laepus laepus komentáře u knih

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Při všem tom humbuku, který kolem toho kdysi díky filmovému zpracování byl, jsem si to rozhodl přečíst. Vím, že nejsem určenou cílovkou, přece jen jsem ale čekal trochu víc. Líbí se mi zasazení do válečných let i časové nesrovnalosti života na zemi a za skříní. Ale to je bohužel asi tak všechno. Všem fanouškům Narnie se omlouvám, ale fakt nemůžu dát víc.

24.11.2016 3 z 5

Vražda v postranní ulici Vražda v postranní ulici Agatha Christie

Tyhle povídky mám rád. A vůbec nevadí, že člověk je dávno nazpaměť (já tedy ano) zná z televizního zpracování. Ten krásně naivní přístup Agathy ke každému zločinu je kouzelný a nikdy se mi asi nezají.

24.11.2016 5 z 5

Dobrý voják Švejk v zajetí Dobrý voják Švejk v zajetí Jaroslav Hašek

Takový lehký náčrt velkého Švejka. Některé příhody pak autor pouze rozepsal do svého stěžejního díla, jiné jsou takové trochu neobratné a je vidět, jakoby si to zatím opravdu jen zkoušel, jak to publikum přijme. Každopádně nepatřím mezi ty, kteří přeceňují význam Švejka - lidová zábava pro lid. Dělat z toho velkou literaturu není úplně nejlepší, protože pak si pořád my Češi libujeme v tom, jací jsme skvělí švejci - všechno osrat, lidi nabonzovat a ze všecho se vykroutit s ohnutým hřbetem. Jak kdysi řekl Tigrid - Jen idiot si může jako svého hrdinu vybrat idiota.

24.11.2016 3 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

Dnes už pochopitelně spíše svědek své doby, než převratné a zábavné literární dílo, přesto jsem se při čtení často zasmál, protože Candidova naivita je někdy neuvěřitelná. Osvícenství z toho teče všemi směry - ta víra v člověka, v jeho schopnosti a pobírání zkušeností, snaha dosáhnout nedosažitelného. Pokud člověk toto opravdu chce dočíst a zajímá ho to, bude více než spokojen.

Létající jaguár Létající jaguár Josef Formánek

Člověk si říká, že to bude jen taková marketingová blbost, ale nakonec je to příjemné hodinové čtení. Chvílemi je to ještě klasicky formánkovsky tlačené, ale i tak mám rád jeho styl vyjadřovaní a jeho chápání (ne)reality.

Lord Edgware umírá Lord Edgware umírá Agatha Christie

Zajímavá zápletka (ostatně jako vždy) s mladou herečkou a nerudným lordem. Zařadil bych ji do té lepší poloviny v rámci Agathiny tvorby - což je pořád ještě o eiffelovku výš, než je vrchol tvorby jiných autorů detektivek.

Muž v mlze Muž v mlze Agatha Christie

Kvalitní výběr reprezentativních vzorků z tvorby paní Agathy. Nejlepší je pochopitelně Hercule Poirot. A slečna Marplová taky není k zahození. Pravda, Pyne a Beresford už jsou trochu slabší, ale jako seznámení dobrý...

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Co k tomu dodat. Opravdu jsem to četl. Nejsem jeden z těch, co dají "odpad" jen proto, že je to pod jejich úroveň. Tohle jsem si opravdu vytrpěl až do konce a musím říct, že je to parodie sebe sama. Že to bude něco tak hloupého, jsem si nepředstavoval ani v nejhorších snech. Smál jsem se při čtení - smál jsem se tomu, jak naivně a (omlouvám se) hloupě pro hloupé ženské je to napsané.

06.11.2016 odpad!

Kniha narvaná zajímavými informacemi, kterých je tolik, že člověk to musí číst po částech, aby si opravdu všechny zapamatoval a dokázal je pobrat, jinak se mu to slije v jednu velkou kaši. Skvělé čtení.

28.10.2016 4 z 5

Knihkupec Knihkupec Mark Pryor

Detektivka, která se na první pohled tváří víc, než ve skutečnosti je. Krásné na tom ale je to prostředí Paříže, zápletka točící se okolo starých knih a bukinistů, přesah ke druhé světové válce, zajímavé (někdy očekávatelné) zvraty - zkrátka konzumní literatura se všemi svými duhy i neduhy.

