Lost Soul Lost Soul komentáře u knih

Teplo domova Teplo domova Kamila Shamsie

Z mého pohledu výstižný popis aktuální situace v Británii (a patrně i v jiných státech západní Evropy) s ohledem k řešení problémů způsobených odchodem mladých muslimů do zemí, v nichž působí ISIS a jí podobné organizace. O dopadu, jaký jejich odchod má na rodiny, které zůstaly. O názorech většinové i menšinové společnosti na řešení této složité situace.
Hlavní postavy mi nebyly zrovna dvakrát sympatické, proto jsem knihu několikrát odložila. Vadila mi jejich naivita, umínenost, víra. Ale autorka píše velmi čtivě a jako celek hodnotím knihu víceméně kladně. Bylo to moje první setkání s tématem a určitě nebylo poslední.

21.06.2020 4 z 5

Narodila jsem se za bouřky Narodila jsem se za bouřky Dagmar Hochová

Fotografie skvělé, ale psát paní neuměla. Občas vtipné postřehy.

03.05.2020 3 z 5

Temný priestor lesný Temný priestor lesný Nicole Krauss

Tato kniha mě zklamala. Dlouho jsem se nemohla začíst a do čtení jsem se musela nutit. Nicole Krauss mám hodně ráda, předchozí romány se mi opravdu líbily (kromě Muž vejde do pokoje, ten mě nezaujal), ale toto mi přišlo jako veřejná forma psychoanalýzy, pokus o očištění se, omluvu (či výmluvu?). Hlavní postavy byly poměrně nesympatické, ničím mě nezaujaly. Za pár let si zkusím román přečíst znovu, třeba ho pochopím až s přibývajícím věkem.

27.11.2019 3 z 5

Měsíční svit Měsíční svit Michael Chabon

Občasné rozvláčné pasáže se střídaly s těmi, které měly spád a pohltily mě. Pro mě nejzajímavější bylo dědečkovo vyprávění o zážitcích z druhé světové války. Hodně mě bavila i epizoda z vězení. Historická fakta v románu uváděná jsem si zatím neověřovala, ale autor Chabonova formátu by si patrně nedovolil v podobných věcech příliš fabulovat. Román si za pár let určitě znovu přečtu. Tak jako většinu autorových románů. Jsou to díla, ke kterým stojí za to se jednou za čas vrátit.

14.11.2019 4 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Toto bylo velké trápení. Dočteno jen z posledních sil s nadějí, že třeba konečně pochopím, co se na tom tolika nadšeným čtenářům líbilo. Velmi nesympatické postavy, které vedly nezajímavé rozhovory. Kdybych byla mladší (jsem starší než románová Frances i Nick), tak bych třeba pro ně měla větší pochopení. Frances byla ve velmi složitém věku, kdy se člověk hledá a potýká se s různými komplikovanými stavy, ale byla to velmi pasivní osoba, se kterou bych v reálném životě nechtěla mít nic společného, protože by mě jen stahovala ke dnu. Za sebe fakt nedoporučuji. Obálka je na knize asi to nejlepší :)

01.10.2019 1 z 5

Strach za oponou Strach za oponou Vilém Křížek

Velmi milé překvapení. Čekala jsem oddechové čtení šestákového typu :) ale bylo to velmi sofistikované a místy i poučné.

03.06.2019 5 z 5

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

Moje první setkání s autorem. Těch "kauz" bylo na můj vkus příliš, ale vše bylo velmi logicky vysvětleno, nic nedrhlo. Moc dobře se to četlo, určitě si od D. Dána ještě něco přečtu.

11.03.2019 5 z 5

Pravidla zdvořilosti Pravidla zdvořilosti Amor Towles

Příběh mě moc nezaujal, po Gentlemanovi v Moskvě to pro mě bylo zklamání. Původně jsem chtěla dát jen tři hvězdy, ale popisy New Yorku a společenského života mladých lidí konce třicátých let si minimálně jednu hvězdu zaslouží.

27.02.2019 4 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Slova, slova, slova aneb mnoho povyku pro nic.

14.12.2018 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tento žánr obvykle nečtu, pořádně jsem nevěděla, co mě čeká a tak jsem byla velmi překvapena tím, čeho se mi dostalo. První polovina byla zbytečně rozvláčná, ale poslední část knihy odehrávající se v Tribeči byla skvělá. Líbil se mi i styl, jakým byla kniha napsaná, působilo to velmi uvěřitelně :)

23.10.2018 4 z 5

Den falešné kočky Den falešné kočky Pasi Ilmari Jääskeläinen

Zklamání. Některé kapitoly byly super, líbily se mi Kaarnovi artchitektonické vize a festival, ale jako celek se mi to nelíbilo. Vím, že je to žánr nazvaný finské podivno, ale toto bylo velké zbytečné chaotično.

22.10.2018 2 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Pět hvězd hlavně za informace o emocionálním životě slonů. Jsou to úžasní tvorové, byla jsem často dojata.

08.04.2018 5 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Konec zklamal, ale jinak úžasná kniha a mohu jedině doporučit.

10.12.2017 4 z 5

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

Děj nic moc, ale jako obvykle to bylo hodně vtipné, takže se chystám na další díl.....

29.11.2017 3 z 5

Sympatizant Sympatizant Viet Thanh Nguyen

Nedočteno. Zhruba v polovině jsem si uvědomila, že mě vůbec nezajímá, co se bude dít dál a jak to dopadne.

29.11.2017 3 z 5

Když jsme byli sirotci Když jsme byli sirotci Kazuo Ishiguro

Nuda neskutečná. Dvě hvězdy uděleny jen kvůli poslední m dvěma kapitolám, kde se čtenář konečně něco dozvědel.

29.11.2017 2 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Byl to boj. Musela jsem si udělat delší přestávku, než jsem se znovu odhodlala začíst do tohoto příběhu. Tolik utrpení, kolik musel ve svém životě Jude vytrpět, je na čtenáře občas trochu moc. Emocionálně vyčerpávající příběh čtenáře změní. Zní to pateticky, ale je to tak. Přinejmenším si začne víc vážit svého života a sebe samotného. Protože to Jude nedokázal. Přestože se snažil vymanit ze své minulosti a v určitých obdobích života se mu to snad i dařilo, vždy se stalo něco, co v něm probudilo staré démony a přimělo ho vztahovat vinu za vše, co se v jeho životě přihodilo, výhradně na sebe samotného.

14.06.2017 3 z 5

Nezmar Nezmar Jean-Michel Guenassia

Ztráta času. Naivní, povrchní, zbytečné.

17.05.2017 1 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Vtipné, ale zklamal mě konec - jak se autor rozhodl vše ukončit na pár stranách.

13.05.2017 3 z 5

Lesní ľudia Lesní ľudia Hanya Yanagihara

To byla tak strašná nuda!!! Obzvláště poslední dvě kapitoly pro mne byly velkým utrpením. Velmi přeceňovaný titul!

31.03.2017 2 z 5