ladyel ladyel komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Koľko trápenia dokáže zniesť detská duša?
A je vôbec nejaká nádej, že sa s tým raz vyrovná?

Táto kniha si nezaslúži 5, ale aspoň raz toľko.
Je to príbeh o dievčatku, ktoré sa snaží nájsť aspoň trochu lásky, porozumenia a uznania.
Toľko emócií, toľko utrpenia a zároveň nádeje, koľko je ukrytých v tejto útlej knižke.... dávno som sa s takou knihou nestretla..

Nieje nič horšie, ako keď trpí dieťa. A o to horšie, keď je príčina rodič. Rodič, ktorý si nezaslúži byť rodičom.
Veď v kom má dieťa hľadať vzor, oporu a lásku, ak nie v rodičoch?

Po celý čas čítania tejto knihy sa mi tlačili slzy do očí. A neskutočný hnev. Ani nevieme, či dieťa, ktoré denne vidíme na prechádzke s mamou, netrpí. Ani nevieme, koľko detských sĺz sa denne preleje. Ani nevieme...

Viac už nemam čo dodať, prečítajte si. Ďakujem za štafetu, veľa mi dala.

01.05.2024 5 z 5

Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech Karin Novotná

Moje prvé Zrnká. A bola som veľmi spokojná.

Autorka dokázala na 100 stranách vytvoriť príbeh, ktorému som verila všetko. Od šikanovania až po strach o vlastný život.
Atmosféra bola vypeckovaná tak dokonale, že som sama mala chuť sa doma zabarikádovať.

Nikdy som nič podobné nečítala, bolo to originálne, bolo to desivé a ja veľmi silno odporúčam!

31.12.2023 5 z 5

Vánoční kalendář Vánoční kalendář * antologie

V poslednom čase ma čoraz viac berú poviedky. A ešte keď sú vianočné? Dokonalosť.

Vánoční kalendář bol mojím spoločníkom po celý december, každý deň jedna poviedka. Veľmi sa mi páčila rôznorodosť tém a autorov.
Bolo krásne cítiť, či ide o autora začínajúceho, alebo už vypísaného. Alebo žeby ani nie?

Favorita nemám, boli poviedky, ktoré sa mi páčili viac, ale aj tie, ktoré ma neoslovili. Myslím si ale, že každý autor by mal dostať za svoje dielo pochvalu a tak ja chválim všetkých a ďakujem

07.01.2024 5 z 5

24 dní do Vianoc 24 dní do Vianoc Michala Ries

Tento rok som s touto knihou strávila advent a poviem vám, asi sa z toho stane tradícia.
Keby som knihu prečítala naraz, asi by toho na mňa bolo veľa, ale takto deň po dni to bolo super.

Nina bola správne praštená a Dominik správne úžasný. Veľakrát som sa pristihla, že sa smejem ako blázon, ale našli sa aj vážnejšie témy.

Knižke nemám čo vytknúť, Miškin štýl mám veľmi rada a ani teraz nesklamala.

Dovidenia o rok, Nina.

03.01.2024 5 z 5

Severní úsvit Severní úsvit Lukáš Kosař

Niektoré diela mi ostanú v hlave vďaka emóciám, ktoré vyvolali, niektoré vyfučia skôr, než zatvorím knihu. Táto (myslím) prvotina mi tam ostáva ešte aj mesiac po prečítaní a to aj vďaka úžasným ilustráciám, ktoré neskutočne obohatili čítanie.

Príbeh bol od začiatku veľmi zaujímavý, dej bol dynamický, bez hluchých miest, jediné čo by som jemne vypichla boli trošku slabšie dialógy, ale verím v to, že to každou knihou bude lepšie a lepšie! Mne osobne veľmi zaimponovalo prostredie upršanej Británie, tam sa detektívka hodí ako lusk. Konečný zvrat ma prekvapil, moje tipy smerovali inde.

V každom prípade kniha ako celok bola výborná a ja sa teším na ďalšie!

