jprst jprst komentáře u knih

Smrt komára Smrt komára Jaroslav Velinský

Poměrně krátký příběh s promyšlenou zápletkou, která dá Finkovi zabrat a ne vše se mu hned povede, ale nakonec to zmákne. Opět nechybí osobitý autorův vypravěčský styl a jeho smysl pro neotřelý humor, což z příběhu činí svižné retro, které dokáže pobavit.

06.05.2023 4 z 5

Píseň stínů Píseň stínů John Connolly

Další povedený autorův thriller tentokrát zaměřený na uprchlé nacistické zločince, kteří se skrývají pod falešnou identitou amerických důchodců. A ta trocha nadpřirozena, ostatně u autorových knih celkem obvyklá, příběhu neškodí, naopak do něj dobře zapadá.

21.10.2022 4 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Čtivá kniha s atraktivním námětem o době, na kterou by se nemělo zapomínat. jejím dost podstatným plusem je autorův realistický pohled, který není černobílý (dobří a zlí) a dokáže rozkrývat motivaci jednotlivých postav. Jako povinnou školní četbu v dobách již dávno minulých jsem to považoval spíše za otravu, ale s postupem věku to označuji za příběh k hlubokému zamyšlení.

04.06.2022 5 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Tuto knihu lze asi označit za vrchol autorovy tvorby, v době jejího prvního vydání to byl docela hit, který jen o málo později šel z ruky do ruky a nebylo to zrovna veselé čtení. Horší je, že s postupem času se jen potvrzuje autorova vize, historie se totiž opakuje bez ohledu na politický režim.

04.06.2022 5 z 5

Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Ondřej Müller

Když se daří, tak se daří, tedy když už jsem 1. vydání propásl. Parádní úlovek z mého oblíbeného antikvariátu, ještě že je jeho majitel kamarád a některé perly do regálů dává až s delším zpožděním. Tohle není ani tak ke čtení, jako spíše k dívání, a t o opakovanému.

18.02.2022 5 z 5

Údolie Údolie Bernard Minier

Krimiromány s Martinem Servacem já prostě můžu, takže mé hodnocení není asi zcela objektivní, ale i tento se autorovi opět vydařil a já jsem si jeho četbu patřičně vychutnal.

02.03.2021 5 z 5

Ostrý řez Ostrý řez Jeffery Deaver

Předchozí díl série (Poslední hodina) byl dost nevydařený, tak jsem předpokládal, že další příběh by měl být, jak už to u zkušených autorů bývá, opět vydařený. Předpoklad se s přivřením očí potvrdil. Zápletka poněkud překombinovaná, darebáků víc než dost, děj se občas zpomalí, ale chytré a překvapivé Rhymovy (a vlastně i Ameliiny) dedukce a úsudky to dostatečně a poutavě vyvažují. Podle mne slušné počtení.

17.10.2023 4 z 5

Letní bouřka Letní bouřka Pelham Grenville Wodehouse

Tak jsem si tuto lahůdku po letech zase zopakoval a připadala mi snad ještě lepší než při dřívějších četbách (asi zafungoval věk). Příjemná odpočinková četba plná suchého britského humoru většinou těžícího z neuvěřitelných situací, jazykově parádní a podaná s patřičnou noblesou.

28.09.2022 5 z 5

Něžná fata morgána Něžná fata morgána Dominik Dán

Opět celkem povedený příběh, název dost přesně vystihuje dobu děje tohoto příběhu, tedy atmosféru závěru roku 1989 i váhavé postoje policistů, jen ten závěr... asi jsem čekal jiný.

08.07.2022 4 z 5

Poslední nadechnutí Poslední nadechnutí Václav Křivanec

Hodně dobrý thriller se stupňujícím se napětím a s parádně gradujícím závěrem má vše, co má tento druh literatury mít a přímo svádí k přečtení na jeden zátah.

