_Knihomolka_ _Knihomolka_ komentáře u knih

Stručné ruské dějiny Stručné ruské dějiny Mark Galeotti

"Život se zlepšuje, soudruzi, život se projasňuje."
Pod pojmem stručné dějiny si představím přesně takovéto zpracování - krátké, trefné a objektivní. Celkově jsem byla spokojená, jelikož mi publikace okrajově upřesnila vývoj státu a pomohla mi takzvaně lépe pochopit "ruskou duši." Jediná věc, která však autorovi nepřeje k dobru, je nedostatek několika podstatných informací, které formovaly ruskou historii.

27.09.2023 3 z 5

Černá zem: Holokaust - historie a varování Černá zem: Holokaust - historie a varování Timothy Snyder

Nebylo to lehké čtení - jednak kvůli samotnému tématu holokaustu a historicko-filozofickému podtextu, ale také i autorovým pojetím. Přestože publikace pečlivě rýsuje počátky a vývoj holokaustu napříč Evropou, nezískala si mou pozornost tak, jako některé tituly z její konkurence. Nicméně i zde jsem našla několik dalších nezbytných dílků do "skládačky" o druhé světové válce.

21.09.2023 3 z 5

Upečeno s láskou: Kváskový chléb a pečivo Upečeno s láskou: Kváskový chléb a pečivo Iva Trhoňová

Předchozí kniha od paní Trhoňové se mi zamlouvala malinko více, ale ani tahle nebyla špatná. Tentokrát jsem byla poučena o moukách typu T a pekařských procentech, což se vždycky hodí :).

10.09.2023 3 z 5

Rukopis z Březinky Rukopis z Březinky José Rodrigues dos Santos

Z obou autorových knih mám velikou radost. Nejen díky tomu, že jsem objevila další zajímavý a historicky unikátní příběh, ale také z toho titulu, že jsem si (hlavně ve druhému dílu) většinu svých válečných vědomostí oprášila, část z nich upevnila a nějaké i nově nabila. A rovněž ani epilogový rukopis nebyl od věci - byl sice psychicky náročný a uronila jsem nad ním nejednu slzu, ale zároveň si myslím, že skvěle posloužil jako vhodně zvolený závěr této duologie.

06.09.2023 4 z 5

Domácí kváskové pečení Domácí kváskové pečení Gabriela Hradecká

Sice tu nebylo moc věcí, na které by mi autorka odpověděla, ale musí se vzít v potaz, že tato pekařská knížečka nemá ani sto stránek. V čem mi ale paní autorka vyšla vstříc, bylo to, že mi pomohla s vymezením kváskového rozvrhu a prozradila mi, co je to zápara :).

02.09.2023 3 z 5

Kouzelník z Osvětimi Kouzelník z Osvětimi José Rodrigues dos Santos

Po přečtení Hany a Černé a purpurové, jsem nevěřila, že narazím na román, který jim bude schopný konkurovat. Nyní ale otevřeně uznávám, že jsem se hluboce, ale hluboce mýlila. Kouzelník z Osvětimi je spolu se dvěma výše uvedenými knihami jeden z nejlepších příběhů pojednávající o druhé světové válce. Všechny tři totiž skýtají krásný jazyk, mají svou osobitost, potrpí si na kvalitu a zahrnují i faktické informace.

31.08.2023 4 z 5

Mademoiselle Coco a vůně lásky Mademoiselle Coco a vůně lásky Michelle Marly

Ve srovnání s příběhem o Fridě Kahlo byl tento takovým menším propadákem. Život Coco Chanel mi autorka sice rámcově přiblížila, ale bližší informace jsem si musela často dohledávat sama. Navíc tomu, bohužel, nepřidala ani skutečnost, že mi román přišel neuspořádaný, vleklý a jednotvárný. I přesto však zkusím své štěstí podruhé a časem si vypůjčím ještě jednu spisovatelčinu knihu.

26.08.2023 2 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Hrdý Budžes a obecně knihy psány z perspektiv malých dětí jsou krásné, klidné a zábavné a člověk se dokonce občas v nějakém z nich sám najde. Během Helenčina vyprávění mnou nejednou projelo ono déjà vu, jelikož ve většině z toho, co hlavní hrdinka prožívala, jsem si dokázala najít spojitost s dětstvím své maminky, která mi o něm také dříve povídala. Takže i když jsem měla pocit, že tento příběh už znám, neměnila bych.

18.08.2023 4 z 5

Tělo: Příručka pro uživatele Tělo: Příručka pro uživatele Bill Bryson

Jak je u amerických spisovatelů zvykem, ve svých knihách se soustředí na vybrané téma a nedávají ho do kontextu s ničím jiným než s Amerikou. Jsou tituly, u kterých mi to tolik nevadí, ale zde byl americký nacionalismus (v dobrém) cítit z každé stránky (zejména ve chvílích, kdy autor pasoval případy na zeměpisné oblasti). Avšak nejtragičtější věcí pro mě byly občas úmorné odstavce nabité statistickými daty. Jinak, zase z toho lepšího koutku, mi ale Brysonova kniha dala nový pohled na to, co všechno pro náš naše tělo dělá a jakým je zázrakem.

14.08.2023 2 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

"Když se narodíme, pláčeme a celý svět se raduje. Svůj život bychom měli žít tak, že když budeme odcházet, budou plakat ostatní, zatímco my se budeme radovat."
Většina mouder z Juliánova monologu pro mě nebyla žádnou velkou neznámou, nějaké si u mě nově získaly oblibu, ale u jiných jsem zase naopak zůstala lehce skeptická. Celkově si myslím, že kniha sama o sobě není špatná, ale mohla být pojata záživnější formou.