28.04.2024 4 z 5

Chladný král Chladný král M. V. Jírová (p)

Nemám moc rada erotické romány. Resp. nevyhľadávam ich. S pojmom darkromance som sa prvýkrát stretla minulý rok a poviem vám, žáner ma očaril.
Ale darkromance erotika? Tak to je už o inom. Je pravda, že si človek musí najprv zvyknúť na to množstvo ero pasáží, ale tá celková atmosféra, tak tá ozaj stojí za to.
Tiež som na začiatku čítania gúľala očami, že kedy už bude akcia, veď oni sa len cmulkajú, ale postupne ma príbeh tak pohltil, že mi to prestalo vadiť. Dostala ma tá chémia, ktorou bol Chladný král nabitý.

Kniha bola celkovo veľmi 'čtivá', našlo sa síce pár hluchých, resp. opakujúcich sa miest, ale dalo sa to zvládnuť.
Páčil sa mi aj svet, ktorý autorka vytvorila.
Svet, v ktorom sa z ľudí stávajú monštrá a z monštier ľudia. Ale či by som v ňom zvládla žiť, to asi nie..

Pevne verím, že toto bola len ochutnávka a že celý potenciál príbehu sa naplno rozbehne v druhej časti, mám ešte veľa otázok nezodpovedaných.

Ďakujem za spoločné čítanie baby.

19.04.2024 4 z 5

Dokonalé psie Vianoce Dokonalé psie Vianoce W. Bruce Cameron

Zvieratá milujem, ale ak mám byť úprimná, niesom nadšencom kníh, kde sú hlavnými postavami. Moc ma to nebaví.
Po tejto knižke som ale siahla, lebo som chcela niečo jednoduché, rýchle, oddychové.

Príbeh o rodine Gossovcov sa rozbiehal veeeeeeeeeeľmi pomaly. Pomaly sme spoznávali jednotlivých členov rodiny, ich zvyky, maniere, nálady. Veľa situácii bolo prerozprávaných z pohľadu ich psa Winsteda, čo bolo milé a zasmiala som sa.
Dej sa poriadne rozbehol v druhej polovici. Nechýbala ani menšia rodinná 'tragédia', ktorá spojila dovtedy viacmenej nefungujúcu rodinu dohromady.

V konečnom dôsledku knižku hodnotím tak, ako som si ju predstavovala - jednoduchá, rýchla, oddychová. S posolstvom o súdržnosti rodiny. A s perfektným dedulom Sanderom a jeho háremom

09.01.2024 3 z 5

Mŕtvi neplačú Mŕtvi neplačú Barbora Gero

Prostredníctvom štafety sa ku mne dostala táto historická detektívka, ktorá mi hneď svojim úvodom pripomenula moju starú srdcovku - Parfum, príbeh vraha.
Ale to bolo asi tak všetko, čo ma na knihe uchvátilo.

Nevravím, že bola zlá, detektívna zápletka bola práveže veľmi dobrá, ale pomimo toho som sa dosť nudila a do knihy som sa nútila. Historické vsuvky, i keď dobre naštudované a spracované, som preskakovala, lebo, asi sa budem opakovať z pár recenzií predtým, niektoré veci podľa mňa dej zdržujú a patria do poznámok pod čiaru. Tiež som toho názoru, že nie každé historické dielo musí nutne obsahovať výcuc z dejepisu.

Každopádne, nechcem vôbec autorku ani knihu zavrhovať, prečítam si aj ďalšiu časť, keďže ako som spomínala, detektívna zápletka bola naozaj dobrá a práve kvôli nej hodnotím tak ako hodnotím, 3 hviezdami.
Teóriu som mala, potvrdila sa mi v zvrate, ktorý nás čakal na konci, takže som spokojná.

Celkový dojem z knihy mám taký, že už by som si ju viac neprečítala, ale som zvedavá na Sanitasov príbeh, tak uvidíme, čo prinesie ďalšia časť.

21.04.2024 3 z 5

Piliere ilúzie Piliere ilúzie Eva Hrašková

Hovorí sa, že Boh nám nenadelí viac trápenia, ako sami unesieme.
Hlavná hrdinka tejto knihy ho ale dostala až nad rámec. Od nefungujúceho a toxického manželstva po smútok v rodine a nepochopenie z každej strany. Aby toho nebolo málo, v pozadí zúri pandémia Covid, ktorá, ako sami vieme, zmenila naše životy, niektorým takmer od základov.

