kurcatovium kurcatovium komentáře u knih

2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány 2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány Arthur Charles Clarke

Že je 2001: Vesmírná odyssea sci-fi klasikou, to asi netřeba vůbec zmiňovat. O to více jsem byl překvapen, že Rajské fontány jí zdatně sekundují a rozhodně z nich nemám pocit, že jde jen o stafáž k natažení počtu stran. Přestože jsou obě knihy zcela odlišné, obě jsou velmi dobré a hlavně čtivé.

05.04.2013 4 z 5

Čas rytířů Čas rytířů Zdeněk Žemlička

Příjemné oddychové čtení. Co víc od podobné sbírky povídek čekat?

05.04.2013 4 z 5

Křídla noci Křídla noci Robert Silverberg

Doposud jsem od Silverberga četl jen Dolů k Zemi, takže nevím do jaké míry lze mluvit o jeho rukopisu, ale přestože jsou Dolů k Zemi a Křídla noci dvě naprosto odlišné knihy, určité poselství či idea je spojuje.

Děj se, narozdíl od předchozí knihy ze vzdáleného a zcela cizího světa, odehrává na změněné a zpustošené Zemi kdesi ve vzdálené budoucnosti. Stejně jako příběh odehrávající se na Belzagoru, i na Zemi putování, fyzické i duševní, osamělého poutníka (Poutníka) směřuje k celkovému očištění a obrození.

Tak jako v případě Dolů k Zemi, i zde tento přesah do oné zamyšlenější roviny beru jako výrazné plus.

29.03.2013 4 z 5

Čarovný svět Henry Kuttnera Čarovný svět Henry Kuttnera Henry Kuttner

Výborný sborník povídek tohoto, pro mě do nedávna prakticky neznámého, autora. Povídky jsou jak žánrově tak obsahově bohaté a přestože se možná až moc opakuje motiv dětí, jejich výchovy a jiného způsobu myšlení, kniha si udržuje výbornou čtivost až do konce. Bod pro Kuttnera.

13.03.2013 4 z 5

Prokletý Dilvish Prokletý Dilvish Roger Zelazny

Přestože se jedná v podstatě o jeden rozvíjející se příběh, povídkový přístup mi tu ani nevadí. Některé z povídek jsou slabší, jiné jsou naopak opravdu výborné. Škoda závěru, kdy vlastně celá situace kolem hlavního hybatele dějovým soukolím - Jeleraka - vyšumí do prázdna (zmínku asi o třech větách někde v předposlední kapitole neberu za dostatečnou). Sečteno a podtrženo je to dobré, nikoliv však vynikající a kdyby to šlo, udělil bych 3,5*.

13.03.2013 4 z 5

Pavučina Pavučina John Wyndham (p)

Několikrát zmiňovaný pomalý či zbytečně dlouhý rozjezd před samotnou "akcí" mně osobně nevadil. Ba spíše naopak, byl jsem za něj rád. Obšírné uvedení do děje je věc, ve které je Wyndham mistrem.

18.02.2013 4 z 5

Král je malý Král je malý Jana Rečková

Zajímavé čtení s hodně přelévavou atmosférou. Chvíli se jen tak bezcílně s hlavním hrdinou potulujeme světem, abychom v zápětí byli svědky obrovských řeží, mocenských tahanic a v závěru zase značně poklidných toulek a lehkého filosofování. Určitě tohle proměnlivé tempo neberu jako zápor, ale ve výsledku kniha působí přeci jen trošku natahovaně. Jako by autorka úplně přesně nevěděla, co má být nosná linie a co je jen omáčka okolo.

25.01.2013 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Další várka vynikajících povídek Geraltovského světa. Snoubí se v nich vše, co je pro Sapkowského typické - od soubojů, intrikánství, humoru, košilatosti až k pořádným pitkám a nejen s nimi spojenému filosofování. Vše do sebe zapadá a vše má hlavu a patu. Zřejmě netřeba nic dalšího dodávat.

12.11.2012 5 z 5

Hodina děsu Hodina děsu Stephen King

Mé první setkání s Kingem v knižní podobě (v knižní podobě proto, že vyhnout se všem jeho zfilmovaným dílům je zhola nemožné). Těžko říct jestli jsem nadšený, zklamaný, spokojený nebo zmatený, a stejně těžko lze pak knihu i hodnotit. Povídky jsou opravdu různorodé, nejen obsahem a tématem, ale dá se říct, že do značné míry i žánrově. A to je pro mě trochu problém. Zatímco z Prámu jeho mrazivá atmosféra jen čišela, poslední povídka Úžina je de facto jen do roušky lehkého tajemna zaobalená nuda. Celkově ale převažuje spíš to lepší a proto 4*.

22.10.2012 4 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Další Wyndham a opět výborně. Kukly v sobě mají jak něco ze Dne Trifidů (nepříliš vysvětlená katastrofa na pozadí), tak třeba z Midwichských kukaček (myšlenka kolektivního vědění) a spolu to funguje velice dobře. Wyndham se opět nezdržuje zbytečným rozebíráním příčin, což jen umocňuje tajemno skryté za Utrpením, a jeho vize zfanatizované puritánské společnosti je až kousavě uvěřitelná.

