Kackac77 Kackac77 komentáře u knih

Návrat domů Návrat domů Yaa Gyasi

(SPOILER) Silný příběh, popisuje asi sedm generací, začíná u příběhů dvou sester Effie a Esi. Mají společnou matku a každá má jiného otce a nikdy se nepotkají. Jedna zůstává v Africe, jako žena Angličana, který zde obchoduje s otroky. Druhá putuje na otrokářské lodi do Ameriky. Každá kapitola je příběhem další generace. Ta linie v Americe je děsivá, to co zažívali otroci je nepředstavitelné. Ale ani té druhé linii se nevyhýbají silné momenty. Na konci se Marjorie se svými rodiči stěhuje do Ameriky a potkává zde Markuse a linie se po letech spojují. Spolu jedou navštívit Afriku, každý si řeší své vlastní strachy..
Krásná kniha, dojemná. Kdyby to šlo, ráda bych znala příběhy členů mé rodiny, třeba před těmi sedmi generacemi....
I když si je nepamatujeme, utváří nás osudy našich předků?

07.10.2022 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Je to taková celkem milá oddechovka, žádná prekvapeni se nekonají, dej velmi předvídatelný, čte se ale dobře. Je konci jsem se několikrát přistihla, že se dívám, kolik ještě stran do konce, ať už to mám za sebou, prostě druhá polovina už mě dost nudila...

28.02.2022 3 z 5

Dům duchů Dům duchů Isabel Allende

Knížku jsem četla už kdysi jako nactiletá, ale moc jsem si ji nepamatovala, teď tedy podruhé. Moc se mi líbila, prožívala jsem příběhy Clary, Blanky, Alby... nechávalo to ve mně silné emoce, bála jsem se , co bude dal, jak to dopadne... Štval mě Esteban Trubea, ale zároveň jsem ho někdy chápala. Ty životní zvraty, co všechno se může stát během jednoho života a jak moc to člověk nedokáže ovlivnit, jenom se k tomu nějak postavit...

14.02.2022 5 z 5

S láskou tě nenávidím S láskou tě nenávidím Jo Watson

Na autorku jsem narazila díky čtenářské výzvě a přečetla rovnou dvě její knížky. Očekávala jsem od knížky víc, už kvůli dobrému hodnocení. Příběh je velmi předvídatelný. Celkově je to hodně jednoduchá kniha, bez nápadu...

14.02.2022 2 z 5

Kundaliní jóga jako cesta duše Kundaliní jóga jako cesta duše Satya Singh

Kniha je přehledná, hezky popsáno, jak pracovat postupně s jednotlivým obratli. Akorát mi připadají i ty přípravné cviky poměrně těžké, aby se provedly správně, musí mít člověk už dost odcvičeno. Např. kobylka na 26 dechů, to už musí být člověk slušný "jogín" aby to dal. Jinak ale zajímavá kniha, určitě zkusím podle ní cvičit..

05.06.2024 4 z 5

Feng-šuej - Harmonické bydlení s rostlinami Feng-šuej - Harmonické bydlení s rostlinami Gunther Sator

Ne, že bych se nějak moc zajímala o tématiku knihy, ale náhodou jsem na ni narazila v knihobotu a stala 47 Kč, no nekupte to :). Kytky miluji a mám jich plný dům a tak mě v knížce zaujalo docela dost informací. Kam je postavit, aby ovlivňovaly energii v místnosti a proč se jim třeba někde nedaří. Nepronikla jsem do toho úplně, ale těch pár informací, které mě oslovily, jsem si v praxi ověřila. Zajímavá knížka.

27.03.2024 4 z 5

Doživotí Doživotí Luboš Xaver Veselý

V úvodu pan Veselý napsal, že ve věznici zjistil, jak je to jednoduché sjet po tobogánu až na úplně dno. Z těch rozhovorů mi to ale tak nepřipadalo. Někdo z nich třeba neměl lehké dětství, ale dá se tím ospravedlnit vražda?! Co měli skoro všichni společného ( ti co se přiznali i ti co se nepřiznali), je přesvědčení, že ten trest si nezaslouží. Buď je moc vysoký trest, nebo je obětí justice, nebo policie, atd. U málokoho tam probleskuje lítost nad zmařeným životem obětí. Litují hlavně sami sebe. Vím, že existují i justiční omyly, ale určitě ne u poloviny odsouzených.
Jinak ty otázky byly pokládane tak zvláštně, pan Veselý skákal mezi tématy, a čekala jsem to víc na dřeň..

