kobejn kobejn komentáře u knih

Smršť Smršť Václav Kaplický

První půlka knihy se mi nečetla lehce, nebylo čeho se tam chytnout, pak když se tam už něco začalo dít, tak to bylo lepší, konec pak nabral obrátky, přesto to zatím byl asi nejméně vydařený Kaplického román.

06.01.2021 3 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Jaroslav Hašek

Chtěl jsem si porovnat film s knihou a obojí je stejný až na to, že ve filmu je spousta pasáží z knihy vypuštěna, respektive spousta pasáží z knihy není ve filmu, ale co ve filmu je, je doslova a do písmene i v knize, tudíž film je sice věrná kopie knihy, ale kopíruje jí zhruba tak půlku, kdyby jí měl kopírovat celou, tak by film netrval 3 ale 6 hodin. A za druhý, kniha je drsnější než film, kterej je pojatej hlavně jako komedie, kniha je spíš takovej thriller zabalenej do černýho humoru, Hašek vlastně popisuje naprosto nehumorné věci s cynickým nad věcí nadhledem, takže to vychází jako sranda, která je ale dost drsná. To film nenapodobuje, ten je vyloženě jen pozitivně komediální, kniha je v podstatě dost depresivní nebejt Haškova sarkastickýho stylu psaní.

06.01.2021 4 z 5

Tajná historie Twin Peaks Tajná historie Twin Peaks Mark Frost

Kniha má perfektní look, zato obsah je diskutabilní. Prvních 100 stránek se řeší něco, co s TP nemá nic společnýho a ve zbytku se píše o tom, co každej fanda TP už zná a ví, takže je ve výsledku tato pěkně vypadající kniha zhola zbytečná a nění v ní nic, co by pravej TP fanda už nevěděl. Ale jako pěknej artefakt může posloužit.

06.01.2021 2 z 5

Bratři Kličkové Bratři Kličkové Leo G. Linder

Zatímco boxerská kariéra Vitalije Klička je v knize zastižena celá, do jeho posledního zápasu s Charrem a v tomto směru je kniha uspokojivá, boxerská kariéra Vladimíra tu končí zápasem s Wachem, tím pádem to je jako byste koukali na film a zhruba půl hodiny před koncem ho vypli a nikdy se nedozvíte, jak skončil. Psát knihu o něčem, co ještě neskončilo nemá smysl. Pokud chce někdo psát o Kličkovi, musí počkat až do konce, aby mělo smysl se do toho vůbec pouštět. Takhle je to neúplný. Moc rád bych si takovou knihu přečetl, kdyby jí někdo napsal poté, co skončila i Vladimírova boxerská kariéra. Kniha by pak vyzněla trochu jinak. Přes tudle výtku je to dobré čtení.

12.09.2020 3 z 5

Strašidla Strašidla Chuck Palahniuk

Z celý knihy se mi líbila jen ta povídka o masáži nohou, u tý jsem se smál, pak jsem tomu ale přestal rozumět a přestalo mě to bavit, v půlce knihy jsem to zabalil.

24.06.2020 1 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Celá mercedesovská trilogie stojí za přečtení, jen nechápu, proč se pak nedrželi těch knih i při tom seriálu, kterým to totálně dokurvili, protože knihám není co vytknout.

24.02.2020 5 z 5

Woody o Allenovi Woody o Allenovi Stig Bjorkman

Kniha, bez níž se u Woodyho Allena nechytáte, je v ní vše podstatné, co o něm potřebujete vědět, ale nemohli jste se ho zeptat (osobně).

