Lele61 Lele61 komentáře u knih

Sovák podruhé Sovák podruhé Slávka Kopecká

Další pokračování vzpomínek vynikajícího herce a také baviče Jiřího Sováka. Miluji všechny jeho filmy a moc rád si přečtu i zábavné historky z jeho bohatého hereckého života. Velká škoda, že už není mezi námi, jeho humor nám bude určitě citelně chybět.

10.07.2023 5 z 5

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

Ve druhém pokračování Lesu mytág posílá Robert Holdstock malou Tallis pátrat do tajemného království v samém srdci lesa. Poněkud temná, trochu magická a rozhodně dobře napsaná lehce horrorová fantasy. Myslím, že stejně dobrá jako první díl.

04.07.2023 4 z 5

Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky Zdena Frýbová

Reálné drobné i větší kriminální nešvary v Česku za dob hlubokého socialismu aneb "mafiáni" Barry a Karry v akci. Vcelku zajímavě napsáno, čtenář se rozhodně nudit nebude.

28.05.2023 4 z 5

Firma Firma John Grisham

Znovu je tady Grisham a s ním také samozřejmě americké právnické prostředí. Tentokrát vypráví příběh mladého a ambiciózního Mitche. Románu, jak je u autora ostatně dobrým zvykem, nechybí nápad, stupňované napětí a akce. Konec se sice dá celkem předvídat, ale ani to nijak neubírá knížce na čtivosti.

21.05.2023 4 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Další výborná kniha od Adamse. Celý gejzír neotřelých nápadů a pro něj specifického humoru. Při dobrodružstvích cestovatelů v čase se čtenář rozhodně nudit nebude. Určitě doporučuji.

18.04.2023 5 z 5

Člověk na konci Člověk na konci Michael Crichton

Byla to kdysi vůbec první Crichtonova knížka, kterou jsem četl. Teď jsem se k ní po čase ještě jednou vrátil a celkem nelituji. I když kvalit autorova nejlepšího románu Kmen Andromeda nedosahuje, pořád je to velmi povedené dílo. Má to totiž všechno, co je potřeba, tedy kvalitní nápad, napínavou zápletku, dále děj, který má spád a k tomu velice solidní literární zpracování. Hodnotím určitě jako nadprůměr.

18.04.2023 4 z 5

Pozemšťané a mimozemšťané Pozemšťané a mimozemšťané Ivo Železný

Celkem povedená antologie sci-fi povídek 8 různých autorů. Na dobu jejího vydání je velmi netypická společná účast "východních" a "západních" spisovatelů v jednom svazku. Úroveň jednotlivých povídek je však poměrně kolísavá od velice slušných až po vyloženě slaboučké. Pro mě byl velmi příjemným překvapením hlavně Janusz A. Zajdel, naopak hodně slabá mi připadala povídka Jiřího Netrvala. Celkově hodnotím jako takový lepší průměr.

17.04.2023 3 z 5

Zlatý muž Zlatý muž Philip K. Dick

Po přečtení Dickova románu Ubik jsem byl velmi zvědavý na povídkovou tvorbu tohoto autora a tak jsem sáhl právě po sbírce Zlatý muž. A můžu zodpovědně říci, že jsem rozhodně nebyl vůbec zklamán. Spíše naopak, byl jsem velmi příjemně překvapen :-) Námětově velmi pestrá sbírka 15 povídek dokazuje, že Dick je opravdu "pan spisovatel" v nejlepším toho slova smyslu. Soubor obsahuje celou řadu výborných povídek, z nichž uvedu alespoň titulního Zlatého muže, Černou krabičku, dále Ne v této vazbě a vtipné a humorné Král elfů a Válka s Fnooly. Knížku hodnotím jako výbornou a vřele doporučuji k přečtení. Rozhodně se budu k této sbírce zase rád vracet.

16.04.2023 5 z 5

Experiment člověk Experiment člověk * antologie

Výborná rozsáhlá SF antologie editora Ivo Železného obsahuje většinu vysoce nadprůměrných a dobrých povídek a jen minimum těch průměrných a slabších. Rozhodně nezklamali zejména Le Guinová, Aldiss, Zelazny a také Fialkowski a Kornbluth. Celkově tematicky velmi pestré čtení, kde si každý čtenář najde něco pro sebe. Rozhodně mohu doporučit :-)

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Sapkowski znovu nezklamal! Bělovlasý zaklínač Geralt opět na scéně a myslím si, že v dobré formě (jako vždy) :-) Nad světem se sice stahují černá mračna, přichází bouřková sezóna, ale na Geralta se stále můžeme spolehnout.

