jitvav jitvav komentáře u knih

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Dlouho už jsem nečetla tak silnou knihu, která dokáže úplně pohltit a vtáhnout do děje i prostředí tak, jako Geniální přítelkyně. Při čtení jsem se procházela úzkými uličkami Neapole 50. let, měla jsem pocit, že obě hrdinky jsou i moje přítelkyně. Pravda, ze začátku jsem měla trochu problém zorientovat se v postavách, ale naštěstí na začátku knihy je přehled jednotlivých rodin, který jsem ale po prvních pár kapitolách už vůbec nepotřebovala. Kdo má rád Itálii a zejména staré italské filmy, pro toho je tato kniha jako dělaná.

21.07.2017 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Úžasná tetralogie. Dlouho mne nic takhle nechytlo. Poslední díl byl místy dost tvrdý, drsný, ale takový už je život. Ten se s námi také nemazlí.

25.05.2018 5 z 5

Ani třetí díl Neapolské ságy mne nezklamal. Od předchozích dílů se trochu liší tím, že je více prostoru věnováno politickým nepokojům v 60. letech v Itálii. Charaktery jednotlivých postav se také v souvislosti s tím vyvíjejí. Osudy přítelkyň Eleny a Lily jsou jako na houpačce, jednou nahoře, jednou dole, i když vlastně těžko říci, která z nich je opravdu šťastná. Už se těším na poslední čtvrtý díl, věřím, že s rozuzlením celého příběhu.

22.11.2017 5 z 5

V zemi bílého oblaku V zemi bílého oblaku Sarah Lark (p)

Krásná kniha, předčila mé očekávání. Je psána krásným jazykem, přibližuje nám život přistěhovalců na Novém Zélandu. Těžko si představit život uprostřed lesů a pastvin a obrovské vzdálenosti mezi jednotlivými obydlími. Hlavním zdrojem obživy je většinou chov ovcí, skotu a koní na farmách. Obě hrdinky mi byly sympatické, i když byla každá úplně jiná. Kniha zahrnuje dlouhý časový úsek a dějem mi trošku připomínala Jih proti severu, který se odehrává přibližně ve stejné době, ale na úplně jiném konci světa. Doporučuji (nejen) všem milovníkům ság.

08.03.2017 5 z 5

Všeník Všeník Daniel Landa

Určitě to není knížka pro každého a pro každé citové rozpoložení. Ač je to knížka útlá, četla jsem ji dlouho, protože jednak má hodně malá písmenka a také jsem každou část musela chvíli vstřebávat. Není napínavá jako detektivka, ani tam nenajdete žádné pikantnosti ze soukromí. Je to spíš takové zamyšlení, ale místy hodně do hloubky. Asi nejvíc mne dostalo vyznání mamince někde ke konci knížky. Jen je mi trochu smutno z toho, že mnozí, ač nic nepochopili a neví, jsou schopni hned odsuzovat a zavrhovat...

29.11.2016 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Nádherná kniha plná emocí. Nejdříve jsem viděla film, který nebyl špatný, ale až nyní musím uznat, že kniha je mnohonásobně lepší. Dokázala mne pohltit tak, že jsem celý příběh prožívala s hrdiny , vysoko v horách, v mrazu, na samotě, bez jídla, na pokraji přežití. Tekly mi u toho slzy, smála jsem se... U knih, jako je tato, je pět hvězdiček skoro málo.

26.01.2018 5 z 5

Všechno, co máme Všechno, co máme Kerry Lonsdale

Musím přiznat, že jsem dlouho nečetla knihu, která by mne tak vtáhla do děje, jako tato. Je to kniha s velmi silným, ale smutným příběhem. Prožívala jsem ho celý s hlavní hrdinkou. Je psána krásným jazykem, postav je tam tak akorát, aby se v nich čtenář snadno zorientoval. V napětí nás drží až téměř do konce. Jediné, co bych knize vytkla, jsou pravopisné chyby (zejména v první polovině knihy), které zřejmě korektorce utekly... Zvažovala jsem, zda mám dát o hvězdičku méně, ale ten příběh je opravdu tak krásný a čtivý, že dávám plný počet.

