Kortez Kortez komentáře u knih

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Krásná knížka o knížkách, knihovnách a knihovnicích, o čtenářích a vztazích nejen ke knížkám. A to právě zaujalo. Vztahy. Jak křehké může být přátelství, jak křehká může být láska. Poznáme to sice sami z osobního života, ale na příběhu Americké Knihovny v Paříži můžeme vychutnat ten nadhled a pochopit zákulisí vztahů které nám běžný život nenabídne.

10.08.2023 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Pohodová duchařina na dovolenou. Musím se přiznat že jsem občas tápal kdo je kdo, ale během pár vět jsem se i díky letopočtu na začátku každé kapitoly dokázal rychle zorientovat.

04.08.2023 4 z 5

Operace Stonewall Operace Stonewall Jiří Šulc

Tohle je poslední kniha od Šulce která ještě zbývala v knihovně k přečtení. Všechny byli čtivé a velice zajímavé, v téhle poslední jsem se dozvěděl o letecké operaci kde figurovali českoslovenští letci. Přesně podle mého gusta!

02.08.2023 5 z 5

Záškodník Záškodník Andrew Gross

Skvělý román z období II. světové války odehrávající se v Norsku. Výborný mix akce, špionáže a taky i romantiky na ledovém severu. Není mnoho knih ohledne války v Norsku a já jsem rád, že jsem na tuhle natrafil mezi 100 dalšími z válečné Francie.

24.07.2023 5 z 5

Kolem Měsíce Kolem Měsíce Jules Verne

Audiokniha. Vyslechnuto na popud CV 2023 - kniha, která se odehrává ve vesmíru. Tak trochu jsem se vrátil do dětských let, kdy jsem Verneho četl docela často a žasnul nad jeho vizionářstvím. Teď když je technika ještě daleko vpředu, než za mého mládí se ty Verneho vize zdají ještě obdivuhodnější.

22.07.2023 3 z 5

Operace Bruneval Operace Bruneval Jiří Šulc

Přečteno jedním dechem. No tak jo, pár krát jsem se nadechl, nebo i vyspal a šel do práce, ale nic na tom nemění fakt, že jsem využil každou minutu volného času a četl tuhle vynikající věc od vinikajícího autora. Žádné hluché místa, vše jelo jako po drátkách a nejvíc hodnotím linku s prozrazením operace opilým vojínem. Na samotné skutečné události z II. sv. války je tahle fikce v baru s welšským špionem - barmanem to pravé koření príběhu.

21.07.2023 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Audiokniha. Po poslechnutí knihy V lese visí Anděl jsem sáhnul po další detektivce ze stejné kuchyně. Trochu překombinované, ale dalo se to poslouchat na cestách autem.

19.07.2023 3 z 5

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

Mám rád knihy podle skutečných událostí, jsou častokrát neuvěřitelnější než fikce. U téhle knihy si čtenář může uvědomit jak se může i slušný člověk zaplést se zločineckou ideologií když je postaven tváří v tvář rozhodnutí kde neví která cesta je ta správná. Už jsem se s podobnou polemikou setkal i v jiné knize, kde protifašisticky zmýšlející němec se dostal ve válce až na pozici velitele koncentračního tábora a co se v průběhu toho procesu odehrává v hlavě. Tady to bylo umocněno příběhem lásky. Rozhodně válka je těžká pro všechny normální slušné lidi, bohužel ti, kteří ty války rozpoutávají se vždy uklidí do svých mocných pevností a jsou v plném bezpečí častokrát i po skončení války a nedostupní výkonu spravedlnosti.

15.07.2023 5 z 5

Útes Thunder Point Útes Thunder Point Jack Higgins

Vybráno do CV 2023. Příběh měl spád od začátku až do samého konce, nikde žádné hluché místo, byl jsem maximálně spokojený. Na to, že je knížka staršího data je stále neuveřitelně aktuální a čtivá. Co může pokazit Karibské moře, špiony, potopená stará německá ponorka a Hitlerův stín vmísený do toho všeho? Od autora budu číst i další kousky. Zaujal mě, i když pro mně není neznámý, jeho jiné dílo Orel přistál ve filmovém zpracování jsem viděl několikrát.

12.07.2023 5 z 5

Zákeřná Ebola Zákeřná Ebola Richard Preston

Literatura faktu místy psaná jako beletrie. Tenhle způsob informací místy překládané opisy přírody a přímou řečí je myslím přijatelnější pro čtenáře, pro mne teda určitě. Nejvíc mě zaujali stránky které se věnovali jeskyni Kitum a Africe jako také. Reston v USA už nebyl tak poutavý. Stejně to byla jízda a neskutečný zážitek.