01.01.2020 5 z 5

Železná koruna II - Kovář z Řasnice Železná koruna II - Kovář z Řasnice Václav Kaplický

Ačkoliv je Železná koruna - oba díly - literatura na té nejvyšší umělecké úrovni - asi jako Anna Karenina je v Rusku, nikdo to nečte. V dnešní době nikdo Kaplickýho nezná a nikdo ho nečte a nebýt Vávrova filmu Kladivo na čarodějnice, byl by Kaplický dnes už úplně zapomenutý. Jestli dneska někdo jeho jméno zná, tak jen díky Kladivu na čarodějnice, i když spíše kvůli filmu než knize, ale nikdo ho dnes už nečte. Zatímco Tolstoj je alespoň v povinný literatuře pro základní školy nebo střední školy, Kaplickýho se nikdo neobtěžuje zařadit ani do povinný literatury a tak jeho knihy jen roky čekají někde ve skladech než si na ně někdo vzpomene. Já jsem na Kaplickýho narazil náhodou, ale od té doby, co jsem na něj narazil, tak čtu od něj všechno, co se dá. Železná koruna je zřejmě jeho nejambicióznější dílo, taková jeho Anna Kareninová, a je bohužel strašná škoda, že ho nikdo nezná a nikdo nečte, přitom je to literatura na stejné umělecké úrovni jako Tolstého kniha. Jenže, není to žádná optimistická a veselá četba, Kaplický je realista a tak píše bez růžových brýlí a jeho čtení je značně depresivní, protože život o němž píše veselej rozhodně není. Rozhodně se nejedná o pouhou historickou literaturu, která popisuje něco, co se stalo dávno a co už nás dnes nemusí zajímat. Každej, kdo trochu vidí souvislosti, tak musí uznat, že to, o čem psal, platí i dnes. Sice už dnes nerobutujeme na cizím, nejsme poddaní, vrchnost nás neutiskuje, máme svobodu...ale v podstatě i dnes pracujeme pro cizí, vrchnost dnes vypadá jinak než kdysi, svoboda je jen relativní...takže ano, vypadá to dnes jinak než před 300 lety, ale principy fungujou pořád stejně, pořad lidi rebelujou proti nespravedlnosti a útisku...pořád chce člověk víc svobody atd....takže i když je to historická literatura, je to zároveň i něco, co platí pořád - Kaplický tu vystihl něco, co má platnost i dnes, jak se říká. Proto je škoda, že ho dnes nikdo nečte, ale ten kdo si ho vyhmátne i dnes, nemůže litovat. Je to strhující četba, dramatická, nikoliv zatuchlá, zastaralá nebo nudná. A tydle slova budou platit vždycky: "Svoboda přijde až se všichni utlačení a ponížení přestanou bát panských karabáčů". Ale jelikož ty karabáče máme v hlavě pořád nastavený, svoboda jen tak nepříde, ale pořád o ní budeme usilovat...Já osobně jsem za Kaplickýho strašně vděčný a i kdyby ho už nikdo kromě mě nečet, a já byl jedinej, kdo ho čet, nepsal nadarmo. Alespoň jednoho čtenáře má i dnes a to už není zbytečný.

22.10.2019 5 z 5

Královský souboj Královský souboj Václav Kaplický

Skvělá kniha, Jiří z Poděbrad vs Matyáš Korvín, je to napsaný tak, že to vidím před očima, že chápu, co se oběma honilo v hlavě, tak, že to je živý. To je známka dobře napsaný knihy. Přečíst si tudle knihu má stokrát větší význam než nekonečně dlouhý a nudný hodiny strávený ve školní lavici při výuce dějepisu. A ač je to z historie, je to napsaný tak, že má člověk pocit, že se to událo včera. Tak je to živý a plastický. Moc mě to bavilo, navíc z toho člověku dojde, že to se děje furt znovu a znovu, že jsou lidi pořád stejný a mění se jen kulisy, v nichž se to děje.

