julanka julanka komentáře u knih

Bez dětí neodejdu Bez dětí neodejdu Berit Kessler

Trochu více pochopitelnější začátek vztahu, než ten u Bílé masajky. Důsledky a prožité hrůzy ale o hodně horší. Některé věci jsem ale nechápala - pozor, SPOILERY: Berit vypadala dobře orientovaná v úředních věcech (např. pracovní víza), tak absolutně nechápu, jak mohla (ne)vědět, že pokud si Salima vezme a porodí druhé dítě v Izraeli, bez jeho souhlasu už nikdy nevycestuje zpět. Dále nechápu, když později zjistila, že vlastně nebyli svoji, jaké to mělo právní následky? Co zákaz vycestování např. pro staršího syna, když nebyl ani napsán v jeho rodném listu jako otec, platil vůbec? Škoda, že neměla žádné vztahy se svou rodinou. Možná by se ji dostalo od nich trochu dřívější pomoci a děti nemusely zažít ty hrůzy, které asi zažily. Nicméně na druhé straně si uvědomuji, že příběh je podáván jen z jedné strany a všechno nemusí být pravda. Přijde mi, že se autorka snaží často před čtenářem obhajovat, ale faktem je, že znala podmínky života na poušti, věděla, jak Salim pohlíží třeba na vzdělání, věděla, že v Izraeli jsou časté válečné konflikty, věděla, že jako Němci v Izraeli nebudou úplně vřele vítaní. Přesto zde chtěla vychovávat svoje děti..

28.01.2020 5 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Dala jsem vysoké hodnocení za to, kolik otázek a přemýšlení to ve mně vyvolalo. Nikoliv za sympatie k autorce. SPOILERY - Pokud šlo jen o ni a toužila po takovém dobrodružství, budiž. Ale když otěhotněla..V knize je spoustu popisů cesty do Maralal a z Maralal, plánování obchodů, pořádání diskoték atd. ale těm nejdůležitějším tématům se tato divoženka úplně vyhýbá. Jakto, že se nebála, že dostane HIV od Lketingy? Nebo že se nakazí její dcera? Jak si vůbec představovala její život? Chtěla ji vystavit největší možné bídě, nemocem, obřízce, vynucenému sňatku v dětském věku? Vždyť je to úplně šílené. A kvůli čemu..kvůli VZHLEDU jednoho chlapa. Ne kvůli tomu, že by našla spřízněnou duši, rozumného, hodného a spolehlivého muže, to ne. Prostě si vybrala životní protějšek tím nejpovrchnějším způsobem a kupodivu se z něj vyklubal agresivní žárlivý postrach. Na jednu stranu se ji musí nechat, že byla ohromně houževnatá a že většina z nás by tak dlouho na takovém místě asi nepřežila. Ale popisy toho, jak zacházela s dítětem - často dceru hlídali cizí lidé, při hádkách ji někdo někam "odnášel" a ona to neřešila..absolutně nepochopitelné. Snad se o ni pak už starala lépe.

26.12.2019

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Jedna z nejsilnějších knih, které jsem četla. "Bože, prosím, neber mi to všechno." - z toho mrazí a bude ještě dlouho. Další komentáře jsou zbytečné, knihu si určitě přečtěte!

19.12.2019 5 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

SPOILERY - celou dobu jsem se bála, kdy se někomu bude opékat ruka a taky kdy bude odhalen Johann Proske. Část z minulosti se mi líbila mnohem více, především svou potenciální autentičností. Příběh Bo byl sice napínavý, ale v mnoha místech nepochopitelný - např. chce jí zabít mafie, tak si den na to přiveze z ciziny dceru a vnuka, pak je nechá samotné a diví se, že je mafiáni opravdu šlohli. Lidé kolem ní umírají, ale když se na pár dní ztratí zaměstnanec František, nebo když dlouho nepotká spolubydlícího Honzika, vůbec ji to nezajímá. Jednání nepřátel, kteří se měsíce úspěšně infiltrují do života Bo i Řídi, a nakonec vše úplně pobabrají, je také dost těžko pochopitelné. Čtyři hvězdy za napínavost, historickou linku a za Ostravu.