30.12.2017 5 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Druhý díl mne úplně dostal. Dále se rozvíjely osudy obou "přítelkyň", které vlastně ani nejsou přítelkyněmi v tom pravém slova smyslu. Děj plný zvratů a emocí se mi odvíjel před očima jako film. Neapol, Ischia, Pisa - prostředí i charaktery postav, prostě typická Itálie. Postavy se mi dostaly dokonale pod kůži a moc bych chtěla vědět, jak se jejich osudy budou vyvíjet dále. Další díl bohužel vyjde až v říjnu...

17.08.2017 5 z 5

Volání ptáka kivi Volání ptáka kivi Sarah Lark (p)

Také poslední díl této trilogie se mi líbil. Pojednával již o pravnučkách dvou původních hrdinek a odehrával se mimo Nový Zéland ještě v Anglii, Číně, Austrálii, v Egyptě a v Turecku. Oproti předchozím dílům tam však bylo více smutku a krutosti, ať už barvitě líčené útrapy, které musela prožít Glorie na cestě zpět na svou milovanou farmu na Kiwardu nebo hrůzy na bojištích 1. světové války. Přesto však i tento díl stojí za přečtení a celá sága jako celek je prostě úžasná!

19.06.2017 4 z 5

Nebýt sám Nebýt sám Magda Váňová

Knihy Magdy Váňové mám moc ráda a ani tato mne nezklamala. Tak jako v jiných jejích příbězích, tak i zde jsou postavy zvláštní, s málokterou bych se ztotožnila, ale tak je to i v životě, charaktery lidí nejsou jen černé nebo bílé... Zajímavé je pozorovat, jak na člověka působí prostředí, ve kterém od dětství vyrůstal. Malý Konrád je po tragické smrti rodičů vychováván u tety a strýce ve skromných podmínkách na venkově. Člověk by řekl, že něco z těchto zkušeností si s sebou vezme i do dospělého života. Konrád je později přijat na vysokou školu do Prahy, kde se skamarádí s bohatým spolužákem Ivanem a téměř se stane součástí jeho rodiny, kam zapadne, jako kdyby tam žil odjakživa a téměř vytěsní ze svého života tetu a strýce, kteří ho vychovali. Také jeho vztahy s dívkami jsou poněkud zvláštní, těžko pochopitelné. Nicméně pro nás, kteří jsme neprožili to, co on, může být jeho chování divné, ale nikdo neví, jak by se v jeho situaci zachoval sám... Knížka rozhodně stojí za přečtení.

26.05.2017 5 z 5

Roxolana Roxolana Pavlo Zahrebeľnyj

Opravdu nádherná kniha, psaná poutavě, krásným jazykem... Když srovnám s Falconerovým Harémem, který jsem četla nedávno, zde nám autor ukázal Hürrem s jejími skutečně lidskými vlastnostmi a ne pouze jako stroj, který jde bezcitně, bezohledně a krutě za svým cílem. Při čtení této knihy jsem zase byla v Istanbulu, procházela jsem se zahradou kolem paláce Topkapi, cítila všechny vůně a slyšela šumět moře... 5 hvězdiček je pro tuto knihu skoro málo, dala bych ještě víc. Jen škoda, že knihu je těměř nemožné sehnat a ani žádné nakladatelství neuvažuje o její reedici. Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii vlády Sülejmana Nádherného!

16.11.2015 5 z 5

Budu vůbec někdy dost dobrá? Budu vůbec někdy dost dobrá? Karyl McBride

Velmi dobře napsaná kniha. Ve skutečných příbězích, které jsou v knize uvedeny člověk velmi často pozná sebe i své problémy.