08.07.2023 5 z 5

Knihkupkyně z Dachau Knihkupkyně z Dachau Shari J. Ryan

Překvapivě krásná no smutná kniha která se nevěnuje vysloveně dění v koncentračním táboře Dachau, jak by mohlo případného zájemce o četbu napadnout, děj je zcela ušetřen zvěrstev v koncentráku nebo se o tohle jenom nepatrně otře. Nechci prozrazovat více, rozhodně je to silná kniha která zamává emocemi, zvlášť u rodičů, nebo lidí kteří jsou citliví na mateřské pouto.

04.07.2023 5 z 5

Hodinář z Dachau Hodinář z Dachau Carly Schabowski

Další z mnoha příbehů odehrávajících se v některém z koncentráků. V této knize mi něco nesedlo, něco tam bylo příliš uměle vytvořeno a tak to v mém případě děj trochu utlumilo a zjemnilo. Možná to tak mělo být, když je sice námět podle skutečné události, ale jinak je to jenom fikce. Čekal jsem více srdceryvnosti, když už použili to slovo k popisu knihy.

01.07.2023 4 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Třetí kniha od Jiřího Šulce a zase pecka. Po přečtení Dva proti říši jsem sáhnul i na Zrádce a teď už vím, že časem přelouskám všechny Šulcovy knihy. Pro fanouška historie, skutečných události je to jeden z našich nejlepších autorů, jak ne nejlepší.

27.06.2023 5 z 5

Říše Říše Izabela Michlian Straková

Co by bylo kdyby... Zajímavé téma, zajímavá zápletka a celou dobu čtivý a napínavý příběh který vyvrcholí v nečekaný závěr. Právě konec knihy potvrdil mé váhání na pět hvězd. Rozhodně doporučuji ke čtení pro milovníky literatury z období druhé světové, nebo knih které se nějak dotýkají téhle problematiky.

21.06.2023 5 z 5

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Audiokniha. Historická detektivka je pro mne takové prostřídání žánrů. Ať nečtu a neposlouchám stále jenom o druhé světové. Takže i moje nadšení z poslechu není úplně optimistické, mé emoce se vůbec ani nepohnuli, příběh jako by šel jen tak mimochodem kolem mně.

19.06.2023 3 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Audiokniha. Vyslechnuto v rámci CV 2023 - kniha kterou nebudete číst poprvé. Poprvé jsem se setkal s příběhem Dr. Frankensteina jako kluk, pak jsem viděl pár filmových zpracování, teď nastal čas na audioknihu a nelituji výběru, krásně jsem si oživil v paměti původní příběh. Přece jenom ty filmy maji kde co přidané a kde co ubrané, nebo se shodují jenom v původní myšlence umělého člověka a zbytek je na hony vzdálen.

13.06.2023 4 z 5

Soudce z Osvětimi: Neuvěřitelný příběh soudce z řad SS Soudce z Osvětimi: Neuvěřitelný příběh soudce z řad SS Kevin Prenger

Celkem komplexní literatura faktu o působení jednoho soudce SS ve druhé světové válce. Rozhodně nehledejte napětí, jsou to jenom suchá fakta a ani život Konrada Morgena nebyl podle informací hrdinský.

12.06.2023 3 z 5

Dítě na nástupišti Dítě na nástupišti Gill Thompson

Audiokniha. Poutavý, čtivý a hlavně velice dojemný příběh podle skutečných událostí které se odehrávali v době druhé světové války. Doporučuji všem, které zajímá tohle ponuré období. Plný počet hvězd, zaslouženě.

08.06.2023 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Audiokniha. Vyslechnuto v rámci čtenářské výzvy 2023, příběh odehrávající se ve vesmíru. Sci - fi není můj šálek kávy a tak to bylo spíše utrpení. Čekal jsem od toho počinu víc.

05.06.2023 3 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Audiokniha. Po pár titulech z období druhé světové jsem zatoužil po klidu. Udělal jsem dobře, tahle knížka je plná klidu, i když všeho moc škodí. Každopádně jsem si užíval části věnované sběru a vzpomínal jak jsem sám v dětství sbíral kde co z našich luk a lesů a odevzdával to do školy.

30.05.2023 4 z 5