kokrokr kokrokr komentáře u knih

Karibské tajemství Karibské tajemství Agatha Christie

Babču Marplovou mám rád a dávám tři a půl bodu. Čteno znovu po třiceti letech.

04.08.2022 3 z 5

Detektiv prérie Detektiv prérie Robert J. Horton

Nelogická, nezáživná a nudná slátanina tří případů.

04.08.2022 1 z 5

Mrtvý cizinec Mrtvý cizinec Louis L'Amour

ĽAmour napsal řadu lepších a povedenějších románů. Tento příběh je sice docela zajímavý, je to ale jen dobrý průměr.

03.08.2022 3 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Krásné ilustrace, text nic moc.

29.07.2022 3 z 5

Křížový Pete Křížový Pete Tim O'Brien (p)

Tajné doupě banditů a únos milované dívky, tak tohle tu už bylo několikrát a v mnohem lepším provedení.

29.07.2022 1 z 5

Soumrak mužů Soumrak mužů Christina Sweeney-Baird

Autorka se patrně inspirovala románem „Muži pod ochranou”, který vyšel v roce 1974 a napsal ho Robert Merle. Je zajímavé porovnat, jak toto téma zpracoval před padesáti lety Francouz, muž v již pokročilém věku a nyní Angličanka, mladá žena. Přiznávám, že Merleho dobrodružný až akční styl mě jako muže zaujal více. Ten současný příběh o dopadu pandemie na psychiku žen je ale také dobrý.

29.07.2022 3 z 5

Vzpoura goliardů Vzpoura goliardů Vlastimil Vondruška

Další překombinovaná pohádka pro dospělé. Oto sebou snad nosí bankomat na stříbrňáky a že jich rozdal celé kopy, každá ženská v Cáchách mu pomáhá, přestože je obviněn z vraždy a nakonec mu pomáhá i místní rychtář. Diviš je také obviněn z vraždy a i on se s Otou volně pohybuje městem, aniž by je někdo zatkl. České poselstvo i s Oldřichem z Chlumu je pro změnu uvězněno a obviněno z další vraždy. Otovi a Divišovi jde na ruku obrovské množství šťastných náhod, jsou vždy tam, kde je třeba a nakonec chytí pachatele. Těch cizích pomocníků v nepřátelském prostředí je tolik, že jeden žasne. Já zase žasnu nad tím, kolik čtenářů to akceptuje a věří že jde o kvalitní krimipříběh. Tohle opravdu není detektivka, ale jen dobrodružný text, který je na hony daleko od reality a po přečtení už za týden nevíte o čem to bylo.

27.07.2022 3 z 5

Pomsta bílého jednorožce Pomsta bílého jednorožce Vlastimil Vondruška

Tak tohle nelze brát vážně, šestnáctiletá holka jako „femme fatale”? To děvče nemá žádné vzdělání a zkušenosti, vyrůstá v lesích na malém hrádku s minimem obyvatel a najednou jedná jako Lukrécie Borgia a Mata Hari v jedné osobě? Jak se na samotě mohla dostat k potřebným informacím? A to že by mohla běžně koupit jedy je nesmysl. Myslím, že se Vondruška opět hodně rozjel a překombinoval co se dalo, jen těch vražd je na několik románů. Je to vlastně taková dobrodružná pohádka pro dospělé. Za tuhle povídačku dávám dva a půl bodu.

27.07.2022 3 z 5

Případ majetkového kouzelníka Případ majetkového kouzelníka Erle Stanley Gardner

Slabší průměr, číst se to ale dá.

12.07.2022 3 z 5

Případ bigamistovy choti Případ bigamistovy choti Erle Stanley Gardner

Dobrá práce zkušeného autora. Gardner, ale napsal celou řadu lepších příběhů, tohle je jen povedený průměr.

12.07.2022 3 z 5

Zlato Sacramenta Zlato Sacramenta Maxmilian Felde

Hodně naivní a jednoduchý příběh pro dospívající mládež.

04.07.2022 2 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Po dlouhé době nápaditý krimi thriller. Příběh se odehrává v zajímavém prostředí, působí reálně a hlavní postavy jednají logicky. Už mě nudí autoři, kteří se snaží za každou cenu šokovat a popisují naprosto bizarní vraždy a nesmyslné situace. Tady autor nepřekročil míru, vyšetřovatelé nejsou nudní, shromažďují informace a s pomocí dedukce a postřehu vypátrají skutečného vraha.

