Katerina.Gabrie Katerina.Gabrie komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Prostě z toho mrazí...u něčeho je vidět, že se to ubíralo malinko jiným směrem, ale většina je až reálně děsivá. Nejnudnější mi přišly úryvky z Knihy, jinak jsem se nemohla dočkat, až dočtu.
Touha po "alespoň uspokojivém konci" samozřejmě jasně kontrastovala s vědomím, že žádný takový není možný.
A tím víc, když tohle člověk čte, si lze uvědomit, v jaké milosti (zatím) žijeme. Alespoň úryvky by měly patřit k základnímu povinnému vzdělání... ale i tak se člověk vzpírá uvěřit, že by tohle kdy bylo možné.
Četla jsem v novém překladu, zřejmě zkusím z jazykového hlediska i nějaký jiný.

26.07.2019 5 z 5

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Je to trochu rozvláčné, mnoho věcí se hodněkrát opakuje, až zbytečně, je to spíš vyprávění, než detektivka. Do klasické detektivky mi chybí trochu toho napětí.
Je to trochu škoda, protože z tématu by se dalo vytěžit opravdu hodně.
Zase se mi líbilo realistické pojetí, vykreslení postav, atd.
Myslím, že kdyby byla kniha o polovinu kratší, byla by čtivější.

09.10.2018

Sněžný tygr Sněžný tygr Desmond Bagley

Jedna z knížek, ke kterým se pravidelně vracím. Rozhodně mi nepřijde těžkopádná, ani suchá, baví mě ta spousta informací o sněhu, lavinách, ale i právní a obchodní taktiky, vykreslení charakterů a úskalí, se kterými se lidé museli potýkat.
Ukazuje to, že žádná situace není jednoduchá a jednorozměrná, že vždy existuje mnoho okolností a proměnných. Ne zdaleka všichni zemřeli přímo v důsledku laviny. Obzvlášť nápadité mi přijdou variace toho, co vše se může stát. Některé mi přišly malinko přitažené za vlasy, ale koneckonců - život je asburdní.
Za mě skvělá nadčasová a velmi poučná kniha.

07.04.2021 5 z 5

Chaloupka strýčka Toma Chaloupka strýčka Toma Harriet Beecher Stowe

Je samozřejmě těžké hodnotit objektivně, protože kniha určitě byla vnímána úplně jinak v historickém kontextu.
V dnešní době je módní shazovat ideály, nazývat je odtrženými od reality, a samozřejmě i na mě to místy působilo trochu jednostranně, jako jednostranná "agitka" - úplně dokonalý Tom, úplně dokonalá Eva, úplně dokonalí kvakeři, postavy obracející se na pravou víru, a hlavně ten konec, kdy Jiří nadšeně jde budovat "novou Afriku" (zatím to úplně nedopadlo)...
Ale v jistém smyslu cítím, že stojí za to mít pevnou víru - a hledat ji, tak jako ji hledaly některé postavy v knize. Obzvlášť se mi líbil popis Saint Claira a jeho sestřenice - to, jak byli schopni si uvědomit limity svých přesvědčení a ideálů při styku s realitou a do jisté míry se i změnit.
A samozřejmě historicky jsem se dozvěděla mnoho věcí a lidsky se mě to velmi, velmi dotýkalo. Velmi zajímavé srovnání s "otroctvím" ve formě dělníků - a když to dotáhneme, dnes žijeme zase trochu jinou formu otroctví konzumerismu a globalizací.
Toto je pro mě přesah - morálka a hodnoty ve styku s realitou, postoje, činy a to, do jaké míry jako jednotlivec ne/můžeme změnit svět okolo sebe, případně celou společnost. Cesta, pro kterou se rozhodujeme a postoj, jaký zaujímáme v každém okamžiku.
Jsem ráda, že jsem knihu přečetla a mnohé mi dala.

26.02.2020 4 z 5

Trojkoruna Trojkoruna Felix Francis

Klasická Francisovka, mně se to líbilo, ačkoliv teda odborné popisky látek na mě už byly moc. Líbilo se mi srovnání dvou prostředí Amerika / Anglie. Za mě přesně to, co jsem čekala, žádná pecka, žádná bomba, ale prostě příjemný oddech a relax v předvídatelném stylu - takže když na to mám chuť, vím, po čem sáhnout.

