Lmslaver Lmslaver komentáře u knih

Střípky z českého Chicaga Střípky z českého Chicaga Lenka Křížová

Zajímavá publikace mapující české přistěhovalce v Chicagu v letech 1848-1919. Poutavá byla pro mě zejména první část knihy, která je celkovým souhrnem o vývoji českého Chicaga. Ve zbytku svazku je celý vývoj rozebrán podrobněji i s dobovým citacemi z novinových článků, nebo osobní korespondence. Některé informace zde pak ovšem zazní opakovaně a působí trochu rozvlekle. Těžko hodnotit tuhle knihu, chybí mi srovnání, moc místopisů jsem nepřečetl. Chtěl jsem se ale něco dovědět o historii Chicaga a podíl českých imigrantů na jeho vývoji, a to se mi splnilo.

10.02.2022 4 z 5

Spravedlnost Spravedlnost Lee Child

Bezejmenné americké město, příkoří na nevinných, osamělá žena a dva zločinecké gangy, to jsou ingredience stvořené přímo pro Reachera. Stránky letěly jedna za druhou, má to dynamiku, napětí a ta pohádka pro dospělé by se dala i vcelku přijmout, dokud Jack v akci likviduje gangstery pěstí i pistolí. Postupuje zdánlivě strategicky, analyzuje situace, ale bez štěstí a náhody by byl stejně dávno mrtvý. V posledním úseku knihy bohužel odhaluje velké protistátní spiknutí, na které nepřišli ani vládní zpravodajské služby. Tady se už mění pohádka ve sci-fi. Každopádně se mi Spravedlnost četla dobře, pobavila a zasloužené ji za to patří čtyři hvězdy.

19.01.2022 4 z 5

L. A. Přísně tajné L. A. Přísně tajné James Ellroy

Hodně těžké čtení, několikrát jsem knihu odložil a znovu se k ní vrátil. Ačkoli jde o můj oblíbený žánr, prokousat se první třetinou knihy bylo pro mě docela peklo. Zvláštní sloh, spousta postav vstupujících do děje, rychle střídání lokací. Trvalo mi, než jsem si trochu zvykl, ale nakonec to stálo za to. Co nelze románu upřít je hutná atmosféra padesátých let čpící z každé stránky a citace z novinových článků a policejních hlášení ji ještě podtrhují.
Kdybych měl srovnat román s filmovou verzí, kniha je drahocenný, surový vytěžený diamant a film je jeho vybroušená verze do nádherného šperku. Obojí na sto procent stojí za čas, který jim věnujete.

08.01.2022 5 z 5

Čermák versus Al Capone Čermák versus Al Capone Ivan Brož

Čtení určené pro ty, co se chtějí dozvědět něco více o prvním chicagském starostovi českého původu Antonínu Čermákovi. Kniha popisuje jeho postup v politice, postoj k prohibici i organizovanému zločinu, jehož hlavní tváří té doby a místa byl Al Capone. Ostatně v době Čermákova funkčního období, coby starosta Chicaga, byl Capone odsouzen za daňové úniky. Díky této knize jsem mohl nahlédnout do Chicaga dvacátých a třicátých let. Za mě spokojenost.

02.01.2022 5 z 5

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Příběh se rozjíždí pomalu a nenápadně ve vesnické atmosféře, domácí pálená kořalka, porážka prasete, pohřeb… Miko Syrový se ale začne šťourat ve věcech, které mu nesedí na smrti starého kamaráda.
Od vydání prvního románu s Mikem, ušel autorsky Martin Goffa pořádný kus cesty. Dobře vystavěný případ, slušná porce napětí, promyšlená pointa. Takhle si představuji kvalitní českou kriminálku.

15.12.2021 5 z 5

Noční oheň Noční oheň Michael Connelly

Connelly tenhle díl věnoval Titu Welliverovi, který detektiva Bosche ztvárnil v sedmi sériích seriálu Bosch. Od zhlédnutí prvních dílů i mě dal tenhle herec obličej pro knižní verzi a celý seriál můžu všem jen doporučit.
V Nočním ohni opět Ballardová a Bosch spolupracují na případu, ale kvůli pracovní vytíženosti se jim moc nedaří postupovat společně. Kvůli počáteční roztříštěnosti, kdy oba detektivové dělají na více případech najednou mi nejprve přišel tenhle díl slabší, ale postupně nabíral děj švih, pořádný spád a nedokázal jsem se od textu odtrhnout. Verdikt nakonec stejně nemůže být menší, než plný počet hvězd.

