Když není motorka, lépe chodit pěšky: po stopách P. Josefa Toufara

Když není motorka, lépe chodit pěšky: po stopách P. Josefa Toufara https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434971/mid_kdyz-neni-motorka-lepe-chodit-pesky-epp-434971.jpg 5 9 3

V knize autora Miloše Doležala, Toufarova životopisce, navštívíme místa, provázaná se životem, činností a smrtí jedné z prvních obětí komunistického režimu u nás – faráře z Vysočiny Josefa Toufara (1902 – 1950), dnes vedle Milady Horákové nejvýmluvnějšího symbolu totalitní manipulace u nás. Hlavním územím a krajinou Toufarova života byla Vysočina – jak ta moravská na Jihlavsku /rodná obec Arnolec u Polné, Zhoř aj./, tak ta česká /Zahrádka, Číhošť, Havlíčkův Brod, Chotěboř, Želiv/. Skrze sto dvacet zastavení sledujeme Toufarovu životní cestu – od obce Horní Smrčná, odkud Toufarův rod pochází, a rodného Arnolce přes farní kostel ve Zhoři, kasárna v Brně, studia na gymnáziích v Havlíčkově Brodě a Chotěboři, výlety do okolí, prázdninové pobyty, vysvěcení na kněze v Hradci Králové, první působiště v Zahrádce s celou rozlehlou farností (včetně škol, kde vyučoval) a s cestami, které prochodil. Pochopitelně nemůže chybět ani Číhošť a přifařené obce, místa a události z prosince až ledna 1949-1950. A také valdická mučírna, místo úmrtí ve státním sanatoriu v Praze, hrob na Ďáblickém hřbitově. Součástí „cesty“ jsou také lokace, kde se o osudu kněze Toufara rozhodovalo – Okresní národní výbor v Ledči nad Sázavou, Ministerstvo vnitra, Státní úřad pro věci církevní. Nepřehlédnutelné místa jsou i obce a domy, kde žili svědci číhošťského úkazu či Toufarova neteř Marie, nejbližší přátelé a spolupracovníci, ale i knězův vrah Mácha. Publikace je prokomponovaným i praktickým celkem, který zve na cesty po stopách inspirativního kněze. Fotografie z minulosti (některé vůbec poprvé publikovány) a současnosti jsou doplněny střídmými texty a zajímavými detaily. Obsahuje cca 500 dobových a součastných fotografií a dokumentů.... celý text

Přidat komentář

terimila
20.04.2022

Coby někdo, kdo na Velký pátek pravidelně podniká pouť ke hrobu otce Toufara, tuhle knihu nezbytně potřebuju. Stejně je zvláštní, jak se můj život motá kolem toufarovských míst; pocházím z Vysočiny, žiju na Praze 8 v docházkové vzdálenosti od ďáblického hřbitova, kde otec Toufar desítky let nuceně odpočíval v neoznačeném hrobě, a za odpočinkem jezdím do míst kousek od Číhoště. Je ten svět malej. Ráda si proputuji i místa další.

Juagustin
06.04.2021 5 z 5

Kniha má formu jakéhosi průvodce, přesto z ní plasticky vystupuje osobnost p. Josefa Toufara. Autor čerpá ze své obrovské práce odvedené na dalších toufarovských životopisných dílech, jen je nově skládá. Poznat člověka přes místa, kde působil a pobýval, je zajímavý postup, obzvlášť pro nás, turisty a cestovatele;-)
Edit 14.6.2021: s knihou v batohu (i v ruce;-) jsme letos na jaře podnikli 3 výlety: do Zahrádky a okolí, Číhoště a okolí a třetí do Polné a Arnolce. Taková turistika, kde kromě krás přírody vnímáte v krajině i rozměr historický, duchovní a lidský, je opravdový zážitek. Mnohokrát díky, Miloši Doležale!


jullien
26.03.2020 5 z 5

Kniha skvěle doplňuje předchozí autorovy knihy o Josefu Toufarovi. Zavede nás na místa, která jsou s J. Toufarem neodmyslitelně spojená a já doufám, že se mi povede navštívit místa podle tohoto průvodce. Zejména zaniklou Zahrádku, poutní místa a vesnice, kde se především odehrával Toufarův kněžský život.