Príhody pátra Browna (18 povídek)

Príhody pátra Browna (18 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96788/bmid_prihody-patra-browna-AKP-96788.jpg 4 4 1

Otec Brown série

Územčistý, okrúhly človiečik v ošumelých šatách a v čiernom klobúku, s rontgenovým pohľadom schovaným za okuliarmi, človiečik, ktorý sa zjaví všade tam, kde dôjde k záhadnému zločinu, a obyčajne vždy vtedy, keď už skúsení kriminalisti hádžu flintu do žita — to je páter Brown. Poradí si so záhadou zamknutej izby, uvedie na pravú stopu pátranie polície, vyvracia falošné dedukcie, očisťuje nevinných, zdanlivo nadprirodzeným záhadám dáva reálnu tvár.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

The Father Brown Stories , 1960

Kluvo
09.09.2020 3 z 5

Je to taky pokus o katolickeho Sherlocka. Cakal som vsak od patra Browna, teda vlastne od pana Chestertona, predsa len viac. Neviem, mozno sa nieco stratilo aj v preklade, ale zda sa mi to byt prilis skratkovite. Kym Sherlock patra, mikroskopuje, vypocuva, vedie si rozsiahle databazy, buduje a vylucuje hypotezy (aj o tom citatela ustami Watsona informuje) pater len po chvili na mieste cinu stichne, zatvari sa trochu priblblo, a bum, je tu riesenie. Tiez praca policie je uplne slaba, resp. vo vacsine poviedok prakticky nijaka, hoci sa jedna o hrdelne zlociny. Potom sa zrazu v niektorych zacnu spominat otlacky prstov... Tak neviem, ci si G.K.Ch. dostudovaval policajne postupy alebo sa mu zacali policajti "odvdacovat" za sposob, ako ich vykresluje.
Tiez je tam klasicky Poirotov efekt = neuveritelna schopnost niektorych osob pripliest sa k vrazde a vacsinou ku vrazde niekoho z hornych 10 000 (rozni sirovia, sudcovia alebo herecky).