mohlo být uchopeno lépe a čtivěji.

18.02.2020 2 z 5

Genom Genom Sergej Lukjaněnko

Sherlock Holmes ve vesmíru? Vlastně proč ne, třetím závěrečným operonem se příběh mění v detektivní vyšetřování, čímž dodává celému příběhu lehce zábavný a satirický rozměr. Jinak celkem zajímavý alternativní svět, zajímavé postavy, kolonizace vesmíru, kastovní systém, tajemná loď. A především otázka svobodné vůle, co z nás dělá člověka a co nás dělá jedinečnými - vývoj technologií neznamená, že svět bude lepší a lidé šťastnější. To mě u Lukjaněnka baví nejvíc, vždy přináší něco navíc k zamyšlení.

A je asi úplně jedno, jakou knihou v sérii začnete - jestli to bude prequel Tance na sněhu nebo Genom, který autor napsal jako první - spojujícím prvkem je asi jen svět geneticky modifikovaného lidstva v budoucnosti.

17.02.2020 4 z 5

Tance na sněhu Tance na sněhu Sergej Lukjaněnko

"Dav nikdy a nic nevyřešil sám. Dav volí tu vládu, která dokáže lépe omrznout mozky."
"Ať si kterákoli vláda podvádí a jen slibuje, ale ať nebere schopnost myslet!"
"Většina lidí nikdy tuhle schopnost nevyužila. A ti, kteří myslet dovedou, byli a jsou vždy u moci."

Lukjaněnko opět lehce filozofuje, a i když je kniha určena spíše asi pro mladší publikum a příběh je možná i trochu dětsky přímočarý, dokáže okouzlit i dospělého čtenáře. Nastoluje i vážná témata - vizi budoucnosti světa, demagogii, propagandu, otázky humanismu, svět, ve kterém se rodiče obětují, aby jejich dítě přežilo. Sympatický hlavní hrdina, třínáctiletý "tak trochu dospělý" teenager, dobrodružný děj a celkem uvěřitelný svět.

12.02.2020 4 z 5

Manuál každodenního pijáka Manuál každodenního pijáka Kingsley Amis

Průvodce světem pijáctví aneb jak se stát profesionálním pijákem. Celkem praktická, velmi zábavná a poměrně poučná sbírka kratších textů plná užitečných úvah náruživého pijáka, jeho osvědčených receptů na celou řadu nápojů (od "Krvavé Mařeny" až po nápoje, o kterých jste možná ani neslyšeli), doplněná citáty a vědomostními kvízy. Příjemné oddechové čtení, které patrně osloví jen užší skupinu čtenářů.

10.02.2020

Sparsholtova aféra Sparsholtova aféra Alan Hollinghurst

Osudy tří generací přátel, lidská touha, vášeň a pošetilost, předsudky, umění a hlavně skvělý portrét změn a měnících se postojů britské společnosti vůči komunitě gayů. Román, který překlenuje několik desetiletí a který neodpovídá na to, co čtenář nejvíce očekává, celá aféra se táhne napříč časem a její hlavní aktér je důležitý hlavně pro svůj dopad na ostatní. Čtivé, trochu melancholické, ale i nadějné a humorné.

05.02.2020 4 z 5

17 japonských povídek – Hirošima, Nagasaki 17 japonských povídek – Hirošima, Nagasaki * antologie

Literární ztvárnění atomového útoku na Hirošimu a Nagasaki. Tragédie lidských osudů, bezprostřední reakce a chování lidí, bolest, utrpení a smrt jako výpověď a svědectví, ale i varování před ničivou silou jaderných zbraní a moderním světem.

03.02.2020 4 z 5