23.11.2021 5 z 5

Oběť ve stínu Oběť ve stínu John Sandford (p)

Drsné akční krimi. Lukas Devenport se s tím nemaže, jak při vyšetřování, tak při vztahu se ženami. Uvítal bych trochu víc detektivní práce na úkor pátrání ala buldozer. Jo tohle jsou holt devadesátá léta. Zatím dávám čtyři hvězdy, pátou si zatím schovám do rezervy pro nějaký fajnovější Devenportův případ…

11.11.2021 4 z 5

Kapitán Kapitán Miroslav Žamboch

Max Bronštejn se vrací. Vrací se na frontu, do pustiny, do pekla… Je pověřen velením průzkumného tankového oddílu a vyslán do země nikoho, kde na každém jejím kousku číhá smrt.
Miroslav Žamboch vymyslel zajímavý svět, plný tajemství, nástrah a intrik. Kapitán pokračuje v plné síle, tam, kde skončil Veterán a uhání kupředu jako po tankových pásech. Těším se na závěrečný díl.

04.11.2021 5 z 5

Lars pod palbou Lars pod palbou Daniel Gris

Soukromé očko Lars počtvrté a tentokrát mu čmuchání jde na výbornou, po stopě jde jako nabuzený ohař. Když k tomu přidáme kvalitní tvrdou muziku a pití, byť jen na papíře, tak letí stránka za stránkou. Když Larsovi odpustím pár malých nepřesností a štědrou porci náhod, i s tím, že jsem pachatele odhalil o tročku dřív než on, jde opravdu o skvělé čtení. Tentokrát bych mu křivdil, kdybych nedal pět hvězdiček.

04.10.2021 5 z 5

Poslední deska Poslední deska Andrew Cartmel

Vinylový detektiv, milovník jazzu, sběratel starých desek a majitel dvou neodbytných koček se nechá přemluvit k tomu, aby našel jedno staré elpíčko, jazzovou raritu. Zatímco obchází staré bazary, kde se přehrabuje v krabicích s deskami a odkrývá roušku starého tajemství, množí se kolem něj podezřelá úmrtí i podivné nehody. Je to tak trošku jiná detektivka, než je v poslední době obvyklé. Autor se obešel bez zběsilé akce, nenajdete tu ani morbidně popsané vraždy, a přesto jsem dostal zábavné a napínavé čtení, které si udrželo mou pozornost až do poslední stránky. Jedinou výtku bych měl k cimrmanovsky zamotanému, těžce uvěřitelnému závěru.

24.09.2021 4 z 5

Žlutý markýz Žlutý markýz Knud Gatzwiller

Dobrodružný příběh se špionážním nádechem, typický vzorek šestákové literatury tehdejší doby. Pátrání po zákeřném Asiatovi, který touží pokořit si po zlém svět. Jako kluk jsem hltal každou stránku, dnes už to u mě vyvolává pouze úsměv a nostalgické vzpomínky. 70%.

13.09.2021 4 z 5

Veterán Veterán Miroslav Žamboch

Miroslav Žamboch znovu dokazuje, že umí mistrně spřádat zajímavé příběhy. Ve Veteránovi chvíli čtete gangsterku, pak military, nebo se najednou ocitnete uprostřed špionážního spiknutí, a přitom to celé dohromady nepůsobí nijak překombinovaně. Naopak, je to svižné, zábavné a napínavé čtení. Naštvala mě pouze jediná poslední věta: To be contiunued… Naštěstí vím, že na další díly nebudu muset dlouho čekat, protože jsou už napsané.

01.09.2021 5 z 5

Temná svatá noc Temná svatá noc Michael Connelly

Renée Ballardová řeší na nočních směnách své malé, krátké případy, Bosch jako dobrovolník na policejním oddělení San Fernando pracuje na případu vraždy šéfa gangu. Oba dva se společně sejdou, aby pátrali po vrahovi mladé dívky, zavražděné před devíti lety.
Když byl Harry Bosch v devětašedesátém ve válce ve Vietnamu bylo mu devatenáct let. V době tohoto příběhu je mu tedy osmašedesát. Děda. Proto je tady Ballardová, aby v akčnějších pasážích nahradila Harryho s jeho věkovým hendikepem. Tohle jejich spojení je každopádně funkční a společně jim to klape.
Od Connellyho opět parádní čtení.

