kuruteku kuruteku komentáře u knih

První krev - Rota zbabělců - Keanův pozemek První krev - Rota zbabělců - Keanův pozemek Jack Schaefer

Pro někoho možná brak, ale pod nánosem divokého západu se skrývá mistrný pohled na přerod jinocha v muže v různých podobách - jednou ve válce, jednou na dostavníku a jednou při střetu staro a novousedlíků. A pokaždé je i tam kus historie, kdy se z dobývání stává civilizace, kdy se rodí právní systém a prosazuje spravedlnost a oboje na sebe naráží a ne vždy se shodnou. Jsem rád, že jsem se na táboře zase začetl. Mám pocit, že každá kniha si nachází svého čtenáře a svůj čas.

16.07.2023 5 z 5

Když naprší, zase uschne Když naprší, zase uschne Miroslav Jandovský

Já vůl. Nechám se nalákat, zní to zajímavě. Ale není to ani milostné, ani detektivka, ani vědecké, snad jen zarytý helénofil by si možná přišel na své. Nebo filosofický nerd. Prostě ne. Pár momentů je slušnějších, třeba obálka. Ale jinak to ve dvou třetinách vzdávám a nedočtu. Nic mi to neříká.

21.06.2023 1 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

Dluh je smazán (mí sledovatelé vědí, že jsem - osel - nejdříve přečetl Operaci Petragun než tento díl) a já chápu, kde se vzal, respektive zmizel Giusseppe, souřadnice Batistovy Legie, setkání s Rudým Vrabcem. Zajímavé, měl jsem na začátku celé ságy pocit, že na nucených pracích nebyli rok a půl, ale daleko více. Ale možná že ne, je to jen brak. V každém případě baví. A smažák, Fifinka, maso, ČD, Havířov, Národní, parašutisti, no náš svět v jednom balíčku.

20.06.2023 4 z 5

Beton, kosti a sny Beton, kosti a sny Pavel Renčín

Teda. Ne všechno mne bavilo, ale povídka Stvořitel a poslední černá detektivka plus Zlatý drak, to bylo něco extra. Nikdy není pozdě na českou fantasy. A moc děkuji za doslov, který uvádí autora i do určitého kontextu.
Jo a Skokany si asi pro sebe načtu společně se skladbou MChBandu o soutěži ve skoku z Nuselského mostu. Bomba.

20.06.2023 3 z 5

Černý tulipán Černý tulipán Alexandre Dumas, st.

Čekal jsem Fanfána Tulipána a dostal jsem cibulku, tedy tři. Trocha politiky, hodně ohrožení života, hodně lásky a romantiky. Vlastně, pominu-li stáří, tak docela přijatelné a čtivé. A i když jsem měl z Dumase dojem, že je silně proti revoluční, dočetl jsem se, že byl s Hugem ve vyhnanství, kdo by to byl řekl.

20.06.2023

Válečná lest Válečná lest Vladimír Šlechta

Teda, smekám. Ve Šlechtově hlavě je prapodivný svět a občas nám ukáže střípky z něho. Trocha fantazy, trocha středověku, trocha legend, trocha hrdinství a hodně lidství. Není to Tolkien, není to Pratchett, ale přece jenom na tom jeho světě něco je. Zajímavá je i skladba - ze střípků jeden z hrdinů, nebo možná antihrdinů, Šlechtova Pohraničí, Roger Schnirega (čti, jak se píše) roste od obyčejného vojáka přes velitele pevnosti po vůdce jednoho nového města.

20.06.2023

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

První díl byl zajímavý, ale tenhle, i s otevřeným závěrem, ho ještě překonal. Dokonale vymyšlená škola, dokonalé zdůvodnění a dokonalá převýchova enkláv ku prospěchu čarodějstva. Galadriel dokázala nemožné a Orion ještě překonal. Ale jak to opravdu dopadne, těžko říct. I když je všechno podáno jen z pohledu El, ta není natolik zabedněná, aby nechápala, že lidé kolem ní nejsou roboti a mají právo na názor i na vývoj.

