lampernaqui lampernaqui komentáře u knih

Tráva Tráva Anya Martin

V rámci podpory malých žánrových nakladatelství jsem zakoupil i první dva kousky z Medusy. Oba jsem přečetl vyloženě za chviličku a z první dvojice dopadla lépe Livia Llewellyn. Já nevím přesně, co jsem čekal od Trávy, ale dostal jsem něco jiného. Čekal jsem možná jakousi Cronenbergovskou nechutnost. Četlo se to dobře, rychle, ale po týdnu si z toho člověk zapamatuje snad jen fakt, že zde bylo tělo prošpikované trávou. Vždy se mi líbilo, když jsem náhodou narazil na soundtrack ke knížce (poprvé to byla Oslice od Nicka Cavea), takže to je krásný bonus i zde.

25.05.2023 3 z 5

Zlé časy Zlé časy Charles Dickens

Pokračuji ve čtení edice z Knihovny klasiků a tohle je asi druhý případ, kdy jsem měl s Dickensem problémy. Vůbec jsem se do toho nemohl začíst a čas od času mi to přišlo, jak by to psal někdo úplně jiný. Snaha o kritiku v příběhu dovedeného ad absurdum. Pokud jste nic od Dickense nečetli, myslím, že by nebylo dobře začínat tímto románem.

19.05.2023 3 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Jsem hrozný. Až do teď jsem vlastně vůbec netušil, o čem Oliver Twist je. Nikdy jsem knihu nečetl, nikdy jsem neviděl žádné filmové či seriálové zpracování. V rámci Dickensovské edice teď objevuji jednu klasiku za druhou. Příběh o mladém hrdinovi, který se musí protloukat na vlastní pěst a dostává se do styku s ne moc poctivými lidmi je u Dickense asi velmi populární. Takže stejně jako v jiných jeho románech prolézáme temné a špinavé uličky, jsme mezi žebráky a zloději, zlovolnými vedoucími škol či úřadů. A všechno se to zase pěkně čte a pořád nevím, proč jsem se tomuto autorovi tak dlouho vyhýbal.

16.05.2023 4 z 5

Zvláštní operace Z Zvláštní operace Z Gavin Grant Smith

Knížka je akční zombie oddychovka, která dokonce bavila i mně, jakožto fanouška zombie filmů, který nesnáší myslící a rychlé oživlé mrtvoly. Nehraje si to na žádnou vyšší literaturu, takže hned v počátku se seznámíme s hlavními hrdiny, se kterými navštívíme Ameriku a užijeme si spoustu legrace cestou na starý kontinent. Bohužel, jestli se nemýlím, zatím žádné pokračování není, takže je hlavní příběh tak trochu utnutý.

10.05.2023 3 z 5

Šaman Šaman Kim Stanley Robinson

Zajímavý dobrodružný román z dob předávných. Nečekejte nějaké velké akce a děj, který se dá stěží stíhat. Všechno plyne velmi pomalu, poznáváme hrdiny, učíme se společně s nimi a také je v druhé polovině románu zachraňujeme. Protože člen tlupy je rodina a té se pomáhá za všech okolností. Zatímco velké putování za záchranou a cesta zpět zabírají většinu knihy, já si stejně nejvíc užil počáteční Potáplíkovu zkoušku o samotě uprostřed lesa, kde se poprvé ukázalo, jestli má na to, aby se mohl stát šamanem.

05.05.2023 3 z 5

Římská krev Římská krev Simon Scarrow

Po nedávno dočtených Pirátech od stejného autora jsem si spravil náladu jeho klasickou sérií. Dělat chůvu arogantnímu a krvežíznivému králi a přitom odrážet jeden velký útok za druhým, to je dost práce i pro Catona s Macronem. Ono to vždycky nějak dopadne. Jedná se o 17. díl série a i když se v románech vlastně děje pořád to samé, stále to funguje a stále to baví.