Ale jednu poznámku na závěr - naprosto děsná jazyková úprava a korektura, těch překlepů, pravopisných a někdy i stylistických chyb tam na můj vkus bylo "priveľa". Mně to prostě kazí požitek ze čtení. A bohužel to degraduje kvalitní dílo od kvalitního autora.
Takže ubírám jednu hvězdu.

04.11.2019 3 z 5

Terapeutka Terapeutka Helene Flood

Upřímně? Celou dobu jsem byla rozpačitá z představy, že takováto žena dělá terapeutku pro mládež. Já zkušenosti s terapiemi mám (spíše alternativními) a horko těžko jsem se s tím smiřovala, i když vím, že je mnoho lidí, kteří takto fungují. Trochu mi to kazilo dojem z celé knihy, protože se mi to jako nit táhlo od začátku do konce a prostě jsem se od toho tentokrát neuměla oprostit. Snad díky tomu, že snad nebylo naprosto nic v jejím životě, co by v pohodě zvládala.

Jinak příběh zajímavý, postava otce brilantní, autorka se dotýká témat, která řešil on, aniž by je rozpitvávala.
Samotný příběh až banální, ale líbila se mi retrospektiva i ten prvek paranoi. Práce policie v něčem neskutečně amatérská, až mi to nepřišlo reálné - nula informací, a to i těch naprosto zásadních. Naopak práce bezpečáků až tak dobrá, že mi to taky nepřišlo reálné (vtírala se mi otázka, z čeho to tak asi zaplatila, když se neustále dozvídáme, že nemá pomalu ani na večeři a dovolenou?).

Celkově? Rozpačitost, určitá rozvleklost, dobré téma a zakončení, lehce nad půl :)

03.06.2022 3 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

Tak něco mezi detektivkou a politickou agitkou. Příběh a postavy dobré, dialogy taky, ale rozčilujou mě ty politický okecávačky, notabene když se opakujou pořád dokola.
A notabene, když nás autor datací situuje do roku 1987 (89) a desetkrát čtu jak "je zvláštní jak dnešek připomíná socialismus". Krom toho, že mi na tom nepřijde nic zvláštního (stačí úplné základy sociologie, psychologie a politologie na to, aby člověk pochopil, že když jsou u moc ti stejní, nic se zásadně nezmění), je to v knize takový nonsens. Až na ty politické agitky ale chválím, ty mi to ale notně otrávily.
Podle recenzí opěvujících pana Dána jsem čekala asi víc, no ale chápu, že ne vždy se očekávání naplní. Nijak to podle mě nevybočuje z běžné produkce.

29.07.2020 3 z 5

Mormonka Mormonka Carolyn Jessop

Ta kniha mě dostala. Reálný vhled do toho, jak to funguje v sektách, rozhodně to není napsané černobíle. Doporučuju.

31.05.2019 5 z 5

Dřevěná panenka Dřevěná panenka James Hazel

Dobrý.
Narazila jsem prvně na druhý díl, a spokojenost, Jepici si určitě přečtu - ačkoliv - dost mě otrávilo, že autor v tomhle díle vyzradil konec.
Je super dělat narážky a odkazy na předchozí díla, ale není super vzít při tom čtenáři napětí z toho, jak to dopadne :(

Jinak zajímavý námět, musela jsem dočíst "co nejdřív", postavy zajímavě oživené různými zvláštnostmi... těším se na další, tak nějak mám pocit, že jedna ze zápletek je už naznačená, ale možná se mýlím ;)

Velmi se mi líbí zpráva čtenářům na konci.

25.07.2022 4 z 5

Chlapec za klíčovou dírkou Chlapec za klíčovou dírkou Stephen Giles

(SPOILER) Za mě rozpačité pocity. Námět skvělý, zpracování samozřejmě velmi dobré, přebal, grafika...
Ale jinak pro mě to bylo rozvleklé, stále stejné - jistě, gradovalo to tu nejistotu, co se vlastně děje, obě verze jsou vlastně úplně stejně možné. Konec rychlý - a samozřejmě paradoxní, tak už ale principy v životě fungují - když na něčem usilovně lpíme, vlastně si to ničíme tím víc, čím víc o to usilujeme - až to zničíme úplně, byť neúmyslně.

