kykiryki28 kykiryki28 komentáře u knih

Sodoma Sodoma Jiří Karásek ze Lvovic

Já nemohu jinak než konstatovat, že Sodoma byla pro mě hrozné utrpení. Zaujalo mě téma a díky krátkému rozsahu jsem si řekla, že zkusím něco nového. Ale vůbec jsem si čtení neužila :-( Snad si básnická sbírka najde lepší čtenáře, než jsem já.

19.06.2022 1 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

(SPOILER) Když to celkově shrnu, tak se mi nejvíce líbilo cca posledních 100 stran, kdy se provalilo, že je Pavel nemocný. To teprve mělo nějaký spád. Především scénka, jak Pavel utekl do hor...nebo jak se Štěpka snažila zabránit tomu, aby Pavla umístili do blázince. Na konci knihy jsem si dokonce říkala, že je velká škoda, že kniha nepokračuje dalším dílem. Celkem by mě zajímalo, jak by to bylo dál se Štěpkou a Janem.

Ale ten začátek byl tak hrozně táhlý a pomalý. Popisovalo se především Štěpčino dětství a mládí. Místy to bylo zajímavé, ale občas jsem se do čtení nutila...

20.05.2022 3 z 5

Hledá se muž, který má dost času Hledá se muž, který má dost času Adolf Hoffmeister

Nejvíce se mi líbily povídky Muž, který má dost času, jenž zaváněla ironií a humorem. Celkem pěkná byla i Detektivní pohádka, kdy detektiv pátral po nějaké panně, kterou by si mohl vzít zdejší král. Ale už se bych se k této knize asi nevrátila...četla se trochu hůř a některé pasáže jsem si musela přečíst několikrát, abych to správně pochopila. Některým nelogickým momentům a ironickým poznámkám jsem se ale zasmála :-D

08.05.2022 2 z 5

Růže stolistá Růže stolistá František Ladislav Čelakovský

Nemůžu a ani nechci moc kritizovat tohoto výjimečného českého spisovatele a obrozence. Ale tato sbírka mi moc nesedla. Za mě mnohem záživnější byla básnická sbírka Ohlas písní českých, především báseň Toman a lesní panna.

07.05.2022 2 z 5

Malý velikán Malý velikán Vladimír Neff

Jsem ráda, že jsem si Malého velikána přečetla. Našla jsem díky tomu dalšího skvělého českého autora - Vladimíra Neffa!

Dokonce se mi Malý velikán líbil více než Havlíčkovy Petrolejové lampy (obě díla jsem srovnávala kvůli seminární práci). Bylo to napínavé hned ze začátku a děj utíkal svižně. Řekla bych, že jsem se v některých věcech ztotožnila s hlavní postavou. Také jsem občas snílek s hlavou v oblacích, ale tzv. "skutek utek". Ale abych skončila tak špatně, jak již zmiňovaný Pavel, to mi bude tato kniha dlouho ponaučením...

04.05.2022 4 z 5

Kříž u potoka Kříž u potoka Karolina Světlá (p)

(SPOILER) Ze začátku mi dělalo menší problém se do děje dostat a více se začíst. Pak už to plynulo tak nějak "svižněji", dokonce i se zajímavým námětem (kletba rodiny Potockých, následně Eviččino obětování). Nejspíš by mě to bavilo i nadále, ale asi mi úplně nesedl autorčin jazyk a styl.

Příběh je ale velice zajímavý a konec víceméně dopadne dobře :-)

28.04.2022 3 z 5

Měsíce Měsíce Karel Toman (p)

Mám problém se začíst do poezie a správně ji pochopit, cítit. Kvůli studování české literatury se jí bohužel nedá vyhnout, a proto jsem si vybrala tuto sbírku díky jejímu krátkému rozsahu. A nebyla špatná. Líbí se mi, že každá báseň se zabývá nějakým měsícem v roce a popisuje jeho tradice a přírodu. Tudíž jsem vcelku spokojená a mohu Měsíce doporučit.

24.04.2022 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Čím častěji pana Čapka čtu, tím více ho obdivuji a tím více ho chci číst! Opravdu neskutečný, co všechno za svůj život vyplodil! Dílo, které má málo stran, ale tolik toho řekne.

Já jen doufám, že se jednou takového scénáře nedožiju...

24.04.2022 5 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Jak již tu bylo několikrát zmiňováno - Čapek a Masaryk jsou opravdu Velikáni s velkým V. Symbolem našeho státu a národa. Tahle literatura by se měla číst a měla by se stát povinnou četbou na školách. Díky této knize jsem se dozvěděla o životě, myšlenkách a názorech našeho prvního prezidenta, T.G. Masaryka.
Jen v třetí části bylo na mě trochu obtížné porozumět filozofií a noetice, které nemám tolik nastudované a špatně se v nich orientuji. Ale zase mě bavily části o náboženství a víře, které byly velmi poučné a otevřely mi v některých směrech oči...