03.05.2023 4 z 5

Piráti Piráti Simon Scarrow

No... nečekejte žádného Cata a Macrona. Piráti mi přišli jako dětská dobrodružná knížka, ve které se děj nikde nezastavuje, nejsou žádné zbytečné dějové odbočky či popisy, kde hlavní hrdina, který nikdy nebyl na moři, už po pár stránkách velí vlastní lodi a získává důvěru ostatních pirátů. Kdyby mi bylo dvanáct, tak ok. Od autora se mi líbí jeho hlavní římská série, ale všechny ostatní romány, které jsem četl, podle mého zaostávají. Jen některé výrazy, které v knize byly, mi přišly nové a moderní a určitě šly nahradit něčím jiným.

18.04.2023 3 z 5

K čemu jsou zbraně K čemu jsou zbraně Iain M. Banks (p)

Líbí se mi, že cyklus Kultura má zatím každý díl jiný než předchozí. U Zbraní mi delší dobu trvalo, než jsem se správně začetl. Sledujeme několik časových linií, které se týkají hlavní postavy Zakalweho, ale jak to tak bývá... postupně se všechno začne dávat dohromady. Doufám, že další díl této série vyjde dříve. Od Planeta9 kupuji vše, ale bohužel jejich knihy mají jednu jedinou vadu - korektury. Hrozné množství chyb, které kazí dojem z jinak pěkně udělané knihy.

14.04.2023 4 z 5

Motory Boha Motory Boha Jack McDevitt

Zajímavé archeologické scifi. Vše začíná pod hladinou cizokrajného oceánu, kde odtikávají poslední vteřiny před zkázou. Potom se přesouváme do vesmíru, na další vzdálené planety. Líbila se mi mytologie kolem artefaktů, první polovina románu mi přišla lepší, v té druhé jsem se ke konci trochu ztrácel - ale to bylo asi mojí chybou v rychlém čtení. Rozhodně si rád přečtu pokračování.

11.04.2023 4 z 5

Dombey a syn II. Dombey a syn II. Charles Dickens

Dombey a syn aneb román o dceři. Sledujeme další osudy Florence, kterou její otec i nadále vytrvale přehlíží, její přítel mizí kdesi za mořem a s největší pravděpodobností skončil pod mořskou hladinou při cestě do Indie, její vychovatelka je nucena odejít a starý přítel ze vzdáleného obchůdku také jednoho dne zmizí. Zdá se, že ji všichni opustili. Do toho vstupuje nová postava macechy a samozřejmě velké zvraty s blížícím se koncem. Dombey a syn pro mě byl velká neznámá, o to víc příjemně jsem byl překvapen.

03.04.2023 4 z 5

Dombey a syn I. Dombey a syn I. Charles Dickens

A tomto románu od Dickense jsem do teď vůbec neslyšel, takže jsem byl zvědavý, o čem to bude. A jaké bylo překvapení, že Dombey se synem se v příběhu sice vyskytují, ale všechno je nakonec jinak. Dombey má totiž také dceru Florence. Jenže celý svůj život se chová, jako kdyby pro něj ona neexistovala. A všechno se samozřejmě brzy zašmodrchá a musím říct, že jsem se do románu začetl okamžitě. Jak jsem se u první knihy od Dickense bál, že s ním budu mít problémy, postupně jsem si jeho styl oblíbil.

31.03.2023 4 z 5

Silikonový ostrov Silikonový ostrov Čchen Čchiou-fan

Kupuji a čtu všechno z Planety9 a můžu říct, že tohle bylo zatím asi to nejslabší, co mi nabídli. Někde mezi dvěma a třemi hvězdami, ale zaokrouhluji nahoru už jen proto, že kniha je opravdu pěkná na pohled. Nejenom obálkou, ale i uvnitř. Jenž příběh mi tentokrát nesedl a to i přesto, že futuristický ostrov odpadků nabízel zajímavé prostředí.

28.03.2023 3 z 5

Evoluce Evoluce Peter F. Hamilton

Skvělé zakončení další série ze světa Společenství. Obě dějové linky se spojily, nepravděpodobní spojenci se dali dohromady, aby mohlo začít velké finále v Prázdnotě. Teď nezbývá než jen čekat, až nám vydavatelství naservíruje další pokračování. Po Honor se jedná asi o mou nejoblíbenější space operu.