21.02.2022 4 z 5

Besídka zvláštní školy Besídka zvláštní školy Miloslav Šimek

Jedna z knih, které musím při návštěvách mých kamarádů knihomolů, ale i s námi již nebydlících členů naší rodiny, dost pozorně sledovat. Tím nechci říci, že bych se obával, aby "nedostala nožičky", ale nemusela by najít včas cestu zpátky, což bych nerad. Patří totiž mezi ty knihy, do kterých se rád často večer opakovaně mrknu, hlavně tehdy, když mám pocit, že to dnes šlo celé nějak šejdrem a potřebuji si zlepšit náladu.

04.12.2021 5 z 5

Totem Totem David Morrell

Děj se v ospalém, zastrčeném americkém městečku rozjíždí tak nějak pozvolna, ale napětí se stupňuje, příběh nabírá spád a pak ale přijde závěr, který autor dost "ošidil", a to ke škodě celého příběhu. Nicméně i tak je to slušné počtení.

25.05.2023 4 z 5

Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou Jolana Voldánová

Dost vydařený pokus, který má především za cíl, představit marketingově úspěšný politický produkt, kterým současný prezident bezesporu je, také z té " člověčí "stránky. Ale teprve čas ukáže jeho skutečnou tvář.

15.03.2023 3 z 5

Pád Pád Michael Connelly

Harry Bosch, detektiv s jasným smyslem pro spravedlnost je v cestě za jejím dosažením nekompromisní a je ochoten obětovat vše, i když ne vždy je to pro něj bezbolestné. Další autorova detektivka, která nemá chybu, ostatně jako u převážné většiny Connellyho knih.

17.02.2023 5 z 5

Ať žije republika Ať žije republika Jan Procházka

Jedna ze špičkových autorových knih nemá prostě chybu a jsem rád, že ji mám ve své knihovně. Podobný názor mají mé děti, ale ještě více mne potěšilo, že ji zmákly i má vnoučata a dokonce bez poměrně častých poznámek o "dědově literárním pravěku".

22.07.2022 5 z 5

Třináct záhad Třináct záhad Agatha Christie

Sice se to v ději poněkud táhne, ale na druhou stranu i taková spíše poklidná detektivka neotráví.

25.06.2022 4 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Tuhle knihu mám ve své knihovně už téměř padesát let, kolikrát jsem ji četl, už nevím, ale je to jedna z mých stálic, po kterých občas sáhnu. Trochu mě mrzí, že u mých vnoučat se dočkala ohodnocení "dědův čtenářský pravěk", což jsou podle nich knihy, které je příliš neupoutaly.

31.12.2020 4 z 5

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Tak na mě tuhle sedl záchvat pracovitosti s tím, že uklidím tu část rodinné knihovny, kterou má vnoučata zcela drze zvou "dědův pravěk", i když tam také občas hrábnou (že by zázrak?). Začal jsem knihami Karla Maye a hned Duch LLana Estacada mě nalákal (už po kolikáté ?) a bylo po pracovitosti. Je to zkrátka jedna z knih mého dětství a na ty se prostě nezapomíná.

19.09.2019 5 z 5

Volání odnikud Volání odnikud Jaroslav Velinský

Tento trampský příběh se autorovi opravdu povedl. Nápadité situace, vtipné a nenásilné dialogy, kombinace trampové a vojáci, plukovník Hlomoza s jeho důstojnickým česko-slovenským jazykem charakteristickým pro celou řadu důstojníků tehdejší doby, svižné tempo příběhu bez zbytečné vaty a výsledkem je prima počtení, které jsem si skutečně užil. Za mne naprostá spokojenost.

03.11.2023 5 z 5

Perné dny Perné dny Otakar Chaloupka

Jedna, s přivřením oka snad ještě jedna další povídka, jsou zajímavější a čtivější, zbývající se dají označit jako nic neříkající šeď a nuda.

09.09.2023 1 z 5