kokrokr Online kokrokr komentáře u knih

Učedník války Učedník války Lois McMaster Bujold

Jedna z mála ženských autorek, která píše sci-fi na špičkové úrovni. Většina spisovatelek se vrhá na fantasy a vedou si dobře, ale sci-fi ženám tolik nesedí. Příběhy Milesova postupu kariérou od vojenské rozvědky až po váženého auditora jsou čtivé, vtipné, zábavné a dobrodružné. Celou ságu mohu fanouškům sci-fi jen doporučit. Sám jsem přečetl všechny díly a některé i opakovaně.

27.05.2020 4 z 5

Vládce mořských hlubin Vládce mořských hlubin J. M. Troska (p)

Mé vydání z roku 1969 stálo 13 Kčs a mám ho dodnes. Četl jsem ten příběh několikrát a kdo má rád staré dobrodružné romány, určitě neprohloupí.

27.05.2020 3 z 5

Zápas s nebem (1. - 3. díl) Zápas s nebem (1. - 3. díl) J. M. Troska (p)

Pokud se chcete bavit, musíte respektovat dobu, ve které kniha vznikla. Tenhle naivní příběh poplatný své době, je sci-fi brak. Někteří čtenáři béčkové příběhy milují. No, proč ne, já to četl taky.

27.05.2020 3 z 5

Neochvějný Neochvějný Jack Campbell (p)

Autor celkem originálně popisuje cestu nepřátelským územím po hypersíti, střety kosmických flotil a politické a vojenské intriky. První šestidílná série se dobře čte a já ji četl opakovaně. Ovšem druhá série je už o level níž. Ano, není to „Honor” ani „Wing Commander”, ale své mírně naivní kouzlo to má.

Praktický efekt Praktický efekt David Brin

Jako fanouška sci-fi mě neminula ani tato kniha. Obálka byla zajímavá a to na mě zabírá. Příběh byl natolik zábavný a originální, že jsem ho neváhal číst několikrát znova.

27.05.2020 4 z 5

Biggles od velbloudích stíhaček Biggles od velbloudích stíhaček William Earl Johns

Za výlohou trafiky byl krásný žlutý sešit s obrazem letadel a nápisem ,, Biggles od velbloudích stíhaček". Už ten název zněl podivuhodně. Sešit stál asi 20 Kčs. Za večer jsem ty úžasné příhody přečetl. Dojem neuvěřitelný. Na politické scéně přituhlo a cenzura už další příběhy do tisku nepustila. Můj sešit se rozpadl, ale číst se pořád dal. Začátkem 90 let vyšla celá řada příběhů v pevné vazbě a já jsem několik prvních knih koupil. Můj původní sešit obsahoval první dvě knihy příhod velbloudích stíhaček, ale to jsem zjistil až mnohem později, při četbě knih z Riopressu.

27.05.2020 5 z 5

Volání povinnosti Volání povinnosti David Weber

Zahn je zkušený autor a na knize to je znát. Jistě, není to žádná třeskutá bomba, ale kvalitně napsaný dobrodružný příběh pro mládež. Průběh výcviku mladého Travise Longa a učednická léta u flotily dokážou čtenáře tohoto žánru určitě potěšit. Souhlasím, že kosmoplavec tahá za uši, ale kočka už je z pytle venku a změnit to nepůjde. Mám i druhý díl a čekám netrpělivě na další. Podle všeho hlavní podíl na příběhu odpracoval T.Zahn a T.Pope a Weber měl supervizi.

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Před lety jsem zvládl tři díly. Mám v oblibě mnoho knih s pozvolně plynoucím dějem, ale tady jsem už nemohl pokračovat. Příběh to je výborný a komu nevadí ty dlouhé popisné pasáže, bude mít co číst na hodně dlouho.

Kapitán Fracasse Kapitán Fracasse Théophile Gautier

Historické romány ze staré Francie mám rád a tak baron Sigognac, Petr ze Sioraku a dArtagnan jsou mí oblíbenci. Můj výtisk tohoto románu je z roku 1988 v překladu Evy Musilové, kresby G.Doré. Celý příběh má neuvěřitelně krásný jazyk a pozvolna plyne. Jediný, kdo snad psal na stejné úrovni, je podle mě Tolkien. Tohle je literární skvost. Je to velmi osobité dílo a v dnešní akční době ho ocení jen část čtenářů.

