JLČ JLČ komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Ach, kdyby takových babiček bylo co nejvíce. Skutečných i literárních. Krásné, povznášející dílo, jedno z mých nejmilejších vůbec.

13.11.2016 5 z 5

Cesta - Paměti české aristokratky Cesta - Paměti české aristokratky Cecilia Sternberg

Tak tohle dá lepší obraz o historii, šlechtě a o životě než stovky hodin dějepisu! Nádherně, upřímně, odvážně napsané. Jedna z nejlepších novějších knih tohoto žánru, které znám. Dílo, překvapivě lehce napsané. Příběh o konzumním životním stylu této, jinak úctyhodné starobylé české šlechty, jejíž Cecílie z rodu Reventlow-Criminil, a prostopášný Leopold Šternberg, snad nejsou ti nejtypičtější představitelé.

25.11.2016 5 z 5

Holoubek Holoubek Jindřich Šimon Baar

Mimořádná kniha, možno říci vůbec jedna z nejlepších se skupiny tzv. kněžských románů. Vtipné, svižné vyprávění běhu života českého kněze, od maturity až po stáří, přičemž jsou zde ukázány kladné i stinné články člověka, život venkovského lidu i vrchnosti. Obdobou J. Š. Baara na Moravě je v tomto směru P. Václav Kosmák, ale Baar je přece jenom nadanější. Nádherný, svižný jazyk a výstižná zkratka!

08.12.2016 5 z 5

Černý bod Černý bod Martin Jiroušek

Vítám shrnující publikaci o českém literárním hororu, ale vadila mi přehnaná autorova stylizace a nepřehlednost titulů, které se mnohdy opakují nebo splývají s názvy filmů. Rovněž mám pocit, že autor neměl dost odvahy vyzdvihnout literární kvalitu a naproti tomu odsoudit neumělost a odpad, kterého je v tomto žánru poměrně hodně. Jinak ale poctivá práce, ovšem v mezích autorových profesionálních možností...

01.04.2018 4 z 5

Co řekli naši velikáni o Židech Co řekli naši velikáni o Židech František Komurka

Zajímavé citace známých českých spisovatelů na téma, které je dnes tabu.

27.11.2016 4 z 5

Den, kdy zemřel Kristus Den, kdy zemřel Kristus James Alonzo Bishop

Velmi poutavé zpracování posledních okamžiků Kristova pozemského života. Za socialismu jedna z mála dostupných knih na toto téma.

Píseň o Bernadettě Píseň o Bernadettě Franz Werfel

Krásné popsání zázraku v Lurdech, pro mne také jedna z nejlepších knih vůbec.

Juditin kříž Juditin kříž Bryan Houghton

Tato kniha vyšla v Anglii poprvé roku 1984 pod názvem "Juditino manželství", tedy pouhých 20 let po Druhém vatikánském koncilu, jehož zhoubné působení je již dnes zcela zřejmé. Houghton skvěle propojil zásadní morální problematiku života jednotlivého člověka (sex, manželství, potrat, antikoncepce aj.) s problematikou krize katolické církve, nastartované tímto nešťastným koncilem. Již jen kapitolu, kdy Judit navštívila poprvé mši svatou v tradičním římském ritu, považuji za jednu z nejkrásnějších v dějinách světové literatury a kdyby byl z knihy napsáno jen toto, dost by to bylo. V každém případě milé překvapení a záslužný počin nakladatelství Hesperion! Super!

13.01.2019 5 z 5

Vij Vij Nikolaj Vasiljevič Gogol

Patří k nejlepším hororovým povídkám všech dob, a přitom jsou v ní střípky humoru. Gogol byl geniální spisovatel.