08.08.2023 3 z 5

Ruce v mouce: Domácí pečivo s kváskem i droždím Ruce v mouce: Domácí pečivo s kváskem i droždím Iva Trhoňová

Dlouho jsem hledala knihu, která by mi podala ucelenou, ale zároveň stručnou a jasnou, teorii týkající se pečení, polopaticky vysvětlila práci s kypřidly a zároveň v sobě měla pár receptů. Díky bohu, hned napoprvé jsem se trefila do té správné. Nyní mi již nakrmený kvásek podřimuje v lednici, od zítřka se pouštím - už snad úspěšně - do kváskového chleba :).

05.08.2023 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

"Ty jsi fotograf, vyprávíš příběhy. Na deseti fotkách jsi mi ukázal deset vrstev Texasu. Vyber si ten správnej úhel a předveď mi deset vrstev Madridu."
Ruta Sepetysová se mi s každou další přečtenou knihou zamlouvá čím dál tím více. Ty její statečné a charizmatické postavy, do posledního detailu propracované dějové linie, tu a tam texty z dobového tisku a kapitoly navzájem provázané tajemstvím, na to prostě člověk nemá jen tak šanci zapomenout. Navíc se každý z příběhů odehrává v historicky zajímavé době, takže si čtenář neodnese jen krásný, několikadenní prožitek, ale i spoustu faktických informací.

02.08.2023 4 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

"Nejsme o nic moudřejší než Evropané 20. století, kterým se demokracie přímo před očima proměnila ve fašismus, nacismu či komunismus. Naše jediná výhoda tkví v tom, že se z jejich zkušenosti můžeme poučit."
Podobně jako Snyderova Cesta k nesvobodě, i tato publikace je velmi cenným odkazem minulosti a zároveň důležitým tématem současnosti a blízké budoucnosti. Kniha je opravdu dobrá, co se otázky úvah týče a ani v politické sféře nezůstává pozadu.

30.07.2023 4 z 5

Ani toto se léto se již tradičně neobešlo bez menšího výletu se Ziburou. Jak už to tak spolu máme, opět bych k jeho knize měla pár výtek, ale díky jeho humoru, který nikdy neomrzí, a krásnému spisovatelskému umu, by to stejně nemělo žádnou cenu. Holt Zibura je Zibura, ten se vyvlékne ze všeho :).

28.07.2023 3 z 5

Hovory o Ukrajině Hovory o Ukrajině Jiří Padevět

Přestože Jiří Padevět ví, jak podávat otázky, já bych se na nějaké ještě ráda pana Mokryka vyptala. Je tu ale hodně široká škála toho, co by se dalo rozebírat, k čemu se vracet a o čem polemizovat, takže samozřejmě chápu, že se to do takové skromné knížečky nemohlo všechno natěsnat. Přesto však musím podotknout, že už jsem četla lepší knihy, které se orientují na historii východu obecně.

23.07.2023 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Další vskutku geniální kniha z pera George Orwella. Už jsem několik podobných knih - co se nadčasovosti týká - četla, ale pokaždé mě udivuje, jak je možné napsat takovýto typ příběhu. Příběh, který je stvořen v minulosti, ale ani po tolika desítkách let neztrácí na aktuálnosti ani čtenosti, ba na ní nabývá. A toto je dle mého jeden z těch nejpovedenějších - autor si proto právem zasluhuje hlubokou poklonu a obdiv.

16.07.2023 4 z 5

Výživná kniha o jídle Výživná kniha o jídle Karolína Fourová

Knihu nelze hodnotit jinak, než plným počtem. Paní Fourová mě toho opět hodně naučila, něco připomněla, přehledně mi také nastínila kulinářskou alchymii a na konec nezapomněla napsat ani pár řádek o tom, okolo čeho se tu vlastně stále točíme - o zdravém přístupu k jídlu. Přesto tím nejcennějším, co mi autorka dala, pro mě zůstávají tři věci - to, že si teď díky ní umím sama zčásti upravit poměry surovin u receptů, vyznat se v pestré paletě potravin a správně číst obaly.

12.07.2023 5 z 5

Námi to začíná Námi to začíná Colleen Hoover

"I can draw a seedling with two tiny branches. Yours and mine. We will be on our own brand-new, tiny family tree - one that starts with us."
Lily a Atlase mám opravdu moc ráda, ale musím bohužel souhlasit s názorem valné většiny. Ačkoli i pokračování na mě působilo mile, úsměvně a trošku nostalgicky a stránky si zachovaly krásnou angličtinou, přišel mi to jako zbytečně strávený čas ze strany autorky.

07.07.2023 3 z 5

Peklo na východě Peklo na východě Laurence Rees

Od té chvíle, co jsem od pana Reese přečetla Osvětim, jsem nedočkavě čekala, až se v knihovně uvolní některá z jeho dalších publikací. K mé smůle jsem ale tentokrát zřejmě natrefila na jednu z těch méně povedených. Počítala jsem s podrobnějším popisem událostí, širším historickým záběrem a s větší snahou dostat se pod samotný povrch Japonské otázky. Nicméně i přesto si opět cením autorovi pečlivé práce.

06.07.2023 3 z 5

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Vždy mě dokáže zaujmout, jak daný spisovatel uměl pomocí krátkého smyšleného příběhu zkritizovat svou dobu a přesto skrze nějakou maličkost ukázat i to dobré, co jeho časy mohly nabídnout. A zde tomu nebylo jinak. Jako jedna z mála maturitních knih se mi Jeptiška četla hezky, vše bylo srozumitelné a dokázala jsem se v příběhu správně orientovat. Zkrátka a dobře, nelituji toho, že jsem si ji vybrala.

03.07.2023 3 z 5