Co mě ničilo snad nejvíc, byla ta necitelnost, nevřelost, neschopnost dát dítěti cit, porozumění, lásku - a naopak v něm posilovat nejistotu, strach. Uf. Slabou útěchou mi byla berlička doby, kdy to tak prostě chodívalo běžně.

05.03.2022

Tajemství modrých dopisů Tajemství modrých dopisů Emily Bleeker

No, jakože tak trochu nevím.
Kdyby spolu ty postavy normálně mluvily, tak vlastně nakonec není o čem psát...tak nějak mi ty důvody, proč vlastně nikdo nikomu nic neřekl a utápěl se v tajemstvích, přišly těžko uvěřitelné.... někdy i vyloženě proti přirozenosti. Vím, kde přesně pracuje ten, koho bych se mohl zeptat, ale nejdu tam a nezeptám se, raději po něm pátrám na netu, rok se domnívám a dohaduju, vytvořím x hypotéz....nevím). A dál mě vyloženě drásá ta americká nesamostatnost...dcera si v 9 letech neumí nalít mlíko? U tříletýho syna jsou dvě hodiny málo, aby se nasnídal a oblíkl - a bojím se, aby si nemyslel, že telefon není matka? WTF??
Kromě téhle mentální bariéry je to ale celkem pěkně napsané, ke konci i pěkně gradované...docela jsem si to užila i přes ten spodní proud jakési nepřirozenosti a přepjatosti. Postav je dost, příběh propracovaný, místy možná až překombinovaný - ale proč ne. :)

17.03.2020 3 z 5

200 pokojových rostlin pro každého 200 pokojových rostlin pro každého Richard Gilbert

Velmi dobrá kniha, moc ráda v ní jen tak listuju.
Velmi pěkně ilustrovaná, přehledná. názorná.
Obsahuje i základy aranžování v bytech, nápady, tipy - a i když dnes do módy přicházejí zase trochu jiné kytky, tahle knížka pro mě zůstává top.

02.12.2019 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Ufff....půjčeno v knihovně, hodně dlouho se mi do toho nechtělo, protože to je tak tlustý - a protože těch detektivek a thrillerů jsem přečetla opravdu hodně - tak nějak jsem si říkala, že prokousávat se další...
Ale velmi mile mě to překvapilo, svěží, oproti všem těm ostatním severského typu, co jsou teď v módě, a co mě pomalu, ale jistě přestávají oslovovat. Nejraděj bych se do toho teď vrhla v originále :)
Opakování mi nevadilo, ano, je to dlouhé, ano, místy jsem se trochu ztrácela, ale vždyť o tom život je. Je v tom hodně z toho, jak lidé obecně přistupují k životu - naivita, předsudky, tajemství, láska, nedorozumění, strach z hanby, ponížení...všechno smíchané do jednoho velkého koktejlu.

14.09.2019

Cesta do budoucnosti Cesta do budoucnosti Leila Sales

Velmi příjemné překvapení. Jelikož je klasifikovaná jako "dívčí", moc jsem od toho nečekala - a samozřejmě se probírají dívčí témata (kamarádství, oblíbenost, atd. atd.) - ale zároveň je kniha velmi moudrá.
Rozuzlení napínavé, nečekané. Rozhodně nelituju, tak mě to vtáhlo, že jsem přečetla na jeden zátah :)

25.09.2022 4 z 5

Rodina z divočiny Rodina z divočiny Kobie Krüger

Jedna z knih, kterou musím mít doma a ke které se pravidelně vracím.
Notná dávka odhodlání, porozumění, pokory a nekonečně lásky.
Žádná romantika, ale moře citlivosti a humoru. Po přečtení nelze nemilovat africký buš a zvířata v něm.
Pro mě nádherná kniha, u které načerpám spoustu sil.

