Kluvo Kluvo komentáře u knih

Povaha prostoru a času Povaha prostoru a času Roger Penrose

No, bezny clovek sa nedostane ani za prvu kapitolu. Ale ako ukazka toho, ako sa v teorii relativity aktualne pracuje a ako skusaju dvaja, nie zrovna privrzenci superstrun, kvantovat gravitaciu je to zaujimave. No a konecna diskusia medzi nimi je uz viac-menej len o mackach.

24.10.2020 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Dobre napisane, len sa mi zda, ze Geraltovi to ide v posteli lepsie nez s mecom. Pri bojoch mu to pomerne casto nevychadza, hoci sa vzdy z toho dostane. V milostnom zivote takyto problem nema a carodejky su s nim zakazdym nadmieru spokojne. A on je s tym podvedome asi tiez spokojny, hoci sa snazi hrat aj na hrdinsku strunu a Sapokowski je s tym urcite tiez spokojny, ked ho v tom podporuje...

18.10.2020 5 z 5

Návrat Sherlocka Holmesa Návrat Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle

Sherlock je frajer, mozog prijimajuci potravu, ktory submisivnemu kronikarovi Watsonovi velmi jemne davkuje laskave prejavy svojej ludskosti, no o to viac ho utapa v prudoch svojej geniality. Jeho logika a pozorovacie schopnosti su ako dynamit, ktoremu neodola ziaden mur, chraniaci zlocinne tajomstva. Este aj ked ma zly den je o triedu lepsi nez bezny clovek. Scotland Yard, kralovna, Anglicko, ba cely svet, su mu za mnohe zaviazani a navyse sa, s ohladom na Sherlockovu vrodenu skromnost a potrebu utajenia, nedozvieme o mnohych vyriesenych zlocinoch ci odvratenych vojenskych konfliktoch a politickych krizach. Skoda len, ze Sherlock uz nezije a neprida dalsi putavy pribeh ani monografiu o vcelarstve alebo technologii vyroby porcelanu pocas dynastie Ming...

02.10.2020 5 z 5

Príhody pátra Browna (18 povídek) Príhody pátra Browna (18 povídek) Gilbert Keith Chesterton

Je to taky pokus o katolickeho Sherlocka. Cakal som vsak od patra Browna, teda vlastne od pana Chestertona, predsa len viac. Neviem, mozno sa nieco stratilo aj v preklade, ale zda sa mi to byt prilis skratkovite. Kym Sherlock patra, mikroskopuje, vypocuva, vedie si rozsiahle databazy, buduje a vylucuje hypotezy (aj o tom citatela ustami Watsona informuje) pater len po chvili na mieste cinu stichne, zatvari sa trochu priblblo, a bum, je tu riesenie. Tiez praca policie je uplne slaba, resp. vo vacsine poviedok prakticky nijaka, hoci sa jedna o hrdelne zlociny. Potom sa zrazu v niektorych zacnu spominat otlacky prstov... Tak neviem, ci si G.K.Ch. dostudovaval policajne postupy alebo sa mu zacali policajti "odvdacovat" za sposob, ako ich vykresluje.
Tiez je tam klasicky Poirotov efekt = neuveritelna schopnost niektorych osob pripliest sa k vrazde a vacsinou ku vrazde niekoho z hornych 10 000 (rozni sirovia, sudcovia alebo herecky).

09.09.2020 3 z 5

Střet civilizací Střet civilizací Samuel Phillips Huntington

Teoria je to velmi zaujimava. Naozaj sa zda, ze je to dostatocne jednoduchy model, ktory ale zaroven umoznuje vytvarat dostatocne sofistikovane predpovede. Mnohe z nich sa velmi dobre naplnaju. Urcite to opisuje realitu posledných 30 rokov lepsie, nez konkurencne pristupy ako je napr. multikulturalizmus ci povestny koniec dejin po pade zeleznej opony a presvedcenie o tom, ze liberalizmus na zapadny styl je to jedine spravne zriadenie, ktorého nesporne klady si postupne ziskaju uplne vsetkych. Treba len, aby sa nad tym zodpovedni naozaj zodpovedne zamysleli a nepretlacali neustale nieco, co evidentne nefunguje, lebo nam riadne ujde vlak dejin, ak uz nahodou neusiel.
Jedine minus je za prilis velky rozsah. Slo to urobit aj strucnejsie a vôbec by to nemuselo byt na ukor pochopitelnosti.

21.07.2020 4 z 5

Géniové XX. století – kniha první Géniové XX. století – kniha první Karel Pacner

Vela zaujimaych udajov zo zivota genialnych vedcov a vynalezcov aj o ich diele. Vyber mien je dost subjektivny ale to bude takyto typ knihy vzdy.

