Lily101 Lily101 komentáře u knih

Manželské etudy Manželské etudy Michael Třeštík

Doslovný přepis toho, co osoby řekli v dokumentu, je za mě dost nešťastné. Asi největší zklamání je z toho, že v dokumentu je “manželský život” párů zachycen v delším časovém horizontu, takže se může stát, že v knize jsou manželé šťastně spolu, ale z dokumentu je zřejmé, že o pár let později bohužel došlo k rozluce.

V rámci druhého příběhu Vám začne kniha připadat dost stereotypní, byť zachycuje zcela jiné osoby, ale to za mě není chyba Třeštíků, spíš koncept z dokumentu/filmu napsat knihu obecně zatím moc nevychází (nebo na to nemám “štěstí” u výběru knih).

16.01.2022 2 z 5

Malé moudrosti pro velké životní cesty Malé moudrosti pro velké životní cesty Alžběta Sirovátková

Pěkná knížka určená hlavně pro ty, kteří mají těžší období.

31.12.2021 5 z 5

Mutace Mutace Robin Cook

Prostě a jednoduše: další “cookovka”. Na rok napsání dost dobrá kniha, avšak je na ní vidět, že se autorův potenciál teprve začal rozvíjet, nicméně to na hodnocení knihy nic nemění.

30.12.2021 5 z 5

Po povrchu Po povrchu Tomáš Třeštík

Na tuto knihu jsem si musela zvyknout, protože jsem něco takového nečekala (má chyba). Kniha je psaná stylem úvah, které na sebe chronologicky nenavazují. V jistém smyslu to funguje, ale v jistém zase ne.

Knihu doporučuji číst v MHD nebo ve vlaku (zde jsem ji četla já).

Dvě hvězdičky za snahu autora a celého týmu, jenž byl k vydání knihy zapotřebí. Třetí za místy zajímavý obsah.

13.11.2021 3 z 5

Tajemství spřízněných duší Tajemství spřízněných duší Arielle Ford

Kniha se mi líbila. Jedinou “výtku” bych měla k tomu, že je občas chaotická ve smyslu, že se střídají příběhy s textem autorky.

Nikdy člověk neví, jak dlouho jeho vztah vydrží. Proto jsem ke křehkosti vztahů pokorná. Mám úžasného partnera a tato kniha mě utvrzuje v tom, že je dost možné (opatrnosti není nikdy nazbyt, ať se něco nezakřikne), že už to štěstí mám a trávím život po boku mé spřízněné duše. Ale kdyby náhodou, tak si tuto knihu přečtu znovu. Pár věcí jsem už znala či mě napadly z ničeho nic samy, ale i tak je kniha přínosná, a to jak pro nezadané, tak pro zadané. A občas poskytuje i rady aplikovatelné i na jiné oblasti života. Byla bych autorce moc vděčná, kdyby jednou napsala tématicky stejnou knihu ohledně pracovní části života (=práce).

P.S.-Občas bylo fascinující, jak text této knihy doplňovala knihu “Kouzlo”, kterou aktuálně-dle instrukcí-čtu 28 dní (1 kapitola/1 den). Ano, obě knihy jsou vlastně tématicky podobné a vycházejí z filmu (následně i knihy) “Tajemství”, avšak i tak;-).

07.11.2021 4 z 5

Partnerství? Každodenní blázinec Partnerství? Každodenní blázinec Pierre Franckh

Skvělý koncept knihy, jaký snad nemá obdoby (každá tuším pravá strana z pohledu ženy, levá z pohledu muže). Nemusí se zákonitě číst hůře, ale musíte si “zvyknout”(nic hrozného).

Hvězdičku ubírám za pasáže, které dle mého nebyly jednoznačně pravdivé (muž je takový, žena onaká) a za odbočování od tématu, takže čtenář dostal jen jeden úhel pohledu a druhý kvůli (možná záměrnému odbočení jednoho z píšících) již nikoliv.

Celkově je kniha humorná, ale i podnětná a pro ty, kteří se chtějí obohatit ve smyslu vidět i druhý pohled na věc (či jen nahlédnout do toho, jak opačné pohlaví přemýšlí), je to rozhodně dobrá volba!

23.10.2021 4 z 5

Karamelová džungle Karamelová džungle Tereza Salte

Takové nemastné, neslané.

22.10.2021 3 z 5

Obhájce Obhájce Victor Methos

Možná je to problém překladu, ale opět (obdobně v knize: “Pánský klub”): právník a advokát nejsou synonyma! A advokát a státní zástupce také ne (v knize se hovoří o obžalobě místo státní zástupce, ale předpokládám, že takováto osoba ani v Americe nemůže být členem advokátní komory).

Nesouhlasím s názorem níže, že se jedná o ideální volnočasové čtení pro právníky. Právní systém je jiný, ale to není úplně podstatné. Nejpodstatnější je terminologie (viz výše), která Vám prostě bude pít krev. Trochu považuji za klišé, že káva Vás natolik nakopne, jak je to napsáno v knize, ale to není součást hodnocení, neb je to subjektivní a je to ryze na autorovi, co si do knihy napíše.

