jprst jprst komentáře u knih

Pohřbené tajemství Pohřbené tajemství Val McDermid

Když jsem tuto sérii dorazil, byl jsem docela spokojen. Nebylo to sice nic, co by mě extra nadchlo, ale vydržel jsem a sérii dočetl, ale dalším knihám autorky se zatím vyhýbám.

16.06.2023 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

K označení světový bestseller nemám velkou důvěru, ale u této série mě další díly přesvědčily, že existují i výjimky. Takže první díl povedený, patřičně napínavý, vyšetřovatelka Kim sice zatím žádné velké sympatie nevzbuzuje, ale v dalších dílech se to zlepší.

24.12.2022 4 z 5

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

No je to docela děs, když si uvědomím, že jsem tuto knihu četl poprvé někdy před padesáti lety a od té doby patří mezi ty, ke kterým se občas a rád vracím. Zajímavě vykreslená psychologie postav, jejich uvažování a postoje, a k tomu nádherně využité možnosti, které skýtá čeština. A v mé knihovně čestné místo.

06.11.2020

Pole a palisáda Pole a palisáda Miloš Urban

Od tohoto autora jsem vzhledem k jeho tvorbě přece jen očekával něco překvapivého a pro něj typického. A co jsem dostal? Starobyle se tvářící pověst místy připomínající křížence mezi Němcovou a Jiráskem, takže pro mne na rozdíl od jiných autorových knih docela zklamání.

04.02.2024 3 z 5

Vražda předem ohlášená Vražda předem ohlášená Ed McBain

Opět klasika z pera z pera Eda McBaina, tentokrát v popředí s postavou Cottona Hawese. Nechybí svěží a vtipné dialogy a je až s podivem, jak málo stránek autorovi stačí k napsání dobré a hlavně čtivé detektivky.

09.01.2024 4 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Další povedený příběh, ve kterém se autorce víceméně podařilo udržet laťku nastavenou už v prvním dílu. Tomu napomáhá i jeho hlubší zasazení do amišského prostředí, což zvyšuje jeho zajímavost, pro celou řadu čtenářů jde o prostředí nové, či méně známé. A když se k tomu přidají i docela poutavé popisy poctivé detektivní práce, je tady další díl, jehož četba pro mne nebyla ztrátou času.

29.12.2022 4 z 5

Prokletí rodu Dainů / Skleněný klíč Prokletí rodu Dainů / Skleněný klíč Samuel Dashiell Hammett

Přímočaré vyprávění bez zbytečných odboček, charakteristiky postav jsou strohé a věcné, to ale oběma příběhům jen prospívá a nezdržuje děj, prostě slušné oddechové čtení.

24.05.2023 5 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Klasická Agatha Christie, sice poměrně rozvleklé, ale zápletka důmyslná a rozuzlení opět nečekané. Prostě klidná anglická detektivka s logickou dedukcí vedoucí k usvědčení pachatele, která mezi smrští v současné době vydávaných drsných detektivek a thrillerů je příjemnou změnou.

15.10.2022 4 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Povinná předmaturitní četba, kterou jsem před více než padesáti lety sice absolvoval, ale i docela pochopitelně vzhledem k tehdejšímu svému věku i odflákl. A teprve ve věku značně dospělém jsem ji dokázal přečíst se zaujetím a pochopením.

29.08.2022 5 z 5

Tajemství Chimneys Tajemství Chimneys Agatha Christie

Žádná velká sláva, příběh mi připadl hlavně z počátku dosti vleklý, navíc řada věcí byla neuvěřitelných nebo si dokonce odporujících. A závěr mi přišel téměř bez překvapení, takový jako by odbytý, uspěchaný. Ale je to Agatha Christie, takže pod tři hvězdy nejdu.

27.12.2023 3 z 5

Vampýr z Koňského trhu Vampýr z Koňského trhu Jan Bauer

V podstatě řemeslně dobře zvládnuté oddechové počtení. Středověk vykreslený bez zbytečných příkras a s patřičně děsivou atmosférou, jen to rozplétání zločinů a jejich zdůvodňování mi připadalo poněkud kostrbaté a tak nějak odbyté.

11.08.2023 2 z 5

Vyhlídka Vyhlídka Michael Connelly

Povedený příběh, svižný děj, dobrá zápletka, patřičné akce a překvapivé rozuzlení. to přímo láká k přečtení na jeden zátah.

15.06.2023 4 z 5

Loupežník Loupežník Karel Čapek

Hra nepostrádající vtip, ale přece jen mě příliš nezaujala jako jiná autorova díla. Nicméně je dobré i tuto autorovu prvotinu si přečíst, či případně shlédnout, pro ucelený pohled na autorovu tvorbu.

25.02.2023 4 z 5

Není hluchý jako hluchý Není hluchý jako hluchý Ed McBain

Opět povedená detektivka, další z většiny autorových, ke kterým se docela rád občas vrátím. Autor prostě ví, co čtenář chce a očekává, a tak mu to v dostatečné míře dokáže předložit.

22.01.2023 5 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Jsou knihy, u kterých je komentář takřka zbytečný, protože by to bylo jen a jen opakování chvály, ale tato je opravdu povedená. O to větší radost mám i z toho, že se mi podařilo v mém oblíbeném antikvariátu konečně ulovit jeden ze starších výtisků (z r. 1957).

15.10.2022 5 z 5

Rozsudek ráže 9 Rozsudek ráže 9 Michael Connelly

Ani druhý příběh advokáta majícího kancelář na zadním sedadle svého Lincolnu nezklamal. Opět svižný příběh plný překvapivých zvratů a zajímavých postav.

28.08.2023 4 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Slušné čtení, které bych asi ohodnotil jako knihu, u které člověk nelituje času na její četbu, ale vracet se k ní už vracet nebude. A jen tak mimochodem ten konec... , to se příliš nepovedlo.

20.05.2023 4 z 5

Hrob tetovaného Hrob tetovaného Val McDermid

Začátek poněkud rozpačitý až snad nudný, ale zhruba ve třetině se to rozjede k vydařenému závěru vylepšenému šikovně zabudovanou historickou fikcí.

16.05.2023 5 z 5

Anglický špión Anglický špión Daniel Silva

Pokračování špionážní série s Allonem a nezbytným Kellerem je opět povedené, dobrá zápletka, poutavý a napínavý děj, stupňující se tempo, prostě vše, co má špionážní román mít. No a v tomto příběhu jsem to v dostatečné míře našel a užil.

15.05.2023 4 z 5

Zmizení princezny Zmizení princezny Jaroslav Velinský

Opět více než dobrá detektivka od tohoto autora, výborně vykreslená atmosféra Prahy v padesátých letech, osobité dialogy v hovorové češtině a s patřičnou dávkou lidového humoru. Jedna z knih, která splňuje to, co od ní lze očekávat a rozhodně nezklame.

11.05.2023 4 z 5