12.01.2023 4 z 5

Pohled do slunce Pohled do slunce Irvin D. Yalom

Knihu nehodnotím hvězdičkami, protože cítím, že je dobrá víc, než jsem si z ní dokázala vzít já. Nějak jsem se s ní nedokázala spojit. Autor je psychiatr a téma je, jak se vyrovnat se strachem ze smrti. Uvádí spoustu příkladů ze své praxe. Bylo tam dost myšlenek, které ně zaujaly. Ale celkově jsem se u čtení dost nudila.

15.12.2022

Dotek zla Dotek zla František Niedl

Tento díl se mi asi líbil nejvíc. Je napínavý, dobře se čte, opravdu hezká série. Niedl píše dobře, zkusím i ty jeho historické knihy.

15.12.2022 5 z 5

Sára. Kniha první Sára. Kniha první Esther Hicks

Sáru jsem nečetla poprvé, připadá mi, že je fajn si ji čas od času přečíst a připomenout si ty krásná moudra, která v knížce jsou. Celá knížka je jako něžné pohlazení.

02.12.2022 5 z 5

Sicilští lvi Sicilští lvi Stefania Auci

Tohle pro mě bylo těžší na čtení, občas mě zaujala nějaká dějová linka, občas jsem se musela donutit se některými částmi prokousat. Celkově je ten příběh zajímavý, osudy jedné rodiny, i o historii Sicílie se dost dozvíme. Možná, kdyby to bylo kratsi a dej více odsýpal, tak vy to knížce pomohlo. Nudila mě ty spousty hovorů s obchodními partnery, apod. Už asi po dalším dílu nesáhnu. Vlastně mi ty postavy nebyly ani moc sympatické. V těch mužských bylo tolik tvrdosti, a v těch ženských postavách zase tolik bolesti a zapšklosti.

01.10.2022 3 z 5

Jsem Baťa, dokážu to! Jsem Baťa, dokážu to! Jozef Banáš

Vím kdo byl Baťa, a tak mě knížka velmi překvapila množstvím informací, které jsem vůbec netušila. I když je kniha velmi rozsáhlá, četla se dobře. Musím říct, že to byl opravdu velmi inspirativní a nadčasový člověk. Zaujalo mě hodně věcí, např. jeho názor, že má škola vychovávat sebevědomé lidi, kteří se nebojí dělat chyby, to bych podepsala a pětkrát podtrhla, proč proboha se pořád ještě i po 100 letech honorují ve škole cvičené opice a potlačuje samostatné myšlení?! Úžasných myšlenek je v knize mnohem víc. Za mě 5 hvězd a ještě to ve mě doznívá a chvíli asi bude.

05.09.2022 5 z 5

Země nomádů Země nomádů Jessica Bruder

Poslouchala jsem jako audioknihu. Zaujalo mě téma, byla jsem zvědavá, co se dozvím. Některé věci byly opravdu překvapivé i šokující. Styl života by se mi skoro i líbil, kdyby si ho člověk zvolil, ale bohužel u většiny "nomádů" je k tomuto životu donutily okolnosti. U popisu praktik Amazonu se člověku dělá zle, ale i jiných firem. A uvědomovala jsem si u toho, jak moc jsme konzumní společnost, co pořád něco potřebuje, že taková ta "opravdovost v životě" je v něčem jiném, než v životních jistotách, které ani jistotami nakonec nejsou. Dávám jenom tři hvězdy, protože přestože téma je velmi zajímavé, to zpracování mi nesedělo. Připadalo mi to rozvleklé a nudné, fakt jsem se musela donutit to doposlouchat.

20.08.2022 3 z 5

Frida Kahlo a barvy života Frida Kahlo a barvy života Caroline Bernard

Poprvé jsem četla o Fridě Kahlo, nic jsem o ní nevěděla. Moc se mi líbila knížka a moc se mi líbila i Frida, její osud mě fascinoval, jak se se vším dokázala vypořádat. Krásný a inspirativní příběh.