V knize je vykreslen dost brutální případ a vlastně jsem zvažovala, zda knihu dočíst. Doporučil mi ji kolega, koncipient, a to mě drželo v četbě. Knihu lze napsat i s ne tak děsivou skutkovou podstatou, která má za následek jednání klientky hlavního protagonisty, což za mě dokazuje kniha: “Pánský klub”.

Bohužel mi to nedá a musím srovnávat s knihou “Pánský klub”, která je za mě naprosto skvělá (závěr v podobě náhlé vedlejší zápletky trochu knize ubírá, ale co se týče popisu začátků pracovního života po škole, tak za mě nejspíš nepřekonatelný literární počin) a tak nějak “více na úrovni”(neb je psána čtivě, ale ne tolik primitivně jako tato a současně si myslím, že i laik by jí mohl porozumět).

Pokud Vás zajímá trestní právo a chcete se po studiu práv věnovat právě v této právní profesi, pak si to přečtěte. Ne kvůli procesu (neb máme jiný právní systém), nýbrž s ohledem na začátky, které Vás u Theodora nadchnou, protože Vás spojuje právě zájem o trestní právo. Pro laiky je kniha asi také dobrá, avšak jen za plného uvědomění, že procesní právo v ČR je zcela odlišné. A obecně (nejen pro ostatní nevyjmenované výše, ale i laiky,…) stejně doporučuji “Pánský klub” (i když jste knihu: “Obhájce” četli či se chystáte číst).

17.10.2021 3 z 5

Tesař Tesař Jon Gordon

Dost dobrá kniha.

01.10.2021 5 z 5

V hlavní roli Tomáš Holý V hlavní roli Tomáš Holý Ota Kars

Na pojetí jsem byla dost zvědavá. Přeci jen zachytit něčí život, notabene s tak tragickou smrtí, formou komiksu je dost atypické. Bylo to zajímavé a jsem ráda, že jsem měla tu možnost si toto přečíst (dokonce poprvé v životě jsem se stala historicky prvním čtenářem nějaké knihy v rámci veřejné knihovny, kterou navštěvuji), ale kniha: “Jmenuju se Tomáš” je prostě stále jen jedna, má náležitou hloubku (kterou komiks dosáhnout asi ani nemůže-proto není součástí hodnocení) a popisuje život komplexněji (což se u komiksu těžko činí- proto není součástí hodnocení).

Nic nového jsem se nedozvěděla a u některých situací bych bez znalosti biografií (četla jsem dvě, ale bohatě pro orientaci stačí od stejnojmenného autora s názvem: “Jmenuju se Tomáš”) dost tápala.

25.09.2021 4 z 5

Já jsem latte, ty jsi cappuccino Já jsem latte, ty jsi cappuccino Damrong Pinkoon

(SPOILER) Očekávala jsem něco, nedostala jsem vlastně skoro nic (v tomto naprostý souhlas s první recenzí zde). Podobu s kávou jsem si představovala jinak než “jen” grafikou šálků s vrstvami (káva, voda, …). Některé pojmy by vyžadovaly širší vysvětlení (alespoň “správný” a “špatný” “přístup”), protože nějakým způsobem vysvětlené jsou, ale čtenář si není jistý, zda např. pojem není širší,…a některé moudra jsou dost kostrbatá (občas tomu trochu napomáhá spojování slov v podobě + mezi slovy a následný text, kde se takové spojení + vyskytuje vícekrát).

25.09.2021 3 z 5

Šarlatáni Šarlatáni Robin Cook

Kniha byla rozvláčnější, než jsem u autora zvyklá. Obsahuje opravdu dost chyb týkající se např. záměny dne (následuje jeden příklad za všechny:

- porada o nemocnosti a úmrtnosti: str. 81 dole poslední věta, kde se píše o příštím týdnu X str. 83 odst. 1 poslední věta: “Vždyť do čtvrtka, kdy se koná, zbývají pouze čtyři celé dny.” X str. 94 cca v polovině (není možné úplně jasně určit odstavce-6./?/): “ Máte v úmyslu na tu středeční poradu přijít?” X str. 97 předposlední odstavec: “ Pro většinu lidí začínal víkend už v pátek po obědě, a Noah se tedy obával, že si s ní bude moci promluvit až v pondělí.”.

25.09.2021 4 z 5

Tři na cestě Tři na cestě David Nicholls

Zajímavé v dobrém i horším slova smyslu.

Pokud Vás nebaví detailní popisy zážitků z cest s detailními popisy navštívených míst, tak se Vám tato kniha bude moc líbit. Něco nového se dozvíte, ale nebude to úmorné, ani děj zatěžující. Tím pro mě však bohužel klady končily.