25.05.2020 4 z 5

Černá kniha sériových vrahů Černá kniha sériových vrahů Stéphane Bourgoin

Kniha poskytuje nicim neprikrasleny pohlad nielen do zivota a myslenia sériových vrahov ale aj do paralelneho sveta zlocinu, drog a prostitucie. Sokovalo ma nielen spravanie vrahov ale aj obeti. V case ich besnenia pustili do bytu cudzieho chlapa skontrolovat tapety, stopovali, ci sa sli fotografovat k chlapovi, s ktorym sa stretli v gay bare,... Neschopnost policie bola pre mna, odchovaneho na vseliakych CSI, ci mentalistoch tiez dost nepochopitelna. Ale treba priznat, ze DNA testy prisli az pri poslednom zo 7 spominanych seriovych vrahov a hned ho pomohli usvedcit, hoci 2x presiel detektorom lzi. Zrejme dnes nezanechat stopy je ine nez pred 30 ci dokonca 100 rokmi... No a psychologovia a vseliaki odbornici na profili vrahov od FBI tiez moc dobre nedopadli.

15.05.2020 5 z 5

Úvod do fyzikální kosmologie Úvod do fyzikální kosmologie Jan Novotný

Uvod, ktory rozhodne nie je pre (fyzikalne) slabsie povahy. K Einsteinovym rovniciam sa dopracuju autori po 7-8 stranach husteho, diferencialnym tenzorovym poctom prespikovaneho textu. Mozno to je skor zhrnutie pre ludi z oblasti relativistickej kozmologie alebo popri tom musite prejst este kvantum dalsieho textu. Rozhodne neodporucam pre neabsolventov teoretickej fyziky a aj ti by sa asi radsej mali pozriet po nejakej poriadnej monografii s podstatne vacsim rozsahom.

18.02.2020 3 z 5

Dotyky s vesmírom Dotyky s vesmírom Pavel Paľuš

Najvacsia cast knihy je venovana telesam slnecnej sustavy kde su prehladne zhrnute zakladne fakty. Citatel si ale najde aj kapitolu venovanu exoplanetam (este pred sondou Kepler, vypustenou v 2009), vzniku Vesmíru ci ciernym dieram.

18.02.2020 5 z 5

Kresťan v treťom tisícročí Kresťan v treťom tisícročí Július Krempaský

Zaujímavý pohľad na kresťanstvo. Niektoré veci sú ale dosť sporné - napr. to rozdelenie stvorenia na 6 období, hľadanie trojice v počte interakcii - buď vynecháme gravitáciu, alebo ju zoberieme a potom berieme elektroslabú namiesto elektromagnetickej a slabej, ktoré sú v súčasnom vesmíre už veľmi dávno rozdelené, 3 fundamentálne častice - a čo potom neutríno a superfundamentalne - fotón by tam nemal byť a Higgs?,... A podľa mňa nie je entanglement celkom korektne vysvetlený (my spôsobíme kolaps vlnovej funkcie meraním na jednom z fotónov a automaticky sa to prejaví aj na druhom - skolabuje do rovnakého stavu, nech je akokoľvek ďaleko, nie že priamo/aktívne zmeníme polarizáciu na jednom, čím ju meníme aj na druhom) a porovnávať ho s transsubstanciáciou, no neviem. Prípadne spochybňovať zázrak rozmnoženia rýb s tým, že Ježiš by nestihol ryby a chleba naporcovať pre všetkých 10 000 dospelých (porcovať mohli aj apoštoli, prípadne sa ľudia obslúžili medzi sebou a možno sa len podelili so susedom a nebol by to aj tak celkom slušný zázrak, vplývať kázaním na ľudí a oni sa podelia so svojimi zásobami so susedom, ktorý si nepriniesol nič?). Ale to sú už také naťahovačky. V každom prípade je naozaj pokrok vedy obrovský a láka to ho nejako reflektovať aj v teológii. Ale ako to robiť korektne a kto rozhodne, čo bol len kvantový efekt a čo už naozajstný zázrak?

17.12.2019 4 z 5

Čarovné pero Cigánske rozprávky Čarovné pero Cigánske rozprávky Marie Voříšková

Veľmi pekná kniha - aj ilustráciami aj obsahom. Ako bonus sa čitateľ dozvie, odkiaľ sa tu vzali draci a prečo majú viac hláv. Len škoda, že tie rozprávky sú len dve + kratučký opis stvorenia sveta na úvod.

05.12.2019 4 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Ked raz Mellick IV docita tuto tatovu knihu, tak len nechapavo pokruti hlavou a povie si: "A to isiel z koze vyskocit, ked ma vtedy v noci pristihol pozerat to porno na mobile..."

02.12.2019 4 z 5

Matematika a řešení fyzikálních úloh Matematika a řešení fyzikálních úloh Zdeněk Ungermann

Strucny uvod do vyssej matematiky pre fyzikov. Obsahuje nevyhnutnu teoriu, ktorej pouzitie je ilustrovane na riesenych prikladoch. Dalsie priklady potom ponechane na citatela.

21.11.2019 4 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

K niecomu takemu sa citatel bezne nedostava. Zazitok.

21.11.2019 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Uz n-ty Dan a stale vyborne. Chyti a nepusti.

