jindrich7442 jindrich7442 komentáře u knih

Zuzajda a Jurajda Zuzajda a Jurajda Marie Podešvová

Vzhledem k názvu knihy a rodnému příjmení autorky je to pro mě prakticky povinná četba. Odkládal jsem jí léta s tím, že - jekožto dětskou knihu- budu číst až se synem. A teď na ní došlo... musím říct, že jsem dlouho tak hezkou pohádku nečetl... A navzdory prostředí a času, kdy se příběh odehrává byl syn z pohádky také nadšený. :)

02.03.2023 5 z 5

Severská mytologie – Příběhy a ságy z říše bohů a hrdinů Severská mytologie – Příběhy a ságy z říše bohů a hrdinů James Shepherd

Čtení trvalo velice dlouho, ale na svou obranu musím říct, že po knize "Kateřina v zemi Ásů", jsem zhruba v půlce začal číst odznovu synovi (6let) večer před spaním. Že jsem magor? Krev, střeva, useknutý hlavy, lebky jako poháry na víno atd. atd. .... No jo, a četli jste pohádky bratří Grimmů? :-D Apropo, pro vražda-smrt-zabití v pohádkách můžem zůstat i u našich obrozeneckých spisovatelů, že? :-D - DOPORUČUJI všem věkovým kategoriím!

02.03.2023 5 z 5

Já, kníže Soběslav Já, kníže Soběslav Eva Rolečková

Krásná kniha. Nejen že jsem ji zachránil co by odpad v REUSE centru, ale krásnou polemikou dává nahlédnout do soukromí historické osobnosti, které se třeba jen ve stínu svého slavnějšího příbuzného nedostává tolik pozornosti, jakou by "vedlejší" vládcové našich zemí možná zasloužili.

02.02.2023 5 z 5

Kateřina v zemi Ásů Kateřina v zemi Ásů Marcela Košanová

Mám rád mytologii a miluju severskou mytologii. Toto je krásný způsob jak příběhy, které mě celý život fascinují předat a přiblížit i mému 5ti letému synovi.

15.12.2022 5 z 5

Válečný deník Válečný deník George Orwell (p)

Je úžasné kolik situací, výroků a pasáží těchto knih naprosto dokonale sedí na dnešní dny, dnešní témata. Jak je chování společnosti - vlastně na příč uplynulému bezmála století - prakticky konzistentní. To jak události a osobnosti tehdejší doby mohli být společností vnímány - bagatelizovány. Přesto si dnes nedovolíme jakkoliv pochybovat... Je i v tomto tatáž paralela? Budou události dnešních dní, které jsou společností kritizovány a odsuzovány mít stejný důsledek? Počkejme si... nebo? poučme se?

08.12.2022 4 z 5

Střídavá péče pro Kukačku Střídavá péče pro Kukačku Pavel Brycz

Čtenářská výzva - autor a 22 let starší. Skutečně bych v životě nesáhl po této knize na polici v knihovně, natož na pultu knihkupectví... jak ohromná škoda by to byla! Do čtení jsem se dal... "téma? nooo.... to nějak překoušu, je to výzva..." Jenže po pár stránkách... bezvadné! Skutečně jsem se bavil... nekonečné příměry a použití kultyvovaného jazyka protkaného jadrnými výrazy tvoří perfektní složitý sloh s čtivým moderním pojetím... Za mě A1!

03.11.2022 4 z 5

Biggles a černý slon Biggles a černý slon William Earl Johns

Knihu jsem dostal v roce 98, jako vzpomínku na skautský tábor "Muštelka" v Jizerkách. Bylo to přesně to, co pasuje do výzvy - autor / kniha z Vašeho dětství... Před pár lety se mi podařilo získat drtivou většinu celé "Bigglesovi" knižní série a mám po přečtení tohoto dílu chuť si tahle dobrodružství prožít všechna.

27.10.2022 4 z 5

Josef I., můj přítel Josef I., můj přítel Soňa Sirotková

knihu jsem dostal jako "bonus" za nějaký větší nákup v knihikupectví. Ležela mi tu dlouho a nějak jsem se k ní neměl. Padla mi do oka náhodou, když jsem si uvědomil. že název neobsahuje "a" - motivace byla na světě.(čtenářská výzva 2022) :-D
Mysteriozně romantický začátek se celkem rychle překlopil v napínavý sled událostí obléhané Vídně. závěrečná část už byla de facto ryzí romantika. Výzva splněna cestou vlakem do Prahy a zpět... :)

17.10.2022 3 z 5

Těžko se opouští imaginární svět, do kterého člověk poslední týdny utíkal před fádností všedního života. Mouchy by byly, ale ty bychom mohli najít všude, kdybychom chtěli.

