Kexina Kexina komentáře u knih

Dary se přece nevracejí Dary se přece nevracejí Ludmila Janáková

Zaujal mě název knihy a posléze i popis, ale zklamání bylo víc než velké.
Knihu zahajuje autorka litanií na oblíbené téma psychologů "jak hrozně mi moji rodiče ublížili a všechno, co udělali, bylo úplně špatně a je div, že jsem se z toho dokázala dostat". Následuje snůška nesmyslů, která s reálným životem nemá jediné pouto.
Občas se také objevily rádoby vtipné pasáže. Např. když autorka popisuje, jak nejprve měsíce plnými hrstmi rozdávala peníze úplně cizím lidem, aby ji až poté napadlo zajímat se o roli školy a sociálky.

Možná měla kniha ambice propagovat pěstounství, ale výsledkem je trapná fraška, jejíž čtení je jen ztráta času, bohužel.

05.05.2021 odpad!

Tri smrtky sa plavia Tri smrtky sa plavia Vanda Rozenbergová

Zpočátku jsem si říkala, jak je to zajímavá kniha, ale zhruba od poloviny už jsem jen čekala, kdy ji dočtu.

03.05.2021 3 z 5

Levá strana světa Levá strana světa Lisa Genova

Zvláštní, jak umí autorka zaujmout, a často i pobavit, literárním zpracováním dost těžkých témat. Navíc tak, aby z toho nebyl ani sladkobolný doják, ani trapná parodie.
Jednu hvězdičku dolů dávám za konec knihy, ale to nic nemění na faktu, že jsem se od knížky nemohla odtrhnout.

14.04.2021 4 z 5

Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! Olga Minaříková

Kdo si to prožil, ví, jaké to je, kdo chce o dané problematice vědět, ví, a kdo podobnou osvětu potřebuje... ten si tuto ani podobnou knihu nikdy nepřečte.
Je to zkrátka stejné, jako s knihou o Gumpovi. Čtenář dostane přesně a do puntíku to, co si od knihy slibuje. Ale taky nic víc.

11.04.2021 2 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Asi to nebyla nejšťastnější volba, půjčit si knihu, u které znám filmové zpracování. Docela mi vadily ty drobné rozdíly mezi knihou a filmem, jinak by to byla klidná oddechovka na jeden večer.

09.04.2021 2 z 5

Město mečů Město mečů Robert Jackson Bennett

Hodně dlouho mi trvalo se začíst. Jako by zpočátku příběh neměl žádný děj, žádný spád. Svůj díl na tom měl i fakt, že jsem nedokázala rychle všechny postavy zařadit do prvního příběhu a někdy až po desítkách stran jsem si ujasnila kdo je kdo a jakou roli sehrál v první knize. Do čtení jsem se spíš nutila a zvažovala, jestli vůbec číst dál. Jsem ráda, že jsem to nevzdala, protože jak je první polovina knihy o ničem, druhá je přesně taková, v jakou jsem doufala. Pravda, hlavní zápornou postavu jsem odhalila celkem brzo a snadno, ale i tak to celé vysvětlování stálo za to.

07.04.2021 4 z 5

Dědek na kole Dědek na kole Petr Feldstein

Taková klasika. U některých fejetonů se člověk zasměje, některé nechá nedočtené, zkrátka čistý průměr. Nenadchne, neurazí.

22.03.2021 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Ne, že by to nebyla zajímavá knížka, ale ač jsem se snažila sebevíc, nedokázala jsem se začíst. Prvních 100 stran je vyloženě zbytečných, závěr nudný a předvídatelný a celé vyprávění plytké. Dočíst se dá, ale to je asi vše.

15.03.2021 2 z 5

Mamince se budeš líbit Mamince se budeš líbit Jaroslav Konvička

Krátká zábava na jeden večer. Nijak náročné čtení, děj povětšinou odpovídá stylu "pro ženy" a tzv. překvapivý závěr až tolik překvapivý není.
Své čtenáře si kniha určitě najde, do mé sbírky "top" se ale nedostane, i když jednu hvězdičku protekčně přidávám za geografickou spřízněnost s autorem.

10.03.2021 2 z 5

Srdce zlomený Srdce zlomený Ondřej Hejma

Snažila jsem se to nevzdat, ale nepovedlo se. Ani po půlce knihy jsem se nedokázala naladit na autorovu vlnu. Rozčilovalo mě množství překlepů (fakt si volal sanitku číslem 158?) a de facto absence kapitol, takže celý text působí jako vyprávění, kdy vypravěč nedělá téměř ani pauzu na nádech, takže jako posluchač nemáte úniku.