„Dostanete ho do situace, v níž bude vědět, že nemá kam utéct. Pak bude mít na výběr: vyjít ven po svých, nebo nohama napřed. Je úžasné, kolikrát se ti chlapi rozhodnout špatně.“

12.08.2021 5 z 5

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Cizinec jménem Shane přijíždí do kraje, kde se pokouší chamtivý rančer vytlačit místní farmáře ze svých pozemků. Shane odloží zbraň, odmítá násilí a nechá se najmout jako obyčejný kovboj. Poté, co rančer tlak na farmáře stupňuje a opasek s kolty nezůstane dlouho ladem… Výborná westernová klasika, podle knižní předlohy byl v roce 1953 natočen film Shane.

11.08.2021 5 z 5

Případ z Poodle Springs Případ z Poodle Springs Robert B. Parker

Marlowe jako zamilovaný novomanžel? Phil byl vždy vlk samotář a tahle nová role, kdy se svěřuje ženušce v posteli, jak si vede s případem, k němu příliš nesedí. Když Robert B. Parker převzal otěže rozepsaného románu, snažil se maximálně napodobit Chandlerův styl, ale Chandler to bohužel není. Přesto jsem se i s tímto Marlowem rád prošel temnými ulicemi Los Angeles, kde pouze do tmy blikají věčné neony.

26.07.2021 4 z 5

Zlaté údolí Zlaté údolí James Oliver Curwood

Volné pokračování Lovců vlků. Nepřátelští indiáni kmene Woongů unesou mladou indiánku Minnetaki. Bratr Wabi, přítel Rod a starý indiánský stopař Mukoki vyrážejí do divočiny za její záchranou. Romantické dobrodružství z kanadského severu, o trochu napínavější než první díl. Příjemná, odpočinková kniha, kterou jsem četl několikrát.

26.07.2021 5 z 5

Lovci vlků Lovci vlků James Oliver Curwood

Hezké dobrodružství tří mladých přátel na kanadském severu. Indiánští sourozenci Wabi, Minnmetaki a běloch Rod podnikají výpravu za lovem vlků do zasněžené divočiny. Čeká je souboj s nástrahy přírody i střet s nepřátelskými indiány kmene Woongů. Romantický příběh, který pohladí duši i po mnoha letech.

26.07.2021 5 z 5

Tekuté krystaly Tekuté krystaly Petr Heteša

To byla parádní jízda a nemyslím jen na všechny ty motorky hlavního hrdiny, se kterými se prohání po Baltimoru a okolí. Logan Raynar je neprávem obviněn ze zločinu, který nespáchal, je uprchlíkem hledající spravedlnost, nápravu křivdy na něm spáchané, případně odplatu. Zmůže ale něco malý pěšec na poli velkých hráčů z tajných služeb? Heteša v napínavém příběhu z blízké budoucnosti dokázal nadávkovat akci, černý humor v přiměřeném množství, nenudil jsem se ani na jedné z mnoha elektronických stran e-knihy. Čtivé, zábavné a poutavé.

16.07.2021 5 z 5

Trampoty s kapitánem Trampoty s kapitánem Vlastislav Toman

Knížka mých klukovských let. Četl jsem několikrát a snil, že podobné dobrodružství zažiju taky. Letní prázdniny, přehrada, skrýš v jeskyni a tajemný kapitán Nemo. Tuhle knížku vřele doporučím i svým vnukům.

16.07.2021 5 z 5

Temný příliv Temný příliv Peter Temple

Mystery Press nám umožnila po pár měsících vrátit se do australského Melbourne za Jackem Irishem. Na cca čtyřech stovkách stran jsem navštívil hospodu se štamgasty a fanoušky fotbalového klubu Fitzroy, zjistil, co je nového v Taubově uměleckém truhlářství a trochu zase nakoukl pod pokličku drsných dostihových praktik. Co se týká detektivní stránky, Jack Irish se zapojil do hledání zmizelého syna, starého přítele svého otce. Počáteční banální pátrání se změnilo v odhalení závažných okolností, které se staly pro hlavního hrdinu otázkou přežití. Kniha má pomalejší rozjezd, ale s přibývajícími stránkami napětí exceluje. Peter Temple potvrdil, že umí vytvořit skvělou detektivní zápletku, kterou jsem následně společně Jackem na stránkách Temného přílivu s chutí rozmotával.

30.06.2021 5 z 5