Ako sa Júlia popasuje so všetkými skúškami, ktoré jej život hodil do cesty? Zvládne lekárka, ktorá lieči ľudské duše, zachrániť aj tú svoju? To si musíte prečítať sami.

Mne sa kniha páčila, bolo tam síce na mňa veľmi veľa trápenia, smútku a depresie, ale zároveň bola plná myšlienok na zamyslenie a na prehodnotenie svojho života. Ak máte pocit, že je k vám život nespravodlivý a že už viac nezvládnete, prečítajte si Júliin príbeh a garantujem vám, že budete vďační za to, čo máte.

03.04.2024 4 z 5

Druhá tvár Druhá tvár Ivana Popluhárová

Ako rýchlo si človek dokáže zvyknúť na samotu? A koľko času potrebuje, kým sa naučí svoj domov znova s niekým zdieľať?
Je pravda, že ten pravý sa objaví sám, akoby nám spadol z neba?
A ako bolí zrada, od človeka, ktorému ste chceli dať všetko?

Naša hlavná hrdinka si prešla všetkým. Žiaľ, zo začiatku s legendárnymi ružovými Ray-Banmi, cez ktoré vidíme svet krajší. Veď kto by si ich dobrovoľne zložil?
Celý čas som jej fandila, dúfala som, že dostane rozum čo najskôr, žiaľ, nielen v knihách, ale aj v živote je to tak, že človek sa musí popáliť sám, rady od druhých sú niekedy zbytočné.

A ako nakoniec dopadla?
To sa dozviete, keď si prečítate túto ružovú jednohubku. Je síce menšia, ale o to väčší odkaz ukrýva. A to, že užívať si sám seba a svoju samotu, niekedy nieje trestom a že na tú správnu osobu si treba počkať.
Ďakujem za štafetu.

08.03.2024 5 z 5

Srieň, Pochodeň a Temnota Srieň, Pochodeň a Temnota Kristína Brestenská

Toto bola jedna nádhera!
Veľmi dobre spracovaný historicko - fantasy príbeh o 3 sestrách, ktoré zničili svoje kráľovstvo na úkor svojej pýchy.
Knižka mi dala všetko čo som očakávala. Užila som si každú stranu, od historických opisov až po akciu. Bolo cítiť, že pani autorka písať naozaj vie, historické fakty vkladala do príbehu jemne, nenásilne, dej plynul naozaj veľmi prirodzene a ja som nezaznamenala nič rušivé.
Veľmi sa mi páčilo, ako sa postupne odkrývali tajomstvá (havran, vedma, mŕtvy brat, a pod.), priznám sa ale, že som pár vecí tušila už skôr. Každopádne záver bol veľkolepý a ja sa neviem dočkať pokračovania!
Za túto štafetu veľmi pekne ďakujem, knižka patrí medzi moje TOP tohto roka.

23.02.2024 5 z 5

Přání! Přání! Leandra Sold (p)

V prvom rade by som sa chcela veľmi pekne poďakovať za možnosť prečítať si knižku a za krásne tematické darčeky. Ďakujem Janka.

Kniha ma očarila na prvý pohľad, či už obálkou, alebo dokonalým grafickým prevedením.
No a tam to asi aj skončilo...

Nechcem sa nikoho dotknúť, ale mňa príbeh neohúril. Autorka síce vytvorila veľmi peknú zimnú krajinu - kráľovstvo, ale dej bol na mňa veľmi priemerný. Hlavná hrdinka vystupovala veľmi naivne a postupne mi čoraz viac vadila.
Tí, ktorí sledujete moje recenzie, ste si asi všimli, ze sympatie s hlavnou postavou sú pre mňa veľmi dôležité.
Cením tiež spojenie so slovanskou mytológiou, ale bolo to veľmi nešťastne opísané. Strácala som sa v množstve informácií a situácií.
Čo sa mi páčilo, bol dokonalý opis krajiny, vedela som si všetko živo predstaviť.

V konečnom dôsledku hodnotím knižku ako taký pekný priemer, ale druhý krát sa do nej asi nepustím.

