kapr kapr komentáře u knih

3x soudce Ti 3x soudce Ti Robert van Gulik

Pro mne jeden z vrcholů, i důvodů proč čtu detektivky.

01.11.2020 5 z 5

Pokání bratra Cadfaela Pokání bratra Cadfaela Ellis Peters (p)

Pro mne knihy této série znamenají více, nežli tvorba Agáty Christie.

01.11.2020 5 z 5

Třikrát život a skutky soudce Ti Třikrát život a skutky soudce Ti Robert van Gulik

Pro mne jeden z vrcholů, i důvodů proč čtu detektivky.

Zelené pahorky africké Zelené pahorky africké Ernest Hemingway

Můj první a současně i poslední pokus o Hemingwaye.

01.11.2020 1 z 5

Cesta do Istanbulu Cesta do Istanbulu Mika Waltari

Vynikající zpráva o Evropě, a především i době jako takové.

Afrika snů a skutečnosti 1 Afrika snů a skutečnosti 1 Jiří Hanzelka

Afrika 20.století, a něco o cestování. Bible každého budoucího cestovatele.

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Slabikář návštěvníků památek Slabikář návštěvníků památek Jaroslav Herout

Nezbytná, stručná příručka. Nejlépe číst stále do kola, nejlépe každoročně.

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Krásné, pro mne trochu nevěrohodné. Píše se mi to jen těžce, o to lépe se ale četlo.

01.11.2020 3 z 5

Přicházím tě zabít Přicházím tě zabít P. D. James (p)

Pro Cordelii mám prostě slabost.
---
Motto:
Webster byl smrtí tak posedlý,
že viděl pod kůží lebku,
[T.S.Eliot: Šepoty nesmrtelnosti]

Z úvodu: Bylo to jasné - nová firemní tabulka byla nakřivo. [1]

____________________________________
PRYDEOVA DETEKTIVNÍ AGENTURA
(Třetí poschodí)
Majitelka: Coredelia Grayová
--------------------------------------------------

"Když přivřu levé oko a takhle nakloním hlavu, vypadá to rovně."
"Ale nemůžeme spoléhat na to, že sem budou chodit samí jednoocí klienti s křivým krkem, Bevisi."
Netypicky začnu opět hodnocením. Oblíbená kniha, autorka, i detektivové. Za mne pět hvězdiček. Začátek slabší. Ten byl přinejlepším za tři hvězdy. Rozvláčné. Přesto stále oblíbená Cordelia. Po dočtení příběh tak za 5 i více. Některé okamžiky a motivy vadí. Bohužel jsem zjistil, že autorka už žádnou třetí, další knihu Cordelii bohužel nevěnovala. Jsem z toho docela smutný. Její postava mi přirostla k srdci a považuji ji i jinak za velmi nadějnou. Jen mohu doufat, že některý z dobrých současných nebo budoucích autorů se hlavních rysů této postavy chytí, a postaví na tom vlastní konstrukci. Dokonce mne napadlo, že by stálo za to napsat přímo k této sérii i mínusové díly, tedy ty, které by této knize předcházely. (Povšiml jsem si, že například právě u Star Wars k podobnému pokusu došlo. Jako milovník klasické sci-fi nejsem přesto žádným jejich velkým fanouškem. Je faktem, že s mínusovými díly bývá někdy problém, nemívají naději zaujmout tak, jako základní dílo série. Přesto bych něco podobného považoval za důstojné rozloučení se sérií i jejími hlavními hrdiny.)
V tomto příběhu se objevuje hned k několik silných motivů, samozřejmě, k vraždě - no řekněte, v detektivce, k čemu jinému!
V jednotlivých jeho částech:

Pozvání na ostrov,
Kostýmová zkouška,
Krev vzlétá vzhůru,
Profesionálové,
Noční děs, a
Případ se uzavírá,

napětí postupně hezky graduje.

Jen ta první část by nemusela být taková, no řekněme trošku slabší, ale kdo bude číst dále, rozhodně nebude litovat.

Závěr: [2]
Opět si sedla a čekala. Přišel k ní mladičký policista s tváří Donatellova anděla. Začervenal se a řekl:
"Máte telefon, slečno Grayová. V knihovně,"
...
Slunce vyšlo spoza mraků a jí náhle připadlo, že ostrov Courcy a všechno, co se jí přihodilo o tomto nešťastném víkendu, je jejímu životu, její budoucnosti, jejímu pravidelně tlukoucímu srdci tak cizí jako to modré, lhostejné moře.

