Vánoční koleda

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vánoční koleda: čili Vánoční povídka s duchy. Vánoční koleda je osobním dramatem člověka, které oslovuje další a další generace čtenářů již přes 170 let. Rozsahem nedlouhá „moralita“ o pěti kapitolách se dočkala mnoha dramatizací, operního i filmového zpracování. Důvod není jen v silném příběhu či literárních kvalitách. Kromě nich je tu cosi, co se nás bytostně týká, co potřebujeme v životě takřka neustále: naděje. Českých vydání tohoto příběhu je několik, ale je jen jedno, které opravdu můžeme považovat za knižní skvost. Je to totiž jeden ze vzácných případů, kdy kvalitu knihy několikanásobně zvyšuje její estetická úprava. Knihu z nakl. Champagne Avantgarde z roku 1994 ilustroval italský malíř Roberto Innocenti. V New Yorku bylo toto vydání vyhlášeno za nejkrásnější ilustrovanou knihu roku 1991. A není se čemu divit. Velké obrazové kompozice, které dýchají ponurou zimní atmosférou, umocňují náladu celé knihy. Všechno je barevně laděné d o tmav&y acute;ch barev, převážně hnědé. Čtenář by neměl ilustrace opomíjet. Důležité je prohlédnout si opravdu celou kresbu. Innocenti si vyhrál s každým detailem, který nám dokonale přibližuje svět Anglie v první polovině 19. století. Vše je vykresleno v perspektivní harmonii. Zvláštností je jeho pojetí portrétování. Všechny postavičky na malbě mají téměř identické tváře, jakoby ploché s výraznými temnými body v místech očí. Jediná pozitivní ilustrace je vlastně až závěrečná, kde Innocenti použil i jiné než temné barvy. Kvůli Vánoční koledě navštívil Innocenti Londýn. Ne snad proto, že by zde chtěl objevit Dickensův svět, ale aby zhlédl originály výtvarných děl spisovatelových současníků. Inspiroval se a vlastní realistickou malbu k fantasknímu příběhu doplnil četnými detaily prostředí, výraznou expresí i magickým realismem, jimž dotváří sugestivní atmosféru Dickensova vyprávění. Kniha vychází s ilustracemi Roberta Innocentiho (1940), italského mezinárodně uznávaného výtvarníka, který získal četná ocenění včetně Ceny Hanse Christiana Andersena (2008).O značném přesahu jeho díla svědčí i to, že knihy s Innocentiho ilustracemi vydávají nakladatelé v Evropě, Asii, USA i v Japonsku a není tedy divu, že v deníku The New York Times byl představen jako „jeden z největších ilustrátorů dětských knih ve světě“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419545/vanocni-koleda-oGg-419545.jpg 4.61315
Žánr
Literatura světová, Novely
Vydáno, Petrkov
Orig. název

A Christmas Carol, 1843

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (304)

Kniha Vánoční koleda

Přidat komentář
LaCucaracha
předevčírem

Vánoční koleda není kdovíjaké dílo, je to prostě taková pohádka pro dospělé, moralita – ale proč ne. Na pohádkách není nic špatného. A je to klasika. A napsal to PAN spisovatel, který umí i takové banalitky. A hlavně – koupila jsem si skvostné vydání od nakladatelství Petrkov, takže jsem vyloženě nadšená z toho, jak knížka vypadá. To je prostě nádhera. Akorát mě trochu mrzí, že ačkoli šlo o dotisk, nechali tam tři chyby, asi na ně nikdo neupozornil, aby to opravili. K takovému dokonalému vydání by se hodilo i dokonalé provedení. Ale co, i tak je to jasných 5 hvězdiček. (I když kdyby to nebylo tohle úchvatné vydání, tak bych možná jednu strhla. Ovšem forma a obsah jedno jsou.)

janasim
13. ledna

Vánoční koledu čtu každý rok samozřejmě o Vánocích, je to nadčasový, magický příběh, který má hodně co říct. Tentokrát jsem sáhla po vydání z nakladatelství Petrkov s překrásnými ilustracemi Roberta Innocenti. Neznám knihu, která by byla více vánočni a přesto by to nebyl kýč, než jen tuto. Filmově zpracování stojí též za shlédnutí a je skutečně věrné knižní předloze.


VeruMalfoy
07. ledna

Četla jsem jí dvakrát, v angličtině i v češtině. Několikrát jsem jí viděla i jako film (v různých verzích) a slyšela jako audioknihu. Miluju ten příběh a nevadí mi ho slyšet v různých verzích převyprávěný.

Mišátko
05. ledna

Nádherná záležitost. Londýn... a čas vánoční..., a že si tam vánoční čas umí užít :). Vánoce, dobrá nálada, láska k bližním a naděje v lepší časy... to je nádherné poselství této neobyčejné knížky. Četla jsem vydání z roku 2020 a jsem za to ráda (asi nejlepší překlad - vyvozuji z komentářů níže). Na Vánoční koledu koukáme každým rokem (je to taková naše rodinná tradice), ale knížce se opravdu filmová verze nevyrovná!

Bubo19
02. ledna

Krásný vánoční příběh o tom, co je opravdu důležité, a že na změnu není nikdy pozdě. K této knize jsem se dostala teprve letos, ale myslím, že od teď bude součástí každých Vánoc.

"Třeba mně, strýčku, Vánoce nepřinesly ani žádné zlato a stříbro, ani penízek do kapsy, ale přece jsou to blažené a milé svátky, kdy si lidé pán nepán, bez rozdílu a ochotně, otvírají svá srdce. Je to smířlivá doba, je to nejkrásnější doba v roce, kdy spolu lidé nejvíce soucítí. A jsou zas vpravdě lidmi. Člověk zažívá zvláštní blaženost, jakou jindy nepocítí."

LucySmile
01. ledna

Bez přečtení této knihy by to nebyly Vánoce :)

Jitty82
31.12.2020

Vánoční koleda od Charlese Dickense je pro sváteční období literární nezbytností.

Jedná se o úžasný nadčasový příběh, který si zaslouží všechna uznání. Pozvedne vaši duši a přiměje vás věřit v sílu lidstva a lidského ducha. Ilustrace od Roberta Innocentiho doplňují příběh k dokonalosti. Užila jsem si strašidelnost duchů a zároveň mě dojala Scroogeova schopnost změnit se a poskytovat pomoc těm, kteří to potřebovali.

Jaký úžasný svět by to byl, kdybychom celý rok drželi v srdci ducha Vánoc.

Zuzvil
29.12.2020

Knížku jsem znala už léta letoucí, ale pořád mě odrazovalo to, že Oliver Twist od téhož autora se mi strašně nelíbil...Jenže díky skvělé skupince #klasikomilove se přede mnou tato výzva opět otevřela a jsem ráda, že se tentokrát nenechala odradit. Navíc číst Vánoční koledu právě o Vánocích mi přijde absolutně nutné a budu se snažit tak činit každé Vánoce. Příběh se krásný, poetický, smysluplný a překrásné ilustrace v mém vydání jen podtrhují atmosféru. Po dočtení si teď dávám 3-dílnou filmovou adaptaci na HBO GO a taky to vypadá dobře. Přečíst rozhodně doporučuji, příběh je poučný pro děti i dospělé, pro ty snad ještě víc ;-)

1 ...