jullien jullien komentáře u knih

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

"... klidně si udělejte jen krásný vyteplený večer doma. Sami, nebo s kamarády. Make-up, šatičky a hudbička. Vínečko a kávička. Jsme tady na světě, abychom si ho užili a napnuli svoje duše až do vesmíru. A to ve vězení heteronormativních norem nejde, baby."
- drag Venice

05.03.2022 5 z 5

Jdu s hlavou vztyčenou Jdu s hlavou vztyčenou Daniel Anýž

Případ Milady Horákové zná asi každý, nebo by měl znát. Příběh její rodiny a nejbližších příbuzných zpracovává právě tahle kniha. Manžel Bohuslav Horák na poslední chvíli utíká z Československa a dlouhých 17 let čeká na svou dceru. Z jeho vzpomínek a vzpomínek lidí kolem něj je patrná velká bolest a bezradnost, když je vynesen rozsudek nad jeho milovanou ženou, jeho osamělost v Americe a touha dostat k sobě dceru Janu. Kniha mi přiblížila osud Jany Kánské, dcery Milady Horákové, a nemůžu jinak než ji velmi obdivovat. Příběh rodiny Milady Horákové je zakončený dopisy, které psala v posledních dnech před popravou a které se dostaly do rukou Jany po dlouhých 40 letech. Ne všichni, pro které byly psány, si je stihli přečíst.

22.07.2020 5 z 5

Když není motorka, lépe chodit pěšky: po stopách P. Josefa Toufara Když není motorka, lépe chodit pěšky: po stopách P. Josefa Toufara Miloš Doležal

Kniha skvěle doplňuje předchozí autorovy knihy o Josefu Toufarovi. Zavede nás na místa, která jsou s J. Toufarem neodmyslitelně spojená a já doufám, že se mi povede navštívit místa podle tohoto průvodce. Zejména zaniklou Zahrádku, poutní místa a vesnice, kde se především odehrával Toufarův kněžský život.

26.03.2020 5 z 5

Singl Singl Jiří Franta

Co se mi na tomhle komiksu nejvíc líbilo byla kresba. I když to místy byla docela pr.. l, příběh byl pro mě až moc jednoduchý. Možná to bylo tím, že mám v poslední době za sebou takové skvělé komiksy jako Zpráva pro Adolfa, Rváč, Essex County a Sabrina. Ale k přečtení doporučuji.

26.01.2020 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Musím říct, že se mi chtělo v jednu chvíli hodně brečet a Báru vší silou objímat. Kde má dítě najít lásku, pochopení, podporu, když jí ji neposkytne ani vlastní rodina. Matka, která má milovat své dítě. Na posledních dvou stranách se mi při čtení svíralo srdce a tušila jsem takové vyvrcholení, kterým kniha skončila. A i když je kniha malého rozsahu, vydá na tisícistránkový román.

26.01.2020 5 z 5

Zlodějka mýho táty Zlodějka mýho táty Petra Hůlová

Tak tohle byla síla. Brilantně napsané, se spoustou otázek po dočtení. Pořád čekáte na to ono a ono to tam vlastně je už od začátku. Dle mého je potřeba knihu vnímat do hloubky, ne číst povrchně jen jako příběh, pak se může zdát o ničem.

11.10.2019 5 z 5

Jeden z nás: Příběh o Norsku Jeden z nás: Příběh o Norsku Åsne Seierstad

Příběh Anderse Breivika a ostrov Utoya s ním spjatý zná asi každý. Tenhle příběh je v knize komplexně zpracovaný, od dětství pachatele, příběh jeho matky, příběh obětí, jejich rodičů, Norska a tragického dne 22.července 2011. Na jedné straně neskutečné utrpení vražděných dětí a na druhé nesmyslné a hlavně směšné podmínky odsouzeného. Srdce se mi zastavovalo u vyprávění pozůstalých, ať už to byli kamarádi, sourozenci nebo hlavně rodiče. Tu neskutečnou bolest si umí představit asi málokdo. Docela mě překvapila reakce mládežnické organizace, která vlastní ostrov, když chtěli rodiče a kamarádi uctít po roce památku svých dětí přímo na ostrově. Velké díky patří autorce za skvěle sepsaný příběh, který určitě nebyl po psychické stránce jednoduchý.

08.09.2019 5 z 5

Akvárium Akvárium David Vann

Tahle kniha mi při čtení způsobovala bolest. Nevěděla jsem koho litovat dřív a zda si lítost vůbec zaslouží. David Vann je známý tím, že jeho knihy jsou nabité hrůzou, utrpením a desivými zvraty. Ani tady nás vůbec nešetří. Jak jsou naše životy ovlivněny dávno před tím než se narodíme, jeden čin, jedna událost, jeden pohled a člověk ztratí tu jistotu, tu bezstarostnost, kterou dosud ve svém životě měl. Přesně tohle se stalo hlavní hrdince Caitlin. Avšak příčiny musí hledat u své matky, potažmo u starého může, kterého potká v seattlském akváriu, kde tráví čas po škole čekáním na matku. Bravurně napsaná kniha o traumatu z dětství, odpuštění, smíření a nacházení.