24.04.2022 4 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Už odmalička jsem milovala dobrodružné romány, ale nikdy jsem se nedostala k tomu, abych si přečetla Robinsona Crusoa celého. Po té, co se mi do ruky dostal seznam povinné četby, okamžitě jsem šáhla po této knize. A udělala jsem dobře! Hned jsem si oblíbila jak Robinsona, Pátka, tak i celý jeho nádherný ostrov!

23.04.2022 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Tak já tedy asi půjdu proti proudu. Miloučký příběh, ale nějak mi to nesedlo. Daniel mi přišel až moc depresivní, a Kit naopak někdy až moc optimistický z "Idylkova". Možná to bylo i tím, že jsem již dlouho ze SŠ, a tak věkově jsem už trochu někde jinde. Daleko od puberty :-D

Ale četlo se to dobře a rychle...ale pro mě to zas nějaký velký "wow" nebylo.

22.04.2022 3 z 5

Antikódy Antikódy Václav Havel

První setkání s experimentální poezii a jsem nadmíru spokojena. A ještě k tomu když je od pana Havla.

V hlavě mi utkvěla tato:
"Zcela lhostejní Vám oznamujeme
že následkem své bezuzdné poživačnosti
zemřel náš nenáviděný otec muž
bratr dědeček a strýc

Byl to sobec který miloval jen sebe
a byl nenáviděn všemi příbuznými
protože je nepřetržitě terorizoval
podváděl klamal a okrádal

Nechoďte na jeho pohřeb
a spolu s námi
na něho rychle zapomeňte"

19.03.2022 4 z 5

Jak Grinch ukradl Vánoce! Jak Grinch ukradl Vánoce! Dr. Seuss (p)

Grinch je prostě vánoční klasika

02.03.2022 5 z 5

Vánoční příběhy Vánoční příběhy Astrid Lindgren

Je hezké si, díky čtení těchto příběhů, vzpomenout; hlavně připomenout, na vlastní dětství, především o svátcích vánočních.

Astrid Lindgren nikdy nezklame!

02.03.2022 4 z 5

O labuti O labuti Božena Němcová

Miluji pohádky! A především ty klasické od českých autorů, jako je např. Božena Němcová nebo Karel Jaromír Erben. Jen tento výběr, dle mého názoru, nebude zrovna bavit ty nejmenší. Nejsou tolik známé! A hodně často se v nich řeší takové věci, které by menší děti nejspíš nepochopily. Právě asi proto jsou určeny až pro děti školního věku.

Nejvíce se mi líbila pohádka O kocouru, kohoutu a kose. Mírně odlehčený příběh s vtipným závěrem.

02.03.2022 3 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Je to sice dětská kniha, ale když jsem zjistila, že jedno z témat čtenářské výzvy je "kniha z dětství", sáhla jsem okamžitě po Dětech z Bullerbynu.
Vlastně mě právě tato kniha přivedla ke čtení a díky ní jsem začala často navštěvovat knihovnu. Moc ráda vzpomínám na toto období. A doufám, že knížky od Astrid Lindgren budu jednou číst mým dětem!

18.02.2022 5 z 5

O učiteľovi O učiteľovi Aurelius Augustinus

No, kdyby to nebylo do školy, v životě bych si to asi nepřečetla. A nejspíš bych udělala dobře. Četla jsem již lepší filozofické dialogy (např. Ión od Platóna)

10.11.2021 1 z 5

Už nyní se nemohu dočkat třetího dílu! Druhá kniha byla lepší než ta první. Byla o nejenom o cestování, trailech a horách. Byla o životě, o reálném životě. Že ne vše je procházka růžovou zahradou. Ale pokud máme kolem sebe ty správné lidi a také trochu té víry, že vždycky vše dopadne dobře, překonáme i ty nejtěžší překážky! A o tomto je celá tato kniha! Díky, Lůco!

04.11.2021 5 z 5

Chawtonské dopisy Chawtonské dopisy Jane Austen

Čekala jsem od toho asi trochu víc. Moc mě to nenadchlo. Ale protože je spisovatelka Jane Austenová má nejoblíbenější, byla to vlastně povinnost si tuto knihu přečíst.

02.11.2021 2 z 5

Polibek v New Yorku Polibek v New Yorku Catherine Rider

Já těmto tzv. naivním romantickým příběhům většinou dávám okolo tří hvězdiček. U této knížky jsem nemohla dát výjimku.
Typický naivní příběh s předvídajícím koncem...ale za to v období Vánoc, ve zasněženém New Yorku a se zajímavým námětem, u kterého si hezky oddychnete. Charlotte, Anthonyho a Omylku si prostě zamilujete...

01.11.2021 3 z 5