19.12.2019 4 z 5

Loď duchů Loď duchů Clive Cussler

Žádná složitá literatura, docela čtivé, ale vadilo mi několik věcí - pozor, následují SPOILERY:
1) Každá postava je expertem na vše. Třeba Joe, který má předstírat, že je znalec obrazů, a jenom podle svých obecných znalostí pozná obraz, období a dokonce jako opravdový odborník zjistí, že je to falsifikát. Nebo to, jak kdykoliv někdo jenom řekne Waratah, všichni reagují: "Myslíš loď společnosti Blue Anchor Line, která se ztratila roku 1909?" Velmi důvěryhodné..
2) Nechápu, když měl Kurt celou dobu v hlavě mikročip, jaktože nesledovali jeho polohu.
3) Nechápu, jaktože Kurta při průniku na jachtu neodhalil radar, sonar ani jiné zařízení.
4) Nechápu, proč by armáda posílala do závěrečné akce dva civilisty, jednoho z toho zrovna probraného z komatu, a ještě riskovala zničení ultradrahého vybavení.
5) Calista je skvělý hacker, umí ovládnout loď, ponorky, vlastně cokoliv, ale stejně pořebují hromadu dalších hackerů, aby se pro ně nabourávali do vládních organizací.
Kdybych to měla shrnout, přijde mi to jako scénář pro klasickou americkou béčkovou akční blbost.

18.12.2019 3 z 5

Kniha tajemství Kniha tajemství Tom Harper (p)

Docela překvapení, dějová linka z minulosti mnohem lepší než ze současnosti. V některých místech se mi ale všechny informace o nástrahách knihtisku už trochu pletly. Příběh ze současnosti je občas trochu přitažený za vlasy, ale to by asi jinak nebyl poutavý příběh..

22.11.2019

Jako celek pro mě zajímavé a přínosné, ale bohužel asi nechápu tu posedlost konkrétní motorkou. Jako jo, úmysl objet na ni celý kontinent je krásný, ale v okamžiku, kdy na začátku knihy měla tato motorečka už dvacátou poruchu a do shánění náhradních dílů bylo angažováno asi tak padesát lidí, mě to už štvalo. Přišlo mi to sobecké, neekologické, neekonomické, prostě nepochopitelné. Za ty peníze si tam mohla koupit jinou, klidně stejně malou. Taky jsem nepochopila třeba to, jak za každou cenu musela Dominika i přes zlé počasí jeden konkrétní den na solnou pláň, aby pak z vyčerpání dostala jakýsi tyfus a další týdny ho léčila. Sama bych na to rozhodně neměla odvahu, ale taky bych neměla povahu na podobné využívání téměř neznámých lidí..

22.10.2019 4 z 5

Zpočátku dobré, pár vtipů skutečně povedených, ale pak bych to charakterizovala jako "přehnaný humor". Jistá nadsázka je potřeba, ale když je ji příliš, tak už se z toho stane od reality úplně odtržená blbost, a to se přesně stalo tady. S hlavním hrdinou jsem se ztotožnila po úděsné druhé polovině až v závěrečném interview, kde prozíravě odhadoval, že se tato kniha nejspíše nebude nikomu líbit.

16.09.2019 2 z 5

Antické báje a pověsti Antické báje a pověsti Ivan Sec

Čtivě napsané, ale všechny ty pověsti jsou strašný guláš jmen, příbuzenských vztahů a hlavně úplně šílených dějových zvratů a událostí.

29.08.2019 3 z 5

Pád vzhůru Pád vzhůru Gary Van Haas

Velmi velký odpad. Zvládla jsem dočíst jen do str. 22 a stále nechápu, jak tohle může někdo vůbec vydat.

08.08.2019 odpad!

