knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Obydlený ostrov Obydlený ostrov Arkadij Strugackij

16.04.2020 5 z 5

Miliardu let před koncem světa / Dravci mého století / Obydlený ostrov Miliardu let před koncem světa / Dravci mého století / Obydlený ostrov Arkadij Strugackij

Tak tuhle parádu si v knihotéce ponechávám :-)

Dravci mého století:
Zprvu mi připadala psaná ve stylu Lesa - hlavní postava přijde do města, ničemu nerozumí, setkává se s různými podivnostmi stylu života obyvatel, snaží se splnit nějaký cíl a nedaří se mu. Oproti stylu bratří Strugackých se ale na konci všechno vysvětlí a můžeme dokonce vnímat za tímto dílkem hlubokou myšlenku. Já se tedy nenudila. Hodnotím cca tři a půl hvězdy.

Obydlený ostrov:
Už chápu. Oproti prvnímu dílku jsem toto nesrovnatelně hltala. Plný počet hvězd. Nádherná nosná myšlenka, nádherná zamyšlení nad smyslem života z pohledu různých postav, hlavní hrdina prostě borec k sežrání a ten vygradovaný závěr... Režim horší než fašismus, jak je neustále zdůrazňováno, vykreslená společnost, jakou byste nechtěli zažít. Naštěstí na jiné planetě. Doporučuji všema deseti.

Miliardu let před koncem světa:
Taková Strugačťovina :-) Vážné otázky, spousta nejasností... Připomínalo mi to knihu Jóbovu. Dobře se četlo a člověk pořád čekal, že další strana už vnese trochu světla... Líbilo. Čtyři hvězdy.

16.04.2020 4 z 5

Jih proti Severu I Jih proti Severu I Margaret Mitchell

Příběh podle mého gusta, jak jsem si matně pamatovala z dávno shlédnutého filmu, a tak jsem se na knihu moc těšila.

Hned na začátku úžas, Scarletina povaha byla vykreslená tak příšerná, že jsem úplně viděla tu dlouhou cestu vyzrávání, kterou má před sebou.

Autorce se povedlo nádherně do detailu vykreslit jižanskou povahu a styl života se všemi nutnými přetvářkami, který nevyhnutně spěl k zániku. Filozoficky se ptáme spolu s vojáky, za co vlastně bojují. A pak sledujeme zemi zpustošenou po válce a změněné hrdiny a hrdinky. A vše je tak realistické, jako bychom tam žili s nimi.

Kniha to byla dlouhá, ale stále se něco dělo a já si ji skutečně užívala.

Nicméně vydání z roku 2016 nedoporučuju. Hlavně ke konci obsahuje mnoho překlepů a také citáty označené hvězdičkou, k nimž však chybí vysvětlivky pod čarou, není tam ani jediná.

01.04.2020 5 z 5

O psychologii bytí O psychologii bytí Abraham H. Maslow

Tak s touhle knihou jsem měla jakožto laik velký problém.

Na začátku (české vydání z roku 2014) je mnohostránková předmluva od Richarda Lowryho, v níž je s velkými podrobnostmi shrnuta veškerá Maslowova filozofie včetně jeho významu pro společnost. Lowry se zároveň netají tím, že s Maslowem leckdy nesouhlasí a nejen on.

Následuje předmluva editora k třetímu vydání, v níž se teprve dozvím, že doporučuje přečíst nejprve několik prvních kapitol knihy a až pak předmluvu Lowryho. Hm, pozdě.

Aby toho nebylo málo, kniha pokračuje Maslowovými předmluvami k druhému a prvnímu (ta je taky relativně rozsáhlá) vydání, kde se dozvíme vlastně opět, co chtěl autor říct.

Teď teprve začíná kniha a já se celou dobu dalšího čtení ptala - proč ji číst? Všechno přece již bylo řečeno. A na mnoha místech jsem nechápala - proč řeší zrovna tohle? Jaký to má užitek? Samé teoretické věci, a tak nějak obecně známé. Jo je fajn, že vytvořil teorii hierarchie potřeb, ale proč o tom mlít porád dokola?

Kniha pro mě nakonec měla užitek ten, že jsem si mohla udělat obrázek, čím se akademici zabývají. (No to snad né...)

