lampernaqui lampernaqui komentáře u knih

Sever proti Jihu Sever proti Jihu Jules Verne

Příběh je jednoduchý, karty jsou rozdány hned na začátku, všichni víme kdo je zloduch, kdo je na správné straně. A vlastně se po celou dobu nekoná žádné překvapení. Ale stejně jsem Sever proti Jihu četl nadšeně. Verne děj zasadil do zajímavého prostředí bažinaté Floridy a doplnil ho - jako vždy - mnoha informacemi nejen o fauně a floře, ale také o historii. Knihu jsem četl poprvé teď v dospělosti a rád jsem se ujistil, že tenhle autor se dá číst v jakémkoliv věku.

14.10.2022 4 z 5

Do Měsíce Do Měsíce Jules Verne

Po letech jsem si znovu přečetl Verneovu cestu do hlubin vesmíru, kterou čtenář vykoná za doprovodu neustále diskutujících vědců a jejich zvířecích kamarádů a satelitů. Děj není rozsáhlý - nebude to snad spoiler, když napíšu, že hlavní hrdinové opustí Zemi, obletí Měsíc a zase se vrátí zpátky. V průběhu jsme svědky vědeckých debat a autorovy fantazie, jak vlastě vypadá vesmír povrch Měsíce. Jsou tam snad nějací Měsíčňané? Bohužel pro mě časté diskuse byly nudnější a i vzhledem k tomu, že v knize moc děje nebylo, je to jen průměrná Verneovka.

10.10.2022

Elénium Elénium David Eddings

Tohle mi dalo zabrat. Tři knihy v jednom tlustém svazku - ale raději jsem si vybral toto vydání než původní od Classicu (už jen kvůli tomu, že překladu bych spíš věřil zde). Jinak pokud jste četli Belgariad či Malloreon, už od prvních stránek víte, co vás čeká. Příběh je dá se říci totožný, ale překvapivě mi to nevadilo. Dostali jsme detailně promyšlený svět, spoustu zajímavých postaviček, které si čtenář oblíbí a autorův humor, který je všudypřítomný. Těch téměř 900 stránek uteklo a teď je na řadě ještě o trochu tlustší špalek.

03.10.2022 4 z 5

O život O život Jules Verne

Knížku jsem četl kdysi v dětství několikrát, tak jsem se k ní vrátil i teď o x let později a byl jsem zvědav, jestli se mi bude stále líbit. Naštěstí je to stále dobrá Verneovka v exotickém prostředí, která rychle ubíhá a nikde se moc nezastavuje... přece jenom hlavní hrdina nemá času nazbyt a je třeba cestovat co nejrychleji.

26.09.2022

Dobrodružství tří Rusů a tří Angličanů v Jižní Africe Dobrodružství tří Rusů a tří Angličanů v Jižní Africe Jules Verne

Pro mě se jedná o jednu ze slabších verneovek. Prostředí je samozřejmě pěkné a zajímavé. Ale když vynecháme mnoho situací, kdy hlavní hrdinové jen tak pro zábavu vybíjí všechnu zvířenu kolem sebe nebo zapálí porosty, aby lépe prošli (ano, chápu že v té době byl podobný lov něco zcela běžného), tak nám zbudou situace, plné zeměměřičských popisů... a i když to dostanu naservírované i s grafy, stejně absolutně netuším, o čem je právě řeč. A tyto popisy zabírají minimálně třetinu celého románu... což pro člověka s neustálými pětkami z matematiky nebylo nic záživného. :)

19.09.2022 3 z 5

Pláč padlých andělů Pláč padlých andělů David Eddings

V rámci bibliografie celkem odlišný román od ostatních autorových knih. Tentokrát opustil vlastní světy a napsal fantasy krimi z Ameriky. Příběh je celkem fajn, jen téměř tři čtvrtiny knihy jsem si neustále říkal, kdy už jim konečně dojde ta spojitost. A když nakonec prozřeli, začalo to nabírat až příliš rychlý spád. Autorův styl se dá dobře poznat i zde - v textu převažují přímé řeči a v dialozích postavy mezi sebou neustále vtipkují. Jen ten spolek Mirků Dušínů byl hodně přitažený za vlasy.

12.09.2022 3 z 5

Rivanský kodex Rivanský kodex David Eddings

Pokud Vás bavily asi nejznámější Eddingsovy série, tak je pravděpodobné, že Vás zabaví i tato malá encyklopedie vymyšleného světa. Najdeme zde poznatky nejen o světadílech a jednotlivých zemích, ale i o národech a jejich historii. K tomu autor popíše, jak to vlastně vypadá, když si chce člověk vymyslet vlastní svět (což je pro nás, amatérské "spisovatele") vždycky zajímavé.

