jprst jprst komentáře u knih

Smrt v oblacích Smrt v oblacích Agatha Christie

Příběh ve stylu záhad uzavřeného prostoru, ale tak nějak tomu chybí atmosféra honosných anglických sídel, kam Poirot zapadá výrazně lépe, i když na činnost jeho "šedých buněk mozkových" to vliv rozhodně nemá. Autorka předvedla s Poirotem i lepší příběhy, ale i tento si zaslouží pětihvězdičkové hodnocení.

11.05.2023 5 z 5

Les sebevrahů Les sebevrahů Jeremy Bates

Kniha, která mě až tak moc neupoutala. Opravdu pomalý rozjezd, který by méně trpělivé čtenáře snad i dokázal odradit, ale je třeba vydržet, postupně se to rozjede, rozuzlení je poměrně nápadité a navíc i poměrně logické. Prostě slušný průměr, ale jednou stačilo.

11.05.2023 3 z 5

Politik střílet nemusí Politik střílet nemusí Eva Kačírková

Tohle za přečtení nestálo, podle mne jednoznačně nejslabší příběh od této autorky, jediným kladem je nízký počet stran, ale jinak velká nuda.

06.05.2023 1 z 5

Smrt komára Smrt komára Jaroslav Velinský

Poměrně krátký příběh s promyšlenou zápletkou, která dá Finkovi zabrat a ne vše se mu hned povede, ale nakonec to zmákne. Opět nechybí osobitý autorův vypravěčský styl a jeho smysl pro neotřelý humor, což z příběhu činí svižné retro, které dokáže pobavit.

06.05.2023 4 z 5

Čenž Čenž Jaroslav Velinský

Dobře vystižená atmosféra té doby pohledem mladého soustružníka, svižný děj, humor, kterému se daří vyhýbat se trapnosti, detektivní linka nic moc, ale jako náhled do minulých let podaný neotřelým vypravěčem prostě parádní.

06.05.2023 5 z 5

Divoké palmy Divoké palmy William Faulkner

Zvláštní a poměrně těžko uchopitelná kniha, ze které si ale pamatuji především jednu z moudrých definic lásky, se kterou jsem se kdy setkal. Přesné znění si sice nepamatuji, ale podstatný je obsah: Láska a soužení jsou jedno a totéž a cena lásky je tak veliká, kolik za ní člověk musí zaplatit, a jestli dostane lásku lacino, pak ošidil sám sebe.

06.05.2023 3 z 5

Inspektor West volá na poplach Inspektor West volá na poplach John Creasey

Zajímavý i poměrně napínavý příběh, zpočátku to sice vypadá jako spletenec nečekaných a spolu nesouvisejících událostí, ale v závěru se vše vysvětlí tak, jak to u britských detektivek bývá, zkrátka taková oddechovka pro jeden příjemný podvečer.

03.05.2023 4 z 5

Zmizelý Zmizelý Joseph Finder

Lehce nadstandardní thriller s hlavním hrdinou vzbuzujícím již brzy po začátku sympatie, který si ví rady v každé situaci. Svižný, poutavý, ale hlavně docela reálný děj dělá z příběhu příjemnou četbu třeba na propršený víkend.

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Tom Clancy

Slušně vyfabulovaný příběh, autor opět prokazuje, že se v dané problematice vyzná a má více než dobrý přehled, což se snaží maximálně využít, ale v tomto případě se dá říci, že autorova snad až posedlost vše rozebrat a vysvětlit do samého detailu spíše příběhu škodí a může dost čtenářů odradit. Ale i tak pro příznivce tohoto žánru literatury lze doporučit.

Živý nebo mrtvý Živý nebo mrtvý Tom Clancy

V některých částech poněkud rozvleklé díky údajům pro děj příběhu snad až zbytečným, a to na úkor tempa a spádu celého příběhu. Nicméně i tak Clancy opět dokazuje, že své spisovatelské "řemeslo" má dobře zmáknuté a ví , co od něho jeho čtenáři očekávají.

21.04.2023 4 z 5

Zlomená oběť Zlomená oběť John Sandford (p)

Dobrá detektivka se spoustou falešných stop a matoucích důkazů, což dokáže čtenáře udržet v patřičném a ještě se stupňujícím napětí až do samého konce.

Kdo tě hlídá Kdo tě hlídá Mary Higgins Clark

Šedý průměr v autorčině tvorbě, ale když není po ruce nic jiného ke čtení, tak se to dá vydržet.

18.04.2023 3 z 5

Osud motýlka Osud motýlka Jaroslav Velinský

Tak jak to autor umí, opět předkládá případ s promyšlenou zápletkou s překvapivými zvraty, doplněný povedenými dialogy s vtipnými hláškami, slušnou porcí přijatelného humoru, prostě prima počtení.

15.04.2023 5 z 5

Záhada žlutého pokoje Záhada žlutého pokoje Gaston Leroux

Klasika mezi detektivními příběhy, které se zabývají záhadou zamčeného pokoje a podle příběhů s tímto námětem, které jsem dosud přečetl, nebyl zatím překonán.

11.04.2023 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Obstojně poskládaný příběh, rozplétání složitého klubka vztahů, minulých křivd a tajemství i skryté nenávisti, atraktivní náhled do zákulisí natáčení televizních seriálů, to vše lze označit za lehce nadprůměrnou a hlavně čtivou detektivku.

11.04.2023 3 z 5

Přes mrtvoly Přes mrtvoly Michael Palmer

Povedená lékařská detektivka, počátek je sice poněkud zmatený a rozvleklý, ale jakmile se jednotlivé souvislosti začnou spojovat, příběh rychle nabere na dynamičnosti a napětí, což přímo svádí k dočtení na jeden zátah.

07.04.2023 4 z 5

Asylum Asylum Madeleine Roux

Dost nevydařený pokus o horrorový příběh postrádající logičnost, obsahující mnohá klišé, trapné až stupidní dialogy už jen umocňují nudnost celého příběhu - ztráta času.

05.04.2023 1 z 5

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Thriller na rozhraní detektivky a dobrodružného románu - boj o přežití ve vyprahlé poušti pod dohledem šíleného (?) maniaka nepostrádá stupňující se napětí, uvěřitelné vykreslení psychiky a chování jednotlivých postav, zkrátka čtivá kniha až do poslední stránky.

02.04.2023 4 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Výrazně lepší než prvý díl této série, ale přece jen do opravdu dobré historické detektivky tomu kus chybí, tedy především středověká atmosféra je dosti odbytá a tehdejší realitu rozhodně nenavozuje. Ale na druhou stranu autor má své řemeslo zmáknuté, takže výsledkem je příjemná nenáročná oddechovka, která neotráví.

25.03.2023 4 z 5

Děti boží Děti boží David Hidden

Napínavý akční a dosti drsný thriller s přímočarým a rychle plynoucím dějem, jen ten závěr mi připadl poněkud uspěchaný a ošizený.

24.03.2023 4 z 5