LordSnape LordSnape komentáře u knih

Myšlenky bez myslitele Myšlenky bez myslitele Mark Epstein

Uf, uf. Tohle bylo opravdu náročné čtení. Kniha má podtitul Psychoterapie z pohledu buddhismu, já bych to však přesně obrátil, protože by to směr této publikace vystihovalo mnohem lépe. Buddhismus je tady spíš podroben jakési analýze a možném ovlivnění praxe psychoterapií. Osobně jsem se na Epsteinovu knihu velmi těšil a původně zvažoval, že si ji dokonce koupím i naslepo, ale nakonec jsem rád, že byla jen půjčená. Zajímám se o obě dvě odvětví, je mi jasné, že jsou myšlenkově velmi propojené a že si dnešní moderní člověk může brát z obojího, ale Myšlenky bez myslitele jsou tak křečovitě napsané, že tomu prostě laik neporozumí. Zajímavé byly účinky meditace, ale to bylo popsáno už tolikrát... Knize je nejvíce na škodu asi to, jak je napsaná. Zdálo se mi, že autor po celou dobu jen klouže po povrchu a srovnává věci a myšlenky s Freudem a prakticky se opírá jen o základní theravádové učení, což mě osobně už vůbec nesedlo. Jako zkušenost to bylo zajímavé, ale pokud bych měl doporučit obdobnou práci, kde funguje spojení psychologie s buddhismem, tak za mě by to byl určitě Rob Preece, který se opírá o Junga a pracuje s vadžrajánovou školou.

30.04.2016 3 z 5

Malá kniha o Islanďanech Malá kniha o Islanďanech Alda Sigmundsdóttir

Vtipně a s nadhledem napsaná kniha o úžasné zemi a ještě úžasnějším národu na jednom malebném ostrově. Rozhodně mě nejvíce dostaly pasáže o dopravních předpisech a zvycích přejímání jmen.

30.04.2016 5 z 5

Hovořil se zvěří, s ptáky a rybami Hovořil se zvěří, s ptáky a rybami Konrad Lorenz

Hezké čtení. Líbily se mi popisy soužití člověka se zvířaty, ale některé sáhodlouhé popisy rybek v akváriu či tehdy ještě nezmapované zvyky zvířat, z knížky dělaly trošku mišmaš v hlavě a rozhodně bych je nenazval zábavnými, když vlastně ani nevím, o čem autor mluví.

30.04.2016 3 z 5

Komiksová historie moderního světa #2: Od pádu Bastilly po současnost Komiksová historie moderního světa #2: Od pádu Bastilly po současnost Larry Gonick

Parádní zakončení komiksové jízdy. Je téměř neuvěřitelné, co vše se událo za posledních pár desítek let. Tolika bolesti, utrpení a mizérie. Měli bychom se nad sebou jako lidstvo zamyslet.

17.04.2016 5 z 5

Batman: Smrt rodiny Batman: Smrt rodiny Scott Snyder

Yes! Tohle je ten pravý Joker. Naprosto ujetý psychopat, který se nezastaví před ničím. Jestli se vám líbil Ledger v Temném rytíři, tak u tohodle ztvárnění budete ještě více zaražení, protože Snyderův Joker je naprosto fenomenální psychouš a rovnocený protivník samotného Batmana.

10.12.2015 5 z 5

Batman: Soví město Batman: Soví město Scott Snyder

Prakticky stejné nadšení jako Soví tribunál, až na to, že tady se nemusí nic rozjíždět a stačí rovnou nastoupit do rozjetého vlaku směr Gotham. Snyder zvedl Batmana z popela a dělá mu velikou čest!

10.12.2015 5 z 5

Big Sur Big Sur Jack Kerouac

Klasický Kerouac. Chlast, kámoši cestování a zen. Nic víc a nic míň. Četl jsem od něj Na cestě a Dharmové tuláky a vlastně ani nevím, co mě nutí číst ty jeho knihy, když mi vlastně nic nedávaj. V Big Sur se mi líbilo, že na začátku jde trochu do sebe a rekapituluje svůj život, zatímco popisně vyjadřuje svůj život ve srubu, ale pak to sklouzne do toho typického marastu točící se jen kolem chlastu a podivných řečí s lidma, které jsem nikdy neviděl a neznal, i když se sám autor tváří jako že ano. Líbí se mi asi ten jeho hezký vztah, jaký měl k buddhismu i když vlastně sám žil tak nějak po svém při hledání té svobody, kterou prakticky hledám i já sám. Tohle byla třetí a zřejmě i poslední kniha, jakou jsem od něj četl, ale i tak nemohu říct, že bych to považoval za ztracený čas.

10.12.2015 3 z 5

Šíbr Šíbr Joe Sacco

Šíbr byl po zklamání jménem Palestina další taková šance pro pana Sacca. Ale jo, ve výsledku mě to docela i bavilo. Ty historky a vyprávění z dob války byly někdy ale vážně přitažené za vlasy a je fajn, že i sám autor pak o Nevenovi prohlásil, že nikdo vlastně neví co je a co není pravda.

10.12.2015 3 z 5

Proč se nám líbí to co se nám líbí Proč se nám líbí to co se nám líbí Paul Bloom

Fajn kniha a je dosti škoda, že ji tady ještě nikdo přede mnou nečetl. Ve výsledku se vlastně dozvíte, že ta libost a vztah k určitým věcem, které nás buď odpuzují či přitahují je vlastně dána formováním kultury, která na nás odmalička působí. Bloom dokazuje, že je tento prožitek dosti ohebný v závislosti na zvycích dané kultury, nicméně geny v tom mají pramalý vliv, což se zas třeba nedá říci o homosexualitě, která je dle mě a (spousty dalších vědců) dána právě geneticky, kdežto kultura na ně působí přesně obráceně. A tak se někdy může stát, že si homosexuál svou orientaci uvědomí až když má rodinu a děti. :-)

10.12.2015 4 z 5

Město kouře Město kouře Jason Lutes

Město kamene se mi přeci jen líbilo více. Zde šly osudy všech postav tak nějak mimo mě, ale líbil se mi ten napjatý rozpor mezi komunisty a nacionalisty a jejich posilující moc na úkor svobod lidí...

