LBZ LBZ komentáře u knih

Život je změna a změna je život Život je změna a změna je život Neale Donald Walsch

Na několika místech píše: "už to chápete?" - ve smyslu, už chápete, jak svět funguje? Nejde ovšem vůbec o chápání, ale o to, jestli věříte nebo nevěříte jeho výkladu světa. Na druhé straně rozhodně nejde o nějaké agresivní prosazování vlastního světonázoru. :-)

19.06.2016 4 z 5

Jsme tady a teď Jsme tady a teď Thich Nhat Hanh

Takový jednoduchý základ Buddhismu. Některé hodně zajímavé úvahy.

10.03.2016 5 z 5

Stallo Stallo Stefan Spjut

Tohle bohužel opravdu není pro mě. Vzdal jsem to po 75 stranách marného boje. Nezaujalo mě ani téma a ani zpracování. :-/

28.02.2016 1 z 5

Tuláci Tuláci Paul Harding

Některé pasáže jsem asi úplně nepochopil, ale nakonec mi přišlo, že ta poetika knihy je moc pěkná.

03.01.2016 4 z 5

Rozum Rozum Rudolf Sloboda

Čte se velmi dobře a to i přesto, že autor rád používá dlouhé věty. Autor musel být velmi komplikovaná osobnost. Nebyl jsem schopen rozkličovat, jak moc se bral vážně a jak moc šlo v knížce o sebeironii a nadsázku. Určitě stojí za přečtení.

28.12.2015 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Knížka se mi hodně líbila - místy je opravdu hodně zábavná. Autor mě překvapil velmi dospělým - tolerantním a přemýšlivým - náhledem na svět. Možná mu k tomu pomáhá i to cestování. :-) Jinak se mi líbil jeho sarkasmus a sebeironie - zjevně se nebere přehnaně vážně.

26.12.2015 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Knížka je smutná a dojemná, tak jak píší ostatní recenzenti.
Obsahově mi vadilo, že autor vkládá některým osobám do úst komentáře ke světovému dění, které tyto osoby nemohly (třeba v lágru) vědět. To ve mně vzbuzovalo i jisté pochyby o věrohodnosti dalších pasáží. Trošku mi přišlo, že se autor snaží suplovat hodiny dějepisu. Chápu jeho dobrý záměr, ale z mého pohledu tyto pasáže knize spíše škodí.
Ještě trošku drsnější příběh: http://www.databazeknih.cz/knihy/vlci-dite-200699

26.12.2015 1 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Z mého pohledu je trilogie opravdu hodně dlouhá - těšil jsem se, že budu mít knížku přečtenou/z krku. :-( Přídání třetí osoby se mi líbilo a bylo zajímavé si všímat, jak se osudy proplétají. Líbil se mi taky Tamara, jako naprostý profesionál.
Murakami předvádí svoji fantazii, což pro mě osobně není zase takové terno a dle mého to celkově za 1200 stran nestálo. :-(

12.12.2015 3 z 5

Na Řece Na Řece Josef Hejzlar

Kniha je nepochybně poetická, bohužel postavy se z mého pohledu chovají zcela nevěrohodně. Japonci jsou tak hloupí, že neprohlédnou loď (+ je otázka, kde se tam vzali). Šest lidí na lodi si nevšimne, že začíná hořet. Strýc se sebevražedně vrací s lodí zpět - není vůbec jasné, proč to dělá. Plachetnice pluje proti proudu bez jakéhokoliv úsilí ... Zvládl jsem 100 stran a pak jsem to vzdal - knihy nedočítám jen zcela výjimečně. :-/

13.09.2015 1 z 5

Rekviem za Nanking Rekviem za Nanking Cha Ťin

Způsob zpracování tématu je z mého pohledu nešťastný. Kniha je napsána jako literatura faktu, ale literaturou faktu není. Souběžně má jít o román, ale jde do velké míry o popis událostí. Autor na jedné straně čerpá z řady zdrojů, ale postrádám vystavěný příběh, pro který by byla fakta jen kulisou. Na druhou stranu, ale knížku nelze brát ani jako literaturu faktu, protože čtenář neví, které pasáže si autor vymyslel.
Pokud však šlo primárně o poděkování cizincům, kteří obyvatelům pomohli, pak kniha jistě funguje.

14.08.2015 3 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Velká snaha o vyvážený pohled. Pěkně se mi četlo. Některé aspekty hodně zajímavé. Na druhou stranu pro někoho, kdo toto období zažil, knížka nepřínáší převratné informace.

08.08.2015 4 z 5

Esence Esence Arnošt Lustig

Některé citáty zajímavé, ale jinak mi přišlo, že bylo možné vybrat zajímavější.
MOUDROST. Výsledek bolesti, zkušeností, trápení a porozumění.

17.05.2015 3 z 5

Syn větru a prsatý muž Syn větru a prsatý muž Josef Formánek

Moc veselé čtení to není. Hlavní postava/autor je hlavně zklamaná ze zanikání kultury, kterou měl rád. Je možné, že domorodci byli šťastnější s jejich původní kulturou, ale osobně si nemyslím, že bychom si měli přát, aby pro nás zůstali jako skanzen na úrovni doby kamenné.

06.01.2015 4 z 5

Poslední drakobijce Poslední drakobijce Jasper Fforde

Autor jako ve svých dalších knihách ukazuje, že má velkou fantazii a schopnost vystavět zajímavý příběh. Na rozdíl od jiných recenzentů jsem neměl žádný problém s rozjezdem příběhu - od počátku mi přišel děj zajímavý a vtipný. Kdyby to šlo, tak bych dal 90%. :-)

02.01.2015 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Velmi nežné a citlivé zpracování základů buddhismu. Některým složitějším životním tématům se ovšem autor vyhnul. :-)

28.12.2014 4 z 5

Zvláštní zpráva č. 4 (tajné) Zvláštní zpráva č. 4 (tajné) Jiří Hanzelka

Na tehdejší dobu mimořádně odvážné. Z dnešního pohledu stále zajímavé byť se čtenář musí připravit na lehkou socialistickou rétoriku.

26.12.2014 3 z 5

Hovory se spodinou Hovory se spodinou Liao I-wu

Různé příběhy od buddhistického mnicha, přes několik těžkých kriminálníků až po zastánce strany. Zajímavý pohled na čínskou společnost, kterou asi středoevropan vůbec nemůže pochopit.

12.08.2014 5 z 5

Mizerná karma Mizerná karma David Safier

Oddechovka, která mi občas vykouzlila úsměv, což se mi moc často nestává. :-)

04.08.2014 4 z 5

Vlčí dítě: Neuvěřitelný životní příběh východopruského děvčete Liesabeth Otto Vlčí dítě: Neuvěřitelný životní příběh východopruského děvčete Liesabeth Otto Ingeborg Jacobs

Knížka je fascinující. Neuvěřitelné množství složitých situací, kterým musela paní Otto během svého života řešit. Při čtení mě napadalo, že všichni Ti, kteří si neustále stěžují na "hrozný" život v ČR by si ji měli přečíst, aby získali trochu perspektivu ke svému životu.

30.07.2014 5 z 5

Něco mezi Vonnegutem a Forest Gumpem, také zasazené do historických reálií. Četlo se pěkně, místy zábavné, ale celkově mě moc nebavilo.

27.07.2014 3 z 5