Lily101 Lily101 komentáře u knih

Věčná dobrodružství kapitána Školky Věčná dobrodružství kapitána Školky Robert Fulghum

Pan Fulghum je mi v něčem blízký. Mám ráda příběh s pointou a navíc životní moudrostí. Nicméně, mám-li být upřímná, některé "povídky" mě svou syrovým, realistickým popisem či jen samotnou skutečností o čem jsou i drobet pohoršily. I tak se domnívám, že "skladba"(majícím na mysli jak obsahovou , tak systematickou návaznost) jednotlivých příběhů v knize paní Eva Slámová vybrala dobře. Nebýt jí, tak kniha nejspíš ani není, na což se možná zapomíná. Moc mě mrzí, co se ji stalo a že již od Štědrého dne 2010 není mezi námi :-(! Kniha ale stojí za to a pravděpodobně osudem paní Evy nabývá dalšího rozměru. Je to v souvislosti s poslední povídkou či prostě jen samotným faktem? Odpověď na to si musí najít každý čtenář sám.

25.06.2018 4 z 5

Mezinárodní právo veřejné s kazuistikou Mezinárodní právo veřejné s kazuistikou kolektiv autorů

Kniha, která Vás zasvětí do tajů mezinárodního práva veřejného. Nic již nebude jako dřív... Na druhou stranu nečekejte populárně naučnou knihu ve smyslu, že se Vám bude číst sama od sebe. Pokud se toutu drobností nenecháte odradit, nejspíš Vás dost obohatí. Doporučuji sledovat i aktuální dění na mezinárodním poli, protože pak se potenciál nově nabytých vědomostí ještě prohloubí!

27.05.2018

Metodologie nalézání práva Metodologie nalézání práva Filip Melzer

Kniha dokáže rozšířit obzory především laické veřejnosti. Jak právníci vykládají právo? Jak rozhodují soudci v situaci, kdy zákon mlčí? Velice oceňuji praktické příklady (pokud v budoucnu vyjde třetí vydání, kde se budou příklady vztahovat na aktuální občanský zákoník, bude dílo dokonalé) a líbí se mi, když k českým institutům/pojmům jsou v závorce uvedeny německé "synonyma" (holt Spolková republika Německo i ČR spadají pod kontinentální právo a vztahuje se na ně i evropská legislativa), byť chápu, že toto nejspíš osoba neučící se německy (zato třeba francouzsky, rusky) nedocení v plné šíři.

26.05.2018

Obchodní korporace - Přeměny a obchodní rejstřík. Základy soukromého práva VI Obchodní korporace - Přeměny a obchodní rejstřík. Základy soukromého práva VI Petr Holý

Stručně, jasně, přehledně a navíc problematika často ujasněna prostřednictvím vskutku povedených grafických schémat. Autorům této knihy náleží mé díky za základní pochopení a prostou orientaci v přeměnách obchodních korporací.

P.S.(pro zájemce o četbu):Všem budoucím čtenářům preventivně doporučuji, před samotnou četbou, raději zkontrolovat aktuální stav příslušných zákonů, neb novelizace jsou někdy nevyzpytatelné :-) !

26.05.2018 4 z 5

Praktikum z právní metodologie Praktikum z právní metodologie Ondřej Horák

Praktikum, kde je k naleznutí jak teorie v kostce, tak i praktické příklady. Navíc je útlejší, takže se dá skvěle přepravovat (a tak např. číst v MHD či vlaku).

26.05.2018 4 z 5

Léto modelky Léto modelky Pavlína Pořízková

Čtivá pohádka.Naposled jsem takovou "literaturu" četla asi ve třinácti, ovšem ne tak perverzní, takže bych ji doporučila jedině mladounkým holkám (do 14let-ovšem za zvážení možného dopadu na mravní vývoj), jež by se chtěly stát modelkami. Nikdy bych ji nečetla nebýt "Čtenářské výzvy 2018".

