kadgam kadgam komentáře u knih

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Trošku ťažšie som sa zo začiatku orientovala v osobách, ktoré som mala poznať z minulého dielu. Na dielach spisovateľa sa mi najviac páči ich lokácia na Hebridách. Navštívila som ten kraj iba ako turistka, ale je čarovný, dýcha históriou. Koniec nebol najšťastnejší, ale ako detektívka super!

21.06.2016

Stoner Stoner John Williams

Príbeh jedného života človeka, ktorý miloval svoju prácu a svoju rodinu jednoduchým spôsobom. Z malej farmy sa štúdiom prepracoval na univerzitného učiteľa a jedinou ambìciou mu bolo odovzdávat svoje vedomosti a rozširovať znalosti študentov.
Nesnažil sa o kariéru ani rodinny život mu nevyšiel

Kniha sa číta veľmi dobre

30.05.2016 4 z 5

Rudá jako krev Rudá jako krev Salla Simukka

Pribeh mi pripadal ako rozprávka pre mladež s varovaním, ako sa nesprávať.
Záhadné dievča, ktoré si až príliš verí sa dostáva do sporu s drogovou mafiou. Mraziace príhody počas krutej fínskej zimy.

23.05.2016 3 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Prečítala som v origináli, je to písané pre deti a teda zvolený jednoduchší štýl aj obvyklejšie slová.
Pohodlný svrt, kde všetko je dopredu vyriešené, stačí poslúchať a prispôsobiť sa spoločnosti má aj opačnú stranu a tou je žiadna voľba. Kým to Jonas nevie, je spokojný, no keď sa mu otvorí okienko poznania, chce, aby aj ostatni tento dar dostali.

27.04.2016 3 z 5

Agatha Raisinová a otrávený koláč Agatha Raisinová a otrávený koláč M. C. Beaton (p)

Idylický anglický vidiek a ... u Pilcherovej láska, u Beaton detektívka. Ľahká reminiscencia na Christie, torchu iné vyšetrovacie metódy a a hlavne iná doba.
Mám rada tento typ detektívok, určených skôr na oddych, ako na napnuté nervy.

15.04.2016 4 z 5

Dáma v zlatom Dáma v zlatom Anne-Marie O'Connor

Jednoznačne zaujímavá kniha zasadená do Viedne začiatku 20 storočia s pokračovaním osudov viedenských rodín. Myslím si ale, že atraktívny názov s odkazom na Klimtov obraz veľmi dobre "predáva" knihu, bez neho by nebola taká zaujímavá.

08.04.2016

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Super napinave až do konca, ktorý je ale ako nedokončený. Chce autorka naznačiť pokračovanie knihy?
Hororová duchárina vsadená do tajomného prostredia islandského ostrova nepustí čitateľa kým jedným dychom nedočíta.
V tomto ohľade naj autorkina kniha

01.04.2016 5 z 5

Piata žena Piata žena Henning Mankell

Zaujímavá téma a napínavá kniha. Podrobný popis myslenia a krokov komisára ju zbytočne natiahlo. Mohla mať ešte lepší spád. Takto je čitateľ ku koncu knihy unavený balastom.

24.03.2016

Tak vchádza svetlo Tak vchádza svetlo Louise Penny

Dobrý napínavý začiatok. Trochu som sa strácala v intrigách nadriadených Suretè, no všetko sa postupne vyjasnilo.
Dobre sa číta dej zasadený do idylickej dedinky Tree pines aj jeho sympatickí súdržní obyvatelia tomu napomáhajú. Škoda, že čítam knihy "napreskáčku", nie ako by mali ísť podľa zámeru autorky.

10.03.2016

Dlhá cesta domov Dlhá cesta domov Louise Penny

Dobrá kniha na spríjemnenie večerov. Nie príliš napínavá, plná dobrých a priateľských ľudí opisov prírody s troškou napätia, korenená životnou filozofiou.
Teším sa na ďalšie časti

07.03.2016 4 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Po Skale je kniha sklamaním. Nema atmosféru, okrem niekoľkých francúzskych výrazov nič nenaznačuje kde sa dej odohráva, zápletka aj napätie je málo hodnoverné.

