Kiki22 Kiki22 komentáře u knih

To je celá Aisling To je celá Aisling Emer McLysaght

(SPOILER) Ta knížka mě zastihla ve fázi, kdy jsem se s Aisling dost dobře ztotožňovala. Příběh mladé ženy, která už by se ráda začala usazovat, ale její kluk to prostě vidí jinak, šlus. A teď jak dál. Jsou tam vtipné momenty, výbuchy iracionálních emocí, které zná každá ženská, ale i smutné životní události jako úmrtí nebo potrat. Ale ten konec? Za mě ne-e, kvůli tomu dávám hvězdičku dolů, připadalo mi to jako krok zpět.

04.12.2020 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Nikdy jsem nic od Agathy Christie nečetla a byla jsem příjemně překvapená. Na začátku mi sice chvilku trvalo zorientovat se v postavách, ale kniha si udržovala příjemné napětí, v hlavě mi to šrotovalo. Přesně jak to u takového žánru má být.

27.11.2020 5 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Honzu Vojtka mám hrozně ráda, naprosto mi vyhovuje jeho styl vysvětlování problémů. A přesně jak mluví, tak i píše. Stoprocentně se ke knížce budu vracet. Jen moc nemá cenu si ji kupovat, pokud posloucháte i jeho podcasty, hodně mýtů i příběhů z terapeutovny je tam stejných.

21.11.2020 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Sjela jsem to za 2 dny. Kniha je zároveň jemná a drsná. Říkáte si celou dobu, jak to Kya vlastně mohla sama dát. Poukazuje se na sociální rozdíly, chování bohatších k chudým nebo černochům, násilí, ponižování... a přitom i lásku, důležitost mít někoho blízkého, obrovskou vynalézavost, spojení s přírodou. Všechno tady má svou příčinu, nic nevzejde z ničeho. Hodně mě to chytlo.

20.11.2020 5 z 5

Život v zahradě Život v zahradě Penelope Lively

Dočetla jsem do půlky a odkládám, čekala jsem něco jiného. Chvílemi jsem se začetla, byly tam i zajímavé postřehy, ale když nejste zahradník, tak vás ty popisy zahrad a postupů a kytek prostě unaví. Připadalo mi, jako bych četla diplomku na téma Život v zahradě: Vliv zahrady na člověka a umění...

19.11.2020 2 z 5

Skutečná událost Skutečná událost Emil Hakl (p)

Přečetla jsem to, ale vlastně vůbec nevím, o čem jsem četla. Pasáže s Kájou, Evženem a Pitvorem, to bylo jediné, čeho se dalo chytit. Ani narážky na počítačové hry mi nevadily, jazyk a styl vyprávění fajn. Ale odbočky k RAF jsem 3/4 knihy nechápala, nejsou nijak vysvětlené, takže kdo jako já neví, o co jde, musí si to dohledat už na začátku, jinak nepochopí až do konce. Potřeba něco podniknout proti nespravedlivému systému a morálka, to jsou asi hlavní témata, ale provedení mě neoslovilo.

14.11.2020 1 z 5

Maják na útesech Maják na útesech Marie Lamballe (p)

Chtěla jsem nějakou romantickou oddechovku a to jsem taky dostala. Že by mě ale příběh nějak vzal za srdce, to říct nemůžu. První polovina knihy byla výrazně slabší než druhá, tam to konečně začalo nabírat spád, ale do té doby se začíst byl oříšek. A to i když mi vlastně byly sympatické postavy Suzanne, Gaelle, Alana nebo Sylvie. Líčení přátelství, rodiny a semknutosti na konci světa, na bretaňském pobřeží. Nevím, prostě to nějak nemělo dost šťávy a chemie. A taky korektor tu neudělal moc dobrou práci...