04.08.2022 5 z 5

Krypta Krypta Ruth Rendell

Měla jsem pocit, že jsem kdysi něco od této autorky četla, a bylo to celkem dobré. Ale tohle nebylo. Dočetla jsem opravdu jen proto, že jsem chtěla vědět, jak to celé bylo.
Nicméně mi to přišlo celé nezáživné, místopis Londýna, ač nesporně s vsuvkami, které byly míněny jako zajímavé propojení s literaturou a dějinami, jsem si moc neužívala - ano, mohla jsem si vzít k ruce mapu, ale takhle to pro mě bylo celé opravdu abstraktní a nicneříkající.
Inspektor mě deptal čím dál víc - stále stejný motiv toho, jak chudák nemůže sám mluvit s lidmi a neovládá internet, a ke konci bych mu nejraději dala ránu do palice, čím dál víc mi připadal jako stárnoucí moralista, kterému je zatěžko se přizpůsobit čemukoliv a vidí hlavně drobné křivdy a zápory (myslím, že s takovým nastavením mysli by z něj tak úspěšný inspektor nebyl). A když pro něj bylo tolik zatěžkávající mít (cca dva týdny?) doma dceru s rodinou, už jsem se nemohla dočkat konce. Jistě, vím, že takových typů mužů je mnoho, ale jako základ díla přece jen málo.
Celkově mi nepřišel věrohodný ani způsob, jakým se dopracoval k řešení, i když z nápadu by se podle mě bývalo dalo vytěžit mnoho. Inu, není každý den posvícení. :)

24.04.2022 2 z 5

Dům na střeše Dům na střeše Mignon Good Eberhart

Objevila jsem v knihbudce.
Stará dobrá anglická detektivka, pěkný výlet do staršího jazyka a překladu. Líbilo se mi to, i když mám raději svižnější kousky. Ale i tak, jsem moc ráda, že jsem na ni narazila.

31.10.2021

Ztracený slib Ztracený slib Kate Morton

I když to bylo zajímavé, bylo to nakonec trochu moc dlouhé. Byla to první, kterou jsem od autorky četla, a do další už pravděpodobně nepůjdu.

07.02.2021 3 z 5

V údolí lišek V údolí lišek Charlotte Link

Zápletka, příběh, rozuzlení, všechno je super, ale prostě to vyprávění pro mě nemělo spád, ani přesně nevím proč. Např. jak nás furt přesvědčovali, jak je ten Damon strašidelnej, atd. - bylo to tam asi padesátkrát, ale proč ten pocit raděj nenavodit jinak, než popisem?
Takže pro mě to taky bylo chvílema moc natažený, dlouhý, nudný.
Na druhou stranu dost oceňuju vhled do psychologie, ten byl opravdu uvěřitelný.

01.02.2021 3 z 5

Tajemné cesty parfémů Tajemné cesty parfémů Cristina Caboni

Nevadilo mi, že je to dlouhé, ani mi to nepřišlo rozvláčné, dokonce jsem si to až do konce celkem užívala. Ale na konci se mi rozleželo přece jenom pár věcí:
- rychlost, s jakou se nakonec podařilo Notre Dame vyrobit - není to prostě věrohodné. Už jen to, že základem měl být jiný, který měl ležet 3 měsíce a neležel...
- celkově ten konec byl šitý horkou jehlou - tak nějak se to táhlo přes půl roku, aby se to vyřešilo ve dvou dnech?
- mám pocit, že autorka obecně zanedbala rešerše jiných věcí - strašně mě štvalo, jak se tam předstíralo, že těhotenství je vážná nemoc - hlavně naprosto nesmyslné "úryvky" z textů Edith Piaf - nevím teda, jestli to vzniklo překladem nebo je to i v originále, ale jsou tam opravdu nesmysly, doslova. V dnešní době Googlu snad není těžké najít originální text a zkopírovat ho? Ufff.
- hysterie z toho, že hrdinka na celé 2 dny odletěla "bez svolení a společného rozhodnutí", aby se ten, který jí to vyčítá, nakonec bez jejího vědomí zapsal jako otec? Ehm, to snad bez jejího svolení ani nejde - doufám teda.

Kdyby to bylo dotažené, řeknu, že je to dost kvalitní román, takhle je to hodně propracovaná červená knihovna - což je škoda. Jinak se mi totiž fakt moc líbilo, a samozřejmě mi celou dobu tanul na mysli onen slavný Süskind Parfém :)

17.01.2020 3 z 5