Carmilla Carmilla Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Asi nejlepší gotický horor, jaký kdy byl napsán! Jemný, náznakový, pomalu plynoucí, atmosférický a dokonce situovaný do střední Evropy. Četl jsem to poprvé ve správnou dobu (když mi bylo asi 12) a byl to pro mne úžasný objev. Podle mne ještě lepší než Stokerův Dracula. Vadí mi současné přihlouplé zdůrazňování údajného lesbického vztahu. Jsem rád, že Carmillu zatím nikdo ještě nezkazil nevhodným zfilmováním. Částečně úspěšně se povedly skromné adaptace Polákům a Američanům, ale jsou nás prakticky neznámé. Britské zpracování bylo vysloveně dryáčnické a bez pochopení, ale naštěstí to skončilo v propadlišti filmových dějin. Všem doporučuji pořídit si knihu Tomáše Korbaře "Rej upírů" (v nich je mj. Carmila), která má nádhernou češtinu a dobré, stylizované ilustrace Aloise Mikulky.

01.04.2015 5 z 5

Pietas Austriaca Pietas Austriaca Anna Coreth

LAHŮDKOVÁ "JEDNOHUBKA"! Stručná, ale obsahově hutná a neobyčejně přínosná knížečka rakouské historičky Anny M. M. J. Coreth. Rodačka z tyrolského Innsbrucku byla šlechtického původu (otec Coreth-Stacklenberg, matka Matz von Spiegelfeld). V podstatě upozorňuje na to, co je dlouho soustavně záměrně i nezáměrně opomíjeno, v našem dějepisectví zvláště. Na to, že habsburská říše byla baštou katolické zbožnosti (dodejme, že právě proto musela být rozbita a nepřáteli je dodnes upřímně nenáviděna a pomlouvána).
Dílko se jmenuje "PIETAS AUSTRIACA", s podtitulem "Fenomén rakouské barokní zbožnosti" a odborně formuluje fakta, s nimiž se namátkově setkává každý badatel, otevře-li kroniky a nahlédne do pramenů před rokem 1918...

22.05.2022 5 z 5

Byl jednou jeden svatý král Byl jednou jeden svatý král Libor Rösner

Záslužný počin popularizace velkého krále a světce, u nás velmi málo známého. Kniha je záslužná i tím, že de facto plave "proti proudu" postmoderního myšlení, kdy jsou křížové výpravy odsuzovány nebo relativizovány. Plivání na křížové výpravy a omluvy za všechny hrdinské skutky minulosti dnes patří k základní výbavě modernistických křesťanů. Jinak, stylu knihy, jež nepochybně vychází především ze Joinvilleových "Pamětí křižákových" a monumentální historické monografie Le Goffa, lze vytknout na několika místech silně moderní jazyk, někdy vysloveně nevhodný. Celkově však velmi dobré a užitečné dílo.

11.01.2020 4 z 5

Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Štěpán Smolen

U nás ojedinělý, nezvyklý pohled na Církev bez růžových brýlí. Literárně nejde o prvotřídní dílo, místy působí roztříštěně a některá přirovnání jsou poněkud toporná, ale obsahově má svou kvalitu a některé výborné postřehy. Zhruba od poloviny jde, bohužel, o omílání jednoho a téhož a neustálé prokládání vzpomínek na Anežku s tím, co má hlavní postava zrovna k jídlu nebo jako má jeho zásobu. To působí už nudně, jakoby z toho lezl deníček poznámek z cesty, nastavený něčím "literárním". Rozhodně ale stojí za přečtení, a to nejen katolíky...

23.05.2019 3 z 5

Dejiny Slovenska a Slovákov v časovej následnosti faktov dvoch tisícročí Dejiny Slovenska a Slovákov v časovej následnosti faktov dvoch tisícročí Milan Stanislav Ďurica

Cenná přehledná kniha, která, pokud vím, šla na Slovensku na dračku. Navzdory kritice povýšeneckých Čechů, musím konstatovat, že lepší podobnou chronologickou knihu slovenských dějin neznám...