28.10.2016 3 z 5

Zavraždění Ježíše Zavraždění Ježíše Bill O'Reilly

Nadpis je trochu zavádějící - kniha se totiž netýká pouze posledních Ježíšových dní, ale zpracovává celý jeho život, což ale rozhodně není nevýhoda, naopak výhoda. Čtivě a napínavě napsaná literatura faktu (kterou jinak moc nemusím), která nepostrádá jak zápletku, tak i spoustu zajímavých informací o římských vládcích, jeruzalémském chrámě či způsobu tehdejších poprav.

28.10.2016 4 z 5

Prsatý muž a zloděj příběhů Prsatý muž a zloděj příběhů Josef Formánek

Málokterá knížka mě tak vtáhla do sebe a naprosto uchvátila jako tahle. Sám nevím, jestli se mi víc líbily pralesní nebo české scény. Je poznat, že je to autorova prvotina, ten těžkopádný styl a snaha o rozmanitost někdy působí trochu křečovitě a násilně, ale to je jen jediná chybička.

14.10.2016 4 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Základ sci-fi literatury bez ohledu na to, jestli znáte, nebo neznáte (úžasnou) filmovou adaptaci. Výprava do vesmíru, momenty poznání, konflikt s umělou inteligencí.

14.10.2016 5 z 5

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

Detektivní příběh je jako vždy kvalitní, ale pro mě je tahle kniha nejzásadnější v jiné věci - tady se seznamuje Watson s Holmesem - a je to seznamování hodně ostré, vtipné a nabité emocemi a hlavně britsky gentlemanské.

Smrt v oblacích Smrt v oblacích Agatha Christie

Agatha vždycky umí překvapit vrahem a nejinak je tomu i tady. Když už pak člověk zná předlohu i filmové zpracování, může se plně soustředit na nitky vedoucí k vrahovi...

Tragédie o třech jednáních Tragédie o třech jednáních Agatha Christie

Agatha v klasické podobě se všemi duhy i neduhy. Nebudu říkat, kdo je vrahem, nejsem blbé. Na Agathě mě baví to, že se nesnažím nikdy dopředu tipovat, kdo to udělal, ale jen se unáším lehkostí jejího psaní, usmívám se nad Poirotovými hláškami a těším se na závěrečnou sypací scénu, kdy Hercule každému pořádně nasype, jen co se do něj vleze, a až pak pořádně solí vraha. A to všechno jsem v této knize obdržel - jsem spokojen.

Mr. Holmes Mr. Holmes Cullin Mitch

Nenápadná knížka. Nebýt McKellena na obálce, asi bych ji minul, což by byla velká chyba. Je to hluboce lidský příběh o hledání sebe sama. Každá postava příběhu v tomto ohledu trochu tápe a snaží se prostřednictvím ostatních najít své smysluplné místo ve světě, kterému chtějí být nějak k užitku. Autor ke nekompromisní a jednu stránku jsem musel číst asi pětkrát, protože jsem nevěřil, že napsal opravdu to, co napsal. Film je pěkný, ale kniha jde mnohem hlouběji.

07.10.2016 4 z 5

Hlava státu Hlava státu Andrew Marr

Záměrně trochu přecěnuji, protože je to tady podle mě dost podceněno. Jde o prvotřídní satiru, ve které se najdou všichni politici a lidi, kteří si myslí, že jí rozumí. Právě všichni ti naši pseudoodborníci na brexit by si tohle měli přečíst, ať to začnou chápat trochu z britského pohledu a ne jen z pohledu Čecha, který nechápe, jakou obrovskou chybu to Britové udělali. Na pozadí hodně černé komedie (zápletky) autor rozehrává jemnou hru, ve které snáší všehna pro a proti brexitu. Je zbytečné říkat, jak to dopadne, o to tu nejde.

07.10.2016 5 z 5

Smrt Zajdy Munroa Smrt Zajdy Munroa Nick Cave

Jako by tuhle práci snad Cave někdy dělal, nebo alespoň po ní toužil. Zajda je kabrňák, který se ničeho nezalekne a žádné kalhotky mu nejsou cizí. Celé to tak nějak plyne k jasnému závěru (název knihy je zřejmý), přesto jsem nějak chtěl, aby to tak nedopadlo. No a poslední kapitola nebo dvě tomu daly nadpozemskou atmosféru a nádech. Tleskám.

06.10.2016 4 z 5

Marně hledám slov Marně hledám slov Edward St. Aubyn

Je vidět, že autor přesně ví, o čem píše. A taky je jasné, že po téhle knížce už asi žádnou literární cenu nedostane. Trefné, jasné, srozumitelné, zamotané a hlavně vtipné. Krásně si hraje se všemi vrstvami společnosti i jazyka a ví, že psát kuchařky se vyplácí.

06.10.2016 4 z 5