15.07.2019 5 z 5

Tak tahle holka s bucket listem mě bavila od prvních stránek. Přečetla jsem snad všechny knihy o PCT, které vyšly, každá byla jiná, na každé se mi líbilo něco jiného, ale Goldilocks jsem si prostě zamilovala. Její humor, její příběh mě dostal a kdybych nebyla takový posera, co se bojí jít v noci na záchod a uměla alespoň trochu kváknout anglicky, vyrazila bych na PCT hned. Třeba se mi to někdy povede. Díky, Goldilocks, za veškerou pozitivní energii, kterou jsi nás celou knihou provázela.

13.07.2019 5 z 5

Zmatení citů Zmatení citů Stefan Zweig

Ne nadarmo je Stefan Zweig považován za klasika světové literatury. Tahle sbírka novel je dle mého skvost literatury. Stefan Zweig umí dlouhé a podrobné popisy vnitřních pocitů u hlavních hrdinů, které v literatuře vyhledávám. Díky téhle sbírce a románu Netrpělivost srdce se zařazuje mezi mé oblíbené spisovatele.

28.06.2019 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Tahle kniha mi zlomila srdce.
"A takový dar člověk obdrží jenom jednou."

19.06.2018 5 z 5

Osm múz mého života Osm múz mého života Josef Koutecký

Fascinující vyprávění pana profesora o svém životě, svých láskách, které se ho dotýkají, svých začátcích, hudbě, lidech, rodině, práci, dětech a hlavně o své milované ženě Jitce. Velmi si vážím pana Kouteckého za jeho práci, inteligenci, noblesu a určitě se budu k jeho vyprávění vracet, k jeho modrým slovům a neskutečné atmosféře, která z knihy sálá.

04.07.2017 5 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Nemám slov ...

29.10.2015 5 z 5

Enon Enon Paul Harding

I přes velmi smutné téma autor vykreslil výbornou atmosféru, řekla bych až poetickou, která se line celým příběhem. Když hlavnímu hrdinovi zemře třináctiletá dcera, jsme svědky postupného otcova úpadku, kdy se prolínají vzpomínky na dětství, na dceru a halucinační stavy, které časem převládají a zasunou do pozadí vše ostatní. Světlé úseky, kdy Kate ještě žila, se jemnou linkou střídají s temnými, kdy pro otce po její smrti, zdá se skončil svět.
Temný, smutný, melancholický, emocemi nabitý příběh o jednom velkém žalu, se kterým si, jak se zdá, Charles nedokáže poradit. Kdo má rád tenhle typ románů s popisem pocitů, myšlenek, přírody i obyčejných věcí, tak doporučuju.
Jedna z hodně dobrých scének je, když si jde Charles pro kafe.

09.02.2015 5 z 5

Facka Facka Christos Tsiolkas

Co se stane, když dá dospělý dítěti facku (dle mého oprávněně), co se stane, když matka toho dítěte vidí jen a jen svou pravdu? Tahle facka byla začátkem událostí, které se v téhle knize rozpoutají. Z pohledu několika lidí sledujeme události, které se kolem toho točí, sledujeme jejich pocity a životy z různých stran. Ukazuje se, že ne vždy jak se člověk jeví na veřejnosti a mezi přáteli je takový i ve skutečnosti. Trochu mi vadilo používání až moc hrubých výrazů a z mého pohledu nadužívání drog, myslím, že kdyby v tomhle autor trochu polevil, nebylo by to na škodu. Celkově hodnotím jako čtivá sonda životů několika současných Australanů různých generací, proto taky dávám pět hvězdiček.

06.02.2015 5 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Tohle by si měl přečíst každý kdo sympatizuje s komunisty či snad v dnešní době volí tuhle zrůdnou stranu. A nejen tuhle knihu, ale všechny, které vykreslují nelidské praktiky téhle strany. Nechápu a asi nikdy nepochopím jak někdo může pohrdat a nevážit si nejdůležitější věci na světě a to je lidský život. Zároveň děkuju autorovi za tuhle vyjímečnou knihu o životě faráře Josefa Toufara, díky níž se na jeho hrdinský a čistý život snad jen tak nezapomene.

15.12.2013 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Co napsat. Jsem vždy trochu rezervovaná ke knihám, na které slyším chválu ze všech stran, a které si prostě "musí" člověk přečíst. A přesně u téhle se mi to opět potvrdilo. Příběh není špatný, určitě pro spoustu lidí inspirativní, spoustě se bude líbit, ale pro mě trochu plochý. Je spousta jiných knih, které vám dají daleko víc, než tahle, ale jsou to právě ty knihy, které nečtou masy, bohužel. Mám raději, když nad knihou musím ještě dlouho po přečtení přemýšlet, která vám nějakým způsobem obohatí život a tahle to, alespoň pro mne, bohužel není. Dávám 60%

05.12.2013 3 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Ještě nemám dočteno, zbývá mi nějakých 30 stránek. Schválně prodlužuji, pro mě je to po dlouhé době opravdová literární lahůdka. Jsem ráda, že se ke mě dostala, za to velký dík mému kolegovi z práce!

17.11.2013 5 z 5

Lovestory ve výtahu a dalších 77 povídek z fleku Lovestory ve výtahu a dalších 77 povídek z fleku Miloš Čermák

Vtipné, nápadité, příjemné čtení. Doporučuji.

17.11.2013 4 z 5

Modré stíny Modré stíny Michal Sýkora

Michal Sýkora napsal dobrou a co se týče detailů příběhu a charakteristiky postav dokonale propracovanou detektivku. Dle mého názoru daleko předčí v současné době tak populární zahraniční tituly tohoto žánru.

28.05.2013 5 z 5