Za čtivost a s drobným přihlédnutím na to, že je autorkou modelka a ne spisovatelka (plus oceněním snahy a za otevřenost-neb možná má knížka malinkaté střípky opravdového světa modelek) dávám dvě hvězdičky. Na tři to bohužel není. (Kdyby tam nebyla zcela jasně hlavním záměrem romance místo modelingu,který mi připadal až jako sekundární, možná bych hodnotila jinak!)

20.03.2018 2 z 5

Únosné riziko Únosné riziko Robin Cook

Lehce předvídatelný děj, ale neuvěřitelně napínavý (proto dávám 4hvězdičky), a dokonce i s velice jasným poselstvím ohledně užívání léčiv. Přistihla jsem se, jak mám chuť hlavní protagonisce pomoci a probrat se s ní dokumenty, abychom odpověď zjistily dřív.

SPOILER: Četla jsem překlad od Aleny Amchové a bohužel jsem objevila hned dva překlepy: dle prvních stran knihy se Edward má z domu vystěhovat již 1.srpna, zatímco Kim 1.září, a Kim si přece důležité dopisy brala s sebou do domu, kde žila, tak jak mohly shořet?

V souvislosti na problematiku v knize a pár zmínek v hodnoceních pode mnou bych ráda odkázala na §31 odst. 2 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník. Na zodpovězení otázky, jak je tomu u vědců, se však necítím dostatečně erudována.

18.03.2018 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Kniha byla dobrá, ale nějak to nebylo ono. Čekala jsem, že dostanu více podnětů od autorky, abych si mohla zkusit sama zapojit myšlení a vytvořit si alespoň nějaký vlastní názor, kdo by to mohl být.

Na konci jsem se chvíli ztratila v osobách. Hodně se řešilo přisuzování národnosti jednotlivým subjektům (něco ve stylu: "Angličané jsou chladní.Ital má předpoklad pro ovládání dýky, apod."), leč to v době autorčina žití bylo možná běžnější, než dnes. Pan Poirot mi byl nesympatický, ale s průběhem knihy se toto prolomilo.

Zkrátka dle znalosti informace, že je kniha zfilmována v modernější podobě (neviděla jsem) a hodnocení tady, trošku zklamání, za což ale autorka sama úplně nemůže.

16.03.2018 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Asi první kniha, která má na přebalu zlaté označení bestseller a dle mého názoru při četbě k tomu aspiruje. V postavách jsem se, upozorněna Vámi i maminkou/jež ji četla krátce přede mnou/, místy kapku ztrácela, ale nebylo to nic hrozného. Za dva dny jsem ji přečetla, takže čtivá kniha je.

Závěr mi připadá takový nedomyšlený (narážím na úplně poslední stranu-fakt nechci dělat spoiler). V textu jsem narazila asi na dvě nesrovnalosti (SPOILER: Hl. protagonisce se v jeden den smějí, že ehm... a večer se jí jeden kluk omluví a udělá to, co udělal?). Kdyby byl závěr propracovanější, dala bych hvězdičku navíc(možná i dvě) a drobnou "chybičku" v kontinuitě nechala stranou.Ale nemohu....

12.03.2018 3 z 5

Malá noční žranice Malá noční žranice Jiří Šimáček

Kniha mě hned z počátku vyděsila nespisovným psaným slovem a výstředností hlavních postav. Charaktery těchto osob byly hnány do extrému (paranoidní kariérista s vidinou své ženy coby levné pracovní síly, nepracující syn..). Ačkoliv jsem byla schopna tolerovat onu nespisovnost, jež mi i začala dávat smysl, kniha se pro mě od poloviny lehce vlekla a místy mě hodně iritovaly protagonisté. Na hodnocení 84% bych očekávala literární skvost, od kterého se neodtrhnu!

16.02.2018 2 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Velice kladně hodnotím atypičtější námět autora:"Pojďme se na lidský život podívat s nadhledem." Místy klišé, ale když se člověk "zastaví" a zamyslí, může ho to posunout. Moc se mi nelíbilo (poslední) pervezní přání Karla, ale to by nebyl Viewegh, že?