Chyby v překladu jsem už dlouho (ne-li vůbec) neviděla v takové míře jako zde. Chápu, že se překladatel přepsal, ale číst např. chybu typu /uvádím příklad, ne však doslovně/ “byl dotčeno”, ještě, když je podmět rodu ženského, je přinejmenším zvlášťní i s ohledem na to, že to první berete jako svou chybu a čtete větu třikrát. To se ale může stát, nicméně (a to mě už dost vytáčelo) aby bylo psáno na střídačku, že jednomu protagonistovi je x let (nechci spoilerovat, tak neuvádím konkrétně), pak je mu o rok méně, následně opět let tolik, kolik bylo uváděno předtím a tak pořád dokola, je dost šílené. Avšak to už nevím, zda je chyba překladatele či autora samotného.

K samotnému obsahu: Poprvé v životě mi nebyl žádný z protagonistů knihy sympatický a výslovně jsem je všechny nesnášela. Současně jsem i tak nějak dokázala vnímat, proč se protagonisté nemají rádi navzájem. S Douglasem jsem sdílela názor na výchovu (ano, jsem zatím bezdětná, takže jen do mě :-D), ale jinak mi byl stejně jako ostatní dost nesympatický, co se týče chování.

Dvě hvězdičky za snahu autora, jednu za vykreslení manželství po 25 letech (autor má na toto nejspíš talent, jak už projevil v knize “Jeden den”) a za to, že cestopisné části byly nadmíru zajímavé (nikoliv vysilující či ubírající na ději).

19.09.2021 3 z 5

6minutový kouč - Najdi skutečnou sebedůvěru! 6minutový kouč - Najdi skutečnou sebedůvěru! Pierre Franckh

Výborná knížka. Vřele doporučuji všem, kteří mají pocit, že jim sebedůvěra nic neříká, neb přece sebechvála vůbec nevoní, ne?

Cvičení v knize je zapotřebí dělat. Tak jen vemte na vědomí, že když poctivě všechna cvičení děláte (a čtete knihu rychle, takže cvičeních děláte x za den), tak Vás za 1) dost bolí ruka z psaní (ale to je dost možná spíš u těch z nás, kteří píšeme z více než 90% na PC) a za 2) to zabere hooodně času.

Nicméně to tak předá to, co to dát čtenáři má.A troufám si napsat, že toto je nejlepší kniha, kterou jsem kdy na toto téma četla a posunula mě dál (a když budete připraveni, tak Vás vystřelí do oblak).

05.09.2021 5 z 5

ÚZ - Obchodní korporace ÚZ - Obchodní korporace kolektiv autorů

Tuto sbírku zákonů jsem četla v průběhu studia dvou oborů mnohokrát. Ale dnes jsem ji dočetla v rámci studia naposledy (v aktuálním znění z roku 2021) a zákony jsou to zajímavé, ale podání je dost náročné. Nicméně i tak hodnotím kladně, neb vzdělání v oblasti obchodního práva nikdy neuškodí.

02.09.2021 4 z 5

Všechno nejlepší, Anno Všechno nejlepší, Anno Petra Jirglová

Místy dobré, místy moc růžové.

27.08.2021 3 z 5

Jedno obyčejný léto Jedno obyčejný léto Mariko Tamaki

(SPOILER) Chování protagonistů působí autenticky, a to jak dětských, tak i dospělých. I když jsem trochu měla problém s vulgarismy u dívek, protože takhle se dle mého okolí i mé vlastní zkušenosti holky spolu nebaví, ale…třeba tomu tak někde skutečně je.

SPOILER: Hloubku trápení jedné protagonistky (maminky od Rosé) pochopí jen dospělí, bez ohledu na to, zda problém někdy řešili či nikoliv. KONEC SPOILERU.

Kniha mě až na téma ve spoileru moc nezaujala, připadala jsem si většinu času nepatřičně, protože už jsem nejspíš na takovéto knihy stará neb nejsem cílová skupina.

16.08.2021 3 z 5

Smrtící gen Smrtící gen Robin Cook

Napínavé a mimořádně čtivé!

15.08.2021 5 z 5

Cvičebnice tvůrčího psaní Cvičebnice tvůrčího psaní Alžběta Bublanová

Spíše takový soubor pracovních listů, než úplně kniha.

Škoda, že mám odpor psát do knihy,že tato kniha byla z veřejné knihovny i že je tento postup tak trochu “nerecyklovatelný” (za pár let mohu mít znovu tendenci knihu otevřít a už budu mít zcela jiné odpovědi-byť psaní tužkou asi dost vyřeší-a dotisk už za těch x let nemusí být).

Nicméně i přes tyto důvody se mi tento nápad moc líbil a doporučuji (dost možná min. první část-první kapitola/dá-li se to tak říct/ může být nápomocná i u psaní závěrečné práce).

Závěrem jen: na to, že je kniha spíš vyplňovací, se nemusíte bát, že byste se nic nového nedozvěděli, ale asi je spíš pro nezkušené, než třeba autory píšící knihy (může pomoci s motivací u psaní, avšak na to jsou možná i jiné-víc takovým profesionálům v psaní nápomocné-knihy).

07.08.2021 5 z 5

Šok Šok Robin Cook

Další přečtená kniha od autora, která dělá čest. Jen tedy na mě moc akční a vlastně tou akčností i předvídatelná (Cook používá podobný scénář děje), ale jinak naprosto skvělá!

03.08.2021 4 z 5