07.11.2020 3 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Vztah rodič-dítě může být sám o sobě komplikovaný, natož když se jedná o vztah rodič-adoptované dítě. Kniha poskytuje náhled ze strany náhradní matky Julie, sleduje její příběh od budování kariéry přes neplodnost k adopci a rodičovtsví. Ukazuje i pohled romské dívky Agnes, která, ač netuší proč, cítí, že je něco jinak, než má být. Ukazuje, že to můžete myslet jak chcete dobře, a stejně to nakonec dopadne špatně. Že i podvědomé předsudky ovlivňují hrozně moc. Že u adoptovaného dítěte můžeme přisuzovat naprosto běžným věcem vážnější význam. Že dítě není kus hlíny, který si vymodelujeme, jak chceme... Hodně témat k zamyšlení, stojí za to.

31.10.2020 5 z 5

Všechno je v pohodě Všechno je v pohodě Nina LaCour

Příběh o mladé dívce Marin, která jako dítě přišla o mámu a vychoval ji dědeček. Příběh o tom, jak člověk může cítit prázdnotu kvůli někomu, koho si skoro nepamatuje. Jak je důležité o tom mluvit. Jak je těžké vyrovnat se se ztrátou. Jak se dá na jednu věc nahlížet z různých perspektiv. Super young adult kniha prodchnutá melancholií, ale i laskavostí.

21.10.2020 5 z 5

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

Hodiny z kostí byly pro mě mnohem zajímavější zážitek než Atlas mraků. Sledujeme Holly od puberťačky prchající z domova přes mámu Aoife až ke stařence v postapo světě. A mezi tím potkáváme lidi, které potkala ona. Partnera a válečného zpravodaje Eda, v lásku nevěřícího a nakonec hluboce milujícího Huga, morálně ne úplně čistého spisovatele Crispina a další. Do toho všeho zmizení Jacka, mystické souboje mezi přirozenými Atemporály a Anchoristy. Spousta otázek ohledně bytí, rodičovtsví, partnerství, environmentální témata. Má to mnoho vrstev, možná vás některá nebude bavit, ale rozhodně to za to stojí.

10.10.2020 5 z 5

Osm týdnů v blázinci Osm týdnů v blázinci Eva Lohmann

Žádný hluboký ponor do psychologie opravdu nehledejte, ale je to kniha psaná z pohledu pacientky, ne psychologa nebo psychiatra, takže jsem to ani nečekala. Je to příběh obyčejné holky, která už dál nemohla a bojovala s depresí. A která se na klinice měla čas zastavit a s pomocí si začít uvědomovat, kdo je, co chce, a činit rozhodnutí. Za mě dobrý.

10.10.2020 4 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Já se na tu knížku tak těšila! Židovské děvčátko Ráchel toužící po rovnoprávnosti mužů a žen, nezlomná divoká Rosetta prahnoucí po spravedlnosti a sympaťák Rocco, syn mafiána snažící dostat se ze spárů svého rodinou daného osudu. A tihle tři se potkají v Buenos Aires. Jako vždy je to drsné a zároveň plné lásky. Miluju Fulviovy příběhy.

24.09.2020 5 z 5

Pohádka máje Pohádka máje Vilém Mrštík

To, jak se postavy chovaly v tehdejší době, může být pro dnešního čtenáře opravdu dost nepochopitelné. Nicméně bylo zajímavé sledovat, jak Helenka a Ríša prožívali svou lásku. Asi třičtvrtě knížky jsem se ale bohužel musela do čtení hodně přemouvat. Ke konci to chytlo trochu spád. Příroda je tam moc hezky vylíčena, ale už toho prostě bylo moc...