[1] a [2] Časem, bude-li dostatek času, podle uvážení doplním citace z úvodu a závěru knihy, s přihlédnutím k tomu, aby se mi podařilo vyhnout spoilerům!
2020 11 01
Knihu jsem četl ve složitějším období snad celé tři týdny. Pravidelně jsem nad ní usínal, mnohdy snad až pětkrát za jeden večer. Usínal jsem únavou, ne proto, že by knížka byla tak moc nezáživná. Obvykle jsem marně hledal, kam jsem dočetl, což vedlo hned několikrát k tomu, že jsem některé části nechtěně přečetl opakovaně.

31.10.2020 5 z 5

Povolání pro ženu nevhodné Povolání pro ženu nevhodné P. D. James (p)

Netypicky začnu hodnocením. Oblíbená kniha, autorka, i detektivové. Za mne pět hvězdiček. Hlavně začátek mne dostal. Ten byl za šest hvězd. Stejně tak Cordelia, i její zaměstnavatel. Příběh tak za 3 až 4, mnohé momenty za 5 i více. Některé okamžiky a motivy mi vadily, přesto na ní nikdy nezapomenu. Teď jsem dočetl druhou knihu této série, a teprve při psaní tohoto komentáře jsem zjistil, že autorka už žádnou třetí, další knihu Cordelii bohužel nevěnovala. Jsem z toho docela smutný. Její postava mi přirostla k srdci a považuji ji i jinak za velmi nadějnou. Jen mohu doufat, že některý z dobrých současných nebo budoucích autorů se hlavních rysů této postavy chytí, a postaví na tom vlastní konstrukci. Dokonce mne napadlo, že by stálo za to napsat přímo k této sérii i mínusové díly, tedy ty, které by této knize předcházely. (Povšiml jsem si, že například právě u Star Wars k podobnému pokusu došlo. Jako milovník klasické sci-fi nejsem přesto žádným jejich velkým fanouškem. Je faktem, že s mínusovými díly bývá někdy problém, nemívají naději zaujmout tak, jako základní dílo série. Přesto bych něco podobného považoval za důstojné rozloučení se sérií i jejími hlavními hrdiny.)

31.10.2020 5 z 5

Cvičebnice bulharštiny Cvičebnice bulharštiny Sáva Heřman

Každá učebnice napsaná na základě vašeho rodného jazyka, má nemalou výhodu pro vás v tom, že se vám zbytečně nesnaží vtloukat do hlavy, a vysvětlovat jazykové jevy, které znáte. Zaměřuje se naopak především na podstatné rozdíly a jejich vysvětlení. To všechno platí i o této knize.
V době vydání knihy by si zasloužila všech pět hvězd. Dnes už jsem s velkým časovým odstupem samozřejmě prozatím trochu opatrnější.

26.10.2020 3 z 5

Marie Majerová (sborník) Marie Majerová (sborník) Marie Majerová

Svědectví doby. Těžko shazovat, těžko glorifikovat. Současná generace má k této době vztah podobný tomu, jaký jsme my v mládí měli k době a událostem 19.století. Velice zajímavé, a také velice smutné. Dnešní doba je, jak se poslední desítky let říká, o něčem jiném. Byla to těžká doba, pro mnohé osudná, podobně jako události 2.světové války, včetně všech hrůz s ní spojenými. Možná to později zkusím ohodnotit. V tomto okamžiku nato prostě nemám.

09.09.2020

Jiří Wolker Jiří Wolker Milena Honzíková

Dílo ovlivněné dobou, kdy kniha vyšla.
Cituji první větu:
Den, v němž zvítězila Velká říjnová socialistická revoluce v Rusku, otřásl světem v samých základech. Atd.
Cituji i poslední větu:
Jiří Wolker a jeho dílo doprovázely naši dělnickou třídu všemi jejími zápasy a jdou s námi i do dnešního boje vítězného, do boje za socialismus jako díla všech těch, nad nimiž "plá rudá vlajka čistá, to avantgardní lidské znamení".
Komentář doplním ještě po dalším opakovaném přečtení a pečlivém prostudování. Nechci totiž paušálně odsuzovat, neboť podobná omáčka byla v oné době pro vydání prakticky čehokoliv nevyhnutelná.
V tomto okamžiku nepředpokládám zařazení knihy do vlastní knihovny, i když různé "perly" sbírám. Předpokládám spíše její přesun do některé z knihobudek.

09.09.2020

Dlouhý, temný čas svačiny duše Dlouhý, temný čas svačiny duše Douglas Adams

Zatím nebudu hodnotit, snad se mi podaří se ke knize vrátit, ale celkově mám s tímto autorem spíše problémy.

