knihovna1 knihovna1 komentáře u knih

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Knihu hodnotím jako průměrnou. Nenaštvala, ale ani nenadchla. Je čtivá, má spád, mírně napínavá. Rozuzlení je pro mě lítost a soucit s hlavní hrdinkou.

24.06.2023 3 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Poslechla jsem na ČRo. Moc se mi audiokniha líbila. U audioknih mě baví podkreslení hudbou. A tato se povedla, pravá italská. Jak z filmů se S. Lorenovou, M. Mastroiannim ... Byla to moje první kniha od E. Ferrante. Bavil mě ten vztahy propletený život, který to tak píše. Určitě se k paní autorce ještě vrátím. Nesmím zapomenout pochválit četbu paní herečky Terezy Hofové. Četla procítěně, má příjemný hlas.

21.06.2023 4 z 5

Mramorové sny Mramorové sny George Agathonikiadis

Taky jsem si poslechla milou knížku vzpomínek na ČRo ve skvostném podání pana M. Donutila. Audiokniha je podkreslena tklivou, řeckou hudbou, která moc hezky doplňuje autorovo nostalgické vzpomínání a navozuje atmosféru slunného Řecka. Kniha se mi moc líbila. Dozvíte se v ní i o kousku historie z občanské války v Řecku a jejích dopadech. Přináší i romantiku a naději, že spokojené stáří může být.

15.06.2023 5 z 5

Moga Moga Jakub Nabi

Knihu mi věnoval sám pan autor, lékař, ortopéd. Byla jsem velmi dojata a rozsvítil mi den. Kniha je psána velmi citlivě s láskou ke své mamince, rodině, všem ženám, k vlasti a životu.
Pan doktor si váží toho, co mu život daroval, co dokázal. Klobouk dolů. V knize se dozvíte o jeho zemi, o tamních válečných konfliktech o její historii, zvycích a těžkém životě. Taky vás provede svou trnitou cestou k jeho snu-stát se lékařem. Jsem potěšena, poctěna.

13.06.2023 5 z 5

Stín ve dveřích Stín ve dveřích Tim Weaver

Tima Weavera jsem četla poprvé. Záměrně jsem si vybrala jako první tuto knihu. Hezky 4 kratší příběhy v jednom. A moc se mi kniha líbila. Je čtivá, napínavá. S výběrem jsem byla spokojena a doporučuji.

13.06.2023 4 z 5

Jeřabiny z Chang-čou Jeřabiny z Chang-čou Jan Cimický

Knížku jsem četla tak před 15 lety a pamatuji si, že se mi moc líbila. Byla čtivá, napínavá, taková exotická a romantická. Voněla Asií. Pan Cimický umí psát.

05.06.2023 5 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Můj první Peter May a užila jsem si ho. Kniha se mi líbila. Byla čtivá, napínavá a tak akorát bez drasťáků. Kriminalista Enzo, velký sympaťák. Těším se na další Mayovy knihy.

14.05.2023 5 z 5

Hovory s terapeuty Hovory s terapeuty Barbara Nesvadbová

Je pravda, že témata se opakují v knize, ale o těch tématech to je. A autorky na základě svých zkušeností pokládají otázky terapeutum. Ty odpovídají svými zkušenostmi. Kniha se mi moc líbila. Ráda jsem se opět setkala se svými oblíbenými psychology a psychiatry. Umí srozumitelně vše objasnit. Kniha je čtivá, doplněna krásnými portréty. Jó a pár překlepů jsem taky našla. Ale v zápalu čtení odpouštím.

14.05.2023 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Mladá autorka Kateřina je velmi talentovaná. Kniha je čtivá, napínavá. Hned jsem se začetla. Ale ve 3. čtvrtině to začalo váznout a opakovat se. Pak se to ke konci zas rozjelo. Do poslední chvíle jsem netušila, jak to dopadne. Kniha se mi líbila, ale odvázana jsem z ní nebyla. Tak i váhám ji doporučovat známým vášnivým čtenářkám. Jó ale líbilo se mi jak autorka popisuje jednotlivé postavy, jejich vlastnosti, starosti, myšlení.

28.04.2023 4 z 5

Lásky jedné padesátky Lásky jedné padesátky Kamila Šoltysová

Škoda, že měla knížečka jen 40% v hodnocení. Může odradit čtenáře. Je v ní typický život žen, jakou sama autorka byla a je. Aktivní, určitě šmrncovní žena kolem 50, ale bez mužskýho. Už zadaná v knize vypráví a popisuje své úvahy, zážitky, vzpomínky na dobu, kdy zůstala sama s dcerami, pak už i bez nich a hledala si k sobě parťáka, partnera, prostě muže, ale svých snů. Místy se při čtení pobavíte, někdy politujete a většinou pokývete hlavou, že to tak je. Trochu mi připomíná příběhy autorek Marcely Mlynářové a Haliny Pawlowské. Ale malilinko. Byla by i zajímavá knížečka od muže, jeho pohled na nás ženský. V některých případech je to stejný. Knížka má jemné ilustrace od Zuzany Bürger, které něžně ladí s autorčiným citlivým vyprávěním. Díky mému hodnocení už knížka nabyla 60%.