Pro čtenáře nadšené filmem
Chtěla bych tímto vznést dotaz pro ty lidi , kterým se více líbil film a již nikdy nebudou číst knihu po filmu, na jejich rozvinutější názor(klidně do zpráv). Knihu jsem četla do poloviny, pak jsem zkoukla celý film(nemohla jsem vydržet:)) a pak jsem dočetla zbývající část knihy. Možná jsem viděla jiný film, ačkoliv je jenom jeden, ale kniha je místy hodně odlišná od audiovizuálního podkladu, např. Karel zemře jinak. Za mě je film poměrně povrchní záležitost a někdy pochybuji, zda je fakt zpracován na bázi knihy.

13.02.2018 3 z 5

České nebe České nebe Zdeněk Svěrák

Prostě Jára Cimrman..

08.02.2018 3 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

První část knihy a můj dojem bych vystihla takto: "Chudák muž." neb jak známo, sarkasmus a jízlivost je vedlejším efektem psychického utrpení. Po přečtení to vidím následovně: "Jaký sis to udělal, takový to máš. Kdyby to bylo k nesnesení, tak by ses rozvedl.", což k faktu, že jsem pro rozvody pouze v těžko řešitelných situacích, nikoli při každém drobném nedostatku, o něčem svědčí. U hodně věcí jsem trpěla s Mojmírem(na druhou stranu má také názory/vlastnosti , které mi vadí),i když jsem žena, a příběh mi přišel věrohodný(vzhledem k "doznání" autora v interview vcelku logické).

Nakonec jsem se u autora odhodlala k udělení třetí hvězdičky za nevšednost tématu a nejspíš i za pohled do všedního života oněch lidí, ačkoliv mě kniha velice iritovala v užívání vulgarismů a nespisovné češtiny ze strany autora, což je ovšem u knih p. Viewegha bohužel typické.

07.02.2018 3 z 5

Vánoční příběh Vánoční příběh Richard Paul Evans

Téma "Zastavme se a zamysleme se..neutíká nám čas mezi prsty?" mi připadá příliš ohrané a nikoli pracně originální. Příběh mě moc neoslovil, připadal mi nereálný, leč o Vánocích je vše možné, neb zázraky se mohou dít, takže to bych moc nepřikláněla k tíži textu, jen mu to dodává míru pohádkovosti.

06.02.2018 2 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Jedním slovem: zajímavé! Při troše zobecnění lze počínání mladého lékaře přirovnat ke každému absolventovi střední či vysoké školy, který je poprvé konfrontován s praxí/realitou.

Poslední dvě kapitoly mě nezaujaly tolik jako ty předchozí, chyběl mi tam šmrnc těch předchozích, proto nedávám plný počet *.

06.02.2018 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Když jsem knížku četla poprvé, líbila se mi. Zajímavý námět. Tenkrát bych dala hodnocení ****. Dnes jednu hvězdičku ubírám, protože jsem ji četla potřetí a to ještě jen kvůli čtenářské výzvy s vypětím všech sil, neb jsem na ni neměla moc náladu (za což kniha nemůže, tudíž tento fakt není součást hodnocení).

Tři hvězdičky si zaslouží za ony hodnoty, jež v ní jsou. Čtenář čítající mezi řádky si je může přetransformovat do svého každodenního života, a proto je nejspíš tak nadčasová..

Zpočátku je naděje, následuje touha splnit si sen s ještě větší dávkou naděje. Pak se sen stane realitou, ale stále není vyhráno! A dále psát nebudu kvůli možnému spoileru...