09.03.2021 1 z 5

ABC proti stresu a psychickým nesnázím ABC proti stresu a psychickým nesnázím Jan Cimický

Dost nevyrovnaná kniha. Na jednu stranu zajímavá témata, u kterých autor nabízí nový nebo jiný úhel pohledu. Na druhou stranu až násilné vnucování vlastního oboru (že každý, opravdu každý, člověk potřebuje psychiatra nebo psychologa, je mantra vskutku otravná) a opakování některých faktů v každé kapitole.

Zajímavé je, že si korektor/ka asi tak v polovině knihy vzal/a dovolenou, protože čím více se blíží konec knihy, tím častěji narazíte na překlepy typu dříve/dříví, strhnout/stihnout, chybějící čárky či uvozovky apod.

08.03.2021 3 z 5

Zápisník cholerika Zápisník cholerika Aleš Křen

Řekla bych, že tohle je přesně ten typ knihy, kterou buď odložíte po pár stránkách, nebo se budete královsky bavit. Přiznám se na rovinu, že první hlasitý záchvat smíchu mě přepadl někde u strany 23. I když ne každá kapitola je k popukání, s autorem sdílím shodný smysl pro humor i obdobný náhled na svět, takže jsem se už dlouho takhle nepobavila.

04.03.2021 5 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Oproti Temné hmotě o pořádný kus složitější, zamotanější a hlavně náročnější na představivost a udržení přehledu o linii "kdy-kde-kdo". Závěr trochu zvláštní, ale vlastně se mi líbil. A bohužel myslím, že realita byla dost přesně popsaná.

01.03.2021 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Zpočátku mě hrozně štvala - hlavní hrdinka i kniha samotná. Ale jsem ráda, že jsem jim dala šanci.

Spoiler: Asi nutně potřebuji sehnat krysu a snickersku. :-)

14.02.2021 4 z 5

Odvrácená tvář sportu: pády, prohry, bouračky Odvrácená tvář sportu: pády, prohry, bouračky Jaroslav Suchánek

Řekla bych, že kniha zcela naplňuje pořekadlo "méně někdy bývá více". Nápad je zajímavý, ale celkově je kniha přesycená množstvím informací, které často působí nahodile a útržkovitě. Čtení od začátku do konce jako v klasické knížce asi ani není možné, snad jen vzít knihu jako encyklopedii a vyhledávat v ní jednotlivá jména.

13.02.2021 1 z 5

Město schodů Město schodů Robert Jackson Bennett

Hodně složitá kniha. Některé pasáže trochu přesahovaly moji schopnost představivosti a obecně nemám příliš v lásce téma tajných služeb a špionů, což mi požitek ze čtení mírně kazilo. Jistá "překvapivá odhalení" jsou dost jasná velmi brzy, ale i tak je to další série, kterou si zkrátka musím přečíst celou. Už se těším na další díly.

11.02.2021 5 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Čekala jsem fantasy a místo toho držela v rukou cosi mezi školní slohovou úlohou a červenou knihovnou. Když jsem se protrpěla prvními 250 stranami, teprve pak začal alespoň trochu slušný a čtivý příběh. Celkově se ale kniha utápí v moři nesmyslného balastu a klišé, avizovaný souboj se de facto nekoná, postavy jsou plytké, děj nemá žádný vývoj.
Jedna hvězdička za originální námět (škoda, že autorka nedokázala využít potenciál tak skvělého napadu), jedna za lehce nadprůměrný konec, víc si bohužel kniha nezaslouží.

31.01.2021 2 z 5

Klub nerozbitných detí Klub nerozbitných detí Slávka Kubíková

(SPOILER) Myslím, že se kniha nijak nevymyká standardu dalších podobných. I zde najdete klasické opakování "omezte dětem mobily, dejte jim svobodu a zodpovědnost, projevujte jim lásku, dopřejte jim pohyb". Malé plus dávám za kapitoly o čtení a hudbě, což je asi jediné, čím je kniha aspoň trochu výjimečná. Její přečtení sice není ztráta času, ale nějaké velké obohacení taky nečekejte.

27.01.2021 2 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Snad za to může pauza mezi jednotlivými díly, ale tentokrát jsem měla dost problém se do knihy opravdu začíst. Příliš mnoho nových postav doprovázelo příliš mnoho odkazů na děj předchozích knih, a tak jsem celou dobu měla pocit, že jen čtu jednotlivá slova, ale skutečný obsah mi zůstává skryt. Doufejme, že další kniha bude poslední a s ní se příběh také uzavře.

23.01.2021 3 z 5

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Docela příjemná milá kniha. Některým pasážím jsem se i nahlas a od srdce zasmála a celkově bych řekla, že se mi kniha líbila. Ale... pokračování už číst nebudu, myslím, že stačilo.

21.01.2021 4 z 5