19.02.2016 3 z 5

Hnev Hnev Zygmunt Miłoszewski

Mám rada atmosféru Miloszewského kníh, detektívka trochu neuveriteľne prekombinovaná. Dá sa prečítať, mám ale rada komornejšie príbehy.

29.01.2016

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

Kniha sa dobre číta, začiatok sa mi páčil viac, ako potom príliš optimistický záver knihy.
Tradition, tradition z Muzikanta na streche, priveľa tradícií je zrejme horšie ako primálo, lebo príliš zväzujú ľudí a nedovolia im sa vyvíjať. Keď je to ešte urobené na úkor asi polovice populácie, je to ešte horšie. Úplatok tam, podľa autorky, je skoro všemocný, no v rámci krajiny je impotentný.
som rada, že nežijem v dobe a v krajine, kde je s ľuďmi takto jednané, záchrana jedného alebo dvoch je tiež dobrý skutok, ale prečo sa nik nepokúša urobiť viac? Hoci z domácich hrdých mužov...

29.01.2016 3 z 5

Čierny dom Čierny dom Peter May

Veľmi dobre napísané. Najviac ma zaujali opisy prírody pochmúrneho, studeného a upršaného ostrova. Lewis som kedysi navštívila a život ľudí tam, životné podmienky aj povaha obyvateľov je v knihe dobre zachytená. Toto podľa mňa prevažovalo nad detektívnym príbehom, ktorý bol okrajový, s o to zaujímavejším rozuzlením.

26.01.2016

This Is Hardcore This Is Hardcore Samo Marec

Bezvýchodiskovo nudné.

25.01.2016

Kniha mrtvých Kniha mrtvých Patricia Cornwell

V polovici este nebolo jasne o čo a koho ide okrem krutej vraždy a nejasneho superenia? dvoch žien. Akoby si autorka zapisovala celodenne neodbytné myšlienky. Bez deja, zapletky, systému.

12.01.2016 3 z 5

Vraždy s monogramem Vraždy s monogramem Sophie Hannah

Štýl A. Christie bol celkom úspešne zachytený. H. Poirot nebol mojim obľúbeným hrdinom autorky a tu ostal na rovnakej úrovni.

11.01.2016 3 z 5

Môj smutne slávny život Môj smutne slávny život Kate Manning

Zaujímavý životopis.
Neskutočná chudoba chudobných, sirôt a vydedencov spoločnosti nemohla viesť k ničomu inému, ako k tragédiám opísaným v knihe.
Trošku teatrálne písané.

02.01.2016

Můj život, moje rodina a Meryl Streepová Můj život, moje rodina a Meryl Streepová Mia March

S problémami sa v živote stretáva každý. Niekedy môže byť na osoh, keď máme "načítané" problémy iných a naše nám môžu pripadať menšie alebo ľahšie zvládnuteľné. V tomto sa mi kniha páčila. Nie je to vyslovene zamilovaný ženský román. Štyri ženy, štyri povahy aj rôzne osudy. Nemôžem povedať, že by som sa s niektorou stotožnila, ale ich príbehy mi boli blízke.

29.12.2015 1 z 5

Podvod Podvod Clare Francis

Harry je nezvestný po krátkej plavbe po Temži do mora. Pre manželku Eleen, deti Katie a Josha je to problém finančný aj spoločnský. Ellen zisťuje, že Harry riskoval vo svojich obchodoch a stratil majetok kým jeho priateľ Jack zbohatol a získal aj jeho postavenie vo vláde.
Ellen sa snaží zabezpečiť seba a deti a pomaly prichádza na podvody. Polícia naďalej vyšetruje zmiznutie Harryho, kým sa nenájde jeho telo aj vrak Minervy. Na povrch vychádzajú ďalšie zlé vlastnosti Harryho, strach rodiny o prežitie a spoločenské postavenie.
Kniha je napínavá do konca a plná nečakaných odhalení.

29.12.2015