Numancie / Pedro de Urdemalas / Mezihry

Numancie / Pedro de Urdemalas / Mezihry https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/149727/bmid_numancie-pedro-de-urdemalas-mezihry-pkd-149727.jpg 4 5 1

Pro závěrečný svazek spisů španělského autora byly vybrány tři typické ukázky z jeho dramatické tvorby: tragédie o hrdinském odporu hispanského města proti Římanům, plná vlasteneckého patosu (Numancie, 1585), dále pikareskní komedie, jejímž hlavním hrdinou je vtipný a mazaný šejdíř a všeuměl (Pedro de Urdemalas, 1615), a osm krátkých výstupů, které svou životností postav a dynamičností děje patří k uměleckým vrcholům Cervantesova díla (Mezihry, 1615).... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

La Numancia / Pedro de Urdemalas / Ocho comedias y ocho entremeses nuevos nunca representados

lampernaqui
22.07.2022 2 z 5

Poslední příspěvek Saavedry do Knihovny klasiků. Tentokrát jsem měl prozkoumat jeho divadelní kousky. Nejhorší je asi Pedro de Urdemalas, rádobyvtipná příhoda mladého šprýmaře. Mnohem lepší je zcela vážná Numancie o oběti jednoho obleženého města. Na konci najdeme několik meziher, které na několika stránkách rozehrají celkem vtipné příhody, přesně takové, jaké známe ze Cervantesových povídek - a tudíž také na jedno brdo. Ze všech jeho spisů jsem si odnesl, že za přečtení opravdu stojí jen Don Quixote.