Stalo se zítra Stalo se zítra Ivo Železný

Domnívám se, že celkem povedená poměrně rozsáhlá antologie 39 povídek z tehdejšího Československa. Jako všechny antologie obsahuje samozřejmě povídky více i méně povedené. Podle mého názoru je těch lepších daleko více :-) Povídky jsou žánrově docela pestré, takže každý si může najít něco vhodného pro sebe, což je další plus.

14.04.2023 4 z 5

Mechanické piano Mechanické piano Kurt Vonnegut Jr.

Poněkud temná vize plně automatizované a mechanizované Ameriky pod úplnou nadvládou obřího centrálního počítače z pera Kurta Vonneguta přináší obraz konzumní společnosti, kde už pro aktivitu člověka zbývá pouze zcela okrajové místo. Lidstvo má sice na jedné straně zajištěné veškeré materiální pohodlí, avšak na druhé straně se stává jaksi nepotřebné a neužitečné. Velmi zajímavá sonda a dobrý námět k zamyšlení také pro současného člověka. Knížka byla sice napsaná už před mnoha léty, ale to ji nic neubírá na čtivosti a na aktuálnosti jejího sdělení.

02.07.2023 4 z 5

Pokušení A-ZZ Pokušení A-ZZ Vladimír Páral

Páral na dalším "výletě" do oblasti žánru sci-fi, tentokrát představuje čtenářům planetu Agala. Opět vydařené, vtipné, podané s mírnou nadsázkou a také lehce filozofické (i když si osobně myslím, že jeho Válka s mnohozvířetem je ještě malinko lepší). Mám tohoto autora a jeho specifický styl psaní zkrátka rád.

19.06.2023 4 z 5

Tandaradei! Tandaradei! Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski se nám zde představuje jako povídkář ve sbírce celkem 5 povídek. A je to zajímavé a poutavé čtení. Dvě z těchto povídek jsou ze série o zaklínači Geraltovi (Konec světa a Poslední přání) a čtenáři už je jistě znají z jiné sbírky. Zbývající tři povídky jsou pak mimo Geraltův cyklus. A musím říct, že jsou také povedené. Třeba V kráteru po bombě s motivem zajímavé alternativní budoucnosti a nebo až téměř horrorovi Muzikanti pojednávající o démonech ukrytých v jiné realitě. Závěrem mohu konstatovat, že Sapkowski není jen a pouze autorem ságy o bělovlasém zaklínačovi, ale i velmi dobrým autorem povídek.

17.05.2023 5 z 5

Názory na vraždu Názory na vraždu Michal Viewegh

I když jde o novelu, která je vlastně prvotinou Michala Viewegha, přesto patří rozhodně k tomu lepšímu, co autor napsal. Viewegh je podle mě celkově hodně přeceňovaný autor. Tohle se četlo vcelku dobře. Děj je vlastně sledovaný z pohledu několika postav a řeší se vražda mladé učitelky. Místy humorné až ironické počtení. Celkově průměr.

30.04.2023 3 z 5

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

Tento Vieweghův pokus o kriminální thriller z pražského prostředí se povedl řekl bych pouze částečně. Nelze tomu sice upřít napínavý děj, spád a některé povedené momenty, ale celkově to pořád nějak není ono... Hodnotím jako průměr. Obecně si myslím, že Viewegh je dost přeceňovaný autor. Já osobně ho příliš nemusím.

18.04.2023 3 z 5

Vážení truchlící a ostatní hosté Vážení truchlící a ostatní hosté Ladislav Muška

Celkem dobrý nápad sesbírat takové "perličky". Působí tady opravdu kouzlo nechtěného. I když je to posbíráno na pohřbech, často jsem se u toho docela zasmál a pobavil.

17.04.2023 3 z 5

Něco je jinak Něco je jinak Ondřej Neff

V době svého vydání docela významný nakladatelský počin pro všechny fanoušky české sci-fi literatury. Dnes samozřejmě už lehce zastaralá. Bylo by vhodné na tuto práci nějakým způsobem navázat.

16.04.2023 3 z 5

Vejce naruby Vejce naruby Ondřej Neff

Sbírka celkem 23 povídek dnes už klasika české sci-fi literatury. Tematicky pestrá knížka obsahuje samozřejmě povídky výborné (těch je naštěstí více), průměrné i slabší (těch není mnoho). Mě osobně se líbily zejména dvě povídky (Bílá hůl ráže 7,62 a pak Největší vodvaz v dějinách svangu), které jsou vysoce nadprůměrné. Ale ani zbytek sbírky kvalitou neurazí.

16.04.2023 4 z 5

Ubik Ubik Philip K. Dick

Určitě velmi kvalitní kniha. Velmi zajímavé téma, poměrně spletitý děj. Původně jsem ji četl jako mladík ještě v polském překladu. Nedávno jsem ji četl znovu, tentokrát už v češtině. Dobrý dojem z knihy stále zůstává. Jde zcela jistě o nadprůměrné dílo :-)