kuruteku kuruteku komentáře u knih

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Hru jsem slyšel nejméně dvakrát a pokaždé mnou otřásla. Genocida Arménů a odvaha některých postavit se a odrazit útok, nikoliv oplácet, ale bránit se, je něco, co zvlášť v dnešní době - občanské válce v Sýrii, postavení Kurdů napříč Tureckem, Irákem a Sýrií - poutá a děsí.
Chápu, že kdo knihou začíná a není zvyklý na kostrbatý jazyk (ale copak Čapkova a Vančurova čeština je pro každého? Až se mi chce skandovat - Jsi Čech, Čech, Čech? Tak si přečti Vančuru!), to musí být velmi náročné, ale téhle knize nic nechybí ani nepřečnívá. Každý osud má své pevné místo, od Nunik, Sato, přes Kilikjana a Tovmasjana po Harkazuna a Bagratiana, od ubohých po giganty ducha.
Kdo dal právo velkým národům rozhodovat o bytí a nebytí malých národů? Kdo se dokáže postavit a říct: zde jsem a neuhnu?
Přesto mi dál vrtá hlavou - jak skončil Hajk a Iskuhi? A o co šlo ve válce o Náhorní Karabach? Jsou některé národy mírumilovnější? Nicméně 24. duben je potřeba si připomínat stále, ať se to některým tureckým mocipánům nelíbí!

23.03.2016 5 z 5

Zahrada bestií Zahrada bestií Jeffery Deaver

Až pojedu do Berlína, musím si všechna ta místa přečíst. Kromě zápletky se záměnou osob (ale to by nebyl Deaver, aby to tam nebylo) úplně jiná kniha, než celá jeho ostatní tvorba. A skvělá. A nenašel jsem tam ani moc nelogických odboček - všechno do sebe působivě zapadalo.
Rus, Brit, Němec či jiný Evropan by takovou knihu nedokázal napsat. Snad jen z amerického pohledu (a to nejsem amerikanofil) se dá tak skvěle popsat odvaha jít s pravděpodobností 6:5 na porážku. Konec úplně nedeaverovský, proto uvěřitelnější ...

04.03.2016 5 z 5

Tvůj stín Tvůj stín Jeffery Deaver

Jediné zklamání - hudba. Našel jsem si přidané nahrávky "jako Kayleigh", ale nějak zmlsán českým folkem a bluegrassem zjišťuji, že to není můj šálek kávy. Jinak jako vždy - před střelou ještě tři kličky navíc. Ale jak to dělá, že se nakonec trefí do branky?

04.03.2016 5 z 5

Té knize, ale všeobecně všem současně vydávaným knihám, chybí editor. Člověk, který by objevil tři chyby věcné (tolik jsem jich při prvním čtení našel já - ještě jsem se musel ujišťovat, jestli ta postava, o které se mluví, je skutečně ta... a nebyla), který by řekl: "Tuhle postavu prohloubi, tuhle vynech, tohle přepiš."
Pan Vondruška je dobrý řemeslník, Husitská epopej je psána z dnešního "vyváženého" pohledu na husitství, asi tam nejsou historické chyby. Rád si ji přečtu, ale zůstává veliké ALE.

04.03.2016 3 z 5

Nula stupňů volnosti Nula stupňů volnosti Jeffery Deaver

Bondovky jako filmy nemusím, jsou to pohádky. Ale Bond, James Bond a Deaver, Jeffery Deaver - to je jinší kafe. Ale jako vždy u Deavera (a u českých hokejistů) - je tam před vstřelením (nebo nevstřelením) gólu dvě kličky navíc.
U mnoha knih si říkám, že by bylo lepší něco natáhnout a něco zkrátit. Jenže co tady - Bondyho milostné přemýšlení? Ale to by nebyl Bond. Zázračné záchrany? To by nebyl Bond. Záhadné úniky jinam? To by nebyl Deaver.

18.02.2016 5 z 5

Černá zem Černá zem Timothy Snyder

Uf. Kdo nepochopil a nepoučil se z historie, je odsouzen ji znovu prožít. Citát v podobném znění mám na několika historických svazcích trockistického historického časopisu, které jsem si kdysi kdesi (asi ve světě, neb jsou anglicky) koupil.
T. Snyder svými knihami Krvavé země a Černá zem udělal pro pochopení historie velmi záslužný počin - největší zásluhou ale je, že nehodnotí. Závěry politické nechává na čtenáři. Zrudnost některých režimů a neschopnost jiných režimů dovedla jeden národ ke skoro vyhynutí, druhé národy k bratrovražedným bojům a jiné k ohnutí hřbetu, ze kterého se narovnávají pomalu dodnes.
A - paradox pro anarchisty - funkční stát se nakonec ukázal jednou z mála stabilních veličin v těchto jatkách.

10.02.2016 5 z 5

Modrá sféra Modrá sféra Jeffery Deaver

Deaver - kdo četl, ví. Spousta vysvětlování věcí okolo, spousta zvratů v ději - vždycky naletím. A až později mi dojde, že se dala čekat slepá cesta. Pár nedomyšlených věcí, což se u oboru IT dá čekat, ale celkově čtivé a chytlavé, ale Lincoln Rhyme to není ;-)

28.01.2016 5 z 5

Poslední romantik Poslední romantik Marko Čermák

Až se chce člověku natáhnout zelený mundůr a vyrazit ven. Dokázat si, že i v minus deseti a na sněhu se dá přespat. Pustit si staré Greenhorny a White Stars. Zabékat si Ryvolovky.
A vědět, že "dokud ještě žijem, je všechno OK".

24.01.2016 5 z 5

Nová planeta Nová planeta Martin Vopěnka

Asi by si autoři i čtenáři zasloužili editora - kniha je nevyvážená, začátek v porovnání s koncem pomalý nebo konec v porovnání se začátkem utlý nebo příliš rychlý.
Ani nevím, pro jaký věk je určena - začátek pro třináctileté/čtrnáctileté, konec možná ani sedmnáctiletý nepochopí.
Dosti kritiky, trocha chvály: po přečtení "spících" knih jsem se nebál ani autora ani rozsahu a zklamán jsem nebyl - v době strachu z uprchlíků, hi-technologií, úprav DNA kniha klade otázky a velmi sugestivně nabízí i nepříjemné odpovědi - tam, kde byla živá města v Sýrii a Iráku, jsou dnes mnohdy měsíční krajiny. Tam vidím i budoucí "Starou planetu" včetně nenávisti k "Nové planetě", kam se cesta začne uzavírat.

24.01.2016 3 z 5

Důvěrný deník stromu Důvěrný deník stromu Didier van Cauwelaert

Čekal jsem povídky o tom, o si stromy pamatují, čekal jsem nostalgii ala Tři melounová lízátka Roberta Sabatiera. Něco z obou v té knize je, ale vlastně je o ničem jiném - o porozumění, úctě a sebeúctě, nedorozumění, lidech a přírodě. Za přečtení stojí, uvidím, jestli se k ní někdy vrátím.

24.01.2016 4 z 5