Povídky z Manhattanu Povídky z Manhattanu Mary Higgins Clark

Docela dobré: Obraz opuštěného bistra, Tři slůvka, Zrzavý pastorek, Suttonská smrt v přesčase

Nepravděpodobné: Šaty za pět dolarů, Bílý králík, Omezování škod, Den po vítězství

Nuda: Sériový dobroděj, Wall Street rodeo, Převleky, Já a Mikey, Pekař z Bleecker Street

Zmatené : V pasti

Úplná blbost: Dizzy a Gillespie, Víckrát ano, Jak Chin Yong-Yun zařídila šiduch

01.08.2019 2 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Chápu, že nejsem cílová skupina (kniha je určená pro děti od 10 let), nicméně, jedna věc mě v knize neskutečně rozčilovala. Jaktože Pamela, která každý den řeší trápení se svým autistickým bratrem, absolutně nepozná, když narazí na nového spolužáka, který má také PAS, akorát mírnější formu? A ještě mu vyčítá věci, že se chová jako blázen, že není normální atd. Korunováno je to tím, když o nemoci spolužáka zaslechne od učitelek a pro sebe si říká, že vlastně podobné lidi už viděla mockrát na různých ozdravných táborech, kde byl bratr, a zároveň je strašně překvepená, že spolužák má nemoc taky. A ani to ji nezabrání, aby se pak k němu chovala blbě. Kniha je jinak super, ale v těchto chvilkách, kdy logika a nějaká očekávaná empatie z její strany úplně mizí, jsem měla chuť jí někam mrsknout. Vždyť, jaký má smysl odsuzovat v knize cizí lidi za to, že nechápou nemoc bratra, když se sama hlavní hrdinka chová stejně, ačkoliv toho o nemoci, narozdíl od ostatních, tolik ví?

12.05.2019 3 z 5

Hypnoporod Hypnoporod Marie F. Mongan

Doporučuji si přečíst radši Znovuzrozený porod od Odenta. Tahle knížka je taková americká slátanina všeho možného, kdy, pokud už máte nějaký porod za sebou, vám částo zůstane rozum stát. Celkem se mi líbil začátek, kde tak, jako v Odentovi, autorka vyzdvihovala přirozenost porodu, možnost rodit v klidu a bez zbytečných zásahů. Zcela v rozporu s tím ale zároveň tvrdí, že bez účasti na kurzu Hypnoporod® (tento název se objevuje tak v každé druhé větě) a každodením tréningem všeho možného prakticky nemáte šanci sama takovýto normální porod prožít. Jeden porod už za sebou mám, od knížky jsem očekávala nějaké metody práce s psychikou, jak třeba účinněji zvládat porodní bolesti, samotná práce s psychikou je v knížce ale opravdu okrajově, pořád je odkazováno akorát na výše zmiňovaný kurz. Jeho absolventky, "maminky rodicí metodou Hypnoporod", jsou zřejmě úplně jiná kategorie žen, protože nemusí pracovat se zvládáním bolesti, podle knihy jim totiž ani žádná v průběhu celého porodu nevznikne, a personál porodnice si dokonce "ani nemusí povšimnout, že vlastně rodíte". Ale podobných perel je zde více - některé pro zasmátí uvedu.
- "Nikdy jsem neviděla zvířecí matky procházet se po chodbách." - o zbytečnosti chůze během první doby porodní, o pár stránek později doporučeno jít se projít, pokud porod trvá dlouho
- kapitola Pomalý nebo zastavující se porod: "Zabalte si sebou několik kusů vtipné četby."
- "Když se blíží samotný porod, některé ženy mají potřebu uniknout - `Já už tohle dál nechci.'- narození vašeho miminka už je za dveřmi. Váš doprovod vám to připomene a nálada v místnosti se okamžitě změní."
Závěrem - nejvíce líto mi bylo chudáka "doprovodu" k porodu. V knížce jsou mu připsány snad všechny myslitelné funkce - masáže, neustálé předříkání afirmací rodicí ženě, hlazení, dokonce milování v porodnici (to už je vážně úlet), výzdoba dveří porodního sálu, neustálé zjišťování, jestli všechen personál opravdu četl jejich porodní plán, neustálé informování o tom, že s metodou Hypnoporod® je vše jinak, např. že žena nebude tlačit apod., znemožnění komukoliv jinému jakýkoliv dotek s miminkem po porodu.. Já být tím doprovodem, tak asi uteču.