01.10.2012 5 z 5

Křídla snů Křídla snů George R. R. Martin

Není to špatné, není to ale ani vynikající, je to zkrátka rozporuplné. Kulisy Windhaven jsou výborné a celý námět není vůbec špatný, ale dolů ho táhne jednak vcelku proměnlivá čtivost jednotlivých částí knihy (zejména prostředek byl docela nudný) a druhak poměrně těžké sžívání se s postavami, které jsou povětšinou krajně nesympatické. Určité poselství a několik opravdu silných momentů se v Křídlech snů ale určitě najít nechá. A na konci si člověk i tu rozpolcenou, nesympatickou Maris přeci jen oblíbí.

20.09.2012 3 z 5

Dolů k Zemi Dolů k Zemi Robert Silverberg

Kniha Dolů k Zemi mě opravdu zaujala. Zabývá se nejen soužitím dobyvačných lidí s cizí inteligentní rasou, ale zejména hledáním sebe sama a určitého vnitřního vyrovnání. Člověk se těší na každou další stránku.

16.08.2012 5 z 5

Pošťák Pošťák David Brin

Nemyslím, že by zrovna Pošťák byl (byť volnou) předlohou hry Fallout, jak tu naznačuje Platejz. Ano, samozřejmě, hru i knihu spojuje jaderná válka a popis života na zničené zemi po jejím skončení. Tím ale podobnost v zásadě končí. Zatímco Fallout servíruje svět jako víceméně prohnilé místo s několika ostrůvky hodných lidí a zachovalé civilizace, Pošťák to má vlastně naopak, kdy celkově vlastně docela dobrý svět je nucen šílenými survivalisty a okolnostmi spojenými s jadernou válkou k ne zrovna civilizovaným opatřením. Vše v Pošťákovi pak spojuje osoba Gordona Krantze - pošťáka, který nejprve ze zoufalství šíří zprávu o Obnovených spojených státech tak usilovně, až se právě díky oné smyšlené zprávě začne velké soukolí životních osudů uvádět do pohybu a Obnovené spojené státy začnou skutečně existovat.

15.08.2012 5 z 5

Solomon Kane Solomon Kane Robert Ervin Howard

Pojivem jednotlivých povídek je nejen postava Solomona Kanea, puritána v černém, ale zejména v druhé polovině knihy i prostředí, které se po počáteční roztříštěnosti po celém světě omezuje již jen na Afriku. A je to podle mne dobře, protože právě Africké povídky jsou z celé knížky nejlepší. Solomon Kane (kniha) je příjemné skloubení objevitelského světa zhruba 16. století s mystikou nepoznaného, která je nejsilnější právě na černém kontinentu.

20.07.2012 4 z 5

Písečníci (3 povídky) Písečníci (3 povídky) George R. R. Martin

Tři krátké povídky George Martina, seřazené (aspoň z mého pohledu) od nejlepší po nejslabší. Přestože rozsah není kdovíjaký, obsah, ať už nápadů, zajímavých prvků a námětů a v neposlední řadě i emocí, je více než dostatečný a každá z povídek má své osobité kouzlo.

24.06.2012 5 z 5

Kedrigern a hlas pro Princeznu Kedrigern a hlas pro Princeznu John Morressy

Výborný lehce pohádkový příběh, motající se kolem zlenivělého čaroděje Kedrigerna (a jeho ženy Princezny), který ne nadarmo v mnoha ohledech připomíná příběhy psané Moressyho kolegou Terry Pratchettem. Do knížky jsem šel s tím, že jsem vůbec nevěděl, co mám čekat, ale nelituji ani v nejmenším. Ač je svět kolem Kedrigerna mnohem méně ztřeštěný než (slavnější) Zeměplocha, pojetí vyprávění a styl s jakým jsou příhody podávány je do značné míry Pratchettovi podobný. Navíc, kde jinde uvidíte domácího trolla Spota? :-)

19.06.2012 5 z 5

Rajské fontány Rajské fontány Arthur Charles Clarke

Pro mě osobně velmi povedená knížka. Není to tak hardcore sci-fi jako některé další Clarkovy knihy, ale možná právě proto je velmi čitvá. Na celé knize je ale nejlepší zajímavá myšlenka nebeského výtahu tradičně podložené Clarkovým zájmem o vědu a vysvětlení.

12.06.2012 4 z 5

Kosmičtí křižáci Kosmičtí křižáci Poul Anderson

Kniha se otírá o zajímavé téma, ale bohužel ho nedokáže využít v plné míře. Spousta dobrých nápadů a zajímavých pasáží je zbytečně odsunuta do pozadí, zatímco se kniha až zbytečně zaměřuje na jednání několika hlavních postav.

29.05.2012 3 z 5

Zlo v Sethanonu Zlo v Sethanonu Raymond E. Feist

Vynikající! Žádné ukvapené nebo odbyté rozuzlení se nekoná a sága Trhlinových válek má opravdu hodnotné zakončení, ve kterém najdete Puga, Tomase, Aruthu nebo Jimmyho přesně tak, jak si je v průběhu prvních dílů oblíbíte.

17.05.2012 5 z 5

Podvodník a jiné povídky Podvodník a jiné povídky * antologie

Člověk snad ani nemůže být Podvodníkem zklamán, pokud aspoň trochu holduje detektivkám nebo různým podobným krimi žánrem šmrncnutým povídkám. Úroveň jednotlivých povídek je trochu rozkolísaná, ale celek je fajn.

09.05.2012 4 z 5