Jitty82 Jitty82 komentáře u knih

Nic než přítomnost Nic než přítomnost Jack Kornfield

Smysluplná a krásná kniha. Vyzařuje z ní laskavost a hluboké porozumění lidského utrpení. Během čtení ve mně vyvolávala hřejivý pocit a klid.

Díky své nesrovnatelné směsi hluboké moudrosti, inspirativních příběhů a silných meditací je tato kniha plodem celoživotního duchovního učení. Poselstvím Jacka Kornfielda je, že nemusíte čekat. Láska, radost a svoboda jsou tady pro vás, přímo tady a teď tvoří součást vašeho života.

Doporučuji každému, kdo se zajímá o hlubší hodnoty života.

19.03.2021 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Pro mě jsou krimi thrillery Angely Marsons něco jako Pán prstenů pro fanoušky fantasy. Jestli je totiž autorka v něčem skutečně dobrá, tak je to udržování čtenáře v neustálém napětí. Právem si získala oblibu po celém světě. Tahle série patří mezi mé oblíbené.

V tomto případu se ponoříme hluboko do minulosti samotné Kim. Odhalíme její nejniternější tajemství, která jsou pro ni velice bolestná.

19.03.2021 5 z 5

250 zákonů lásky 250 zákonů lásky Petr Casanova

Čtení této knihy je inspirativním a osvěžujícím přístupem ke vztahům.

Autor začíná příběhem o nevyléčitelně nemocném chlapci, který se v posledních dnech svého života setkal s dívkou svých snů. Po tomto něžném příběhu následuje:

„Chováte-li k někomu nejkrásnější city, o kterých dotyčný neví, není důvod je skrývat. Vyjádřete je - dejte mu včas vědět, co pro vás znamená. Možná budete překvapeni, že k vám cítí totéž. Hlavně jednejte, než bude příliš pozdě. “

Zákony lásky začínají 1 - Lidský život je krátký, 2 - Čeká nás jen takový život, jaký si vytvoříme - a seznam pokračuje 250 takovými vhledy, jako jsou zákony hledání lásky, sdílení lásky, řešení dilemat ve vztazích, žárlivost, vyhoření, zanedbaná komunikace, jednání s novým partnerem atd. Každý zákon je doprovázen ilustrativními krátkými příběhy, situacemi a radami, jak zvládnout všechny parametry úspěšného vztahu.

25.02.2021 4 z 5

Příběh Lobsanga Rampy Příběh Lobsanga Rampy Lobsang Rampa (p)

V průběhu čtení jsem byla pevně přesvědčená o tom, že Dr. T. Lobsang Rampa, láma a lékař z Tibetu, skutečně existoval. Věřila jsem, že ve své knize Rampa popisuje skutečné zážitky a zkušenosti. Nyní už vím, jak to skutečně s Dr. T. Lobsangem Rampou bylo. Nicméně věřím, že jeho knihy měly a stále ještě mají veliký význam. Rampa svým dílem dokázal neuvěřitelným způsobem především západnímu typu člověka a způsobu jeho myšlení přiblížit Tibet. Tibet jako úžasnou kulturu s obrovským duchovním dědictvím. Málokdo dokázal psát o Tibetu a jeho tajemstvích tak přesvědčivě a s takovým zaujetím, jako právě on.

11.02.2021 5 z 5

Starověký Egypt Starověký Egypt Maria Cristina Guidotti

Starověký Egypt. Slova, jež v nás po staletí vyvolávají údiv, úctu, obdiv, ba dokonce vášeň.

Úžasná a moudrá civilizace.

Egyptská říše byla po celá dlouhá tři tisíciletí nejmocnější světovou kulturou. Její úžasné příspěvky světové architektuře, umění, astrologii, lékařské vědě, matematice patří dodnes mezi milníky lidské civilizace.

Krásně zpracovaná kniha se spoustou ilustrací mapující historii a zvyky starého Egypta.

11.02.2021 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Básnická sbírka Kytice z pověstí národních K. J. Erbena je jedním z pokladů naší národní kultury, která nás vedle Máchova Máje a Babičky od Boženy Němcové provází životem od školních let.