02.09.2020 2 z 5

Teď už tě vidím Teď už tě vidím Nicole C. Kear

(SPOILER) Vážné téma podané s určitou dávkou humoru. Střídají se tu smutné pasáže s těmi, kde se autorka snaží mít nadhled a dělá si ze sebe legraci. Tím, že je to osobní pravdivý příběh, je to o to víc zajímavé. Nikdo si asi moc neumíme představit, jak dospívající holka přijme takovou diagnózu, nikdo nemůžeme chápat, jak dokáže vychovávat 3 děti, velký obdiv. Asi v půlce knihy mě začalo štvát, že svou nemoc pořád všem tajila, hodně se to tam omílalo a i když samozřejmě dokážu pochopit, proč to tak měla z lidského hlediska, v knize už toho bylo prostě moc, proto hvězdička dolů.

15.08.2020 4 z 5

Zámek (komiks) Zámek (komiks) David Zane Mairowitz

Předlohu jsem nečetla a z tohoto jsem byla dost zmatená, nic nechápu, nedává to smysl a vůbec. Kresba je dobrá, správně ponurá, celé je to hodně ponuré. Že to má říct, že byrokracie stojí za prd, to se asi pochopit dá, ale jinak fakt nevím...

11.08.2020 1 z 5

Labyrint duchů Labyrint duchů Carlos Ruiz Zafón

Konec knižní série, která mi přirostla k srdci. Každá z těch 4 knih měla svůj příběh a přesto byly provázané. Potkávali jsme se s postavami během různých období jejich života, viděli jsme, co je uvářelo. Viděli jsme taky proměnu temné Barcelony 20. století ve slunečnou Barcelonu 21. století. I když už jsem ji jednou navštívila, Zafón mě hodně navnadil k tomu, abych přijela znova a podívala se na ni trochu jinýma očima. Dozvěděla jsem se něco o španělské občanské válce, vládě generála Franka nebo krádežích dětí (a jo, to je fakt pravda!). Hlavně se nelekejte rozsahu, milounká upírka Alicia Gris vás příběhem provede jako nic :-)

01.07.2020 5 z 5

Nebeský vězeň Nebeský vězeň Carlos Ruiz Zafón

Přišlo mi to o něco slabší než Stín větru i Andělská hra, ale pořád je to masterpiece, Zafónův styl vyprávění mám moc ráda. Propojení mezi postavami Daniela, Fermína a spisovatele Davida Martína se ukazuje jako mnohem hlubší, než jsme si mohli myslet. Konečně víme, jak to vlastně bylo s Fermínovým pobytem ve vězení na kopci Montjuïc. Pořád ale zůstává spousta nezodpovězených otázek. Jdu koupit Labyrint duchů!

02.06.2020 5 z 5

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

U knížky psané v 18. století jsem nečekala, že se bude dobře číst, navíc když ústy mlaďounké dívky mluví dospělý muž, ale ono jo. Je to poměrně sugestivně podané a věřím, že ve své době to muselo být dost skandální. Nepřejícnost, pokrytectví, faleš, krutost a potlačovaná sexualita jeptišek. Nemanželské dítě pykající za prohřešky rodičů. Zjevně toho bylo ke kritice tehdy dost. Možná by to chtělo napsat něco takového i teď, katolická církev pořád není úplně ok, hlasuju pro téma kněžského celibátu...

19.05.2020 5 z 5

Vítěz Vítěz Klára Janečková

Změť složitých a nefunkčních vztahů, někdy mi z toho bylo opravdu smutno. Obě postavy jednají často tak, že by je člověk nejraději usměrnil fackou. Ale vlastně věřím, že takhle iracionální to někdy může v životě být.

15.05.2020 4 z 5

Krajina půlnočních stínů Krajina půlnočních stínů Joseph Michael Straczynski

Opravdu to má svoje kouzlo. Skryté ve stínech, v temných uličkách, v duši. Ten příběh je přemýšlivý, navíc David a Laurel mají mezi sebou chemii fungující i na stránkách komiksu. Roční pouť za hledáním vlastní duše, boj za sebe sama a za blízkou osobu, uvědomění toho důležitého v životě, obětování se. A všechno se to odehrává v Mezisvětí, kam se dostávají věci i lidé zapomenutí a odhození. Top!

15.05.2020 5 z 5