Ešte raz veľmi pekne ďakujem.

30.01.2024 3 z 5

Vlčí zámok Vlčí zámok Lina Franková

.pravda je taká, že sme verní ako labute, hľadáme toho jediného spomedzi všetkých..

Tak toto bolo jedno unikátne, vznešené dielo.
A naozaj nepreháňam.
Páčilo sa mi všetko, od krásneho prevedenia knihy, obálky, väzby, až po štýl písania autorky. Vie sa veľmi pekne vyhrať so slovami a zanecháva to veľmi príjemný čitateľský zážitok.

Príbeh rodiny Barevanson vo mne doznieva ešte aj teraz. Sú zvrátení a sebeckí, ale pritom chcú len prežiť v dnešnom svete, taký hrdý rod sú. A zároveň sú schopní milovať až za hrob..

Som veľmi rada, že som sa ku knihe dostala a môžem hrdo vyhlásiť, že je to moja prvá TOP prečítaná kniha roka 2024.

25.01.2024

A čo ak áno? A čo ak áno? Michaela Zamari (p)

Tieto knižky sa ku mne dostali prostredníctvom štafety, boli prvé od autorky, ktoré som čítala.

Od začiatku mi bolo jasné, že ide o dosť osobné a intímne dielo, písané akoby 'naostro'.
Prvá časť sa mi čítala rýchlo, bolo to iné a mne sa to páčilo. Dokonca som si v Denim našla osobu zo svojho života, preto u mňa knižka získala trošku vyššiu hodnotu.
Druhú časť som nedočítala, čítala sa mi pomalšie a už ma to tak nebavilo. Prečítala som si ale záver, na ten som bola veľmi zvedavá a už som mala všetko, čo som potrebovala.

V konečnom dôsledku knižky hodnotím pozitívne, čítanie to bolo príjemné a veľa som sa smiala. Hviezdičku strhávam za niektoré veci, ktoré sa mi zdali, že na verejnosť možno nepatria.

Každopádne ďakujem za možnosť si ich prečítať a teším sa na ďalšie diela od pani autorky.

15.01.2024 4 z 5

Pod krídla havrana Pod krídla havrana Andrea Paráčová

Toto bola taká pekná zimná rozprávka.
Musím podotknúť, že pani autorka má naozaj veľký talent, tie nádherné opisy som si ozaj užila.
Dokonca by som vyškrtala bitky a politiku a čítala by som kľudne viac o zubrici a jej mláďatku, to by bolo dokonalé.

U mňa osobne knižka zabodovala s témou zmiznutých dievčat a s čarodejníctvom, bolo to veľmi pekne zakomponované do deja.

Knižke ako celku nemám čo vytknúť, veľmi dobre vystihnutá doba, už spomenuté nádherné opisy zimnej prírody aj zvierat, akurát jednu hviezdičku dávam dole kvôli vyššie spomínaným bitkám, ktoré mňa až tak nebavili.

25.11.2023 4 z 5

Volanie krvi Volanie krvi Michala Ries

Knižky od Mišky mám veľmi rada, preto som sa veľmi tešila aj na túto. Popravde, nedostala som to, čo som očakávala, ale to nevadí, knižka ma ako celok bavila.

A čo som očakávala? Trošku viac strachu

Nápad bol veľmi dobrý, bola som v napätí, ako to s dievčatami dopadne, ale predsa mi tam niečo zaškrípalo.. a to je téma hypnózy a astrálneho cestovania. Nejako sa mi to tam nehodilo a zdalo sa mi, že je ho tam trochu moc. Radšej by som to celé vyškrtala a čítala viac pasáží z minulosti, tie sa naozaj vydarili a bavili ma viac.
Taktiež som moc nesympatizovala s hlavnou postavou, zato postava Denisa si ma získala úplne.

Napriek môjmu názoru sa mi knižka čítala rýchlo, Miška vie veľmi dobre písať a oceňujem, že načala takúto tému.

Čo sa týka toho strachu... posledná kapitola mi ho veru nahnala a ja sa teším na pokračovanie (ak bude )!

22.11.2023 4 z 5