Manželské etudy

Manželské etudy https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125208/manzelske-etudy-125208.jpg 4 32 32

Jedinečný dokumentární cyklus Heleny Třeštíkové, který dává možnost nahlédnout do osudů manželských dvojic v pohledu několika let vyšel také v knižní podobě. Příběhy jsou obohacené o sociologický a psychologický komentář. Od 1. ledna 2006 byly v jednom bloku za sebou v šesti večerech na ČT 2 uvedeny Manželské etudy z roku 1987 v původní podobě a Manželské etudy po dvaceti letech. Filmy sledovalo více než milion diváků, a jak se ukázalo, divácký ohlas dokonce i podstatně zasáhl do dalšího osudu hrdinky jednoho z příběhů.... celý text

Madi
04.05.2024 2 z 5

Ani nevím proč, ale televizní zpracování se mi líbilo o moc víc.

JancaMia
30.09.2023 5 z 5

V knize se dozvíme pár věcí, které film neřekne. Sonda do lidských vztahů, co vztah to nějaký kostlivec ve skříni, vše je o tom vzájemně si vyjít vstříc a i ve vztahu mít určitou formu "svobody" a seberealizace. Osudy párů kniha sleduje od roku 1980 do roku 2006 . Od každého páru se dá něco , naučit, přijmout. Osobně nejvíce mi učarovali Strnadovi a Kubrovi (tam je v obou případech vidět krásně vzestup a pád včetně rodičovských starostí). Půjčeno z knihovny.

Bustedka
04.08.2022 5 z 5

Manželské etudy zná asi každý, minimálně z doslechu. Časosběrný dokument mám ráda hlavně proto, že narozdíl od týdenní reality show ala výměna manželek, zachycují onu realitu všedního dne.

Tahle kniha je usazena do roku 2006, je v ní tedy zaznamenaná první a druhá část dokumentu. Já si po každém přečteném příběhu ještě pustila díl poslední, Etudy po 35 letech.

Kniha jako taková se moc hodnotit nedá. Jedná se o přepsaný dokument. Nic moc jiného se v něm nedozvíte. Je to však fascinující náhled do života 6 párů a jejich rodin. Třeštíková si je na matrice vybrala náhodně v roce 1980 a je tak s podivem, že u každého z páru můžete najít nějakého strašáka a kostlivce ve skříni. Prostě všude je něco.

O tématu by se dalo prodiskutovat několik hodin. Co ale nejvíc bilo do očí, byla ta touha po svobodě. Že žena i muž potřebují kromě rodinného života mít nějakou seberealizaci. A pokud si tu svobodu ve vztahu navzájem nedokážete dát, vztah nemá téměř žádnou šanci dospět ke konci.

Lily101
16.01.2022 2 z 5

Doslovný přepis toho, co osoby řekli v dokumentu, je za mě dost nešťastné. Asi největší zklamání je z toho, že v dokumentu je “manželský život” párů zachycen v delším časovém horizontu, takže se může stát, že v knize jsou manželé šťastně spolu, ale z dokumentu je zřejmé, že o pár let později bohužel došlo k rozluce.

V rámci druhého příběhu Vám začne kniha připadat dost stereotypní, byť zachycuje zcela jiné osoby, ale to za mě není chyba Třeštíků, spíš koncept z dokumentu/filmu napsat knihu obecně zatím moc nevychází (nebo na to nemám “štěstí” u výběru knih).

lencin
26.08.2020 5 z 5

Šest manželskývh párů je sledováno několik prvních let po svatbě a pak znovu pi 20ti letech.
Zajímavé příběhy.
(2006)

Zorka
07.03.2018 3 z 5

Po Manželských etudách jsem sáhla v rámci knižní výzvy, dokument jsem neviděla. Je to zajímavá sonda do života lidí, nicméně mám pocit, že tady zřejmě filmová podoba řekne více.

nova8907
18.02.2018 5 z 5

Zajimava kniha a nasledne i zajimave dokumenty

manželství

Autoři knihy