Železná koruna II - Kovář z Řasnice

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nespokojenost, rozhořčení a odhodlanost poddaného lidu v Čechách donutily císaře Leopolda I., aby roku 1680 vydal v Pardubicích robotní patent, v němž učinil nevolníkům jisté ústupky. Zůstaly však jen na papíře a krutý útlak na šlechtických panstvích nepominul. A první povstal opět lid na frýdlantském panství Gallasově v čele se svým neohroženým vůdcem Ondřejem Stelzigem, kovářem z Řasnice....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22908/zelezna-koruna-ii-kovar-z-rasnice-EDR-22908.png 4.913
Žánr
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Železná koruna II - Kovář z Řasnice

Přidat komentář
kobejn
22. října

Ačkoliv je Železná koruna - oba díly - literatura na té nejvyšší umělecké úrovni - asi jako Anna Karenina je v Rusku, nikdo to nečte. V dnešní době nikdo Kaplickýho nezná a nikdo ho nečte a nebýt Vávrova filmu Kladivo na čarodějnice, byl by Kaplický dnes už úplně zapomenutý. Jestli dneska někdo jeho jméno zná, tak jen díky Kladivu na čarodějnice, i když spíše kvůli filmu než knize, ale nikdo ho dnes už nečte. Zatímco Tolstoj je alespoň v povinný literatuře pro základní školy nebo střední školy, Kaplickýho se nikdo neobtěžuje zařadit ani do povinný literatury a tak jeho knihy jen roky čekají někde ve skladech než si na ně někdo vzpomene. Já jsem na Kaplickýho narazil náhodou, ale od té doby, co jsem na něj narazil, tak čtu od něj všechno, co se dá. Železná koruna je zřejmě jeho nejambicióznější dílo, taková jeho Anna Kareninová, a je bohužel strašná škoda, že ho nikdo nezná a nikdo nečte, přitom je to literatura na stejné umělecké úrovni jako Tolstého kniha. Jenže, není to žádná optimistická a veselá četba, Kaplický je realista a tak píše bez růžových brýlí a jeho čtení je značně depresivní, protože život o němž píše veselej rozhodně není. Rozhodně se nejedná o pouhou historickou literaturu, která popisuje něco, co se stalo dávno a co už nás dnes nemusí zajímat. Každej, kdo trochu vidí souvislosti, tak musí uznat, že to, o čem psal, platí i dnes. Sice už dnes nerobutujeme na cizím, nejsme poddaní, vrchnost nás neutiskuje, máme svobodu...ale v podstatě i dnes pracujeme pro cizí, vrchnost dnes vypadá jinak než kdysi, svoboda je jen relativní...takže ano, vypadá to dnes jinak než před 300 lety, ale principy fungujou pořád stejně, pořad lidi rebelujou proti nespravedlnosti a útisku...pořád chce člověk víc svobody atd....takže i když je to historická literatura, je to zároveň i něco, co platí pořád - Kaplický tu vystihl něco, co má platnost i dnes, jak se říká. Proto je škoda, že ho dnes nikdo nečte, ale ten kdo si ho vyhmátne i dnes, nemůže litovat. Je to strhující četba, dramatická, nikoliv zatuchlá, zastaralá nebo nudná. A tydle slova budou platit vždycky: "Svoboda přijde až se všichni utlačení a ponížení přestanou bát panských karabáčů". Ale jelikož ty karabáče máme v hlavě pořád nastavený, svoboda jen tak nepříde, ale pořád o ní budeme usilovat...Já osobně jsem za Kaplickýho strašně vděčný a i kdyby ho už nikdo kromě mě nečet, a já byl jedinej, kdo ho čet, nepsal nadarmo. Alespoň jednoho čtenáře má i dnes a to už není zbytečný.

milan3144
30. srpna

Dvoudílný román o útisku a bezmoci, o statečnosti a zradě, o zbabělosti a věrnosti. Vyprávění o "dobrém" císaři, "milostivé" vrchnosti, která od boha jest, a o rebelantských poddaných, jež si neváží ničeho.

Štítky

17. století Čechy

Autor a jeho další knihy

Václav Kaplický
česká, 1895 - 1982

všech 40 knih autora

Kniha Železná koruna II - Kovář z Řasnice je v

Přečtených18x
Doporučených1x
Knihotéce31x
Chystám se číst4x
Chci si koupit1x
dalších seznamech1x