06.06.2023 5 z 5

Zásnubní prsten Zásnubní prsten Vlastimil Vondruška

Nic extra, ale logicky to drželo pohromadě, doba Ferdinanda a zákulisních jednání popsána zajímavě. Jen si říkám, co jim udělali ti Italové, že jsou za každou špatností? Jo a mně hlupákovi ta zápletka s vraždou vyslance přišla jako dobrá vedlejší stopa v pátrání po třech zlatovláskách, vlastně mně víc zajímaly ony, než velvyslanec ;-)

05.06.2023 4 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

Člvoěk si říká, že u takové ságy jeden díl sem, tam, nic se neděje. A děje. Až tak moc, že mi prostě předchozí díl chyběl. KDE JE GIUSSEPPE? O Vodičkovi vím. KDY BYLI NA ZEMI? Prostě já trdlo přeskočil díl (kdo ví, jestli jsem si předchozí vůbec koupil a nahrál). Nicméně přežil jsem a znovu tu byl odkaz na Jednotykadláka a Nic než Petragun. A další pozemšťané ochotní nakopak enlikům prdel (sory, v téhle sérii to jinak nejde). Prostě brak, kterému podlehnout je tak snadné a svůdné. až jsem skoro ronil slzy nad Agou. Jo a vývoz revoluce do vesmíru, to je i nad Trockého Permanentní revoluci. To jsem zase slzel smíchy.

05.06.2023 5 z 5

Událost Událost Jaroslav Boček

Trochu jako Šmídova Vyvolená nebo Lesk a bída Čekání, trochu scifi z USA (taková ta blízká setkání třetího druhu). Ale hlavně psychoBoček. Nádhera. Dolování z náznaků, ze vzpomínek, hypnózy, obrázků. A nakonec vlastně "banální" setkání s mimozemšťany. Čteno po čínské trilogii a člověk si říká, jak jsme tehdy byli naivní, emzáci se s námi bavit nebudou, smetou nás jak smetí ze stolu. A už se těším na další Bočky.

05.06.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Když dva píšou o tomtéž, není to totéž. Obsahově blízké Houbařce, ale jádro pudla, v tomto případě samotné zlo, se objevuje až po půlce. A boj s ním až na úplném konci, navíc značně otevřeném. Skvělé je, že to, bohužel jako v samotném životě, není happy end, o to víc předkládá otázku těm ostatním, babi na prvním místě. Zlu se musí čelit. Nevím, o co přesně jde ve sporu s Toy Box, i když chápu jádro sporu, nejsem si jist, na čí straně je pravda. Takže asi v rámci vyrovnanosti, se začnu poohlížet i po tom komixu, abych se mohl rozhodnout, nebo aspoň vyvážit. Ale tahle kniha za čtení stojí - v první půli jazykem, v druhé samotným příběhem.

01.06.2023 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Poprvé jsem v poslední třetině zahlédl nejen dobrý styl, ale netypickou zápletku - děj uhne tam, kde to nikdo nečekal. a nakonec z toho zůstává divný pocit, že zlo je relativní a trestající může sám sebe potrestat. Na jednu stranu si autorka jednu cestu/linii zavřela, na druhou aspoň ani čtenář nemá mít nic za definitivní.

01.06.2023

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Jasně, že to je podle schématu a první ani druhý podezřelý není tím hlavním, i když má taky nějaké máslo na hlavě. Od začátku mu vidíme do hlavy, ale kdo je to, netušíme. Až poslední čtvrtina se rozjede a šup, šup, je hotovo. Harry se opět pokouší léčit, opět namáhá své podvědomí, podléhá intuici, staví svůj loserský tým a opět mu to vyjde. a na konci je naznačeno/zaděláno na další díl, kde půjde o samotného Holea. Už se těším.