Erben uchvacuje vypravováním o zašlém světě pověr (Štědrý den), o nadpřirozených bytostech (Polednice, Vodník), o kouzelných předmětech (Zlatý kolovrat) a o harmonickém či problematickém soužití člověka s přírodou.

Mezi mé oblíbené balady patří Věštkyně, která předpovídá katastrofy, ale i znovu obnovenou slávu, která postihne český národ. Poučuje budoucí generace, jak se zachovat, aby byl český národ opět obnoven v plné původní kráse.

(...) Viděla jsem kostel nad Orlicí řekou,
slyšela jsem jeho zlatý zvon,
prv než upřímnost českou starověkou
rozerval lítých vášní shon.

Když pak utuchly v Čechách boží cnosti:
víra i láska s nadějí,
ukryl se kostel v země hlubokosti
a vody místo stápějí. (...)

A Svatební košile, ve které zoufalá dívka se modlí a žádá o svého milého a přitom se rouhá. Ten se jí sice vrátí, ale již nežije. Dívka je donucena zahodit věci, které jsou jí nejmilejší. Modlitební knížku, růženec i křížek po matičce. Nyní pochopí, že je mrtev a schová se do umrlčí komory. Dívku nakonec zachraňuje modlitba k Panně Marii.

(...) A byla cesta nížinou,
přes vody, luka, bažinou;
a po bažině, po sluji
modrá světélka laškují:
dvě řady, devět za sebou,
jako když s tělem k hrobu jdou;
a žabí havěď v potoce
pohřební píseň skřehoce. (...)

Neuvěřitelné vydání nakladatelství BVD.

Sběratelský kousek, na který jsem náležitě pyšná.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Má sbírka se rozrostla o unikátní rukou psané vydání, které má nevídanou podobu.

Malý princ je nádherný příběh o dětství, lidství, hodnotách, přátelství, lásce, strachu a naději.

Učení lišky je krásné a poetické - prozrazuje Malému princi, jak vzniká blízkost, jak vnímáme jedinečnost druhého člověka pro nás a co pro nás může znamenat vytvořit si pouto k někomu blízkému.

"Chceš-li přítele... Musíš být hodně trpělivý... Sedneš si nejprve kousek ode mne... Já se budu na tebe po očku dívat, ale ty nebudeš nic říkat. Řeč je pramenem nedorozumění. Každý den si však budeš moci sednout trochu blíž."

"Správně vidíme jen srdcem."

"Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal."

Nepochybně jedna z nejkouzelnějších a nejkrásnějších knih, jakou jsem kdy četla ❤️

Malý princ nás učí, jak správně růst.

30.01.2021

Kniha náboženství Kniha náboženství Marcus Weeks

Kniha náboženství jasně vysvětluje klíčové pojmy, které stojí za nejranějšími náboženskými vírami až po nejnovější víry světa, a dostává se k jádru toho, co znamená věřit.

Kniha je pro kohokoli, kdo se zajímá o myšlenky starověkých i současných vír a náboženských filozofií.

Nejhezčí túry světa Nejhezčí túry světa Jan Hocek

Pouhé prolistování knihy budí touhu jít si sbalit batoh a vyrazit.

Každý má svá vlastní okouzlující nebo nějak znamenitá místa - oplývající vesměs tím, čemu se říká genius loci, duch místa.

Sestavit žebříček těch nejkrásnějších míst je takřka nemožné - už proto, že každý z nás má jiný vkus a preference.

Kniha mě nadchla a je pro mě zdrojem inspirace k dalším výpravám.

30.01.2021 4 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Krásné a nevšední zpracování literární klasiky. Každý příběh má svůj neobyčejný komiks s jedinečným stylem kresby, který pozvedá zážitek z četby.

Komiksová Kytice je inspirativní kniha, která zejména dětem může otevřít cestu k Erbenovi. Na nich pak bude, zda časem překročí úskalí komiksového světa a všimnou si i slov věštkyně: že ,,zákon nezbytný ve všem světě stojí...”