28.03.2020 3 z 5

Jo jo, Hucka jsem znala ještě dříve než Toma a angličtinu, vzpomínám si, jak jsem jména a názvy četla doslova tak jak se psaly a když jsem se to později snažila napravit (nezůstalo samozřejmě jen u jednoho přečtení), už to nějak nebylo ono. Prostě to byl Huck s Jimem a brrr žádný Hak s Džimem. Nejvíc jsem hltala tu část s fingovanou vraždou a naopak nejmíň se mi líbili Král s Vévodou, což je asi pochopitelné :-)

03.03.2020 5 z 5

Lidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse Lidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse Milena Holcová

Tak tohle bylo vyprávění přesně podle mého gusta! Vtipné historky, jak se Evropan potýká s rozdílností kultur okolního světa, a navíc tématicky sjednocené! A nepochybuju, že toto jsou i velmi praktické informace, kdybych se přece jen v podobné situaci jednou ocitla.

29.02.2020 5 z 5

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

Přesně jak bylo napsáno v předmluvě, autor na sebe skutečně poví vše :-) Bavilo.

28.02.2020 4 z 5

Originály Originály Adam Grant

Kniha je z velké části zaměřena na provoz firem, jak je rozjet, co funguje, co nefunguje. Alespoň tak se zprvu jeví.

Na konkrétních příkladech ze života (známé osobnosti či firmy) rozebírá ověřené (na konci knihy uveden seznam citací) strategie, jak dosáhnout úspěchu a prosazení svého záměru ať už jako vedoucí pracovník, nebo i jako obyčejný člověk, který může přispět svým originálním nápadem třeba celé společnosti.

Pokud jste řadoví pracovníci jako já, můžete porovnávat podmínky ve svém zaměstnání, otevřenost vašich šéfů novým nápadům a vaše možnosti přispět rozvoji firmy. Nebo taky odejít a najít si zaměstnání, kde se budete cítit užiteční.

Kniha ale má širší záběr, například ukazuje vědecky podložené závěry, jak vést své potomky k tomu, aby byli kreativnější a v životě úspěšnější.

Na závěr jsou stručně shrnuty všechny závěry, ke kterým kniha dospěla - rady typu "Dělejte to a to, jako to udělal ten a ten, když udělal to a to". Obecně tedy stačí vracet se pouze k části "Praktické rady" a případně si určité téma znovu dohledat v jedné z osmi předcházejících kapitol.

Kniha je první tohoto druhu, kterou jsem četla, tedy nemohu porovnat, ale obecně si myslím, že nabízí zajímavé informace a že mě v jistém smyslu obohatila.

Nižší hodnocení dávám za to, že mi tak dlouho trvalo ji dočíst, nejedná se o nic dechberoucího.

22.02.2020 3 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Tak tahle kniha mě naprosto dostala. Už na základě anotace jsem po ní nesmírně zatoužila, a když se mi ji konečně po několika měsících podařilo dostat do rukou, celá má bytost jásala. Jenže ono to nepřešlo - žádné rozčarování se nekonalo, už od první věty jsem si to užívala, a nadšení s každou další stránkou jen sílilo. Až do konce mi vydrželo napětí, jak tohle všechno může skončit. A ty filozofické otázky, ten Zellaby byl vážně prvotřídní mudrc!

19.02.2020 5 z 5

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

Zřejmě posbírané statusy pana Třeštíka z facebooku po dobu několika let; volně oddělené číslicemi, v nichž lze tušit jednotlivé měsíce, roky jsem bohužel nerozluštila. Bylo by se ale hodilo, protože mnohé statusy reagují na aktuální dění a pak úplně nejsem v obraze.

Zprvu jsem byla nadšená, příjemný humor, hlavně scénky se psem mi byly blízké. Později už si člověk tak nějak zvykne. Opravdu škoda, že ke knize nejsou přiloženy ukázky autorových malířských počinů, o kterých se tak často zmiňuje; ještě že máme googla. No byla jsem z výsledků hledání velmi překvapena :-))

"Koupil jsem si nový dávkovač léků, takový akorát do ruky. Jsem zvědav, komu prvnímu se z něj budu snažit zavolat."