01.04.2018 5 z 5

Homosexualita v dějinách české kultury Homosexualita v dějinách české kultury Martin C. Putna

Putnovi nelze upřít pisatelský talent, umí psát poutavě a s nadsázkou, avšak pouze jen ve smyslu literárním, nikoliv vědeckém. Zde je jasná tendenčnost obhajoby homosexuality a čtenář tak nevědomky nabývá dojmu, že přátelství (ve smyslu Amise a Amila) de facto neexistuje, že to vše byla uranie (Štulc!). Snad nejhorší a nejzávažnější chyba této kulturně pojaté monografie je totální vynechání příslušných pasáží Bible, které se evidentně autorovi nehodí do krámu. Látalovu studii o hledání homosexuálních prvků ve středověkém umění lze nazvat jako velmi troufalou....

05.11.2017 3 z 5

Příroda v ČSSR Příroda v ČSSR Jiří Čihař

Moc pěkná kniha, od dětství se k ní stále vracím, zvláště o dovolené. Vyhovuje mi členění podle stanovišť; laik zde snadno najde to, co hledá.

18.03.2017 5 z 5

Římský misál Římský misál Marian František Emanuel Schaller

To je krása na malém prostoru! Když jsem ten misálek ("do kapsy") v době bezbřehého modernismu kolem roku 2000 získal, měl jsem radost, jako bych našel cihličku zlata.

19.12.2016 5 z 5

Cena, kterou zaplatíš Cena, kterou zaplatíš Joseph Fadelle

Nejde v žádném případě o literární umělecké dílo, ale to není v tomto případě vůbec podstatné. Nejvíce mne překvapilo, jakým problémem bylo pro muslima najít cestu do křesťanského společenství (pod hrozbou smrti pro něho i pro celou křesťanskou komunitu!). Kniha mne vyprovokovala dále se zajímat o islám. Uvědomil jsem si, jak málo o něm vím, i když jsem žil dlouhou dobu s pocitem, že kromě rozdílu šíitů a sunnitů už nemám žádné další nejasnosti a otázky...

Děj se odehrává v letech 1987 až 2001 v Iráku za režimu Saddáma Husajna, hlavní postavou je bohatý šíitský muslim Mohamed al-Saíd al Musáví, původem ze šlechtického rodu Musáví. Konvertoval v kasárnách pod vlivem křesťana Masúda. Otec mu vybral nevěstu Anwar a po zjištění, že sympatizuje s křesťanstvím ho nechal věznit a týrat po 16 měsíců ve vězení v Bagdádu (Mohamed al-Saíd: "Cítím, že odpustit je teď pro mně nemožné"). I jeho žena konvertovala, ale nemohli přijmout křest pod hrozbou smrti své i křesťanů. Narodili se jim děti. Představený bagdádského kláštera mu jménem Církve přikázal opustit Irák.
Roku 2001 po značných obtížích odešel s rodinou do Jordánska (král Abdalláh II. byl spojencem Západu), žili v křesťanském Fuheisu. Křest přijala celá rodina 22. 7. 2000: z Mohameda se stal Josef, z Anwar Marie, z dětí Azhara Pavel, z Miam Terezie. Josef dělal kostelníka ve Fuheisu, jeho nejbližší příbuzní po něm stále slídili a chtěli ho zabít. Ještě téhož roku rodina odešla do Paříže, kde žije stále v nebezpečí fatvy (trest smrti za odpadlictví). Zde Josef napsal tuto knihu, přeloženou do mnoha jazyků.
Kniha rozhodně stojí za přečtení, lze ji pořídit velmi levně, podobně jako ostatní tiskoviny z vranovského FATYMU.

12.12.2016 4 z 5

Církevní rok a lidové obyčeje Církevní rok a lidové obyčeje Vlastimil Vondruška

Tohle je asi jediná Vondruškova kniha, která se mu povedla a je hodnotná. Není to beletrie, ale naučná...

08.12.2016 5 z 5

Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat kolektiv autorů

Kniha mého dětství, moc pěkné členění a ilustrace. Jde v podstatě zároveň o umělecké výtvarné dílo. Ta kniha sama o sobě, pominu-li skvěle uspořádané informace, je uměleckým dílem!

27.11.2016 5 z 5