30.01.2021 5 z 5

Queen kompletní příběh Queen kompletní příběh kolektiv autorů

Mimořádný příběh o skupině Queen s krásnými fotografiemi, které obohacují text, který lze číst náhodně nebo jen listovat pro potěšení. Nepochybně vynikající akvizice, nezbytná jak pro fanoušky kapely, tak pro ty, kteří ji chtějí jen lépe poznat.

Racek Racek Richard David Bach

Příběh o výjimečném rackovi, který na rozdíl od ostatních svého druhu nehledá potravu ani přístřeší. Jonathan miluje létání, Jonathan žije létáním.

Inspirativní příběh o zdokonalování se, následování své vášně a plnění svých snů bez omezení. Opravdu pozoruhodné čtení. Velmi doporučuji.

Všechno je možné, pokud věříte sami v sebe.

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vánoční koleda od Charlese Dickense je pro sváteční období literární nezbytností.

Jedná se o úžasný nadčasový příběh, který si zaslouží všechna uznání. Pozvedne vaši duši a přiměje vás věřit v sílu lidstva a lidského ducha. Ilustrace od Roberta Innocentiho doplňují příběh k dokonalosti. Užila jsem si strašidelnost duchů a zároveň mě dojala Scroogeova schopnost změnit se a poskytovat pomoc těm, kteří to potřebovali.

Jaký úžasný svět by to byl, kdybychom celý rok drželi v srdci ducha Vánoc.

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Psaní Ira Levina je brilantní - jsem v úžasu! Tato kniha je opravdovým hororovým klenotem. Vyšla v šedesátých letech minulého století a v té době skutečně vyvolávala hrůzu u svých čtenářů. Třebaže už není víra v temné síly tak silná a děl o Antikristu bylo napsáno nespočet, tato kniha neztrácí své kouzlo.
Čarodějnictví. Obětování. Krvavé rituály. A toto již není satanské spiknutí, ale skutečný ďábelský kult až leckdy tuhne krev v žilách. Atmosféra houstne, situace gradují. Zde je náboženské poselství. Je těžké si nepovšimnout, že toto se děje v agnostické rodině, která se odvrátila od Boha a stala se snadným terčem pro ďábla.

Lehké čtení našeho století, ale skutečná hrůza té doby. Nesmrtelná klasika, kterou by si měl přečíst každý.

31.12.2020 5 z 5

Kniha pojednává o všech důležitých věcech, na kterých v životě záleží. Láska mezi profesorem Morriem a Mitchem je tak krásná a hluboce zakořeněná. Přesto, že žádného z nich navzájem nespojuje pokrevní pouto, lze jejich vztah popsat takřka jako vztah otce a syna. Jsem vděčná za to, že autor napsal a sdílel příběh s námi. Tato kniha je tak smysluplná, hřeje mě u srdce. Připomněla mi některé důležité věci. Tak krásné a cenné.

01.12.2020 5 z 5

Umění najít pravou míru Umění najít pravou míru Anselm Grün

Milá a moudrá slova.

Kniha je prodchnutá inspirativními myšlenkami, které vám pomohou najít cestu k vyváženému a naplněnému životu. Přečetla jsem ji jedním dechem.

Některé myšlenky, které mě oslovily.

"Věřte ve svou moudrost a vlastní míru. Pak budete žít v souladu se svou nefalšovanou bytostí, povedete příjmený a harmononický život, který dostane lesk pravé míry."

"Pokora přináší vyrovnanost. Mám odvahu být takový, jaký jsem, nepotřebuji se změnit. Jsem sám sebou a důvěřuji, že Bůh nechá z toho, co je ve mně, rozkvést strom, odpovídající mé bytosti. Strom může růst tehdy, když ho necháme stát. Kdo na něm pořád pracuje, přesazuje ho, ten nesklidí žádné plody. (...) Tak potřebuje člověk dobromyslnost a pokoru, aby se v klidu mohl stát sám sebou. Nejde o netečnost bavorských pijáků piva, kteří se ničím nenechají vyrušit. Spíš jde o vyrovnanost, dynamický klid jako podmínku, abychom se stali člověkem, jenž odpovídá boží představě."

"Stačí být dobrý, dokonalost není nutná."

