lubosh lubosh komentáře u knih

Souška - Životní příběh Jana Suchého Souška - Životní příběh Jana Suchého David Lukšů

Začátek vypadá slibně a nadějně, ale pak se příběh zúží ve vyprávění veselých historek převážně z vojny, resp. z Dukly. Když čtete čtyřicátou v řadě, už to trochu nudí... Chybí kontext, chybí tah na branku (autorům, ně obránci), chybí toho dost. Škoda, výsledkem je pak poněkud plochý příběh jednoho skvělého hokejisty.

22.03.2016 3 z 5

Stan Mikita - Naveky Čiernym jastrabom Stan Mikita - Naveky Čiernym jastrabom Stan Mikita

Hezky se to čte, ale.... Je to spíš obrazová publikace, příběh klouže trochu po povrchu, takový hezky vyrobený pomníček.

02.03.2016 3 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Jasně nejslabší kousek série.

03.03.2015 3 z 5

Já jsem Zlatan Ibrahimović Já jsem Zlatan Ibrahimović David Lagercrantz

Poněkud přeceňovaná kniha, existují lepší sportovní životopisy. O patro níž knihu sráží i překlad. Terminologicky je správný, což u sportovních knih nebývá pravidlem, ale není to překlad literární. Text drhne, Zlatanova mluva zní nepřirozeně, kolísá od hovorové mluvy k hyperkorektnímu vyjadřování. Asi je lepší sáhnout po anglické verzi, máte-li možnost.

25.01.2015 3 z 5

Nevyhlášená válka: Boje o Slovensko 1918–1920 Nevyhlášená válka: Boje o Slovensko 1918–1920 Dušan Tomášek

Kdyby taková kniha vyšla v roce 1935, dalo by se to pochopit... Ale teď jsme u historické literatury snad už trochu dál. Kniha je napsaná tendenčně, což snad ani jinak nelze, když autor čerpal výhradně z čs.pramenů! Nesnažil se hlouběji vysvětlit motivaci obou stran, jen velmi málo se zabývá příčinami a hlavně důsledky konfliktu atd. V podstatě jde jenom o chronologický soupis incidentů, bojů a šarvátek na Slovensku v letech 1918-20, s minimálním analytickým vkladem.

08.07.2014 2 z 5

To byl můj život?? - (Druhý díl) 1979-1992 To byl můj život?? - (Druhý díl) 1979-1992 Pavel Kohout

Četl jsem rozšířenou verzi dotaženou až do 21. století a přišlo mi to lepší než první díl, zejména pasáže o životě v exilu, o atmosféře v německých divadlech atd. Škoda, že 90. léta nebyla rozebraná víc, Tím, že Pavel Kohout nebyl jejich přímým aktérem, by mi jeho svědectví přišlo mimořádně cenné.

26.09.2020 4 z 5

To byl můj život?? - (První díl) 1928-1979 To byl můj život?? - (První díl) 1928-1979 Pavel Kohout

Bohužel i tady u Pavla Kohouta funguje selektivní paměť a relativizování viny. Svoji činnost v 50. letech posuzuje shovívavě až téměř žertovně, pro poklesky jiných (v 70. letech) nemá naprosto žádné porozumění. Úplně mimo je pak jeho představa, že komunismus zničili prospěcháři a morálně nepevní lidé, že až do popravy Slánského bylo vlastně všechno OK. Ani slovo o útlaku církve, honu na kulaky, vyhazování studentů VŠ atd. Jako by největším a skoro jediným zločinem komunismu byly křivdy páchané na komunistech...

26.09.2020 3 z 5

Život a jiné nesrovnalosti Život a jiné nesrovnalosti Michaela Škultéty

Takový ten pocit, když si na tak malém prostoru přečtete tak hodně.

16.06.2020 5 z 5

Johana Johana Pavla Horáková

Knížku jsem četl asi před měsícem a upřímně, už teď nevím, o čem vlastně byla. Je na ní patrná jistá řemeslná zručnost autorek, ale příběh poměrně fádní, mělký. Nenadchne, neurazí.

16.07.2018 3 z 5

Motiv Motiv Jonathan Kellerman

Už dlouho jsem nečetl nudnější detektivku.

20.02.2018 2 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Kniha, která neměla být napsaná. A pokud ano, neměla být vydaná. Během série se úplně vytratilo kouzlo a atmosféra první Larssonovy knihy; Lagercrantzovy postavy jsou ploché, děj uměle natahovaný a hlavní zápletka taky podivná.

16.09.2017 2 z 5

Open – Otevřená zpověď Open – Otevřená zpověď Andre Agassi

Dojem kazí lajdácký překlad.

04.03.2017 3 z 5

Jaromír Jágr: Cesta za snem Jaromír Jágr: Cesta za snem T. J. Millner

02.10.2016 odpad!

Dívka, která nikomu nechyběla Dívka, která nikomu nechyběla Håkan Nesser

Asi nejslabší kousek série. Když v knize Van Veeteren několikrát přemítá, jestli by neměl se svou prací skončit, říkám si, že proč vlastně ne...

09.02.2016 3 z 5

Firewall Firewall Henning Mankell

Asi nejslabší Mankellova detektivka.

03.02.2016 3 z 5

Člověk Jágr - Hokejová bible Člověk Jágr - Hokejová bible Petr Čermák

11.05.2015 odpad!

Člověk Jágr Člověk Jágr Petr Čermák

11.05.2015

Mé dětství v socialismu Mé dětství v socialismu kolektiv autorů

Rozporuplné pocity. Pár textů je výborných, některé spíše připomínají Vyprávěj.

12.11.2014 3 z 5

Umírající dandy Umírající dandy Mari Jungstedt

Nudnější detektivku jsem zřejmě ještě nečetl.

15.10.2014 1 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Víc politický thriller (se spoustou osvěty) než detektivka. Jiné Mankellovy knihy mě bavily mnohem víc.

10.08.2014 3 z 5