09.09.2022 3 z 5

Archipel v plamenech Archipel v plamenech Jules Verne

Celkem krátký a málo známý román od Verna přináší příběh z dalšího koutku historie, o kterém jsem nic nevěděl. Na těchto pár stránkách se člověk dozví hromadu informací o boji Řeků proti Osmanům, k tomu autor vytvoří klasickou dobrodružnou zápletku dvou zamilovaných, kterým plány kazí ten nejhorší z nejhorších - Starkos. Příjemné odpočinkové čtení, které příjemně zabaví asi každého fanouška tohoto autora.

02.09.2022 4 z 5

Bezejmenná rodina Bezejmenná rodina Jules Verne

Už od prvních řádek má Jules Verne předhazuje hromadu fakt a dějepisných událostí, ze kterých jsem nebyl moc moudrý a rozhodně jsem je nestíhal vstřebávat. Pomalu jsem se bál, že se díky tomu pořádně nezačtu do románu, ale jakmile začal klasický dobrodružný příběh, mohl jsem si oddychnout. Autor není nestranný - jedna strana jsou ti nejlepší, co mají vždy pravdu, proti nim zlí Angličané. V dětství jsem se k tomuhle románu nedostal, takže napravuji v dospělosti.

19.08.2022

Královna věků Královna věků David Eddings

Zatímco u první knihy jsem říkal, že oproti Belgaratovi držela více pohromadě, autor tolik nepřeskakoval v čase a tudíž měl čas na více detailů, v Královně věků už to neplatí... a skáče se hodně. Znovu máme před sebou kus několikatisícové historie, který už známe z předchozích knih, teď se jen liší vypravěč. Na jednu stranu je hezké se vrátit do světa Belgariadu, ale na druhou je to opravdu zbytečné pokračování.

15.08.2022 3 z 5

Rivanský trůn Rivanský trůn David Eddings

Polgara už já vážně zbytečný příspěvek do světa Belgariadu. U Belgarata se dalo ještě chápat, že nám chtěl autor vysvětlit, co všechno předcházelo hlavním událostem. A Polgara? Je úplně to samé, jen z pohledu jiné osoby. Dokonce i některé rozhovory jsou stejné. Rivanský trůn má oproti oběma dílům Belgarata lepší čtivost, protože tolik neskáče časem a Poldara s ostatními postavami tráví více času. Je to také více popisné, takže se člověk i něco dozví. Ale stále je to už zbytečný doplněk...

08.08.2022 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jednou za čas je třeba si přečíst něco z úplně jiného soudku, než obvykle čtu. Proto jsem si nechal doporučit Šikmý kostel, Podbrdské ženy... a nyní Listopád. Díky tomu objevuji, kolik zajímavých českých autorek se u nás vylouplo. Příběh co by-kdyby se odehrává v několika letech po neúspěšném listopadu roku 1989. Nečekejte žádné detailní popisy politických postupů, nějaké velké údaje jak a co funguje. Všechno totiž sledujeme očima hlavní hrdinky, takže většina informací o fungování světa zůstává skryta - zvlášť když hrdinka tráví několik let za mřížemi. Moc optimismu tady nenalezneme. Ale i přesto čtete dál...

05.08.2022 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Nejedná se o knihu, kterou bych normálně četl, ale jednou za čas je třeba vyzkoušet něco jiného. Šikmý kostel se mi hodně líbil, tak jsem si nechal doporučit i tuto knihu z kraje, který celkem znám. Sledujeme osud několik generací, dysfunkčnost těchto rodin a jejich marný boj s dobou. Žádná veselá četba to není, jen jsem měl pocit, že celé závěrečné dějství bylo zbytečně uspěchané a jakoby osekané.

01.08.2022 4 z 5

Soumrak Soumrak David Eddings

Dokončení Belgaratova příběhu s sebou nese všechny klady a zápory prvního dílu. Je pěkné se vrátit do příběhu, který známe, z pohledu jiné osoby. Jen čtenář už dopředu ví, o které postavy se nemusí bát a jak vlastně všechno dopadne. Takže pokud se něco nedaří a hrozí ohrožení proroctví, můžeme zůstat v klidu. Bohužel se hodně přeskakuje a nic detailnějšího se zde nedozvíme, protože Belgarat se snaží obsáhnout všech těch několik tisíc let, které je na světě.