“Kdo je ve vztahu se sebou, tomu stačí procházka lesem. Zde prožívá přírodu, cítí vůni dřeva, lesní půdy, květin. Slyší cvrlikání ptáků a bzučení hmyzu. Vdechuje život a má všechno, co potřebuje. Žije ve vztahu ke stromům, mluví s nimi, cítí jejich energii. Cítí, že je součástí božího díla, je živý, v bezpečí, zná svou cenu.”

01.12.2020 5 z 5

Kniha mytologie Kniha mytologie Shulamit Ambalu

Kniha shromažďuje mýty z různých kultur uspořádané podle regionů a je doplněna užitečnou informační grafikou, křížovými odkazy a časovými osami. Zpracované jsou zde známé příběhy z řecké a skandinávské mytologie spolu se zajímavými a (alespoň pro mě) méně známými příběhy z afrických a oceánských kultur. Je obzvláště zajímavé sledovat mnoho témat a symbolů, které se opakují napříč mytologiemi geograficky odlišných kultur. Například různé mýty o stvoření sdílejí mnoho věcí, ale také se od sebe fascinujícím způsobem odchylují. Křížové odkazy uvedené v textu jsou užitečným nástrojem k provádění srovnávací studie těchto příběhů.

Stručně řečeno, jedná se o vynikající úvod pro každého, kdo hledá širší znalosti o světové mytologii.

19.11.2020 4 z 5

Lidské tělo - průvodce pro celou rodinu Lidské tělo - průvodce pro celou rodinu kolektiv autorů

Tato kniha je skvělá. Díky úžasným ilustracím a stovky plnobarevných diagramů vás lidské tělo zavede na fascinující vizuální cestu tohoto nejsložitějšího stroje, která předvede brilantnost lidské anatomie.

Všechny aspekty anatomie jsou jasně vysvětleny podrobným a poučným textem.

29.10.2020 5 z 5

Klasická filozofie v kostce Klasická filozofie v kostce Michael Moore

Tato kniha je přesně to, co jsem hledala, abych získala přehled o klasické filozofii.

Od Sokratových fascinujících diskusí o morálce a ctnosti až po Pythagorovy pokusy porozumět uspořádání vesmíru nám myslitelé starověkého světa poskytli úžasnou škálu myšlenek, které pomohly utvářet moderní svět.

Na konci každé kapitoly je krátké shrnutí, které pojednává o hlavních bodech a pomáhá vám zapamatovat si, co jste právě četli, což je velmi užitečné pro ty, kteří si chtějí dělat poznámky.

Obzvláště se mi líbily pečlivě vybrané diagramy a jednoduché shrnutí složitých teorií.

09.10.2020 5 z 5

Aniho papyrus - Nejkrásnější egyptská kniha mrtvých Aniho papyrus - Nejkrásnější egyptská kniha mrtvých Jaromír Kozák

Tuto knihu jsem si vybrala, jelikož toto téma mě zajímá a Staroegyptská civilizace je mi blízká. Jako jedna z nejstarších a nejdéle trvajících civilizací nabízí neuvěřitelné vědomosti. Díky jednotě tohoto národa a úctě k tradicím se zde vyvinulo právo, náboženství a samozřejmě i literatura. V jiných částech světa se kultura stovky let předávala pouze ústně, avšak na severu Afriky začala být zapisována do kamene a papyru a Egypťané tuto schopnost dokonce povýšili na umění. Písmo bylo považováno za dar od boha moudrosti Thovta a číst a psát uměli pouze kněží a speciálně vyškolení písaři. Během jejich tisíciletého vývoje vynalezli nejrůznější typy dokumentů. Většinu těchto textů sice pohřbil čas, ale i samotná špička ledovce, kterou archeologické expedice každým rokem objevují, nám odkrývá neuvěřitelnou, ztracenou a znovu objevenou moudrost.

Egyptská kniha mrtvých popisuje cestu duše po smrti, osvobození se od pozemského života a vstup do sféry božského světa, do oblasti světla. Pro starodávné Egypťany smrt nebyla koncem pro duši, nýbrž začátkem její poutě do země, z níž přichází Re.

09.10.2020 5 z 5