Vánoční koleda

Vánoční koleda: čili Vánoční povídka s duchy. Vánoční koleda je osobním dramatem člověka, které oslovuje další a další generace čtenářů již přes 170 let. Rozsahem nedlouhá „moralita“ o pěti kapitolách se dočkala mnoha dramatizací, operního i filmového zpracování. Důvod není jen v silném příběhu či literárních kvalitách. Kromě nich je tu cosi, co se nás bytostně týká, co potřebujeme v životě takřka neustále: naděje. Českých vydání tohoto příběhu je několik, ale je jen jedno, které opravdu můžeme považovat za knižní skvost. Je to totiž jeden ze vzácných případů, kdy kvalitu knihy několikanásobně zvyšuje její estetická úprava. Knihu z nakl. Champagne Avantgarde z roku 1994 ilustroval italský malíř Roberto Innocenti. V New Yorku bylo toto vydání vyhlášeno za nejkrásnější ilustrovanou knihu roku 1991. A není se čemu divit. Velké obrazové kompozice, které dýchají ponurou zimní atmosférou, umocňují náladu celé knihy. Všechno je barevně laděné d o tmav&y acute;ch barev, převážně hnědé. Čtenář by neměl ilustrace opomíjet. Důležité je prohlédnout si opravdu celou kresbu. Innocenti si vyhrál s každým detailem, který nám dokonale přibližuje svět Anglie v první polovině 19. století. Vše je vykresleno v perspektivní harmonii. Zvláštností je jeho pojetí portrétování. Všechny postavičky na malbě mají téměř identické tváře, jakoby ploché s výraznými temnými body v místech očí. Jediná pozitivní ilustrace je vlastně až závěrečná, kde Innocenti použil i jiné než temné barvy. Kvůli Vánoční koledě navštívil Innocenti Londýn. Ne snad proto, že by zde chtěl objevit Dickensův svět, ale aby zhlédl originály výtvarných děl spisovatelových současníků. Inspiroval se a vlastní realistickou malbu k fantasknímu příběhu doplnil četnými detaily prostředí, výraznou expresí i magickým realismem, jimž dotváří sugestivní atmosféru Dickensova vyprávění. Kniha vychází s ilustracemi Roberta Innocentiho (1940), italského mezinárodně uznávaného výtvarníka, který získal četná ocenění včetně Ceny Hanse Christiana Andersena (2008).O značném přesahu jeho díla svědčí i to, že knihy s Innocentiho ilustracemi vydávají nakladatelé v Evropě, Asii, USA i v Japonsku a není tedy divu, že v deníku The New York Times byl představen jako „jeden z největších ilustrátorů dětských knih ve světě“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419545/big_vanocni-koleda-oGg-419545.jpg 4.61550
Literatura světová, Novely, Povídky

Vydáno: , Petrkov

A Christmas Carol, 1843

Kniha Vánoční koleda

todilka

Nadčasová, poučná, vánočně laděná skvělá jednohubka pro malé i velké.
*čtenářská výzva 2021: Kniha vydaná před více než 100 lety

Ronnie68

tuhle knihu jsem slyšela i dříve … ale prvně jsem si ji sama přečetla asi před 3 lety a od té doby jsem ji začala vyhledávat, protože jsem ji chtěla mít i doma … podařilo se … a díky čtenářské výzvě jsem se ke knize znovu vrátila a s chutí jsem si přečetla útlou knihu o 5 kapitolách, kde je vidět, jak z nerudného starého pána se díky vidinám 3 duchů a svého mrtvé společníka … stane se z něho úplně jiný člověk, který zase rád slaví Vánoce … prostě tenhle příběh je jeden z mých nejoblíbenějších a určitě se k němu ještě několikrát vrátím …. Prostě nádhera …

Renatka11
30.12.2021

Krásná a poučná vánoční klasika, kterou miluju v podobě filmového animáku z roku 2009 i ve skvělé divadelní verzi Studia Dva. Až dneska jsem si ale vychutnala i její skoro dvě stě let starou knižní předlohu a byla stejně nadšená!

petraj30
29.12.2021

Krásný, dojemný a nadčasový příběh, který nám připomene, jak moc jsou Vánoce pro nás důležité. Když se nad tím zamyslím, je škoda, že Duchové nechodí pravidelně a některým z nás nepřipomenou co a proč Vánoce jsou.
Každý rok jsem ráda shlédla filmové podání a moc se stydím, když přiznám, že to dnes bylo poprvé, co jsem přečetla i knihu:-). Je v mnohém stejná, ale přece jen o kapánek lepší. S radostí se k ní vrátím.

alef
28.12.2021

Sentimentální vánoční Londýn připravený ukázat kouzlo vánoc – kouzlo smíření … tak to jsou kulisy notoricky známého vánočního příběhu z pera Charlese Dickense.
Četla i viděla jsem už mnohokrát, a letos jsem knížku po několika letech s malou neteří opět otevřela, abych vyprávěla příběh … o velkém hříšníkovi, nesnášenlivém, mrzoutském, chamtivém, lakomci Vidřigrošovi(v orig. Ebenezeru Scroogeovi … mimochodem v jidiš prý Ebenezer příhodně znamená „muž s kamenným srdcem“) a o jednom churavém chlapci, žijícím v milující rodině Vidřigrošova písaře, který je velmi vnímavý, a taky, smířený se svou nemocí.
A protože je to příběh z Dickensova pera, vyprávěla jsem tak příběh plný kontrastu … vánoční pohody a klidu, ale taky potřeby soucitu se slabšími, příběh o nápravě hříšníka, nebo taky lze říct, pohádku s nadpřirozenou bytostí a se šťastným koncem, přesně tak, jak to v pohádce má být … prostě příběh plný sentimentu a emocí, jak to k vánocům patří.
Ráda jsem si ho opět připomněla, a určitě, ne naposled :-).

Jana512
27.12.2021

Knihu, krásně ilustrovanou Andrewem Wheatcroftem, jsem četla v době Vánoc. Idylickou atmosféru Vánoc navodil příběh i tím, k jaké změny dospěl ve svém životě člověk, lakomý a zlý Scroogeus, díky návštěvě tří dobrých duchů, kteří jej vedli k nápravě. Tím autor ukazuje čtenáři, že ke změně k dobrému lze dojít i tam,kde bychom to již nečekali.

Ladislav73
27.12.2021

Peníze si do hrobu nevezmete. Duchové Vánoc vám otevřou oči a odkryjí pravdy, kterým nikdy nechcete uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musíte otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co jste v životě udělali.

nikikostadinova
26.12.2021

Můj nejoblíbenější vánoční příběh. Jen jsem teda četla v naprosto otřesném překladu.