Bezejmenná rodina

od:

Bezejmenná rodina

Na pozadí neúspěšného kanadského povstání za nezávislost v letech 1837-1838, podporované především francouzsky mluvícími Kanaďany v Quebecu a v Ontariou líčí Verne příběh dvou synů zrádce, kteří se snaží svým hrdinstvím očišťit rodinné jméno od potupy. Tímto zrádcem byl advokát Morgaz, který roku 1825 za padesát tisíc d... celý text

Na pozadí neúspěšného kanadského povstání za nezávislost v letech 1837-1838, podporované především francouzsky mluvícími Kanaďany v Quebecu a v Ontariou líčí Verne příběh dvou synů zrádce, kteří se snaží svým hrdinstvím očišťit rodinné jméno od potupy.

Tímto zrádcem byl advokát Morgaz, který roku 1825 za padesát tisíc dolarů a za slib beztrestnosti prozradil představitelům britské koloniální moci jména vedoucích představitelů připravovaného povstání. Tři z nich pak byli popraveni a další obdrželi dlouholeté tresty vězení. Nenávist francouzsky mluvících Kanaďanů k rodině Morgazů byla tak obrovská, že Morgaz, jeho žena a dva synové museli neustále prchat z místa na místo, až nakonec starý Morgaz spáchal sebevraždu. Zbytek rodiny Morgazů zavrhuje své jméno a stávají se Bezejmennými. Především oba synové zasvěcují celý svůj další život přípravě nového povstání a stávají se legendou. Zhruba po deseti letech povstání skutečně vypuke, ale přes počáteční úspěchy je díky vojenské přesile Britů opět poraženo. Následná britská pomsta na osadnících je krutá. V posledním střetnutí povstalců s koloniálním vojskem u Niagarských vodopádů pak končí i tragický osud rodiny Bezejmenných.

Přes rozsáhlé líčení politického pozadí děje, průběhu povstání i zeměpisu Kanady vytvořil Jules Verne vskutku strhující dílo, ve kterém proti sobě postavil touhu osadníků po svobodě na straně jedné a britské zločiny na straně druhé. Pro Verna neobvyklý je také dramatický milostný příběh s tragickým koncem. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/91_/913/bezejmenna-rodina-913.jpg 3.539
Originální název:

Famille-sans-nom (1889)

Žánr:
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Návrat
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
Eigis
21.08.2013

Verne zde výrazně straní kanadským povstalcům. Angličané a jejich pomocníci jsou zde naopak vylíčeni jako bezohlední lidé, kteří se většinou neštítí žádného zločinu. Autor věnuje velkou pozornost popisům historických událostí, které se velmi vhodným způsobem prolínají s osudy hlavních hrdinů. Ačkoliv konec je dán historií, Verne ho do zančné míry přiživuje, aby zdůraznil oběti a patritizmus rebelů.

Yarwen
29.07.2012

Přečetl jsem více než čtyřicet verneovek, ale jen tato jediná má špatný konec. Což nijak nezvyšuje ani nesnižuje kvalitu knihy.