08.02.2020 4 z 5

Atlas štěstí Atlas štěstí Helen Russell

Plně se ztotožňuji s komentářem Jana_Hlus. (Pokusy o napsání prakticky téhož svými slovy nějak nedopadly.)

A ano, během celé četby se stále vkrádala ta myšlenka: A co náš národ? Proč tam taky není? A to neustálé přemýšlení, co máme my. Nebudu opakovat již řečené, protože ano, i Češi mají své recepty na štěstí. Nezbývá než věřit, že prostě jen se žádný náš krajan nevyskytl ve správném čase v blízkosti autorky, ani jako "kamarád kamaráda". Nebo je to záměr. Abychom měli pocit, že tu knížku opravdu potřebujeme :-)

Hodnotím vysoko. Protože se dobře četlo. Protože nenudilo. Protože poučilo. I naučilo, vždyť kdo čekal, že se v této knize dozví o vyjmenovaných státech i jejich geografii se zaměřením na počasí a teploty, historii, gastronomii, a ekonomickou či politickou situaci? A navíc si zrovna nevzpomenu na nic, co bych vytkla.

02.01.2020 5 z 5

Energie! Zdravá cesta z labyrintu únavy Energie! Zdravá cesta z labyrintu únavy Anne Fleck

Knížka v první části rozebírá všechny možné příčiny únavy, i ty, které by vás (a ani mnohého doktora) nenapadly. Rady, abyste šli k doktorovi a nadiktovali mu, jaké testy vám má provést, jsou ale poněkud utopie :-D Tato část hledání možných příčin únavy mi přišla moc stručná.

Dále se autorka dívá na to, jak upravit jídelníček a prakticky překopat celý svůj životní styl, abyste se udrželi stále plní energie. Jak očistit střeva, zdravě spát, afirmace... Je tam od všeho něco a není to vlastně nic nového.

Hlavním tématem, na které je autorka hrdá, a kam celá knížka směřuje, je několikatýdenní program na obrodu organismu a nalezení a odstranění všech žroutů energie. Samozřejmě největší důraz je kladen na stravu, autorka nabízí i sestavený jídelníček na toto období.

Je to asi knížka užitečná a může pomoct lidem trpícím věčnou únavou tzv. bez příčiny... No já bych uvítala spíš, aby bylo víc doktorů jako je autorka knihy, kteří by vám takový program naordinovali a dohlíželi na jeho plnění. Protože já už vidím, že i když to zní fajn, tak se mi do toho vůbec nechce.

18.02.2024 4 z 5

Ptáci - Příručka k určování všech evropských druhů Ptáci - Příručka k určování všech evropských druhů Rob Hume

Opravdu jedinečná příručka. Přitom prý vznikala jen 5 let. Na ten rozsah obsahuje jen minimum chyb zjistitelných laikem (obvykle zapomenuté anglické slovo), takže tleskám. Doporučila bych knihu už pokročilým birdwatcherům, protože laika ohromí, kolik různých podob může jeden a týž druh nabývat - ať už jde o světlou/tmavou morfu, nebo první zimu, protože klasické rozdělení na samce a samici nebo prostý a svatební šat už každý zná. A k tomu ještě poddruhy! Každý druh je vyobrazen ve v průměru pěti různých podobách :-O A grafik si dal i tu práci, že přestože jde o různě kvalitní fotografie od různých autorů, jsou vždycky na jedné stránce všechny podoby daného druhu naaranžovány tak, že vypadají jako jedna společná fotografie se stejným pozadím. Ne vždy se sice povedlo srovnat i barevný nádech (např. někdy vypadá bílé zbarvení spíš jako modré), přesto si zaslouží obdiv a knize to velmi prospívá. Knihu provázejí též různé fotografické srovnávací tabulky, např. ptáků stejné skupiny v letu nebo jejich mláďat. Takže za mě super.

16.11.2023 5 z 5

Klíč k času Klíč k času Natalja Ščerba

Vybráno v rámci čtenářské výzvy a jsem překvapena, že i na Ukrajině se píše pěkná fantasy. Jako každý fantasy svět je příběh zprvu nepochopitelný, jsme zmateni spolu s hlavní hrdinkou, hned od začátku jsou jasní nepřátelé, kterých stále přibývá, a nakonec i nezbytní spojenci tam, kde by to člověk nečekal. Příběh je relativně jednoduchý a předvídatelný, jen s velmi málo překvapeními, ale o to nejde, hlavní je si to prožít a užít, i když hlavní hrdinka zas extra sympatická nebyla.