31.03.2023 4 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Moje první setkání s panem autorem J. Rudišem. Knihu jsem si poslechla na ČRo a jsem ráda, protože mně díky hlasům vynikajících herců a zvuků z vlaku, měst a dalších interiérů vytvořila skvělou atmosféru, kterou bych sama z tištěné knihy nevyčetla. Tato audiokniha měla rytmus, spád. Krásně vymyšlené a sepsané mladým talentovaným autorem J. Rudišem. Je to sonda do nemocného (vážnejšího Stoletého) :-) staříka, kterému byste mohli závidět jeho bláznivý nápad podniknout cestu za i se svými vzpomínkami, jeho dobrodružství i jeho romantický odchod na věčnost. Měl velké štěstí, že ho doprovázel trpělivý průvodce-jeho pečovatel, který tu taky rozkryje své vzpomínky, myšlenky, úvahy, touhy a plány. Je to naděje, že odcházení nemusí být nuda a neštěstí. Toto dílo mě motivovalo k dalšímu setkání s panem Rudišem. Ještě slyším rytmus ujíždějícího vlaku....

31.03.2023

Vykřičené domy Vykřičené domy David Drábek

Poslechla jsem si na Čro a líbil se mi tento příběh od D. Drábka. Má to nápad jako jeho další dílko Ochechule. Ten příběh vystihl osudy hlavních postav. A poddání všech účinkujících chválím.

20.03.2023 5 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Poslouchala jsem také na ČRo. Detektivka se mi líbila, měla letní atmosféru, ale bylo to drsné a nechutné. Na začátku poslechu jsem byla nadšená, ale postupně mi přišel příběh sadistický. A to já nemám ráda. Holt začala jsem s Dominikem Dánem drsně. Doposud jsem pana autora neznala. Možná zkusím něco od D.D. dalšího.

20.03.2023 4 z 5

Užívej života! Užívej života! Halina Pawlowská

Paní Halina nezklame. Vždy mě pobaví svou upřímností, příhodami a citáty. Většinou sedí jak zadek na hrnec.

17.03.2023 5 z 5

Nástin vývoje vesnických půdorysů a plužin v Čechách Nástin vývoje vesnických půdorysů a plužin v Čechách Jiří Škabrada

Knihu jsem měla možnost podrobně si prohlédnout. Je velmi zajímavá, precizně zpracovaná s láskou a velkou vášní panem profesorem, odborníkem na historické stavení a jejich obnovu. Mimo podrobný text knížka obsahuje krásné autorovy fotografie, historické mapy, nákresy. Doporučuji těm, koho zajímá historie, proměna a vývoj vesnic, vísek i jejich okolí.

12.03.2023 5 z 5

Odplata za chamtivost Odplata za chamtivost Elena Bellmar (p)

Knížka se mi líbila jako první díl. Je opět čtivá a neztratila kouzlo a půvabnou atmosféru Mallorky. Sympatie k postavám přetrvává. Doporučuji těm, kdo nemá rád násilí a preferuje pohodu.

16.02.2023

Lenost Lenost Jiří Maršálek

Kniha je překvapivá. Hezky a citlivě napsaná. Děj se odehrává v Řecku. Kniha se mi líbila, ale řekla bych, že není pro každého. Je plná úvah a spíš smutná, ale opravdu zajímavá.

29.01.2023 4 z 5

Dcera sochaře / Fair play Dcera sochaře / Fair play Tove Jansson

Muminky milovali mí synové a má kolegyně. Po knize jsem sáhla, když jsem viděla ukázky z filmu dle ní natočený. Taky recenze mě zlákaly, ale trochu jsem byla zklamaná. Víc se mi líbila poetická část o dětství spisovatelky. Jsou to střípky vzpomínek, které vás vtáhnou do Finska na začátku století. Druhá část je o životě dvou umělkyň, přítelkyň, takový poklidný bohémský život.

10.01.2023 4 z 5

Dům pod náměstím Dům pod náměstím Markéta Hejkalová

Knihu jsem si poslouchala na ČR. Moc se mi líbila. Osudy rodin okresního města během století. Překvapivé propletence. Hodně jmen a postav napříč generacemi. Knihu si ještě znovu přečtu, abych se lépe soustředila na postavy. A mohla se k nim vracet během čtení. Paní autorka a tempo knihy mi připomíná knihu Hotýlek od paní A. Morstajnove. A Havlíčkův Brod projíždím často cestou na chalupu. Kniha byla pro mě překvapením a dlouhá akorát, skoro mě mrzelo, že končí. Zajímavý je také rozhovor s autorkou na ČRO.

10.01.2023 5 z 5

Dcery hněvu Dcery hněvu Elena Bellmar (p)

I když žádná překotná překvapení ani napětí, kniha má své kouzlo. Vytváří ho Mallorca a mentalita jejích obyvatel. Bavila mě taky rodina vyšetřovatele. Ucítíte tady léto a jih. Problém případu byl ovšem mrzutý a netušila jsem v jakém měřítku se toto děje v tak vyspělé zemi. Kniha je čtivá.

17.12.2022 4 z 5