konicekbily konicekbily komentáře u knih

Noční slunce Noční slunce Jiří Březina

Při rychlém objednávání přes internet jsem podle autora soudil, že budu číst detektivku. A, ono ne. Je to kniha pro dívky, v životě jsem se jim vyhýbal, je to tedy moje první čtení pro holky. Myslím si, že je dobré.

25.04.2024 5 z 5

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

Autorka skutečně napsala ságu - a to ještě asi nejsme zdaleka u konce - o životě prostých obyčejných lidí, vytvořila spoustu oblíbených postav, pohrává si s jejich charaktery a postoji, popisuje vzájemné vztahy svým kouzelným spisovatelským perem a jaksi, jakoby navíc, přikládá přes hlavního hrdinu kriminální zápletku a uvádí, jak se kují pikle u policie.

25.04.2024 5 z 5

Katastrofa 1914 Katastrofa 1914 Max Hastings

Náročné čtení o předválečné Evropě, o situaci na počátku dvacátého století v jednotlivých státech a vztazích mezi nimi a popsání situací, které vyústily ve světovou válku. Rozsáhlá kniha popisuje jednotlivá bojiště do konce roku 1914 a ukazuje život vojáků na frontě v plné nahotě a i obyčejných lidí v zázemí. Autor je Brit, proto je nejvíce popisuje události na západní frontě.

23.04.2024 4 z 5

Invaze Invaze Miloš Hubáček

Pokud by se někdo rozhodl získat informace v češtině o vylodění Spojenců v roce 1944 a tím i o otevření druhé fronty v Evropě, potom je podle mne kniha dokonalá. Na spoustě podrobností o průběhů boje, na vložených mapkách či nákresech bojů jsem si představil jak to tenkrát v bojích vypadalo. Navíc jsou osvětleny souvislosti: proč to tak dopadlo a jak se jednotlivé strany konfliktu chystaly na střet.

22.04.2024 5 z 5

Boj o Filipíny Boj o Filipíny Miloš Hubáček

Prozatím jsem měl málo informací, jak probíhala válka s Japonskem. Zvolil jsem si knihu o bojích na ostrovech Indonésie. Podrobný popis ve všech směrech, akce na moři i na jednotlivých ostrovech. Úplně jiný způsob bojů než v Evropě.

21.04.2024 5 z 5

Anekdoty s reklamou Anekdoty s reklamou Jiří Tunkl

V odložených knihách - kniho-boxu - jsem sáhl po dávno vydané knížečce- soubor anekdot. Tehdy jsem na přečtení této edice neměl čas, a tak chvilku jsem tomu věnoval. Dobře jsem udělal, že jsem to tenkrát nečetl. Nuda!

21.04.2024 2 z 5

Nohavica a (jeho) naše malá válka Nohavica a (jeho) naše malá válka Přemysl Houda

Kniha se hodnotí velice těžko. Dokonce to není jenom o Nohavicovi. Autor vychází z mnoha podkladů, svědeckých rozhovorů a písemných dokumentů a toto vše prokládá jakýmsi porovnáním s historickými, převážně literárními, prameny. Není to přehledné, ani uspořádané. Ale je to materiál k zamyšlení, jak by se člověk choval v jeho situacích, kdy mu režim a okolí hází klacky pod nohy. Tím myslím minulý i současný režim.

21.04.2024 3 z 5

Válka královen - Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka Válka královen - Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka Jaromír Jindra

Román z období vlády Jana Lucemburského se hezky čte, děj se nezadrhává, dobré odpočinkové nenáročné čtení. Ale není to žádný trhák, moc nového z tohoto období jsem tam nenašel.

18.04.2024 3 z 5

Ostrov doktora Moreau Ostrov doktora Moreau Herbert George Wells

Jeden z prvních sci-fi příběhů, který byl napsán, se dá přečíst a přinutil mne se zamyslet nad možnostmi moderní vědy a jejímu prospěchu či škodě lidstvu. Někdy nové přístupy či objevy lidstvu pomáhají - jiné naopak mohou naší společnosti škodit. Autor podle mne před tímto varuje a mně nabídl téma k přemýšlení.