28.04.2019 2 z 5

Jak se zavírají tuneláři Jak se zavírají tuneláři Václav Láska

Čtivě popsané zákulisí policejní práce, pro právníka vítaný pohled z druhé strany. Škoda jen příliš krátkého rozsahu, je to v podstatě takový obecný úvod do pozadí vyšetřování, ale samotné kauzy jsou popsány jen okrajově. Plus ne příliš dobrá korekce, všimla jsem si mnoha překlepů.

24.07.2018 4 z 5

Medojedky Medojedky Robert Ruark

Ruark napsal tento román stejným způsobem, jakým tvořil i v příběhu Alec své knihy - poctivě, pracně, svědomitě. Všechny popisy i dialogy jsou až neuvěřitelné, místy i velmi vtipné, dokonalá hra se slovy. ALE..v některých místech je toho až moc. Taky mě strašně rozčilovala slova "holčička", "chlapeček", "děťátko" apod. - kdoví, jak je to v originále, ale z tohohle překladu mi bylo nevolno. Jediná část, kdy mi Alec i jeho slovní projev přišel opravdu sympatický, byly námluvy Jill v Londýně.

01.06.2018 4 z 5

Králův generál Králův generál Daphne du Maurier

Kdo by to byl řekl, že Anglie už za občanské války v 17. století byla tak vyspělá, že žena na vozíčku (!) zde mohla bezbariérově jezdit sem a tam jen za pomocí tlusté služky. V téhle oblasti sice autorce fantazie nechyběla, zoufale ji ale chyběla při popisu milostných scén. Když už tak posté čtete, jak generál Richard za invalidní Honor přišel, nějaký čas pobyl a pak zase odešel a vy teda nevíte, jestli se doprčic něco stalo nebo jak, tak vám už začne být i ten zbytek války ukradený. A to i přesto, že autorka v půlce knihy pro zvýšení dramatičnosti začala za všechny věty dávat vykřičníky! Kromě generála Richarda, který je asi pěkný magor, v knize vystupují další desítky postav, z nichž tak polovina se jmenuje John nebo Johnatan.

03.11.2017 2 z 5

Kriminálník Kriminálník Kurt Vonnegut Jr.

Příběh až tak nezaujal, ale za skvělý styl psaní musím dát vysoké hodnocení.

17.09.2017 4 z 5

Rozvod podle Daisy Rozvod podle Daisy Anna Pasternak

Do téhle knihy se autorka nejspíše snažila vecpat všechny své tajné fantazie (bohatý nápadník, co pěstuje motýly, pak další bohatí nápadníci, všichi samozřejmě sexy a úžasní ale z nějakého důvodu to nikdy nedopadne). Celkově strašná nuda, míra hrůznosti konce příběhu ale přesáhla všechna očekávání. Ztráta času.

23.07.2017 1 z 5

Vybrané aspekty přímých daní a jejich interpretace a aplikace v judikatuře Vybrané aspekty přímých daní a jejich interpretace a aplikace v judikatuře Michal Radvan

Výběr zajímavých rozhodnutí na aktuální témata. Některé části byly zpracovány kvalitně (např. téma "Uplatnění daňové ztráty" a "Solární elektrárny"), jiná témata byla občas zpracována trochu zmatečně. Například někteří autoři na začátku tématu popsali skutkový stav velmi stručně, a většinu zásadních informací a podstatu případu se čtenář dozvěděl až v navazujících kapitolách, které mnohdy citovaly až zbytečně velké části soudních rozhodnutí (někdy i obsahově se opakujících). Vlastní komentáře v některých částech byly opravdu stručné.

27.06.2017 3 z 5

Dům Dům Danielle Steel

Jedna z největších blbostí, jakou jsem kdy četla.

07.04.2017 1 z 5