29.07.2022 3 z 5

Úsvit Úsvit David Eddings

Mám za sebou Belgariad i Malloreon. Pro každého, kdo by se rád do tohoto světa vrátil, jsou tato pokračování. Tentokrát se hlavním hrdinou příběhu stává známý čaroděj a vrátíme se do dávných časů, kdy se proroctví teprve formovalo a kdy čaroděj teprve začíná chápat, jaká obří věc mu leží na ramenou. Svitky nikdy nepřináší jasnou odpověď, tak nastává dlouhé období pátrání a držení proroctví ve správném proudu. K tou všemu dojde na setkání s jednou inteligentní vlčicí. Belgarat je pěkný návrat, kterému klacky pod nohy háže hlavně to, že všichni víme, jak to má dopadnout a bohužel také to, že se hodně skáče časem. To už je tak, když čaroděj žije tisíce let...

25.07.2022 3 z 5

Numancie / Pedro de Urdemalas / Mezihry Numancie / Pedro de Urdemalas / Mezihry Miguel de Cervantes y Saavedra

Poslední příspěvek Saavedry do Knihovny klasiků. Tentokrát jsem měl prozkoumat jeho divadelní kousky. Nejhorší je asi Pedro de Urdemalas, rádobyvtipná příhoda mladého šprýmaře. Mnohem lepší je zcela vážná Numancie o oběti jednoho obleženého města. Na konci najdeme několik meziher, které na několika stránkách rozehrají celkem vtipné příhody, přesně takové, jaké známe ze Cervantesových povídek - a tudíž také na jedno brdo. Ze všech jeho spisů jsem si odnesl, že za přečtení opravdu stojí jen Don Quixote.

22.07.2022 2 z 5

Příkladné novely Příkladné novely Miguel de Cervantes y Saavedra

Pokud by si člověk přečetl jednu autorovu povídku, tak dobře. Není to špatné, sice už na tom zapracoval zub času. Jenže pokud je těch povídek více najednou, tak jsou vlastně jedna jako druhá. Mladík, šíleně zamilovaný do překrásné dívky, se snaží lišácky docílit manželství. Cervantes jen mění jména hlavních aktérů a prostředí, ve kterém ke všemu dochází. Ať už je to uprostřed města nebo v cikánském táboře. Průměr s odřenýma ušima a sám bych nečekal, že Don Quijote byl lepší.

14.07.2022 3 z 5

Psí vojáci Psí vojáci Adrian Tchaikovsky (p)

Přečetl jsem si název Psí vojáci, podíval jsem se na ozbrojeného psa na obálce a očekával jsem zábavné akční scifi béčko, plné stříleček a ničení nepřátel. A taky jsem přesně tohle dostal... jenže v polovině knihy nastal najednou obrat a příběh se zaměřil jiným směrem. Akce zmizela a začaly se klást otázky. A právě díky této změně je knížka mnohem zajímavější.

11.07.2022 3 z 5

Hráč Hráč Iain M. Banks (p)

Po menší pauze jsem se znovu vrátil do světa Kultury. Tentokrát nás nečekají žádné velké akční přestřelky a kaskadérské kousky, kdepak. Tentokrát se veškeré napětí zaměří na jednu speciální hru, která řídí řád světa. A do ní se dostane hlavní hrdina, který má ze začátku jen radost ze hry samotné, ale postupně zjišťuje, že všechno je možná trochu jinak. U Fléba byla minimálně jedna pasáž, která byla zbytečně dlouhá. Tady se naštěstí nic podobného nekoná a Hráč si tak udržel nastavenou laťku.

08.07.2022 4 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha Miguel de Cervantes y Saavedra

Do tohoto románu se mi moc nechtělo. Viděl jsem nějaké filmové zpracování, znám příhodu s větrnými mlýny... a vlastně nikdy mi na tom nic vtipného nepřišlo, spíše trapného. Ale pustil jsem se do toho (když jsem viděl počet stran 1200, tak mě skoro omývali). Naštěstí celá kniha je mnohem lepší než kdejaký film. Hlavně díky oddanému společníkovi Sancho Panzovi, který má dobré hlášky a děj lépe posouvá kupředu. Zajímavé je, že souboj s větrnými mlýny zabírá přesně dvě stránky, tak se divím, že zrovna tohle se proslavilo, když zde byly mnohem lepší scénky. Jinak je to samozřejmě plné dalších postav, u kterých se dozvídáme jejich životní osudy, aby se všechno postupně propletlo a zapletlo, že by z toho měl Jára Cimrman radost. Bylo to pro mě překvapení, protože jsem vážně nečekal, že bych dal i jednu hvězdu, ale nakonec se to četlo docela dobře.

04.07.2022 3 z 5