16.04.2024 4 z 5

Zločin na zámku Zločin na zámku Jiří Procházka

Jakýsi epilog za televizním seriálem. Pěkně vymyšlená zápletka, řešena "zemanovským stylem". Vše je zasazeno do rozpadajícího se minulého režimu, Zeman se s tím těžce vyrovnává. Zajímavá kniha pro znalce autorova díla či televizního seriálu.

12.04.2024 4 z 5

Svědectví oběšence Svědectví oběšence Ann Granger

Historické detektivní příběhy mám rád. Kromě zápletek oceňuji na nich popis prostředí a jednání zúčastněných osob a přemýšlím, zda by to mohlo být ve skutečnosti tak, jak je popisováno v knize. U této spisovatelky na její příběhy odpovídám na tuto otázku, že mohlo by to tak být, a proto si je občas rád přečtu.

09.04.2024 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Autor novou řadu detektivek píše stejným stylem jako předchozí knihy, vím co mne čeká. To se stalo - a odpočinková série se bude hodit na dovolenou ke čtení!

07.04.2024 5 z 5

Ostrov Ostrov Samuel Bjørk (p)

Moje oblíbená autorova řada. Pěkný styl, propracovaná zápletka, rychlý začátek, nečekaný konec. Zdálo se mi, že ve střední části autor natahuje zbytečně děj, postrádal jsem rychlejší postup.

06.04.2024 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Moc hezky napsaný monolog hlavní hrdinky o spoustě nehezkých životních zkušeností z dětství a dospívání dívky žijící v rodině plné napjatých a komplikovaných a možná i odporných vztazích.

01.04.2024 5 z 5

Osamělá noc Osamělá noc Charlotte Link

Moc hezký a zamotaný krimi román. Čte se dobře a děj rychle ubíhá. Připadá mi ale, že spisovatelka se nechává unášet vlastním talentem a nadbytečně přidává osoby a odbočky v ději. Přesto 100%!

01.04.2024 5 z 5

Bez viny Bez viny Charlotte Link

Pečlivě promyšlená zápletka. pěkným stylem propracovaná a dopodrobna realizovaná přináší moc hezké odpočinkové čtení od mé oblíbené autorky. Ale, abych byl spravedlivý, jak hodnotím ostatní knihy tohoto žánru: příběh je těžko uvěřitelný, je tam hodně náhodných obratů a těžce vysvětlitelných jednání klíčových osob. Závěr je také nelogický. Podle mne autorka dává více důrazu na akčnost než reálnost.

31.03.2024 4 z 5

Hra na schovávanou Hra na schovávanou Jan-Erik Fjell

Velice dobře propracovaná zápletka, kdy čtenář nemá možnost zjistit "odkud vítr vane", se postupně při rozplétávání více "zamotává", často se mění směr pátrání- a nedává mi to šanci přerušit čtení. Pěkný styl baví, krátké kapitoly umožňují přeskakování v prostoru a času, snad jedině Antonova choroba by mi trochu vadila, že je tam navíc. Prvotřídní odpočinkové čtení!

27.03.2024 5 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Trojice statečných hlídačů právních jistot občanů rakouské říše se ponořila na území současné Bratislavy do odhalování záhad při mizení mladých děvčat. Ne všichni jim jsou nápomocni a tak se většinou musí spoléhat na sebe. Líbí se mi osvětlení tehdejší historie - je pro mne novinkou.

25.03.2024 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Úderné komando se na základě zmocnění od Arcivévody Matyáše přesouvá do rudolfínské Prahy, toho času hlavního města rakouské říše. Barvitě popsané prostředí tehdejší Prahy, různorodost obyvatelstva, spousta temných zákoutí a zločineckých band umožnila autorovi vystavět složitější zápletku a po mnoha půtkách, zápasech a střetech dospět ke čtenářově uspokojivému vrcholu!

24.03.2024 5 z 5

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Pro mne nový autor, nové prostředí časové (končící 16.století) a prostorové (děj probíhá v hornické oblasti Slovenska, tehdy součástí rakouské říše) a nová série historických detektivek. Pěkné zobrazení tehdejších vztahů s novým týmem historických "detektivů".

24.03.2024 5 z 5