21.11.2019 5 z 5

A okraje máš kde? A okraje máš kde? Juraj Čokyna

Autor, studovany politolog, absolvoval letny kurz Teach for Slovakia a 2 roky ucil na skole prevazne romskych ziakov, z ktorých vacsina koncila v 6. max. 7. triede. Pritom za tie 2 roky vystriedal 2 rozne sposoby vyucby (Teach for Slovakia zmenila styl). Podla opisu sa ziakom venoval maximalne, az na hranicu fyzického vycerpania. Starostlivost pritom bola komplexna - ziaci aj ich rodiny v zlych a horsich sociálnych podmienkach. Skusenosti cerpa nielen z vlastnej vyucby ale aj z roznych workshopov a stretnuti, cituje statistiky, studie psychologov a pedagogov pracujúcich so socialne znevýhodnenými ziakmi a ich rodinami, casto zahranicnymi (otazka, ci je to aplikovatelne na nase realie). Snazi sa na konci kazdej kapitoly zdoraznit niekolko jednoduchých myslienok, ktore by mali pomoct v dennej praxi pedagogom.
Neviem, ci je to dost skusenosti na zovseobecnovanie. Bezny ucitel/ka s vlastnou rodinou, asi tiez nedokaze mat take totalne nasadenie, takze by sme to mohli uzavriet s tym, ze mlady si mysli, ze zjedol vsetku mudrost sveta a ide poucovat skusenejsich. Tento problem vsak riesit musíme. Ak sa ziaci z marginalizovanych skupin (a nielen romskych) na skolach neuchytia, prevalcuje to vsetkych. Sami si s tym nepomozu lebo sucasny system potapa aj decka strednej triedy. Preto je kazdy pokus dolezity a inspirovat sa prave tymto dielkom nemusi byt zle. Len kde nabrat (a zaplatit) tych potrebnych psychologov, asistentov, specialnych pedagogov, sociálnych pracovnikov, lekarov,... Navyse autor riesi len "socialne zaostavajucich" a zostava velka skupina mentalne postihnutých, ktori ani s najlepsou pomocou nebudu schopni dokoncit normalnu ZS (maturitu radsej nespominat).

18.11.2019 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Vyslo to v 1985. Zrejme si rok pred tym spomenula Margaret na Orwella. Nebabrala sa tolko s filozofiou rezimu a dejinných pohybov ako George, zamerala sa na vplyv na zivot jednotlivca. Konkretne specialnej kategorie zien, urcenych na rodenie deti pre prislusnikov vyssej triedy, ktorých zeny uz boli povacsinou neplodne (alebo aj muzi, ale to si nepripustali). No a nemala gule skoncit to ako Orwell, takze na zaver prisla zvlastna kapitolka, ktora ukazala, ze to nakoniec cele dobre dopadlo.

23.10.2019 4 z 5

Kráska a netvor Kráska a netvor Dominik Dán

(SPOILER) Moj uz asi 5. az 6. Dan. Takze uz su to vsetko stari znami a tym padom mi uz zacinaju aj liezt na nervi, ale zasa nie az tak veľmi. Opat vyborne napisane. Tento krat nejako menej chlascu, u Jumba su tusim len raz (max. 2 krat) a Chose nikoho nepretiahne. Ziaden vystrel, ziadne nahanacky, pekne poctive rozplietanie uzlov, do ktorých sa zamotavaju svedkovia. Napriek tomu vsetkemu to cloveka nepusti a musi citat. Vynimocne je, ze konecne vsetko aj dopatraju a navyse pachatelov stihne trest (hoci sa chvilu zda, ze najvacsia svina im opat unikne vdaka nasim skvelym zakonom). V pripade maleho dietata to tak celkom ani vrazda ci pokus o vrazdu nebol, len taky fekalny pridavok.

09.09.2019 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Výborné čítanie. Potešil ma poviedkový štýl - môžete si prejsť viacero príbehov, ktorých dej sa rýchlo uzavrie, človek sa nenamotá a nie je po prečítaní knihy nútený rýchlo hľadať pokračovanie. Len som zvedavý, či ten svet, ktorý autor buduje, má aj nejaké vnútorné pravidlá, alebo to len tak nabúchal jedno cez druhé. Na základe toho, koľko rôznych strašidiel, vlkodlakov, ucholakov, upírov, vodníkov, elfov a kadečoho iného tam vystupuje, mám pocit, že zrovna Stredozem to nebude a Sapkowski to berie odľahčenejšie, než Tolkien (čo, samozrejme, nemusí byť vôbec zlé).

03.09.2019 5 z 5

Prázdny hrob Prázdny hrob Antal Szerb

Chcel som napísať, že je to taký maďarský Eco. No v čase, keď to Szerb písal, ťahal Eco káčera s pusou ušpinenou špagetovou omáčkou (či dokonca materským mliekom). Príjemné čítanie s celkom dobrou atmosférou. Na môj vkus sa trochu moc otvorene vpustil do deja iracionálno. Ja mám radšej knihy, kde sa všetko vysvetlí racionálne, prípadne zostane otvorené, ale inak podarené.

23.04.2019 4 z 5