01.06.2023 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Velmi rozporuplné, ale také velmi dlouhé a vlastně také velmi zajímavé. Problém se jmény zůstal. Fyzikálně mi přišlo nemožné, že by život přežil přechody mezi dimenzemi, zpomalenou rychlost světla, ale nešť. Vlastně to bylo více o Zemi, o možnostech spolupráce, poraženectvím, nacionalismem, lidských ambicích, očekáváních, vyrovnáváních se s novými situacemi. A v době válek, covidů a umělé inteligence to také vyvolávalo hodně otázek. Asi se se sérií budu muset popasovat ještě jednou a v celku.

Bílá místa našich dějin Bílá místa našich dějin Jan Bauer

Od Keltů po novověk. Oživí historii, připomene historky a uvede je na pravou míru. Vlastně žádná senzace, ale ani žádný extra objev. Občas dobré si připomenout.

23.05.2023 3 z 5

Život mimo kategorie Život mimo kategorie Jan Novák

John Bok. Cholerik, excentrik, bouřlivák, ale také člověk s obrovským smyslem pro spravedlnost. Za každou cenu. Zažil jsem ho na nějaké debatě o rasismu, Jeho a Standu Pence. Nechápal jsem, ale vlastně s ním souhlasil. Tato kniha mi na mnohé otázky odpovídá. A mnohé otázky zase vyvolává. Kdy a za jakou cenu je možný nebo nutný kompromis? Jsou věci černobílé, šedivé, barevné nebo samotná relativizace je cesta do pekel? Kolik unese ikona předchozích let (Havel, Jirous) pod tlakem nové doby? Možná, že k takovým knihám a takovým osudům by měl být vydán ještě druhý díl s různými pohledy, s dobovými dokumenty, aby byl obraz plastičtější. Ale nejsou to knihy, je to samotný život a až před každým z nás bude náš Rubikon, náš Rhodos, náš Kresčak, budeme se rozhodovat my a ne knihy. Ty nám mohou jen naznačit důsledky.

Ztracené příběhy Ztracené příběhy John Flanagan

Vlastně spíše jen pro příznivce, ale kdo jiný by měl sérii číst? Když ale srovnám povídky prachmistrů a zaklínače, tak je to stejné jako s celou ságou - Hraničář je čtení pro mladé a dospívající a je jednodušší. Proč by tedy najednou mělo být jiné? Takže je všechno na svém místě, dozvíme se něco více o mladém Haltovi a Crowleym, o Gilanovi, setkáme se s Willem a dalšími.

Generální úklid Generální úklid Jan Vodňanský

"Šel za námi mameluk, ptal se - zda-li máme luk. A my ten luk neměli, jen dva šípy... v prdeli"
Jo, Vodňanského slovní ekvilibristika, to je moje. Co na tom, že se v mnoha detailech opakuje, aspoň se potkáváme se známými. A s mnoha novými motivy. Takže buď nechápat, cítit se pohoršen nebo jásat. A já jásám.
---
JO a pro RyonMathrina ještě třetí sloka:
"šel poručík chodbou,
na konci se odbouch."

19.04.2023 5 z 5

Zálesák a víla Zálesák a víla Ilona Koblihová

Žádná extra literatura, ale krátký hezký příběh, jak s pomocí přátel přežít i velké životní útrapy. Na trampy moc uhlazené, na dívčí románek málo zašmodrchané, ale na jedno krátké odpoledne hezký příběh. Navíc s autorčinými ilustracemi.

19.04.2023 3 z 5

Duch lesů Duch lesů Ernest Thompson Seton

Ještě že Městská lidová knihovna digitalizuje a digitalizuje. Jásám. Konečně se dostávám k Setonovu odkazu pro české společenstvo. Ano, jasně, musíme se modernizovat, ale to jádro, být sám sebou a člověkem, v těch knihách je. I sepětí s přírodou. Takže vzhůru k dalším Setonovkám.

19.04.2023 5 z 5