13.07.2019 5 z 5

Kronika filmu Kronika filmu kolektiv autorů

Bible mý puberty. Zatímco všichni mi spolužáci byli v 90. letech blázni do basketu, obdivovali Michaela Jordana, mě zajímaly jenom filmy. Proto, když ta kniha vyšla, neváhal jsem a šel jsem hned do našeho knihkupectví a vysolil za ní tenkrát nemalý peníz 1299kč tušim a od tý doby jsem tu knihu studoval, denně sem jí pročítal, stránku za stránkou a film po filmu. Hrozně jsem toužil vidět všechny ty filmy v tý knize. Pak mi stačilo jen dívat se na ty fotky z filmů a představovat si, kde a kdy ty filmy uvidím. Začal jsem psát do televize, aby ty filmy hráli. Knihu mám dodnes, ale tim, jak sem v ní furt listoval, se mi rozpadla. Ale i rozpadlá má svou hodnotu. Sem tam jsou tu nějaký překlepy nebo chyby, ale docela nepodstatný. Pro mě to tenkrát byla nepostradatelná věc. Hrozně jsem chtěl ty filmy vidět. Spoustu už jsem jich od tý doby (před více jak 20 lety) viděl. Pár filmů mi v tý knize ale chybělo. Dnes už je to jedno, máme internet. Tehdy to ale byla věc, bez který jsem nemohl bejt.

10.02.2019 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Díky knize jsem zpětně docenil film, kterýmu jsem předtím nerozuměl.

10.02.2019 5 z 5

Sylvester Stallone Sylvester Stallone Peter Haller

Je to jen taková obrázková publikace, nikoliv kniha. Je to takový čtení pro puberťáky, aby jen získali základní informace o svém idolu. Nicméně jako základní stallonovská škola to bohatě vystačí.

18.07.2018 5 z 5

Arnold je dojemně prostoduchý vypravěč, není to žádný velký myslitel, ale pragmatik. Na druhé straně to zase není vyloženě muž bez charakteru, ale takovej ten starej poctivec, který ctí zásadní pravidla. Čtení to bylo ok, i když pasáže o politice mě moc nebavily. Arnold mě zajímá hlavně z té zábavné stránky, a kromě toho, že působil v zábavním průmyslu, je zábavný i on sám, aniž by o to ale usiloval, to když se dost naivně chlubí svými zásluhami a tím co dokázal, má se sice čím chlubit, nicméně je to komické, je jako páv, co staví na odiv své peří. Ale dobrý.

18.07.2018 4 z 5

Pán přílivu Pán přílivu Pat Conroy

Oproti filmu je kniha mnohem, mnohem komplexnější, hlubší a přesvědčivější. Opravdu skvěle napsáno a velmi nadčasové. Kniha s velkým K.

12.03.2017 5 z 5

Zápisky z podzemí Zápisky z podzemí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Zápisky z podzemí, to je naprostej punk rock v literatuře, když jsem to četl poprvý, byl jsem z toho naprosto vedle, přišlo mi to hlavně hrozně vtipný, fakt, skoro furt sem se musel smát jak blázen, ten týpek, co to jakoby vypráví byl tak směšnej a vtipnej zároveň, fakt to ten D. napsal skvěle. Samozřejmě, už je to dávno, co jsem to četl, a dnes už je člověk jinde, ale v dospívání to byla naprosto zásadní věc, manifest vzteku a nasranosti, takovej teen spirit v literatuře.

28.11.2016 5 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Asi nejlepší Dostojevského kniha, na čemž se tady shodneme zřejmě všichni. Mně se četla jednim dechem, což taky neplatí u všeho, co D. napsal. Takový Výrostek je skoro k nepřečtení pro mě. BK jsou ale napsáni tak lehce, tak bravurně, tak snadno se čtou. Děj je neuvěřitelně strhující, psychologie úžasná, patrně nejúžasnější soudní drama, co jsem četl. Knihu jsem zatím četl dvakrát, a pokaždý to byl skvělý zážitek.

28.11.2016 5 z 5

Robert De Niro Robert De Niro John Parker

Kniha celkem přehledně mapuje kariéru i osobní život herce, ale nic převratného pro toho, kdo De Nira zná, nepřináší. Spíše je to taková příručka pro začátečníky. Knihu sráží jen nepříliš dobrý překlad a sem tam i nějaký věcný chyby. Závěr knihy věnovaný De Nirovi podnikatelovi mě už příliš nezajímal. Stejně jako čím dál častější De Nirovy bezvýznamné role a filmy točené evidentně jen pro peníze.

08.10.2016 3 z 5