22.06.2022 4 z 5

Leopard nemění skvrny Leopard nemění skvrny Jarmila Pospíšilová

Průměrný příběh, který bude bavit spíše ženy. Hlavní aktérka získává drby o mrtvé a probírá je s kamarádkou a novinářem Mánkem. Občas se tu mihne i vrah plánující novou vraždu. Mánek zveřejní zjištěné informace a příběh končí.

16.06.2022 2 z 5

Ve zlomku vteřiny Ve zlomku vteřiny David Baldacci

Baldacci píše zajímavě, ale má tu plno logických chyb a hloupostí. Také ta pointa příběhu je úplně mimo realitu a je to vysloveně slátanina, kterou autor zabalil do pěkného slovního projevu. Většině čtenářů bude napínavý text asi stačit a už se hlouběji nezamyslí nad logikou jednotlivých událostí.

14.06.2022 2 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

Pozoruhodné je, že autor dokázal svázat tolik lidských osudů v jeden souvislý celek. Vše tu do sebe zapadne jako dílky velkého puzzle. Po jeho složení se nám objeví drsný obraz jedné epochy divokého západu. McMurtry je úžasný autor a má můj obdiv, ale rozvláčný epický styl mě zas tolik neláká, abych chtěl „Osamělou” číst podruhé. U mě vítězí Louis Ľ Amour: 17 dílů „The Sacketts” a Jack Schaefer: „Muž se srdcem kovboje”. Tyto westerny čtu s velkou chutí opakovaně, nebudu ale překvapen pokud jiný čtenář upřednostní „Osamělou holubici”. Velmi pěkné knihy o divokém západě jsou také „Zlomený šíp, Malý velký muž, Western Union a Clarence Brant”. Pokud některou neznáte, mrkněte do databáze a třeba vás zaujme.

12.06.2022 4 z 5

Záhada dračího klíče Záhada dračího klíče Petr Hugo Šlik

Je evidentní, že autor nacházel inspiraci u Foglara. Jeho styl je podobný, ale přece jen jsou tu rozdíly. Foglarův projev je často hodně poetický až snivý, naopak Šlik je věcnější a akčnější. To ale neznamená nic špatného. Když jsem dal těm nejlepším foglarovkám jen čtyři hvězdy, nemohu zde dát více než pěkné tři body.

10.06.2022 3 z 5

Jak se dobýval Divoký západ Jak se dobýval Divoký západ Louis L'Amour

Knihu jsem četl někdy před deseti lety a v paměti mi zůstaly už jen střípky děje. Teď jsem ji přečetl podruhé a znovu se ujistil, jak je to zajímavý příběh.

09.06.2022 4 z 5

Projekt Každodenní rutina Projekt Každodenní rutina Alexej Osadčuk

První díl Osadčukova herního světa mě zaujal. Je to zajímavý dobrodružný příběh. Zatím nás zásobuje díly LitRPG především Fantom Print a občas něco přidá Fragment. Škoda, že Fragment nevydal další pokračování série Disgardium. Patrně za to může malý odbyt, to ale mohly čekat u tak nepovedené obálky. Tak holky a kluci z Fantom Printu, ať je tu brzo další díl a snad odchytíte i nějakého domácího autora pro psaní LitRPG.

08.06.2022 4 z 5

Smrtící výstřel Smrtící výstřel Vince Flynn

Průměrný děj a jednoduchý jazyk. Takřka vše se děje v poklidném tempu, nemá to atmosféru a švih, schází tu napětí. To třeba Clancy, Cussler nebo Child, jejichž knihám jsem dal většinou také jen tři body, byli mnohem zábavnější a měli nápaditý slovní projev. Většina chytrých autorů používá v textech nespisovné výrazy, vulgarismy, sarkasmy, ironické hlášky a vtipné postřehy. Ve čtenáři pak takový text spíše probudí emoce a nutí ho číst dál a dál. Knihu jsem přečetl, slovní projev nudný , emoce žádné.

04.06.2022 3 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Nápaditý příběh a dobře zvolený jazyk. Použitý styl částečně nespisovné, lidové řeči pěkně podbarvil atmosféru beznadějného přežívání obyvatel chudého předměstí. Co ale nevyšlo, je vyvrcholení příběhu. Místo aby děj ke konci knihy vygradoval, tak tady přišel mírný útlum a závěrečná pointa mě také moc nepřesvědčila. Jinak hodnotím román jako lepší průměr.

01.06.2022 3 z 5