Doktore, fofrem, jde o život! Doktore, fofrem, jde o život! Patrick Taylor

Nejsem právě fanouškem rugby, ale už určitá drobná podobnost s knížkami nám všem známého veterináře si získala jednoznačně mé sympatie. Četl jsem snad všechny co u nás vyšly. Pokud se mi podaří k jeho knížkám vrátit, tak ještě zvážím hodnocení, jednotlivých knih - dílů. Jedné z nich dám určitě těch hvězd pět. Možná to bude nakonec právě tato. Prozatím dávám celé sérii čtyři hvězdy. Tedy za mne 4+. Určitě se budete dobře bavit, a zároveň se seznámíte s ryzí, byť často poněkud osobitou duší irského lidu. Není to humoristická literatura, přesto mohu jedině doporučit. Na mne jsou to příliš tlusté bichle, ale určitě to stálo za to. Připomnělo mi to Irsko, jak si jej pamatuji. Bylo to tehdy sice jen několik dnů, ale stálo to za to.

05.09.2020 4 z 5

Rukověť dějin československé literatury a slovesnosti Rukověť dějin československé literatury a slovesnosti Božena Růžková

Moc jsem se těšil na to, až si konečně jednou přečtu knížku - učebnici o české a slovenské literatuře, která vyšla mezi Rakouskem a Říší, tedy v letech, kdy snad nebylo ještě potřeba podřizovat texty takové autocenzuře jako tomu bylo po roce 45, a zvláště 48, nebo obávám se tak, jak tomu pomalu už zase v dnešní době bývá. Knížku studuji po částech, periodicky se k ní vracím, v zásadě jsem s jejím pořízením spokojen. Hodnocení ponechávám na dobu, kdy se mi podaří seznámit s většinou obsahu této knížky.

Bernard Shaw Bernard Shaw Frank Harris

Při spatření životopisu tohoto velikého přitom však kontraverzního autora mi přímo zaplesalo srdce. Pomalu se s knihou seznamuji a řádně si to užívám.

Odveta Odveta Joelle Charbonneau

Paradoxní YA post-apo, navíc už brzy po začátku, a pak už prakticky nepřetržitě až do konce třetí knihy velmi kruté. Přesto první z knih možná nedáte z ruky, dokud ji nedočtete. Rozlišuje se zde dobro a zlo, a připravuje na situace ve kterých můžete od každého očekávat cokoliv. Učí nás, poněkud paradoxně, že výjimečně může být dobré spojit se i s tím, kdo se nás pokusil kdysi zabít. Je jedno, zda se příběh odehrává v minulosti, nebo v budoucnosti, na planetě X, nebo ve vašem paneláku, vesnici, rodině. Učí nás rozhodovat se v krajních situacích, být připraven postavit se čelem v kterémkoliv okamžiku. Kniha formou drsné pohádky připravuje a připomíná, že je dobré a správné i tehdy být férový, tak jak nás učili naši dobří rodiče. Připomíná, že je dobré naučit se rozlišovat podstatné od toho co jenom dobře vypadá, ale v boji je přítěží, která vás o život může třeba i připravit. První kniha stojí za přečtení, byť to určitě není můj vkus, číst druhou pokládám v podstatě za zbytečné. Přesto je zde stále rušno, nudit se nebudete. I v polovině třetí knihy je to stále velmi čtivé, ale s každou stránkou začínám stále více pochybovat o koncepci této série. Dočetl jsem do konce. Přineslo mi to hlavně zklamání. Dějové a čtivé to je, ale je asi opravdu zbytečné číst všechny tři knihy. Krev odkapává z každé stránky. Nic pro mne. Zlaté detektivky, ve kterých pravidelně bývá jen jedna mrtvola. YA to přitáhne, ale nezdá se mi to. Trpím pocitem, že v poslední čtvrtině třetí knihy, kterou jsem už četl s mírným odporem a proto i velice rychle, jsem některé situace tak úplně nepochopil, ale upřímně, opravdu nemám chuť číst ji znova. Pociťuji to mezi 2 a 3. Závěrečné hodnocení. Plusy za připravenost a pohotovost v jakékoliv situaci, stejně jako za rozlišování podstatného od zbytečného. Mínusy pak za snahu to dokumentovat nekonečným počtem obětí. Konečným rozhodnutím je proto nakonec 2!
A ještě, jsem milovníkem klasické sci-fi. Post-apo opravdu nemusím. Nicméně první díl zvláště v samotném počátku nabízel bohaté možnosti, na kterých bylo možné stavět, druhý je snad všechny prošustroval, a třetím autorka nasadila svému dílu prostě jen korunu.
A ještě, HG jsem nečetl, nečtu, a nikdy číst nebudu, ani kdyby mi za to někdo platil. Lidský život je na cokoliv co by této sérii mohlo být jen vzdáleně podobné prostě příliš krátký.
V knihovně mne zaujala zřejmě obálka, a tak došlo z mé strany k záměně žánru.
Nikdy více!

31.08.2020 2 z 5