25.10.2015 3 z 5

Batman: Soví tribunál Batman: Soví tribunál Scott Snyder

Trošku vlažný rozjezd, ale jakmile se dozvíte v čem je zakopaný pes, neodložíte komiks z ruky. Hodně se mi líbilo i vrtání se v minulosti hlavních hrdinů a Gothamu, které je prakticky spleteno s osudy Wayneovy rodiny.

25.10.2015 4 z 5

Vlk pod stromem Vlk pod stromem Mike Carey

Vlk pod stromem by se už narozdíl od Exodu dal nazvat vycpávkou, snad až na úvodní sešit Lilith, který prozrazuje určité věci ohledně národa Lilim. Teprve až tady jsem si vlastně uvědomil, jak je celá série taková duchovní, když se neustále obrací a upíná k příběhům z Bible a dalších náboženských spisů. Lucifera si tu člověk moc neužije, páč tu skoro nevystupuje. Nicméně podobně jako v Domech ticha zde Carey vycucává i severskou mytologii, a to v podobě vlka Fenrise, který se snaží poskvrnit strom Yggdrasil, který prorůstá všemi světy, což je vlastně další z následků odchodu Jahveho. Chtělo by to nějakou další vzpruhu do dalších dílů.

03.10.2015 3 z 5

Shledání Shledání Alan Moore

No, abych byl u přímný, tak si myslím, že Bažináč měl prostě skončit předchozím dílem. Další sešity jsou prostě jen trapná nadstavba i když s hezkou kresbou. Příběhy z vesmíru a jiných světů o ničem ve kterých je už hodně znát, že je nepsal Moore... Jsem rád, že série skončila, protože už se nemá dle mě kam posunout. Škoda jen, že to neukončili se ctí.

V prach se obrátíš V prach se obrátíš Alan Moore

Tenhle díl Bažináče má takový trochu humanitní podtext, protože celá ta kauza hraje do noty proti uskupením, které si zakládají na uniformitě a bojují proti odlišnosti. Nicméně to, že Abby utekla do Gothamu, kde se pak objevil i Batman či Lex Luthor ze Supermana mi prostě nevonělo. Nicméně vše vynahrazuje skvělá kresba ukazující Bažináčovu zuřivost a jeho síly včetně konce o kterém jsem původně myslel, že je koncem definitivním.

13.09.2015 4 z 5

Marshall McLuhan a virtualita Marshall McLuhan a virtualita Christopher Horrocks

Je to takové plácání prázdné slámy. McLuhana to nijak nerozvíjí a max. to utřídí některé jeho myšlenky. Jinak je tato mini knížečka, která vypadá jak stať z internetu nebo časopisu, (přednášky?) - spíše taková zbytečnost a to i přes stáří původní knihy, kterou McLuhan napsal v 60. letech.

Ďábel vchází do dveří Ďábel vchází do dveří Mike Carey

Lucifer mi není cizí, páč mám již za sebou celou ságu o Sandmanovi. Tam se mi líbil a přišel mi fajn. Tady je to poněkud horší. Lucifer jako postava a tahoun celého komiksu mi už nepřijde tak zajímavý a tak charismaticky. Vypočítavost, chladný odstup a intriky jsou jeho krédo a jak postupně prochází jednotlivými patáliemi, sleduje vlastně jen ty svoje záměry. Atraktivní postavou je pro mě Mazikeen a tak doufám, že se o ní postupně dozvím více. V průběhu čtení mi přišlo, že se Carey snaží hodně filosofovat podobně jako Gaiman, ale většina oněch výřečností vyzní zkrátka do prázdna. Ďábel vchází do dveří je určitě zajímavý počin, ale beru jej jen jako pouhý úvod do série od které očekávám, že kvalitativně bude růst a nabere na zajímavosti a spádu.

Otčina Otčina Nina Bunjevac

Zajímavý komiks o tom, jak to vypadalo v tehdejší Jugoslávii. Nicméně je to podle mě až příliš osobní. Třeba u Persepolis mi to nevadilo, protože jsem se dokázal vcítit do jednotlivých rodinných přílušníků i postav, ale u Otčiny se mi to nepovedlo. Působilo to na mě jako útržky z deníku v kreslené podobě.

Liga výjimečných II Liga výjimečných II Alan Moore

První díl byl lepší a zajímavější. Zápletky jednotlivých postav mi přišly divné a dalo by se i říci, že se toho až příliš moc neděje. Navíc příběh prostě ukradený z Války světů mi vadil a není to tím, že bych původní knižní podobu také nemusel...

Batman: Návrat temného rytíře Batman: Návrat temného rytíře Frank Miller

Batman se vrátil a je pomalejší a ošklivější. Na komiksu se mi líbilo ztvárnění Gothamu a již zavřených zločinců z minulosti, kteří se nyní před očima obyvatel tvářili jako jehňátka, co prostě uklouzli, ale to je tak vše. Když navíc na konci přilétl i Superman přišlo mi to celé už hodně směšné a někde na pomezí frašky.

Blahovolné Blahovolné Neil Gaiman

Blahovolné jsou obstojným zakončením celé ságy a to i přes fakt, že Gaiman lecos schválně nechá vyšumět do prázdna, což mě docela vadí, ale i tak jsem byl při čtení spokojen.

28.08.2015 4 z 5