24.03.2023 4 z 5

Tajemství škorpiona Tajemství škorpiona Lincoln Child

Tahle série si zatím drží svoji úroveň. Nesmí se od ní očekávat žádné zázraky a díky tomu dokáže dobře pobavit. Rozhodně se mi četla lépe než poslední Pendergasti. A i ten se zde na pár stránek mihne, ale přijde mi to hodně nucené a zbytečné. Filmově by to bylo klasické dobrodružné akční béčko. Corrie je celkem fajn postava, takže jí nějaký ten další úspěch u FBI přejme.

20.03.2023 3 z 5

Bez krve Bez krve Lincoln Child

Kam se jen celá série dostala? Pendergasta jsem měl vždy rád a jeho první díly byly skvělé. Zde dostal k dispozici město Savannah a tajemství D. B. Coopera. Jenže jak s příběhem naložili autoři? Měl jsem několikrát co dělat, abych se dokopal do konce. Sérii kupuji opravdu už jen ze setrvačnosti, abych ji měl kompletní - ale zábavnost, kterou jsem pociťoval z její první poloviny, už v knihách nenacházím. A závěr tohoto románu tomu dal korunu...

14.03.2023 2 z 5

Čas Čas Peter F. Hamilton

Pouť do Prázdnoty se stále blíží a Společenství pořád neví, jestli se ji podaří zastavit... nebo jestli ji vůbec má zastavit. Příběh znovu proplétá dva různé příběhy - přítomnost a souboj všech možných frakcí a k tomu ještě ten problematický Druhý snící... plus život Kráčejícího po vodě, který je téměř jako z nějakého fantasy románu. Série zatím stále baví a jsem zvědavý na velké rozuzlení.

10.03.2023 4 z 5

Sny Sny Peter F. Hamilton

Po delší době jsem se vrátil zpátky do Společenství. Od Hvězdoplavce uplynulo několik stovek let, což naše staré známé nezastavilo a vyskytují se i v Prázdnotě. Je to ale jen dobře. Román se zabývá přípravou na velkou náboženskou pouť, která s největší pravděpodobností ohrozí veškerý život. Jak s tím bojovat? Jak se dá pouť zastavit? Nebo se pouť uskuteční a nic se nestane? To přece nebudou hlavní hrdinové riskovat. S tímto příběhem se prolíná ještě jiný, mnohem starší... na jehož základě vznikl nápad Pouti. Návrat do Společenství se vydařil.

03.03.2023 4 z 5

Mikuláš Nickleby II Mikuláš Nickleby II Charles Dickens

Naštěstí druhý díl se četl lépe, hlavní postavy jsem znal, takže nehrozilo, jako u předchozího, že mi bude trvat dlouho než se začtu. Nakonec byl román zajímavý, ale už jsem byl namlsaný Dorritkou a Copperfieldem, kteří jsou přece jenom o stupeň lepší, ačkoliv jsou si romány vlastně prostředím i problémy celkem podobné.

27.02.2023 3 z 5

Mikuláš Nickleby I Mikuláš Nickleby I Charles Dickens

Na rozdíl od třeba Davida Copperfielda, tak u Nicklebyho mi trvalo se hodně dlouho začíst. Vlastně téměř s první polovinou první knihy jsem bojoval a teprve potom se příběh sám od sebe rozjel a četl se téměř sám. Nekonal se žádný velký odklon od autorových románů, které už mám za sebou. Podobní hrdinové, stejné - ale krásně popsané - prostředí.

17.02.2023 3 z 5

Zkáza Ďáblova akru Zkáza Ďáblova akru Ransom Riggs

Po roce jsem se konečně dostal k poslednímu dílu (tedy... doufejme poslednímu) série. Znovu jsem si musel na prvních padesáti stranách připomenout kdo je kdo, ale naštěstí to šlo snadno. Závěr byl dostačující, žádné velké překvapení se nekoná. Snad je celý příběh podivných dětí ukončen, protože už celá druhá trilogie mi přišla slabší a chyběla tomu ta pěkná atmosféra originálu.

13.02.2023 3 z 5