11.09.2022 4 z 5

Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Vlastimil Vondruška

Tak nás opustila poslední "původní" postava příběhů. Celkově to autor v "posledních letech" "pokosil". Je to na jednu stranu srozumitelné. Nikdo nemůže být nesmrtelný a především ani rod Prokopů nebyl takovou vyjímkou aby se všichni dožívali 60ti let...
V podledních dou dílech jde vidět, že na všechny potomky nezbývalo příliš času.

18.08.2022 5 z 5

Rod Prokopů se stále rozrůstá a baví mě prožívat životní osudy s nimi. S mírným odstupem velice dobře hodnotím i vhled do tehdejší doby. Nejen hašteření vypravěčů dokazuje, že každý chleba je o dvou kurkách. :)

18.08.2022 5 z 5

Jak jsem psal u minulého dílu, za mě velice líbivý a opět čtivý příběh. Osobně věřím, že zbytek série si všechny přednosti uchová. Už hltám díl třetí a prozatím ani náznakem nepřichází myšlenky na potřebu si od série a stylu "odpočinout" tím, že si mezi díly vezmu něco jiného.

23.06.2022 5 z 5

Jako sériový čtenář trpím, když mám mezi jednotlivými díly velké prodlevy a prokládám četbu jinými knihami a příběhy. Proto jsem čekal na vydání posledního dílu, a následně až se mi první díly vrátí, neboť jsem je mezi tím půjčil.
Za mě veliký palec nahoru. Pro Vondruškovu tvorbu řekl bych novinka co se týká příběhu kronikářů. Baví mě i tradiční čtivost, kterou si v zásadě ve svých knihách zachovává.

23.06.2022 5 z 5

Epištoly o elitách a lidu Epištoly o elitách a lidu Vlastimil Vondruška

Kniha psaná k tehdy aktuálnímu tématu. pravděpodobně bych spoustu věcí vnímal jinak a víc emocionálně. Jelikož jsem ale na knihu zapomněl a četl jí až s odstupem nějakého času, tak to prožívání nebylo tak emoční. Nicméně v zásadě v knize neshledávám, žádné "extrémistické" myšlenky ani nic nekorektního. Já sám jsem "stará konzerva", takže pro mě osobně:
1) osvěžení některých myšlenek, které jsem z přednášek psychologie a sociologie už zapomněl.
2) Zajímavé kombinace historických udáostí a možná i paralel, které mnohdy člověku sami od sebe nenaskočí.
Teď zpět do víru beletrie, kde není třeba tolik myslet :-D

23.06.2022 4 z 5

Ve znamení lukostřelce Ve znamení lukostřelce Martin Nesměrák

Oproti minulým dílům hodnotím trochu slabší dialogy... táhlé, trochu omlývané dokola, vyumělkované... možná bych zvolnil frekvenci vydávání nových knih. Série měla slušně našlápnuto, byla by škoda zlomit jí nohu ve spěchu.

14.02.2022 4 z 5

Zlatovláska (a jiné české pohádky) Zlatovláska (a jiné české pohádky) Karel Jaromír Erben

Tradiční lidové pohádky, které zdobily mé dětství a nedovolil bych si je upřít svým dětem.

14.02.2022 4 z 5

Královská jízda Královská jízda Jiří Svetozar Kupka

Krásně psaná kniha, která mi přišla do zorného pole čirou náhodou a já jsem rád, za takovéto náhody. Škoda, že se autor nezaměřoval více na takovouto tématiku. Na takové knihy bych stál frontu.

31.01.2022 5 z 5

První kněžna aneb Závrať moci První kněžna aneb Závrať moci Jiří Bílek

Nemohu jinak než plným počtem. První díl se mi dostal do ruky uplně náhodou v knihovně a tak mě nadchnul, že jsem si druhý opatřil. Nětradičně, ale úžasně napsaný příběh o tom jak to tehdy asi mohlo být. Děkuji a budu se těšit na další podobné příběhy.

19.01.2022 5 z 5

Královražda na Křivoklátě Královražda na Křivoklátě Vlastimil Vondruška

Po další delší odmlce zpět mezi známou trojici. Jestli jsem měl pocit, že mě po "20ti" dílech začíná Oldřich, Ota a Diviš nudit, tak tady mě přesvědčili o opaku.
Krásně jsem si u čtení odfrknul, opět "jedním dechem", až mě mrzelo, že se blížím ke konci.

19.01.2022 5 z 5

Válečník Válečník Bernard Cornwell

Vada na kráse? Jen to, že jde o poslední díl série. Ten kdo v této sérii došel až sem, ví co od knihy čeká a to se mu dostane.

17.11.2021 5 z 5