05.02.2018 3 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Teoreticky se jedná o pohádku s koncem, který není nejšťastnější. Největší význam má dle mého poslední odstavec. Chlapci umřela matka a nikoho jiného nemá. Potřebuje se s tím vyrovnat. Ale interpretace vícero lidí se samozřejmě mohou lišit s ohledem na věk, zkušenosti apod., tudíž se do toho nechci moc zaplétat, ať se nezamotám úplně. Hodně nadneseně řečeno by se dalo říct, že se jedná o pohádku, která ve Vás zanechá stopu. Je to má první kniha od tohoto autora a nejspíš ne poslední:).
#ctenarskavyzva2018

04.02.2018 3 z 5

Miluj mě ironicky Miluj mě ironicky Maxim E. Matkin

Jsem zaskočena, že kniha má v celkovém hodnocení, v okamžiku, kdy tuto recenzi píši, jen 60%. Možná mám o knize lepší mínění proto, že jsem ještě mladá a ne natolik zkušená jako jiní čtenáři, jenž v určitém čase tuto knihu četli. Osobně jsem s knihou spokojena. Jednotlivé moudra mi nepřipadaly nikterak "recyklované". Místy i zábavné čtení. Slabší mi připadal leda bonus, ale proti gustu žádný dišputát.
#ctenarskavyzva2018

04.02.2018 4 z 5

Amerika Amerika Franz Kafka

Pro všechny hlásající, že kniha je bez závěru. Kafka chtěl, aby jeho důvěrný kamarád Max Brod všechny texty po jeho smrti spálil. Brod to naštěstí neudělal. Toto dílo tedy vyšlo posmrtně a nejspíš ho Franz Kafka nestihl dopsat. Myslím, že do závěru Max moc nezasahoval (neupravoval, nedopisoval) a kniha závěr má (četla jsem od vydavatelství Dobrovský z roku 2015, tak když tak zkuste tuto).

Toto dílo vnímám jako jedinečné proto, že Kafka vystoupil ze své dosavadní tvorby. Zdá se mi, že je "Nezvěstný", jak byla kniha původně nazvána autorem, velice konkrétní a jasná. Poslední kapitola je asi trochu vytržená z kontextu (ztráta cestou do Izraele Maxem B.? chyba na straně autora?), ale to není překážkou porozumění. Líbilo se mi, jak si dr. Franz pohrál s námětem snu, byť dnes se jedná o vcelku všední prvek literatury a kinematografie. Za odvahu vystoupit z vlastního literárního stínu dávám plný počet hvězdiček.Iritoval mě osud nebohého šestnáctiletého kluka, kterého mocně zakouší osud.

S ohledem na znalosti čerpané z knihy od R. Stacha jsem spatřila však v díle i autobiografické prvky(není jich mnoho, jsou decentně naznačeny), jež by jinak zůstaly mým očím nejspíš skryty, přičemž za toto poznání jsem vděčná.

Rovněž myslím, že k autorově tvorbě musí člověk dospět, resp. se na četbu jednotlivých, konkrétních děl "cítit":), což také vypovídá o tom, proč jsem ji přečetla poprvé až v roce 2018, ačkoliv k dr. Franzi Kafkovi tíhnu od roku 2011.

01.02.2018 5 z 5

3333 km k Jakubovi 3333 km k Jakubovi Petra Braunová

Kniha mě, s ohledem na dosavadní hodnocení zde, totálně zklamala.
SPOILER:
Co to je za závěr? Sice jsem pod 800km (přesné číslo v knize není) neujel z náhlé technické závady (porucha řetězu), ale jsem na mysu a hrooozně jsem dospěl! Nejspíš dozrál ohledně toho, jak mladí lidé tráví hodně času na facebooku. Neutřídil by si však myšlenky týkající se jeho otce plus "nově zjevené" sestry, i kdyby se to dozvěděl doma a pár dní by to vstřebával? Od cca 40strany do poloviny knihy nezáživné a nebýt zápletky s "rodinou", tak by rozsah nezáživnosti byl pochopitelně delší.

Vzhledem k tomu, jak kniha vznikla (kluk oslovil autorku na přednášce s podklady a fotkami, viz vnitřní přebal knihy) a práci, jež s tím autorka musela mít, dávám této knize dvě hvězdičky.

28.01.2018 2 z 5