09.04.2022 5 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Ze začátku mě knížka trošku nudila, ztrácela jsem se v těch vietnamských jménech. Ale pak najednou ty jména dosedla, začala jsem se orientovat líp v příběhu, a ten mě vtáhl a už nepustil. Krásný a dojemný příběh. Zároveň jsem se dozvěděla spoustu věcí o vietnamské historii a bylo to opravdu zajímavé. Někdy, když čtu knížky, příběhy v nich, si říkám, co všechno dokáže zvládnou člověk?! Co dokáže vydržet, přežít, ustát?! Mně to pomáhá si uvědomit, jak je ten život proměnlivý a jak je důležité vědět, že vždycky může být hůř, ale zároveň i ty nejhorší situace se můžou obrátit k dobrému.
Knížku vřele doporučuji.

18.06.2024 5 z 5

Skok víry - Královna Núr Skok víry - Královna Núr Elizabeth Najeeb Halaby

Knížku jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě (přečtěte knihu z místa vaší poslední dovolené). A to bylo Jordánsko. Jsem moc ráda, že jsem se k ní tímto způsobem dostala. Knihu napsala Elizabeth Najeeb Halaby, bývalá jordánská královna, žena krále Husajna. Připadalo mi to během čtení, že ji napsala jako poctu svému manželovi. Královna Núr (což bylo její královské jméno) byla Američanka, ale měla arabské předky. V knize popisuje jak se s Husajnem seznámili, popisuje celou širokou rodinu, hodně je tam také o Jordánsku, ale je tam toho hodně taky o politice.
Z knížky vnímám jak moc krále Husajna milovala a ctila, a taky jak moc si zamilovala tu zemi - Jordánsko.
Nechci nijak hodnotit ty politické informace v knize, nemám na to dostatek znalostí. Ale už při návštěvě Jordánska (které mě okouzlilo) jsem si uvědomovala, jak moc jsem v našem západním světě manipulováni, aby bylo naše smýšlení protiarabské. Vyprávění královny v knížce mi jenom potvrdilo, že to není tak černobílé, jak se nám to snaží sdělovací prostředky namluvit. Situace na blízkém východě byla, je a ještě asi nějakou dobu bude složitá. Královna Núr popisuje, čemu všemu museli kolikrát s mužem čelit. Nedokážou se dohodnout ani arabské státy okolo, do toho neustálé porušování dohod ze strany Izraele, a také neustálé vměšování dalších států - zejména USA.
Čtení je to opravdu zajímavé, i když z toho politického hlediska v tuto chvíli už neaktuální...spíš se tam dozvídáme jak to bylo z pohledu královny v osmdesátých a devadesátých letech minulého století.
Moc mě bavily ty úseky o rodině, o dětech, o místech v Jordánsku...
Doporučuji, je to moc krásná kniha.

13.02.2024 5 z 5

Ďábel lásky Ďábel lásky Eduard Martin (p)

Zvláštní čtení, každopádně to bylo zajímavé, takove filosofické zamyšlení nad tím, co kdyby někdo uměl létat, nebo byl neviditelný, nebo četl myšlenky...???

10.01.2023 4 z 5

Krása mezi námi Krása mezi námi Cory Anderson

Dobře se to četlo, rychle to ubývalo a bylo to i napínavé. příběh dvou bratrů, Jacka a Mattyho, kteří zůstanou sami. Máma se jim zabije a otec je ve vězení. A začíná hon za penězi jejich táty, které pochází z krádeže, aby měli kluci z čeho žít...

26.11.2022 4 z 5

Straky Straky Zoe Sugg

(SPOILER) Náhodou se ke mně dostala tato kniha, přečetla jsem ji, i když nejsem cílová skupina. Několikrát během čtení jsem si říkala, že by to mohlo bavit moji náctiletou dceru. No, četlo se to docela dobře, rychle to plynulo, ale bylo to takové nedotažené. Konec zůstal otevřený, vůbec jsem nechápala chvilku, že už jsem na konci knihy, protože se vlastně nic nevyřešilo a otázky spíš přibyly.

16.11.2022 4 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Druhý díl se mi líbil míň než první. Možná že jsem u prvního byla v náladě na romantiku a druhého tolik ne...nevím. Každopádně děj naprosto předvídatelný, některé popisy sexuálních scén hraničily s debilitou, už mi to hodně připomínalo Harlequin. Jinak čte se to rychle a dobře. Ale dám si teď na chvíli s romantikou pokoj a vrhnu se asi na Hru o trůny ať to sladidlo něčím přebiju..

30.08.2022 3 z 5