26.05.2020 5 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Tuhle knihu mám rád a četl jsem ji vícekrát. Už neváhej a vylez ze své kajuty, v ponikových džunglích si na Complaina můžeš hrát.

26.05.2020 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Tenhle výtisk Duny jsem přečetl poprvé, skoro v jednom kuse. Tehdy bych dal plný počet bodů. Po pár letech a druhém přečtení, jsem prožil zklamání. Příběh byl najednou plytký a nezáživný. Četl jsem slepenec nápadů z podřadných brakových románů. Třetí pokus už nedám a tak hodnotím průměrem z obou pocitů po přečtení knihy.

26.05.2020 3 z 5

Planoucí lesy Venuše Planoucí lesy Venuše Tonke Dragt

Moje brožované vydání od Omnie je z roku 1979 a stálo 21 Kčs. Jako fanoušek sci-fi a fantasy jsem koupil málem všechno, co před lety vycházelo. Rozhodně jsem koupě nelitoval. Příběh to byl přitažlivý a měl své zvláštní kouzlo a klid.

26.05.2020

Vrah má mít doktorát Vrah má mít doktorát A. A. Fair (p)

Donald a Berta jsou mí oblíbenci. Sám vlastním asi patnáct knih, ve kterých figurují a další jsem měl půjčené. Tyhle příběhy čtu rád a baví mě ten kontrast. Chytrý a hubený Donald, tak trochu hajzlík, co randí s klientkami a výdaje neřeší a těžkotonážní Berta šetřící každý cent. Donald rozplétá svým intelektem jeden případ za druhým a v nouzi nejvyšší nastoupí těžký kalibr Berta. Jejich první společný případ je dobrým začátkem celé řady. Kdo čte rád Gardnera, tak jistě uvítá i tuto dvojku vyšetřovatelů.

25.05.2020 4 z 5

3x Perry Mason 3x Perry Mason Erle Stanley Gardner

Tak tohle jsou snad nejlepší příběhy, ve kterých figuruje Mason. Tenhle výběr je TOP. Komu se líbí Perry, ten nezůstane u jednoho přečtení.

Některá negližé cosi tají Některá negližé cosi tají Erle Stanley Gardner

Chytrej hajzlík Donald s drsnou a obézní Bertou tvoří skvělou dvojku detektivů. Berta přijala Donalda do své detektivní kanceláře jako vyšetřovatele a společníka firmy. Donald svým intelektem řeší případ za případem a když je potřeba, dostaví se jako těžký kalibr Berta. Babča Berta prudí Donalda za každý utracený cent a ten zase běhá za holkama a výdaje neřeší. Tahle dvojka mě baví a sám mám doma o těchto společnících asi patnáct knih.

25.05.2020 4 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Tahle kniha opravdu každému nesedne a nesedla ani mě. Od Lema mám rád jeho Astronauty, Pirxe, Rýmu a Nepřemožitelného. Jak ale autor začne filozofovat, já se začnu nudit. Romány jako Pánův hlas, Fiasko a Solaris mám sice přečtené, ale považuji je spíše za filozofickou esej než za sci-fi. Ovšem, ve světě je ceněn zejména za tyto knihy, ve kterých uvažuje o podstatě našeho lidství.

25.05.2020 3 z 5

Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Ludvík Souček

Jako kluk jsem tohle trojdílné sci-fi považoval za stejně dobré, jako díla angloamerických autorů. Dnes po desítkách let vidím tu rozdílnou kvalitu. V podstatě jde o slepenec záhad, který Souček dokázal zabalit do atraktivního obalu slov. Souček se prezentoval ve své době jako záhadolog. Pořádal na téma různých záhad besedy a přednášky a také vystupoval v televizních pořadech. Měl hluboké znalosti z mnoha rozdílných oborů a se svou vysokou inteligencí to dokázal při psaní využít. Zvládl prý po krátké přípravě podkladů napsat román během několika dní. Dnes už tuto trilogii notně nahlodal zub času, ale třeba jeho povídky v knize ,,Bratři černé planety", jsou pořád výborné.

Blázni z Hepteridy Blázni z Hepteridy Ludvík Souček

Tohle jsem samozřejmě koupil hned jak to bylo v trafice. Před 40 lety to bylo napínavé čtení, dnes je to již jen slabší průměr.

Hotel Hotel Arthur Hailey

Tenhle román mám od Haileye nejraději.

Rolf zálesák Rolf zálesák Ernest Thompson Seton

Tuhle knihu z edice 13 jsem jako kluk přečetl za večer a to nejen jednou.