05.12.2018 5 z 5

Všechno, co jsme opustili Všechno, co jsme opustili Kerry Lonsdale

Moc jsem se těšila na pokračování příběhu Aimee a Jamese/Carlose. Kniha mne rozhodně nezklamala, i když je psána úplně jiným stylem, než první díl. Řeší hlavně postavu Jamese, zda se mu podaří navázat dávno zpřetrhané a zapomenuté citové vazby a nebo případně udržet ty z nového života, které prožil již jako Carlos. Místy jsem měla trochu problém, zorientovat se v těch různých dějových rovinách, také mi dost chyběla postava Aimee, která je tu zmiňována jen velmi sporadicky a myslím, že by si zasloužila větší prostor. Celkově hodnotím knihu kladně a těm, komu se líbil první díl, doporučuji k přečtení.

08.07.2018 4 z 5

Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Vlastimil Vondruška

Tradičně opět výborná kvalita. Troufám si říci, že žádný jiný autor nám nepřibližuje toto období tak čtivým způsobem, jako Vlastimil Vondruška. Obyčejní lidé v jeho příběhu jsou nám velice blízcí, jejich očima můžeme prožívat i toto nelehké období našich dějin. A i politická situace tehdy, v některých aspektech trochu připomíná tu dnešní. Trochu mne zasáhla smrt některých hrdinů, kteří se mi už dostali pod kůži, ale to už bohužel k životu patří.

03.04.2018 5 z 5

Všechno, co máme Všechno, co máme Kerry Lonsdale

Upřímně, moc nerozumím, když někdo napíše, že "kniha byla pěkná a hezky se četla" a hodnocení dá "odpad". Díky za případné vysvětlení.

02.02.2018 5 z 5

Vánoční zázraky Vánoční zázraky Alexander Stainforth (p)

Příjemná oddychovka, tři povídky ze současnosti, které na vás dýchnou vánoční atmosféru. Není to nic světoborného, co by ve vás zanechalo nějaký hlubší dojem, ale je to vhodné pro chvíle odpočinku a relaxace.

02.01.2018 4 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Byla to moje první knížka od této autorky, ale musím se přiznat, že jsem z ní trošku na rozpacích. Určitě nebyla úplně špatná, byla velice čtivá, i to střídání časových rovin mě bavilo, ale trošku mi vadil jazyk, jakým byla psaná. Děj byl místy dost překombinovaný a ty propletence lidských osudů byly pro mne těžko uvěřitelné. Na to, jak byly některé pasáže rozebírány zbytečně dopodrobna, mi konec přišel otevřený.

02.07.2017

Okolo Gabry a Málinky Okolo Gabry a Málinky Amálie Kutinová

Příběhy Gabry a Málinky vždycky pohladí po duši, když je člověku smutno...

23.05.2017 4 z 5

Dny opuštění Dny opuštění Elena Ferrante

Hlavním tématem knihy je situace, kdy manžel po patnáctilétém soužití opouští svou ženu, nechává jí na starost péči o domácnost, dvě malé děti a psa. Tento stav zažily mnohé z nás a každá byla nucena vyrovnat se s ním po svém. Hrdinka knihy se velmi otevřeně zpovídá z toho, jak situaci řešila ona. Je to napsáno na můj vkus dost syrově až naturalisticky. Přestože jsem se s hrdinkou vůbec neztotožňovala v řešení nejrůznějších problémů, kniha mne zaujala a za přečtení určitě stojí.

09.05.2017 3 z 5

Rubínový pokoj Rubínový pokoj Pauline Peters (p)

Po knize jsem sáhla, protože mne zaujalo téma příběhu a v neposlední řadě také krásný obal. Musím říci, že kniha má očekávání ani zdaleka nesplnila. Asi tak do půlky jsem se nemohla začíst a sžít se alespoň s některou z postav. Jedná se sice o detektivku, ale žádné napětí, které by mne pohánělo ke zjištění, co bude dál, jsem necítila. Škoda, myslím si, že námět byl docela zajímavý...

15.02.2018 3 z 5