Příběh mi vzdáleně připomněl i ostatní podobné - první díly Pottera, Alenku s jejím Nádherňajsem, Nádherné bytosti nebo Hex Hall. Prostě příjemně strávený den.

10.06.2023 4 z 5

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

Je pravda, že autorka byla velmi naivní a život ji za to pěkně profackoval. Je pravda, že její osobní život za moc nestál a neustále o sobě pochybovala. A nakonec to jakž takž vyšlo, i když nastiňuje, že další kniha nebude vůbec růžovější. Taková dramata se mi špatně čtou, přebírám jejich nálady a čtení pak není moc příjemné. Je to ale osobní zpověď člověka, co cítí své poslání, a přes všechny těžkosti vytrvá. To je obdivuhodné. A motivační, ať už nám autorka byla sympatická nebo ne.

16.04.2023 3 z 5

Ďáblova čísla Ďáblova čísla Vlastimil Vondruška

Překvapilo mě, jak čtivě je kniha napsána. A jak se četla jedním dechem, přestože mám za sebou dva případy s Oldřichem, které mě úplně nenadchly. Možná je to tou změnou století, ve kterém se děj odehrává.

V knížce jsem si našla pár sympatických postav i nějaké ty nesympatické, autorovi se povedlo, že postavy tak či tak zaujaly a každá měla svou jedinečnou povahu. Ačkoli nejsem v odhadování viníků nijak bystrá, tentokrát to bylo zbytečně brzy jasné.

07.03.2023 4 z 5

2010: Druhá vesmírná odysea 2010: Druhá vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Hrozně mi vadilo, že knížka navazuje na film a ne na předchozí knížku, i když pro další děj bylo nezbytně nutné, aby se děj točil kolem Jupitera místo Saturnu. Stejně tak divně působily určité detaily, které knížka z dřívějšího děje připomíná a opět byly v předchozím díle jinak. No co už. Děj mě taky moc nezaujal, protože řešil v podstatě něco mimo lidské chápání. Takže začínám přehodnocovat, co jsem na Clarkovi dřív vlastně viděla...

18.02.2023 3 z 5

Bude dobrej...: Poznala jsem psí drama z blízka Bude dobrej...: Poznala jsem psí drama z blízka E.M. Baco (p)

Po pravdě, první víc než polovina knihy se čte špatně, protože autorka barvitě líčí své pocity beznaděje, které prožívala, a čtenář je chtě nechtě prožívá v plné síle s ní. Ale stálo to za to. Potřebujeme slyšet, že to nakonec jde. Komentáře níže jsou důkazem.

Četla jsem již druhé vydání. Skutečně by se měli poohlédnout po jiné korektorce, pravopisné chyby byly děs. Tohle se už na hovorový styl vyprávění svést nedá.

15.01.2023 5 z 5

Bretaňské speciality Bretaňské speciality Jean-Luc Bannalec (p)

Přesně jak píše SBH. Taky jsem při čtení měla stejné pocity. Toto bylo pro mě druhé setkání s Dupinem, a jak se mi u prvního líbily pečlivé popisy prostředí, až ho člověk mohl nahmatat, tak tady mi to vadilo, protože se k tomu přidaly stejně pečlivé popisy jídel, zato děj většinou žádný. Takže se nemělo co vyvažovat. Stejně jako Dupin jsem cítila po většinu knihy frustraci z nepostupujícího vyšetřování. Konečné rozuzlení mě taky nenadchlo. Knihu posílám dál.

07.06.2022 3 z 5

Na konci října Na konci října Lawrence Wright

Zpočátku mě to ani moc nechytlo, protože to dost připomínalo to, co se v téhle době běžně děje s covidem. Akorát že tak docela nešlo o popis pandemie, jako spíš že se autor zaměřoval jen na určité úseky života několika konkrétních lidí v Americe. Pak se konečně začly dít věci. Nic příjemného. Běžně se o politiku nezajímám a tak mi tady dost vadilo, že je ta knížka v podstatě o politice. Zato se mi dost líbila poslední kapitola. Aspoň že tak :-)

16.02.2022 4 z 5